stívko
09.01.19,16:03
Dobrý,
dnes som zistil že bola zmena v trestnom zákone a vraj ked ako účtovník vyplním danové priznanie niekomu tak pácham trestný čin...
Čo Vy na to ??? čo o tom viete ??? ako to budete riešiť ???
Je to novela platná od 01.01.2019 trestného zákona...
Ako príde my logické že ked spracujem niekomu účtovníctvo tak mu vyplním danové ... šak môj klient to odo mna aj vyžaduje...
Rastislav Hanczko
09.01.19,15:06
Je to nezmysel a riešilo sa to už aj v účtovníckych skupinách na FCB.

▶️Článok zverejnený dňa 3.1.2019 v HNONLINE.SK (a je to aj na tejto stránke), poskytuje nesprávne a zavádzajúce informácie, ktoré úmyselne spôsobujú nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta tým, že rozširuje poplašnú správu, ktorá je nepravdivá. Tvrdenie že "Poskytovanie daňového poradenstva bez licencie je trestným činom" nie je pravdivé.

▶️V trestnom zákone takýto trestný čin neexistuje a nikdy neexistoval. Zákonom 321/2018 o zmene a doplnení ... bol doplnení § 251 trestného zákona o bod e) čo znamená, že trestného činu Neoprávneného podnikania sa dopustí ten kto neoprávnene podniká a teraz písmeno e) tým, že poskytuje bez odbornej kvalifikácie služby alebo vykonáva iné odborné činnosti, ktoré podľa zákona môže vykonávať len ten, kto má odbornú spôsobilosť.

▶️Z toho jednoznačne vyplýva, že samotné daňové poradenstvo bez licencie nie je trestným činom pokiaľ túto činnosť fyzická osoba nevykonáva vo vlastnom mene, samostatne, sústavne, na vlastnú zodpovednosť a za účelom dosiahnutia zisku. Bez naplnenia týchto znakov sa nedopúšťa trestného činu podľa § 251 trestného zákona.

▶️Bolo by dobre uvedený článok uviesť do súladu so znením § 251 trestného zákona aby zbytočne nedochádzalo k nedorozumeniam aj v prípadnom výkladu § 361 Trestného zákona.
misoft
09.01.19,15:39
Inými slovami - HNONLINE takto "nahrávajú" kšefty rôznym organizáciam, pričom očierňujú mnohých účtovníkov (ktorí musia daňové zákony poznať - teda sú spôsobilí, majú na to odbornú kvalifikáciu) a robia z nich kriminálne živly.
Inak HNONLINE patria Babišovi - takže je všetko jasné.
veronikasad
09.01.19,15:49
Práve som počula v Rádiu Slovensko - minister financii pripravuje úplne nový zákon o dani z príjmov, ktorý zjednoduší podnikanie malým a stredným firmám. Žeby sa účtovníci mali začať rekvalifikovať, lebo firmy ich už nebudú potrebovať ?
stívko
09.01.19,16:19
no ak som mala účtovná kancelária tak vykonávam spracovanie aj vyplnenie danového priznania sústavne a za odplatu .. lenže je to len súčasť mojej práce... a skdp si toto znenie dalo aj na stránku... alebo ak príde za mnou že či mu urobím paušál.. .šak prečo nie ... študoval som si aj pojem danové poradenstvo a je to vraj: poradenstvo pri vyčíslovaní základu dane a dane, plánovanie daní... a aplikácia danových predpisov do praxe.... ako fakt by som chcel vedieť aký rozdiel je medzi ekonom a danovým poradcom... lebo som ekonom a licenciu danového poradcu odmietam už len z princípu kedže ničím okrem tej licencie sa nelíšim od akože danových poradcov...
stívko
09.01.19,16:23
a ja to mam z webu slovenskej komory danových poradcov... takže nie hnonline ...
jakubzemko
13.01.19,17:34
Rozdiel je taký, že ak vám daňový poradca poradí, že napr. výhra v súťaźi je daňovým výdavkom a daňová kontrola by to zamietla, tak by prípadná pokuta bola uhradená z poistky daňového poradcu.
Účtovník poistený byť nemusí, a ak by aj bol, verím tomu, že poisťovňa by to neprepratila, pretože účtovník nemá čo klientovi radiť, čo má a čo nemá ísť do daňových výdavkov.
Samozrejme, že každý účtovník klientovi poradí, No riziko znáša podnikateľ, inak povedané, on by si mal povedať, toto zaúčtuj ako daňový výdavok a toto ako nedaňový.