BeataMarek
09.01.19,16:12
Pred 3mesiacmi som predávala byt s 24tis ziskom,ktorý som nevlastnila 5rokov čiže musím zaplatiť daň z predaja nehnuteľnosti.Až teraz som sa dozvedela,že som mala rozdeliť sumu na predaj bytu a zvlášť plus rekonštrukcia a zariadenie aby mi nevyšla platiť taká vysoká daň.Byt som predávala komplet prerobený so spotrebičmi a všetkým preto taký veľký zisk.Bločky z rekonštrukcie nemám a elektroniku si vraj rátať nemôžem.Dalo by sa teraz dodatočne prerobiť zmluvu u právnika?Ďakujem pekne za každú radu.
misoft
09.01.19,15:16
Asi ťažko. Zmluva o predaji - najmä ak nehnuteľnosť už prešla katastrom - je platná. Teraz je už neskoro. Mohlo by sa to považovať ako krátenie dane. Originály zmluvy sú na katastri - daňováci si ich môžu kedykoľvek vyžiadať.
Nemáš bločky - nemáš dôkaz o odpočítateľných nákladoch.
Na to si mala myslieť skôr, pri koncipovaní zmluvy (ako laik) si mala použiť služby právnika (ten by ti istotne povedal, čo môžeš odpočítať, pripočítať k cene).
dmc
09.01.19,15:23
Nechapem ako by si si mohla zmluvu prerobit. Pokial nemas zivnost na stavebne prace tak ako si chces uctovat sumu za rekonstrukciu ?

Keby iba dan s prijmu - 19 percent ale aj odvod do zdrav. poistovne 14 percent..........celkovo 33 percent.
Anik
09.01.19,21:21
byt si získala ako - kúpila a následne predala? zmluvu už neprerobíš, ale bločky ohľadne rekonštrukcie si mala mať, resp. FA od stav. firmy, ktorá byt prerábala. čo už
BeataMarek
09.01.19,21:26
3roky som ho vlastnila.Neratala som s tym,ze byt niekedy budem musiet predat.Samozrejme vsetko po znamosti bez faktury...Blocky mam od nabytku,ale nie vstavaneho a vsetka elektronika,ktora tam ostala a aj preto byt stupol na cene.
Anik
09.01.19,21:29
nadobudla si ho na základe kúpy?
Anik
09.01.19,21:41
ak bol kúpený tak v hotovosti, alebo na hypo úver
BeataMarek
10.01.19,11:53
Kupou,cast hypo,cast hotovost.
Anik
10.01.19,18:07
Ak bola nehnuteľnosť kúpená aj prostredníctvom hypo úveru ako výdavok by sa dali použiť aj úroky zaplatené za prislúchajúci úver - nie istina pozri ZoDzP §8 ods.5 písm. f. (priložila som Ti aj príklad zo stránky fin. správy)

Otázka č. 5 – Výdavky pri predaji nehnuteľnosti nadobudnutej formou hypotekárneho úveru
Aké výdavky môže uplatniť daňovník pri predaji nehnuteľnosti nadobudnutej formou hypotekárneho úveru?
Odpoveď
Pri príjmoch dosiahnutých z predaja nehnuteľnosti, ktorá bola obstaraná formou hypotekárneho úveru, je možné uplatniť výdavky preukázateľne vynaložené na jej obstaranie [§ 8 ods. 5 písm. f) zákona o dani z príjmov]. Medzi tieto výdavky je možné zahrnúť aj úroky z úverov od stavebných sporiteľní resp. hypotekárnych úverov, ktoré sú poskytované výlučne za účelom nadobudnutia/kúpy nehnuteľností.
Za uznané daňové výdavky súvisiace s obstaraním majetku (predávanej nehnuteľnosti) možno považovať aj ďalšie preukázateľne vynaložené výdavky, a to napr. poplatky za zrušenie úverovej zmluvy alebo poplatky za predčasné splatenie úveru, vedenie úverového účtu, zriadenie záložného práva a pod. Upozorňujeme, že samotné splátky úveru nie je možné uplatniť do daňových výdavkov.
BeataMarek
11.01.19,20:00
Smiem sa este opýtať...byt sme predávali spolu s manželom už po rozvode.Byt bol vo vlastníctve 1/2.Peniaze z bytu však neboli rozdelené na polovicu,ale mne išla väčšia čiastka čo je aj uvedené v zmluve o predaji bytu.Daň nebudeme platiť na polovicu, ale každý za sumu ktorú dostal?
Mária27
12.01.19,11:39
Každý zo svojho príjmu.