pis.jozef@gmail.com
09.01.19,14:36
Dobrý deň.
Chcem sa opýtať ako mám podať daňové priznanie keď sa celá parcela zmenila 17.7.2018 na stavebný pozemok a 28.12.2018 už bol na katastri zakreslený a zapísaný ako rozostavaná stavba 180m2 a 420m2 ako ostatná plocha.
Ďakujem
Katy a R
09.01.19,13:50
pokiaľ viem, tak rozhodujúce je, čo bolo 1.1.2019
zze/2004-582/18
pis.jozef@gmail.com
09.01.19,14:00
Ďakujem
vicktor
09.01.19,14:25
dobre vies
misoft
09.01.19,14:57
Ako bolo spomínané Katy a R - k stavu k 1.1.2019 - t.z. 180m2 ako zastavaná plocha a nádvorie a 420 m2 ako ostatná plocha podľa kódu v kolónke Spôsob užívania pozemku. Pokiaľ je to v celku zakreslené a zapísané - tak celý pozemok sa klasifikuje ako Zastavaná plocha a nádvorie. Kódy sú k dispozícii tu: https://www.sora.sk/kody-na-liste-vlastnictva. Na stránke Katastra si nájdite svoj LV a z neho vyčítate uvedené kódy a dole v legende sú k tomu vysvetlivky.
Chobot
09.01.19,15:15
A nemáte všetci pravdu.

Pokiaľ máš vydané a správoplatnené stavebné povolenie, a na tom stavebnom povolení sú uvedené parcelné čisla, prípadne tieto parcely sa následne rozdelili na iné parcely, tak všetky parcely sú považované za stavebné pozemky. je úplne jedno, aký druh pozemku je uvedený na LV. Pokiaľ je na danú parcelu vydané stavebné povolenie, v zmysle zákona o dani z nehnuteľnosti je táto parcela stavebná a preto budeš platiť za celú plochu daň v sadzbe "stavebné pozemky".

Ak aj máš zapísanú rozostavanú stavbu, za ňu daň neplatíš, na ňu sa neuplatňuje daň zo stavieb. Platíš iba za parcelu pod rozostavanou stavbou a to daň za stavebný pozemok.


Pozri si zákon o miestnych daniach č. 582/2004 § ods. 4:


"Na účely tohto zákona sa za stavebný pozemok považuje pozemok uvedený v právoplatnom stavebnom povolení až do právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia na stavbu, ktorá je predmetom dane zo stavieb podľa § 10 ods. 2, alebo stavba s bytmi a nebytovými priestormi, ktoré sú predmetom dane z bytov podľa § 14. Celkovú výmeru stavebného pozemku tvoria parcely, ktorých parcelné čísla sú uvedené v právoplatnom stavebnom povolení."



Viem to celkom presne, pretože 2 roky som platil daň za stavebný pozemok aj za rozostavanú a zapísanú stavbu. Skolaudovali sme až na jeseň minulého roku a stihol som pred 31.12.2018 túto zmenu zapísať do katastra aj podať daňové priznanie a preto budúci rok už budem platiť nižšiu sadzbu dane v sadzbe "zastavané plochy a nádvoria.

Ty, kým neskolauduješ stavbu, budeš platiť za celú plochu, t.j. 180+420 = 600 m2 sadzbu dane za "stavebný pozemok". Do konca januára musíš túto skutočnosť ohlásiť správcovu miestnej dane, aby ti v máji vyrubil správnu sadzbu dane.

Zmena nastane, až skolauduješ stavby a zapíšeš to do katastra. Potom budeš platiť daň zo stavieb za plochu stavby a daň z pozemku za okolitý pozemok, okrem pozemku pod stavbou a to sadzbu podľa účelu pozemku podľa LV - v tvojom prípade ako "ostatné plochy". Ale až po kolaudácii a zápisu dokončenej stavby do katastra!!

Po kolaudácii ešte budeš musieť požiadať obec o pridelenie orientačného a súpisného čisla, lebo to budeš potrebovať na zápis stavby. A tiež si môžeš dopredu pripraviť dokument "Zameranie adresného bodu", čo ti urobí geodet. Toto zase budeš potrebovať na pridelenie toho súpisného a orientačného čísla spolu s kolaudačným rozhodnutím. Celý tento cirkus som absolvoval v druhej polovici 2018.
misoft
09.01.19,15:20
Kód 26 :D
26 Pozemok, na ktorom je rozostavaná stavba
https://www.sora.sk/kody-na-liste-vlastnictva
Katy a R
09.01.19,15:25
prečo nemáme pravdu? - však len tak urobí - aká je skutočnosť k 1.1.2019 :) - a presne tak, ako je v zákone;)
Chobot
09.01.19,15:44
To je v poriadku, že na LV môže byť zapísná rozostavaná stavba, ale daň platí za ňu ako za stavebný pozemok. Aj pozemok môže byť ako "pozemok, na ktorom je rozostavaná stavba", ale pre účely dane z nehnuteľnosti je to stavebný pozemok.
Chobot
09.01.19,15:45
A skutočnosťou je, že má k 1.1.2019 stavebné povolenie, a preto bude platiť daň z pozemkov v sadzbe "stavebný pozemok". Či sa mu to páči alebo nie.
Katy a R
09.01.19,16:00
inak ma normálne prekvapilo, že daň za stavebný pozemok bola vyššia ako potom daň za stavbu a zastavané plochy v súčte? samozrejme, nikdy som to nepotrebovala zisťovať (veríme☺)
Chobot
09.01.19,16:07
Daň za stavebný pozemok je brutálne vysoká. Napr. na pozemok 600 m2, ak je to zastavaná plocha, vychádza daň na 9 €. Ak je to stavebný pozemok, tak je daň 155 €.

Je to preto, aby prinútili ľudí čo najskôr dokončiť stavbu a skolaudovať ju. Aby bolo čo najmenej rozostavaných a nedokončených stavieb.
Žabinka
09.01.19,16:33
áno, máš pravdu.. teraz som si spomenula, že keď sme kedysi robili nový plot, potrebovali sme na to stavebné povolenie.. a zastavaná plocha sa zrazu v DP zmenila na stavebný pozemok..
vicktor
10.01.19,08:33
Takze ploty treba stavat od 2. januara a dokoncit tak, aby do Silvestra uz boli zohladnene na LV.
elacinka
29.01.19,19:13
stretla som sa s tým, že kolaudačné rozhodnutie bolo právoplatné v novembri 2018, ale do konca roka zápis v katastri neprebehol. Správca dane povedal, že daň na r. 2019 bude vyrubená na základe právopl. kolaud. rozhodnutia, teda ako rod. dom a nie je potrebné čakať na LV, pretože zápis trvá niekedy aj 3 mesiace.