horalecka
28.08.07,11:54
Dakujem Vam velmi pekne za odpoved.

Mam trvaly pobyt na Slovensku takze v tomto by nemal byt problem. Este jedna otazocka neviete ci sa da poistit online alebo cez telefon?Rada by som si ujasnila, ked budem platit najnižší možný vymeriavací základ, kolko mi potom priblizne bude vychadzat mesacna materska?

Dakujem

Horalecka
Jozef Mihál
28.08.07,10:06
Normálne ste ma rozosmiali tým "online". Asi nemáte predstavu, ako funguje inštitúcia "Sociálna poisťovňa". Pozrite www.socpoist.sk, za určitých okolností sa Vám možno podarí registrovať sa elektronicky ale v každom prípade nutnosťou je doručenie alebo zaslanie vyplneného papierového dokumentu "Registračný list fyzickej osoby".

Minimálny VZ budete platiť nie preto, aby sa Vám z neho počítala materská, ale preto, aby Vám bežala doba nutných 270 dní dobrovoľného poistenia v rámci dvoch rokov pred pôrodom. Vo vhodný okamih relatívne tesne pred nástupom na materské sa z dobrovoľného poistenia odhlásite a po niekoľkých dňoch znova prihlásite ale už z maximálnym možným základom = 28142 Sk. Materské sa potom vypočíta zo základu 28142 Sk a bude vyše 15000 Sk mesačne. Ale o tom je tu kopa príspevkov, stačí ich prečítať.
horalecka
28.08.07,10:22
Dakujem Vam velmi pekne,

velmi ste mi pomohli a ozaj neviem ako to funguje v socialnej poistovni, ale rada si to pozistujem. Tie zaciatocne informacie mi velmi pomohli a teraz uz len hura do precitania vasich prispevkov. Este ak by Vam nevadilo, posledna otazka, lebo na toto mi nevie nik odpovedat. Mozem poberat matersku z UK v jednej linii s materskou na Slovensku (t.j. 2 matesrke)?Dufam,ze to nie je protizakonne, ale sak nemalo by byt ked si budem na Slovensku prispievam dobrovolne a v UK tiez ale cez zamestnavatela.

Dakujem

A prajem Vam pekny den.

Horalecka
Jozef Mihál
28.08.07,10:50
Podľa môjho názoru by to možné byť malo.

Problém by mohol nastať pri interpretácií nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71 - pozrite tu: http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1561

a tu:

http://www.employment.gov.sk/mpsvrsr/internet/home/page_pdf.php?id=535&sID=003930b753e6f114052577e10257c31c

Avšak vo Vašom prípade pôjde o súbeh povinného poistenia v inej členskej krajine EU a dobrovoľného poistenia na Slovensku, čo by podľa môjho názoru malo byť možné.
horalecka
28.08.07,12:45
Dakujem este raz,

prebehla som si aj tieto dokumenty, ale nedopatrala som sa k mojemu pripadu.Dufam, teda ze tam problem nebude, tak ako hovorite, ze by nemal byt.

Prajem pekny den

Horalecka
adlika
24.09.07,07:44
Dobry den!
Uz v aprili som sem pisala a pytala sa co by ste mi doporucili ohladom materskej. Zobrala som si VAse rady k srdcu a kedze je to uz aktualne (som tehotna prvy mesiac)chcem sa spytat ako dalej.(podmienku odvadzania odvodov min. 270 dni pre porodom som urcitym sposobom splnila )
1.Avsak som od 1.septembra "zamestnana" ako doktorand-student a citala som si blog od pana Jozefa Mihala a vyzera ze od 1.1.2008 mi skola nebude platit odvody (uz aj na skole ma o tom informovali)
2. Taktiez som od 1.septembra zamestana na polovicny uväzok, ktory prerusim na jeden mesiac (od 1.oktobra do 31. oktobra - menim zamestnavatela)
Cize na mesiac oktober budem mat odvadzane odvody iba zo stipendia zo skoly. Teraz sa vynara moja otazka. Kedze od 1.1. 2008 skola uz za mna odvody platit (asi)nebude a budem si ich uz odvadzat iba z toho druheho zamestnania ci mi to budu akceptovat do tych 270 dni pre porodom odvadzane odvody od roznych zamestnavatelov : 4 mesiace (od septm. do decem.2007), ktore odvadzala skola a z toho IBA 3 mesiace (september, november, december)odvadzal druhy zamestanavatel a potom od januara 2008 budem mat odvody uz iba od druheho zamestnavatela.
V skratke pokial pride do platnosti ze od 1.1. 2008 za doktorandov nebudu odvazdane odvody tak potom mne vychadza platenie odvodov nasledovne:
od 1. september do 31. decembra odvody z doktorandskeho stipendia
od 1. septemra do 30. septembra odvody od zamestnavatela A
od 1 .NOVEMBRA do 31 .decemra odvody od zamestnavatela B
a za mesiac oktober odvody mam len z doktorandskeho stipendia!!!

A od inkriminovaneho 1.1. 2008 odvody uz len od zamestnavatle B

potom mi vychadza ze odvody od skoly nebudu mat splnene kriterium 270 dni a ani odvody od zamestavatela A a od zamestnavatela B nebudu mat splnenu podmienku 270 dni (kedze mesiac oktober 2007 som nemala ineho zamestnavatela iba skolu). ALE za tych 270 dni budem mat stale nepretrzite odvadzane odvody od nejakeho zamestnavatela (ci uz skola alebo zamestanavtel A ci B) .

2. k tomu vsetkemu som sa este dobrovolne pripoistila (od 1.7. 2007)cize si platim najnizsiu moznu sadzbu (335 SK - mesacne). Vy ste mi vsak spominali ze niekdy v decembri si ju mam zvysit na maximum. Tak teda sa chcem spytat ci sa mi to este stale oplati a pokial ano tak teda az na aku sumu to mam zvysit popripade sa mi mari ze si mam potom zobrat v decembri neplatene volno na par dni. Prosim mozte mi teda poradit aj co sa tyka dobrovelneho? Mam si ho eventualne na mesiac oktober zvysit na maximum kedze odvody mam iba zo stipka?

Za skoru odpoved vopred DAKUJEM
ajobs
24.09.07,11:11
Dobry den!
Uz v aprili som sem pisala a pytala sa co by ste mi doporucili ohladom materskej. Zobrala som si VAse rady k srdcu a kedze je to uz aktualne (som tehotna prvy mesiac)chcem sa spytat ako dalej.(podmienku odvadzania odvodov min. 270 dni pre porodom som urcitym sposobom splnila )
1.Avsak som od 1.septembra "zamestnana" ako doktorand-student a citala som si blog od pana Jozefa Mihala a vyzera ze od 1.1.2008 mi skola nebude platit odvody (uz aj na skole ma o tom informovali)
2. Taktiez som od 1.septembra zamestana na polovicny uväzok, ktory prerusim na jeden mesiac (od 1.oktobra do 31. oktobra - menim zamestnavatela)
Cize na mesiac oktober budem mat odvadzane odvody iba zo stipendia zo skoly. Teraz sa vynara moja otazka. Kedze od 1.1. 2008 skola uz za mna odvody platit (asi)nebude a budem si ich uz odvadzat iba z toho druheho zamestnania ci mi to budu akceptovat do tych 270 dni pre porodom odvadzane odvody od roznych zamestnavatelov : 4 mesiace (od septm. do decem.2007), ktore odvadzala skola a z toho IBA 3 mesiace (september, november, december)odvadzal druhy zamestanavatel a potom od januara 2008 budem mat odvody uz iba od druheho zamestnavatela.
V skratke pokial pride do platnosti ze od 1.1. 2008 za doktorandov nebudu odvazdane odvody tak potom mne vychadza platenie odvodov nasledovne:
od 1. september do 31. decembra odvody z doktorandskeho stipendia
od 1. septemra do 30. septembra odvody od zamestnavatela A
od 1 .NOVEMBRA do 31 .decemra odvody od zamestnavatela B
a za mesiac oktober odvody mam len z doktorandskeho stipendia!!!

A od inkriminovaneho 1.1. 2008 odvody uz len od zamestnavatle B

potom mi vychadza ze odvody od skoly nebudu mat splnene kriterium 270 dni a ani odvody od zamestavatela A a od zamestnavatela B nebudu mat splnenu podmienku 270 dni (kedze mesiac oktober 2007 som nemala ineho zamestnavatela iba skolu). ALE za tych 270 dni budem mat stale nepretrzite odvadzane odvody od nejakeho zamestnavatela (ci uz skola alebo zamestanavtel A ci B) .

2. k tomu vsetkemu som sa este dobrovolne pripoistila (od 1.7. 2007)cize si platim najnizsiu moznu sadzbu (335 SK - mesacne). Vy ste mi vsak spominali ze niekdy v decembri si ju mam zvysit na maximum. Tak teda sa chcem spytat ci sa mi to este stale oplati a pokial ano tak teda az na aku sumu to mam zvysit popripade sa mi mari ze si mam potom zobrat v decembri neplatene volno na par dni. Prosim mozte mi teda poradit aj co sa tyka dobrovelneho? Mam si ho eventualne na mesiac oktober zvysit na maximum kedze odvody mam iba zo stipka?

Za skoru odpoved vopred DAKUJEM

Adlika, zatiaľ plať poistné tak ako doteraz. V NR SR je novela zákona o sociálnom poistení (dnes doobedu ju posunuli do druhého čítania, ktoré bude až v 2. polovici októbra 2007), takže je predčasné hovoriť o stratégiách úpravy vymeriavacieho základu koncom roka - nevieme, čo schválené bude. Rozhodne plať DNP (od 1.10.2007 to bude 357 Sk), a sleduj diskusie ohľadne materského na Porade aj na blogu Jozefa Mihála, tu
http://mihal.blog.sme.sk/. Myslím, že rady ako ďalej budeš mať k dispozícii aktuálne po schválení novely v NR SR.
adlika
25.09.07,06:09
V prvom rade chcem podakovat za rychlu odpoved!
Este by som sa chcela spytat ci sa do tych 270 dni pocitaju odvody od roznych zamestnavatelov aj ked jednotlivo u nich som nepracovala 270 dni.
Konkretne je to takto:
1. ako doktorandka budem mat do porodu odpracovanych 270 dni
2. u zamestnavatela A (polovicny uväzok) mam odpracovanych 30 dni
3. u zamestnavatela B (polovicny uväzok) budem mat do porodu odpracovanych 209 dni

Budú sa mi teda ratat do materskej aj odvody od zamestnavatela A aj B (ktore boli platene sucasne aj s doktorandskymi odvodmi)?

Vdaka za odpoved
ajobs
25.09.07,06:26
V prvom rade chcem podakovat za rychlu odpoved!
Este by som sa chcela spytat ci sa do tych 270 dni pocitaju odvody od roznych zamestnavatelov aj ked jednotlivo u nich som nepracovala 270 dni.
Konkretne je to takto:
1. ako doktorandka budem mat do porodu odpracovanych 270 dni
2. u zamestnavatela A (polovicny uväzok) mam odpracovanych 30 dni
3. u zamestnavatela B (polovicny uväzok) budem mat do porodu odpracovanych 209 dni

Budú sa mi teda ratat do materskej aj odvody od zamestnavatela A aj B (ktore boli platene sucasne aj s doktorandskymi odvodmi)?

Vdaka za odpoved

Nie, nebudú sa ti počítať, pretože je potrebné Z KAŽDÉHO nemocenského poistenca zamestnanca získať na priznanie materského 270 dní v posledných 2 rokoch. Ale keďže novela zákona o sociálnom poistení je v NR SR a navrhuje sa v nej obmedzenie denného vymeriavacieho základu na jedno maximum - potom už maximalizácia materského z viacerých poistení nebude možná. Ovšem ak sa to v parlamente nezmení.
adlika
25.09.07,08:34
Zase velmi pekne dakujem za odpoved.
Ale ked som si citala prispevok od p. Mihala (http://www.porada.sk/t31417-materske-od-1-8-2006-cast-iii.html) v priklade cislo 2 spominal moznost kde zena bola poistena ako zamestnanec v spolocnosti Alfa kde dala vypoved a zamestnala sa v spolocnosti Beta 3 mesiace pre porodom. Metarska sa v tomto pripade pocitala zo zamestnania Beta a pritom tam nerobila 270 dni ale iba 3 mesiace.
Tak potom preco mne sa to pocitat nebude? Ved predsa druh poistenia sa mi nemeni je to poistenie od zamestnavatela.
ajobs
25.09.07,09:03
Zase velmi pekne dakujem za odpoved.
Ale ked som si citala prispevok od p. Mihala (http://www.porada.sk/t31417-materske-od-1-8-2006-cast-iii.html) v priklade cislo 2 spominal moznost kde zena bola poistena ako zamestnanec v spolocnosti Alfa kde dala vypoved a zamestnala sa v spolocnosti Beta 3 mesiace pre porodom. Metarska sa v tomto pripade pocitala zo zamestnania Beta a pritom tam nerobila 270 dni ale iba 3 mesiace.
Tak potom preco mne sa to pocitat nebude? Ved predsa druh poistenia sa mi nemeni je to poistenie od zamestnavatela.

To, čo tu píšeš neodporuje mojej odpovedi. Ja som iba uviedol, že ak by si chcela mať materské ZO VŠETKÝCH POISTENÍ ZAMESTNANCA, musíš splniť podmienku 270 dní poistenia z každom z nich. Ak budeš mať tieto poistenia postupne za sebou, s tým, že jedno skončí a druhé začne (nemusí to byť samozrejme neprerušene), potom sa dni NP zamestnanca spočítajú. Odvody od zamestnávateľa A aj B sa ti samozrejem do VZ pre výpočet materského rátať NEBUDÚ.
Ale treba počkať na novelu zákona o SP, možno, že tieto úvahy už budú bezpredmetné.
Tabitha
25.09.07,14:46
čaute ,čítam to čitam
ale nerozumiem pomožte mi prosím určiť rozhodujuce obdobie pre výpočet materského
1.10.2005 som nastúpila do povodneho zamestnani po rodičovskej dovolenke
vz v r.2005 aj 2006 bol vždy vo výške minimálnej mzdy podla príslušneho obdobia
od 1.1.2007 vz 16500.-
od 4.1. do 13.01.2007 -očr / v tomto roku je to jediné prerušenie ktoré som zatiaľ mala/
13.05.2008 -predpokl.termín porodu
1.4.2008 -predpokl.nástup na matersku
nakolko však idem na treti cisársky lekár mi ponuka že ma može vypísať na rizikové
neviem však z akého vymeriavacieho základu by sa potom rátalo materské
navrhnete mi nejaké riešenie aby som čo najlepšie využila možnosti ktoré zákon ponúka ,
Ako vraví P.Mihál chcem Vás naučiť ako chytať ryby...

ukážete mi ako sa drží udica?


dakujem tabitha
ajobs
25.09.07,19:15
čaute ,čítam to čitam
ale nerozumiem pomožte mi prosím určiť rozhodujuce obdobie pre výpočet materského
1.10.2005 som nastúpila do povodneho zamestnani po rodičovskej dovolenke
vz v r.2005 aj 2006 bol vždy vo výške minimálnej mzdy podla príslušneho obdobia
od 1.1.2007 vz 16500.-
od 4.1. do 13.01.2007 -očr / v tomto roku je to jediné prerušenie ktoré som zatiaľ mala/
13.05.2008 -predpokl.termín porodu
1.4.2008 -predpokl.nástup na matersku
nakolko však idem na treti cisársky lekár mi ponuka že ma može vypísať na rizikové
neviem však z akého vymeriavacieho základu by sa potom rátalo materské
navrhnete mi nejaké riešenie aby som čo najlepšie využila možnosti ktoré zákon ponúka ,
Ako vraví P.Mihál chcem Vás naučiť ako chytať ryby...
ukážete mi ako sa drží udica?
dakujem tabitha

Ak pracuješ bez prerušenia od roku 2005 (možno aj skôr), potom pri nástupe na MD (alebo na PN ešte skôr), v roku 2008 bude tvoje rozhodujúce obdobie rok 2007.
adlika
26.09.07,06:13
Ak som to spravne pochopila tak potom : pokial by zena pracovala pred porodom presne 270 dni a kazde 3 mesiace by menila zamestnavatela (ani u jedneho samostnatne by nemala splnenu kvotu 270 dni ) tak by nedostala na materskej ani fnn???
Manual
26.09.07,06:21
Ak som to spravne pochopila tak potom : pokial by zena pracovala pred porodom presne 270 dni a kazde 3 mesiace by menila zamestnavatela (ani u jedneho samostnatne by nemala splnenu kvotu 270 dni ) tak by nedostala na materskej ani fnn???
Nie je to tak, dlžka 270 dní poistenia sa chápe napr. ako zamestnanec, ako SZČO, alebo DNP, každé zvlášť.
V každom z týchto poistení zvlášť musí byť splnené 270 dní a nezáleží na tom či súvisle alebo prerušovane.
To znamená ak bude mať budúca mamička 5 zamestnávateľov a spolu u týchto 5-tich bude mať 270 dní, tak je to v poriadku, materskú z poistenia zamestnanca dostane. A materská bude taká vysoká, aký plat bude mať u posledného zamestnávateľa, lebo to bude jej RO pre výpočet materskej.
Tabitha
26.09.07,06:44
dakujem za odpoveď ,chcem sa opýtať ešte
1./už som tehotná termín porodu je 13.5.08 - tz. že ak by som sa zajtra chcela DNP neslpním podmienku 270 dní?
2./viem ukončiť PP a na další deň urobiť v tom istom zamestnani nový PP s max.VZ avšak neviem či sa mi oplatí urobiť to teraz alebo až v roku 2008 potom čo bude jasné ako to dopadne s novelou tohto zákona.
2a/ ak by som to /nový PP/urobila tesne pred nástupom /napr.1.11.2007/ na rizikové tehotenstvo dosiahla by som dávku nemoc.poist. z max.vymeriavacieho základu ?
2b/a tiež materská /v roku2008/ by sa rátala z noveho PP z max.vymeriavacieho základu ?
3/nerozumiem však tomu že poistenie musí trvať 270 dni a v novom zamestnani to tak nebude -viem z predošlých príspevkov že toto je ten sposob ako si zvýšiť materské len naozaj nerozumiem tomu obdobiu 270 dni ak by si mi to mohol vysvetliť
4./dala by sa nejakým sposobom kombinovať ochranná lehota a nástup na rizikové s DNP resp.dobou pistenia 270 pri DNP ? ?? určite sa pýtam blbo no nič skús
dakujem za trpezlivosť erika
Tabitha
26.09.07,07:00
ten tretí bod si už nevšimaj prečitala som si odpoved pre adliku od manual
ajobs
26.09.07,07:16
dakujem za odpoveď ,chcem sa opýtať ešte
1./už som tehotná termín porodu je 13.5.08 - tz. že ak by som sa zajtra chcela DNP neslpním podmienku 270 dní? Materské z DNP už nestihneš, ale platiť si ho môžeš z minima - od 1.10.2007 to bude z 8.100 Sk - 357 Sk.
2./viem ukončiť PP a na další deň urobiť v tom istom zamestnani nový PP s max.VZ avšak neviem či sa mi oplatí urobiť to teraz alebo až v roku 2008 potom čo bude jasné ako to dopadne s novelou tohto zákona. Ak to chceš využiť iba pre materské, urob to až vo februári 2008 - ukonč PP napr. k 22.2.2008, a začni nový 25.2.2008, potom bude tvoje materské pri nástupe v MARCI 2008 maximálne.
2a/ ak by som to /nový PP/urobila tesne pred nástupom /napr.1.11.2007/ na rizikové tehotenstvo dosiahla by som náhradu príjmu z max.vymeriavacieho základu ? Ak by si to urobila teraz v 11/2007, mala by si aj nemocenské aj materské z tohto maxima (28142/30).
2b/a tiež materská by sa rátala z noveho PP z max.vymeriavacieho základu ? Áno, z toho istého
3/nerozumiem však tomu že poistenie musí trvať 270dni a vnovom zamestnani to tak nebude -viem z predošlých príspevkov že toto je ten sposob ako si zvýšiť materské len naozaj nerozumiem tomu obdobiu 270 dni ak by si mi to mohol vysvetliť Myslím, že Manual to vysvetlil úplne jasne.
4./dala by sa nejakým sposobom kombinovať ochranná lehota a nástup na rizikové s DNP resp.dobou pistenia 270 pri DNP ? ?? určite sa pýtam blbo no nič skús Neviem, čo tým myslíš, DNP nevieš použiť skôr, ako budeš mať odplatených 270 dní (na nemocenské aj materské) - dá sa využiť iba na ošetrovanie v rozsahu 10 kalendárnych dní, ak už budeš mať dieťa.
dakujem za trpezlivosť erika
V texte sú odpovede.
Tabitha
26.09.07,07:49
velmi dakujem za odpovede sledujem že odpovedáš väčšine ľudí ktorý s týmto problémom statočne bojuju
1/teda ak by som si teraz platila dpn tak len na to, aby som ho mohla uplatniť pri očr alebo mojej pn počas doby ked už budem na materskej ale platenie DNP od 1.10.07 mi nepomože pre zvýšnie materského?
v dalšom sa ešte chcem spýtať či mám nejaku inu možnosť ako navýšiť to materské ak sa to nedá platením DPN. dikes e
ajobs
26.09.07,08:30
velmi dakujem za odpovede sledujem že odpovedáš väčšine ľudí ktorý s týmto problémom statočne bojuju
1/teda ak by som si teraz platila dpn tak len na to, aby som ho mohla uplatniť pri očr alebo mojej pn počas doby ked už budem na materskej ale platenie DNP od 1.10.07 mi nepomože pre zvýšnie materského? Áno, presne tak.
v dalšom sa ešte chcem spýtať či mám nejaku inu možnosť ako navýšiť to materské ak sa to nedá platením DPN. Nie, už to nestihneš, ale ak si urobíš niekoľko zamestnaní, a pôjdeš napr. v novembri 2007 na PN - samozrejme RO treba veľmi precízne poskladať - potom môžeš maximalizovať aspoň nemocenské dávky až do nástupu na MD z niekoľkých poistení. Materské už však bude asi - ak schvália novelu ZSP - iba z jedného maxima. Ak máš dosť zamestnávateľov, ktorí ťa zoberú, potom to je možné skúsiť.
dikes e

Opäť v texte.
Tabitha
26.09.07,09:12
dakujem
Tabitha
26.09.07,13:08
Narok na nemocenske davky z viacerych nemocenskych poisteni. Prepacte, ale odpovede, ktore som tu nasla i znenie zakona mi pridu trochu matuce.
§ 58
Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení
(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

1. Ak chcem mat davku z 1 vymeriavaciehi zakladu maximalnu, staci mi zamestnat sa na kratky cas s max. VZ a potom nastupit na PN a nasledne Materske.

2. Ak by som chcela davku z viacerych VZ, musim byt u kazdeho zamestnavatela poistena 270 dni?

Dakujem Erika
Tabitha
26.09.07,13:12
čaute tak opať
sa budem pýtať, v príspevku č.269 som dostala odpovedˇže ak si budem platiť DNP tak bude len na to aby som si mohla upaltniť nárok na očr alebo vlastnú pn a tu sa chcem opýtať či je možne poberať matersé a zároveň si uplatnovať nemocenské na očr alebo moju pn???? sesternica mi vraví že tam vyplácanie týchto dvoch dávok/materské +očr/alebo materské a pn/ nemože byť. ako je to? dakujem erika
brčko
26.09.07,13:20
Popri materskom nemôžeš poberať PN ani OČR. Ale popri rodičovskom príspevku áno.
Tabitha
26.09.07,13:23
dakujééém brčko
Tabitha
26.09.07,13:41
čaute
pozrie sa niekto na príspevok 271 ,v suvislosti s odpovedou na príspevok 269 velmi dakujem erika
ajobs
26.09.07,20:01
Narok na nemocenske davky z viacerych nemocenskych poisteni. Prepacte, ale odpovede, ktore som tu nasla i znenie zakona mi pridu trochu matuce.
§ 58
Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení
(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

1. Ak chcem mat davku z 1 vymeriavaciehi zakladu maximalnu, staci mi zamestnat sa na kratky cas s max. VZ a potom nastupit na PN a nasledne Materske. Toto sa týka výhradne nemocenského a ošetrovného (ten krátky čas-minimálne 1 deň), na poberanie materského z akéhokoľvek nemocenského poistenia (a teda aj NP zamestnanca) potrebuješ získať 270 dní NP v posledných 2 rokoch.

2. Ak by som chcela davku z viacerych VZ, musim byt u kazdeho zamestnavatela poistena 270 dni? Opravím - ak by si chcela materské z viacerých vymeriavacích základov nemocenského poistenia ZAMESTNANCA, potom musíš byť U KAŽDÉHO Z NICH nemocensky poistená aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch. A aby bola informácia komplexná, dodám: ak chceš získať materské z nemocenského poistenia SZČO, potom musíš byť nemocensky poistená ako SZČO tiež 270 dní v posledných 2 rokoch, a rovnako to platí aj pri dobrovoľnom nemocenskom poistení - 270 dní DNP v posledných 2 rokoch. Naviac, pri DNP musí byť podmienka 270 dní splnená aj pre nárok na nemocenské.
Takže súčasný právny stav je taký:
1. môžeš poberať materské z nemocenského poistenia SZČO (1 x),
2. môžeš poberať materské z dobrovoľného nemocenského poistenia (1 x),
3. môžeš poberať materské z nemocenského poistenia zamestnanca toľkokrát, koľko máš pracovných pomerov - a teda aj vymeriavacích základov (n x), kde n - je číslo od 1 do 365.

Dakujem Erika

Odpovede v texte. Ovšem tieto počty budú značne "nabúrané" novelou zákona o soc. poistení - ale vyčkajme, či naozaj.
ajobs
26.09.07,20:11
čaute tak opať
sa budem pýtať, v príspevku č.269 som dostala odpovedˇže ak si budem platiť DNP tak bude len na to aby som si mohla upaltniť nárok na očr alebo vlastnú pn a tu sa chcem opýtať či je možne poberať matersé a zároveň si uplatnovať nemocenské na očr alebo moju pn???? sesternica mi vraví že tam vyplácanie týchto dvoch dávok/materské +očr/alebo materské a pn/ nemože byť. ako je to? dakujem erika

Pozri tento link, sú tam zakázané kombinácie aj s citovaním §§-ových znení hrubým červeným písmom
http://www.porada.sk/536790-post641.html
Tabitha
27.09.07,05:59
ešte k príspevku 276 bod 3-posledná veta-
ak chcem materské z viac vymeriavacích základov od viac.zamestnávatelov musím byť u každeho poistená aspon 270 dni avšak ako potom možem poberať n / od1do 365/ VZ ak nieje splnená podmienka že na poberanie tých viacerých VZ je potrebné byť u každeho zo zamestnávatelov nem.poistaná min.270 dni a ja budem mať 365 zamestnávatelov a ukaždeho poistená 1 den??
dakuje m za nekonečne vysvetlovanie e.
Tabitha
27.09.07,08:23
tak už aj toto som pochoila/ otazku ktoru som kladla v čp278/. prečitala som si niekolko krát osmu časť materské- od p. Mihála, takže je to naozaj tak že v tom príklade aj tá pani xy bola zamestnana 270 dni v priebehu dvoch rokov napriek tomu že mala 365 zamestnavatelov
ako navýšiť nemocenksú tak aby bola z troch max. VZ ak by som chcela isť v 1.11.2007 na rizikové? dá sa to takto?
1/ ukončiť terajši prac.pomer napr.15.10.07
2/ zamestnať sa v zamestnaní A od 16.10.07 s max. VZ na 4 dni do 20.10.07
3/ v zamestnani B sa zamestnám od 21.10.07do 25.10.07 s max .vz
4/ nakoniec sa vrátim do povodneho zamestnania od 26.10.2007 do 31.10.07 opať s max.vz
5/1.11.2007 nastupim na rizikové
rozhodne obdobiA budu 4 ?prvý z povodneho zamestnania a dalšie tri VZ z obdobi ked som uzatvorila nove PP a VZáklady predelené počtom dni vRO sa spočitaju??? dakujem erika
ajobs
27.09.07,09:20
tak už aj toto som pochoila/ otazku ktoru som kladla v čp278/. prečitala som si niekolko krát osmu časť materské- od p. Mihála, takže je to naozaj tak že v tom príklade aj tá pani xy bola zamestnana 270 dni v priebehu dvoch rokov napriek tomu že mala 365 zamestnavatelov
ako navýšiť nemocenksú tak aby bola z troch max. VZ ak by som chcela isť v 1.11.2007 na rizikové? dá sa to takto?
1/ ukončiť terajši prac.pomer napr.15.10.07
2/ zamestnať sa v zamestnaní A od 16.10.07 s max. VZ na 4 dni do 20.10.07
3/ v zamestnani B sa zamestnám od 21.10.07do 25.10.07 s max .vz
4/ nakoniec sa vrátim do povodneho zamestnania od 26.10.2007 do 31.10.07 opať s max.vz
5/1.11.2007 nastupim na rizikové
rozhodne obdobiA budu 4 ?prvý z povodneho zamestnania a dalšie tri VZ z obdobi ked som uzatvorila nove PP a VZáklady predelené počtom dni vRO sa spočitaju??? dakujem erika


Erika, ten scenár nie je dobrý, skús si to v kľude nakresliť graficky a uvidíš, ako to treba spraviť. A ešte raz si prečítaj pozorne - s dôrazom na slovo POZORNE - všetky články o materskom od Dr. Mihála.
Tabitha
27.09.07,10:04
DOBRE IDEM NA TO ...
Tabitha
27.09.07,13:02
Dakujem za odpoved. Po dalsich premyslaniach, ako maximalizovat aspon nemocenske, kedze materske uz nestiham som prisla na toto.
-zamestnavatel A: PP1.1.2005 - 30.9.2007 ... VZ minim.
-zamestnavatel B: PP 1.10.2007-31.10.2007....VZ maximalny
-zamestnavatelC: PP1.10.2007-31.10.2007..... VZ 20 000.-
-zamestnavatel D:PP1.10.2007-31.10.2007..... VZ 10 000.-
U zamestnavatela B,C,D by som aplikovala kombinaciu prace a neplateneho volna podla navodu p.Mihala pre 365 zamestnani.(prvych 10 dni praca u zam B, druhych u C, tretich u D)

1.11. 2007 nastup na PN, nasledne 1.4.2008 nastup na materske (beriem do uvahy terajsi pravny stav)
Od 1.11.2007 Nemocenske vo vyske 55% z VZ od zamestnavatela B+C+D

Od 1.4.2008 Materske vo vyske?????

V podstate cisto teoreticky je moja otazka, z ktoreho VZ mi budu pocitat materske, kedze podmienku 270 dni mam splnenu, ale ani u jedneho z poslednych zamestnavatelov.

Dakujem za tvoju nekonecnu trpezlivost.
Erika
ajobs
27.09.07,14:08
Dakujem za odpoved. Po dalsich premyslaniach, ako maximalizovat aspon nemocenske, kedze materske uz nestiham som prisla na toto.
-zamestnavatel A: PP1.1.2005 - 30.9.2007 ... VZ minim. OK, PP ukončený, z tohto PP SP nemocenské neprizná
-zamestnavatel B: PP 1.10.2007-31.10.2007....VZ maximalny čiže 28142 Sk, PP od 1.10., práca 1.10.-5.10.2007, NV 6.10.-23.10.2007
-zamestnavatelC: PP1.10.2007-31.10.2007..... VZ 20 000.- PP od 8.10., práca 8.10.-12.10.2007, NV 13.10.-23.10.2007
-zamestnavatel D:PP1.10.2007-31.10.2007..... VZ 10 000.- PP od 15.10., práca 15.10.-19.10.2007, NV 20.10.-23.10.2007
U zamestnavatela B,C,D by som aplikovala kombinaciu prace a neplateneho volna podla navodu p.Mihala pre 365 zamestnani.(prvych 10 dni praca u zam B, druhych u C, tretich u D)
24.10. nástup do všetkých 3 zamestnaní, a súčasne odchod na PN, môžeš aj 1.11.2008, ale potom musíš mať dlhší výkon práce - bude to "drahšie".
Dôležité je,aby si toho 24.10.2007 už bola prihlásená v SP akože pracuješ vo všetkých 3 zamestnaniach, inak by vzniklo priznanie nemocenskej dávky v ochrannej lehote, a SP by ju nepriznala. Takže POZOR na to !

1.11. 2007 nastup na PN, nasledne 1.4.2008 nastup na materske (beriem do uvahy terajsi pravny stav)
Od 1.11.2007 Nemocenske vo vyske 55% z VZ od zamestnavatela B+C+D
Nemocenské bude súčtom DVZ zo všetkých 3 VZ=1875,5484 Sk, takže dávka na deň je 55% - 1031,55 Sk (okrem prvých 3 dní).
Od 1.4.2008 Materske vo vyske????? Ak prijmú novelu, potom to bude redukované na jedno maximum, čiže 907,8065 Sk, teda 55% 499,30 Sk.

V podstate cisto teoreticky je moja otazka, z ktoreho VZ mi budu pocitat materske, kedze podmienku 270 dni mam splnenu, ale ani u jedneho z poslednych zamestnavatelov. Ak bude platiť súčasný právny stav, potom z rovnakého DVZ ako súčasne nemocenské, ak prijmú novelu, tak z jedného maxima - viď vyššie.

Dakujem za tvoju nekonecnu trpezlivost.
Erika

Nemáš za čo - len daj pozor na všetky náležitosti - musí to byť precízne urobené bez najmenšej chybičky.
Tabitha
28.09.07,06:06
ajobs, velmi velmi dakujem za také podrobné odobrenie tohto plánu. určite dám vedieť ako som dopadla.e
moe7
28.09.07,10:00
A co ak je uplne obycajna situacia
som zamestnana uz niekolko rokov v jednej firme
moja hruba mzda je 16000,- a planujem RD
Ak som to spravne pochopila moja materska by bola 55% z VZ cize cca 8800,-
Chcela by som vediet od kedy do kedy mi plati zamestnavatel "matersku" a ci vobec plati ako to bolo kedysi a potom dostavam so socialky?
Alebo od zaciatku mi "matersku" dava socialka?
moe7
28.09.07,10:11
Ja som z tychto vsetkych informacii uplne poletena
a ratam cisla 5 cez 9 ked dam konkretne udaje vie mi niekto vypocitat kolko budem dostavat matersku? Budem vdacna
moja HM je 16000,-
od 1. 11. si chcem pltati DZP z 8100,-
a mesiac pred nastupom na matersku to chcem zrusit a ten mesiac platit
z max. VZ DZP
polko by som potom mala matersku
Dakujem za pomoc
ajobs
28.09.07,20:11
A co ak je uplne obycajna situacia
som zamestnana uz niekolko rokov v jednej firme
moja hruba mzda je 16000,- a planujem RD
Ak som to spravne pochopila moja materska by bola 55% z VZ cize cca 8800,-
Chcela by som vediet od kedy do kedy mi plati zamestnavatel "matersku" a ci vobec plati ako to bolo kedysi a potom dostavam so socialky?
Alebo od zaciatku mi "matersku" dava socialka?

Materské platí od 1. dňa SP.
ajobs
28.09.07,20:14
Ja som z tychto vsetkych informacii uplne poletena
a ratam cisla 5 cez 9 ked dam konkretne udaje vie mi niekto vypocitat kolko budem dostavat matersku? Budem vdacna
moja HM je 16000,-
od 1. 11. si chcem pltati DZP z 8100,-
a mesiac pred nastupom na matersku to chcem zrusit a ten mesiac platit
z max. VZ DZP
polko by som potom mala matersku
Dakujem za pomoc

Na DNP sa prihlás od 1.10.2007 - z minima 8100 Sk. Všetky ostatné úvahy budú možné až po schválení novely zákona o soc. poistení.
Puškárová Mária
01.10.07,08:31
Pekný den!
Prave si citam vase prispevky a vobec som nevedela ze sa zmenil vymeriavaci min.zaklad z povodnych 7600 Sk na 8100 Sk. Som na DNP od 21.02.07 a az doteraz si platim len s povodneho minima 7600 Sk, cize 335 Sk. Momentalne poberam rodicovsky prispevok 4560 Sk pri prvom dietati (uz ma viac ako 3roky, ale poberam to z dôvodu jeho zdravotnych problemov) a tiez som uz v 6 misiaci tehotenstva s druhym dietatom. Termin pôrodu mam 4.2.2008.
1. Moja prva otazka a zaroven prosba o pomoc znie: kedy sa zmenil min.vymeriavaci zaklad zo 7600 SK na 8100 SK a ako sa mi bude ratat ten cas, ktrory som mala platit namiesto 335.-SK sumu 357.-Sk.

2. Planovala som prerusit v decembri 2007 platenie minim. vymer. zakladu a opätovne prihlasenie z maxim. vymer. zakladu a tiez v decembri planujem sa dat vypisat na MD. Musim to odhlasenie a prihlasenie robit k nejakemu konkretnemu datumu napr. 1.12.07? alebo je to mozne v ktorykolvek den v mesiaci?

3. Tiez sa chcem spytat, ci v mojom pripade by bolo mozne uzatvorit pracovny pomer ako zamestnanec v nejakej firme z dôvodu poberania dvojnasobku MD? Teda, ci to nie je neskoro? A ak ano, ma to byt pracovny pomer na plny uvazok alebo ciastocny alebo je to uplne jedno? Ak je to teda mozne, kedy by som tak mala urobit? a ako by som mala platit NP ci uz z dôvodu zamestnanca alebo DNP?

Velmi pekne vam dakujem uz vopred za rady. Ste naozaj vyborní!!!!!
moe7
01.10.07,08:32
Takze ak som to spravne pochopila
moj vymeriavaci zaklad za rok plus DZP za rok
sa zrata a vypocita sa denna davka na RP
priklad: 16000*12=192000 + 357*12=196284,-
196284/365=538,- z toho 55%= 296,- *30= 8880,- je moja materska?
A ak si budem posledne dva mesiace platit DZP z maxima cca 1200,-
to je 2400,-/2=1200 z toho 55% =660 ,- je VZ na den?
Potom 660 *30 = 19800,-
Je to spravne ???
Ak nie prosim opravte ma
Dakujem
ajobs
01.10.07,10:55
Takze ak som to spravne pochopila
moj vymeriavaci zaklad za rok plus DZP za rok
sa zrata a vypocita sa denna davka na RP
priklad: 16000*12=192000 + 357*12=196284,-
196284/365=538,- z toho 55%= 296,- *30= 8880,- je moja materska?
A ak si budem posledne dva mesiace platit DZP z maxima cca 1200,-
to je 2400,-/2=1200 z toho 55% =660 ,- je VZ na den?
Potom 660 *30 = 19800,-
Je to spravne ???
Ak nie prosim opravte ma
Dakujem


Najskôr je dôležité napísať, kedy máš termín pôrodu a kedy predpokladaný nástup na materskú. Od toho sa všetko odvíja - je to ešte tento rok, či až budúci ?
moe7
01.10.07,11:46
Este nie som tehotna ale
pracuje sa na tom :)
tak preto tie info aby som sa vedela zariadit a vsetko vcas platit
ale ak by vsetko bolo podla planu tak porod by mal byt asi v septembri 2008
ajobs
01.10.07,18:04
Este nie som tehotna ale
pracuje sa na tom :)
tak preto tie info aby som sa vedela zariadit a vsetko vcas platit
ale ak by vsetko bolo podla planu tak porod by mal byt asi v septembri 2008

Rozhodujúca pre teba bude (už asi schválená) novela zákona o sociálnom poistení. Podľa toho, čo v nej bude sa bude dať jasne kvantifikovať ďalší postup. Inak treba platiť DNP zatiaľ z MM 8100 Sk.
Tabitha
02.10.07,07:52
čaute
chcem sa opýtať ako je to s max. denným vymeriavacim základom u zamestnávateľa. chcela som si urobiť tri zamestnania ako mi radil ajobs v príspevku č.283
ale ekonomka z jedného mojho nádejneho zamestnania mi vraví že sa to nedá pretože ona má v programe mzdovom určený strop na max.denný vymeriavaci základ 616,80.-Sk a nerozumie tomu ako by sa dala vyplatiť vyššia denná dávka ako zákonom daný max.denný vymeriavací základ .ja som sa dočítala v časti II. materské od p.Mihála, že nieje určený max.denný vymeriavaci základ .
vysvetlite mi to prosím dakujem erika
jankasm
02.10.07,09:55
čaute
chcem sa opýtať ako je to s max. denným vymeriavacim základom u zamestnávateľa. chcela som si urobiť tri zamestnania ako mi radil ajobs v príspevku č.283
ale ekonomka z jedného mojho nádejneho zamestnania mi vraví že sa to nedá pretože ona má v programe mzdovom určený strop na max.denný vymeriavaci základ 616,80.-Sk a nerozumie tomu ako by sa dala vyplatiť vyššia denná dávka ako zákonom daný max.denný vymeriavací základ .ja som sa dočítala v časti II. materské od p.Mihála, že nieje určený max.denný vymeriavaci základ .
vysvetlite mi to prosím dakujem erika

Ide o to, že u jedného zamestnávateľa môžeš zaplatiť poistné za mesiac len z 1x maximálneho vymeriavacieho základu, momentálne 28142,-. Takže u jedného zamestnávateľa môžeš potom aj skutočne poberať PN alebo materské len vo výške jedného maxima. Keďže si však urobíš tri zamestnania, tak u teba to bude 3x maximum.
Skutočne nie je v zákone určený maximálny denný vymeriavací základ pre poberanie nemocenských dávok. Ak však prejde návrh zmeny v novom zákone, tak od 1.1.2008 už bohužiaľ bude.
ajobs
02.10.07,10:56
čaute
chcem sa opýtať ako je to s max. denným vymeriavacim základom u zamestnávateľa. chcela som si urobiť tri zamestnania ako mi radil ajobs v príspevku č.283
ale ekonomka z jedného mojho nádejneho zamestnania mi vraví že sa to nedá pretože ona má v programe mzdovom určený strop na max.denný vymeriavaci základ 616,80.-Sk a nerozumie tomu ako by sa dala vyplatiť vyššia denná dávka ako zákonom daný max.denný vymeriavací základ .ja som sa dočítala v časti II. materské od p.Mihála, že nieje určený max.denný vymeriavaci základ .
vysvetlite mi to prosím dakujem erika


Súhlasím s Jankou a dodávam, že ekonómka z nádejného zamestnania by sa mala radšej živiť niečím iným. Aj keď má v programe nejaký strop, dá sa vždy manuálne upraviť - a s tým maximom je to tak, ako už napísala Janka (veď by asi nebola dostala 2x materské, keby bol strophttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif).
Tabitha
03.10.07,07:49
dakujem za odpovede janke aj tonovi a pýtam sa dalej...
JA SOM SA NEVYJADRILA DOSť ZROZUMITEľNE
ekonomka tvrdí že ona predsa strop určený programátorom jej mzd.programu nemože prekročiť lebo ten podla nej vychádza zo zákonom stanoveného max.denneho vym.základu tých spomínaných 616,80 /aj ked neviem čo je to za sumu kedže tu sa všetci už bavíme o sume 907 aj nejaké drobné. /
takže ešte raz max .denný vym.základ pre vyplatenie ńemocenskej dávky je v súčasnosti 907,8064???? dakujem erika
Tabitha
03.10.07,08:31
ešte jednu vec sa chcem opýtať :výšku DNV si ajobs vypočital ako sumu 1785,.. vpríspevku č.283/nefunguje mi citácia/
chcem si overiť výpočetu nakolko mi niečo nieje jasné :
pracujem od 1.10.-5.10 ,
NV od 6.10.-23.10.,
nástup do zamestnania 24.10-31.10. ,
PN 1.11._
vz v tomto zamestnaní max.vz- 28142/31=907,806

13 /kalendárne dni ked som zamestnaná/*907,806=11 801,4838
max .denny vz - 11 801,4833:11dní /odpracovaných/ = 1072,862 ale nakolko max denný vz je 907,... bude nem.dávka zo sumy 907,806 a nie z 1072,...?
zaujíma ma ako sa ráta dvz či je to vymeriavací základ deleno počet kalendárnych dní ked som zamestaná, alebo sa berie počet odpracovaných dní???
nerátam to z dalšich zamestnani nakolko ten problém s počtom dni je všade a po vyjasnení toho výpočtu by mi to už malo sediet
ešte raz vdaka
jankasm
03.10.07,08:44
ešte jednu vec sa chcem opýtať :výšku DNV si ajobs vypočital ako sumu 1785,.. vpríspevku č.283/nefunguje mi citácia/
chcem si overiť výpočetu nakolko mi niečo nieje jasné :
pracujem od 1.10.-5.10 ,
NV od 6.10.-23.10.,
nástup do zamestnania 24.10-31.10. ,
PN 1.11._
vz v tomto zamestnaní max.vz- 28142/31=907,806

13 /kalendárne dni ked som zamestnaná/*907,806=11 801,4838
max .denny vz - 11 801,4833:11dní /odpracovaných/ = 1072,862 ale nakolko max denný vz je 907,... bude nem.dávka zo sumy 907,806 a nie z 1072,...?
zaujíma ma ako sa ráta dvz či je to vymeriavací základ deleno počet kalendárnych dní ked som zamestaná, alebo sa berie počet odpracovaných dní???
nerátam to z dalšich zamestnani nakolko ten problém s počtom dni je všade a po vyjasnení toho výpočtu by mi to už malo sediet
ešte raz vdaka

Vždy počítaš kalendárne dni. Takže sumu 11801,4838 nedelíš 11 pracovnými dňami, ale 13 kalendárnymi dňami. Takže po vydelení dostaneš znovu sumu 907,806, maximálny denný vymeriavací základ.
jankasm
03.10.07,08:47
dakujem za odpovede janke aj tonovi a pýtam sa dalej...
JA SOM SA NEVYJADRILA DOSť ZROZUMITEľNE
ekonomka tvrdí že ona predsa strop určený programátorom jej mzd.programu nemože prekročiť lebo ten podla nej vychádza zo zákonom stanoveného max.denneho vym.základu tých spomínaných 616,80 /aj ked neviem čo je to za sumu kedže tu sa všetci už bavíme o sume 907 aj nejaké drobné. /
takže ešte raz max .denný vym.základ pre vyplatenie ńemocenskej dávky je v súčasnosti 907,8064???? dakujem erika

Naozaj neviem čo je tých 616,80. Pretože keďže maximálny denný vym. základ je 907,806 a z toho počítaná maximálna denná výška materskej je 55%, čo predstavuje 499,2936.
Takže odpoveď znie ÁNO, v súčasnosti je maximálny DVZ 907,8064.
ajobs
03.10.07,15:56
Naozaj neviem čo je tých 616,80. Pretože keďže maximálny denný vym. základ je 907,806 a z toho počítaná maximálna denná výška materskej je 55%, čo predstavuje 499,2936.
Takže odpoveď znie ÁNO, v súčasnosti je maximálny DVZ 907,8064.

Poopravím Janku - v súčasnosti NIE JE STANOVENÝ ŽIADNY MAXIMÁLNY DENNÝ VYMERIAVACÍ ZÁKLAD. Je len maximálny VZ na platenie nemocenského poistenia, a to je oných 28.142 Sk. Denný VZ je potom stanovený V JEDNOM NEMOCENSKOM POISTENÍ ako podiel tejto sumy a počtu dní rozhodujúceho obdobia v danom mesiaci. Napr. ak má mesiac 30 dní, potom 28.142/30=938,0667 Sk, ak má mesiac 31 dní, potom 28.142/31=907,8065 Sk, a ak má 29 dní (to bude február 2008), potom 28.142/29=970,4138 Sk. Ale ak sú RO v rôznych nemocenských poisteniach rôzne, potom je možné mať NIEKOĽKO maxím odvodených z vyššie uvedených DVZ. Čiže DVZ môže byť napr. kľudne aj 25.000 Sk http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Jozef Mihál
03.10.07,19:29
Súhlas - o tom to je.

Admina prosím zaradiť vyššie uvedený príspevok do povinného čítania všetkých "materskétémy" čítajúcich Poraďáčok.
brčko
03.10.07,22:06
Ajobs, tvoj príspevok je ozaj dobrým súhlasím s p.Mihálom!
Nadväzujem na prísp.298. Ak by mala Tabitha v októbri 2007 HM 28142,-, NV 6.-23.10. (t.j.18dní prerušenia NP) a ostatné dni by odrobila, teda okrem víkendov, potom:
HM za október =28142/23prac.dní v okt. x 11 odprac.dní=13459,- -toto by bol aj VZ pre ZP, dôchod., PvN ...
ale VZ pre NP (ako ste už písali)= 28142/31kal.dní v okt.x 13dní NP =11801,-

No predsa mi napadla otázka, čo ak by jej mesačná HM bola len 24700,-. Jej HM za oktober =24700/23 x 11 = 11813,-
Aký by mala VZ pre NP? (napadli ma tri varianty, ale nebudem hádať) Ďakujem, ak mi objasníte aj toto!
ajobs
04.10.07,08:02
ešte jednu vec sa chcem opýtať :výšku DNV si ajobs vypočital ako sumu 1785,.. vpríspevku č.283/nefunguje mi citácia/
chcem si overiť výpočetu nakolko mi niečo nieje jasné :
pracujem od 1.10.-5.10 ,
NV od 6.10.-23.10.,
nástup do zamestnania 24.10-31.10. ,
PN 1.11._ Takto to v žiadnom prípade nemôže byť, NV ti musí skončiť deň pred nástupom na PN. Termín NV 6.10.-23.10.2007 platí iba vtedy, keď začneš PN 24.10.2007. Inak by NV nem,alo žiaden význam.
vz v tomto zamestnaní max.vz- 28142/31=907,806

13 /kalendárne dni ked som zamestnaná/*907,806=11 801,4838
max .denny vz - 11 801,4833:11dní /odpracovaných/ = 1072,862 ale nakolko max denný vz je 907,... bude nem.dávka zo sumy 907,806 a nie z 1072,...?
zaujíma ma ako sa ráta dvz či je to vymeriavací základ deleno počet kalendárnych dní ked som zamestaná, alebo sa berie počet odpracovaných dní??? Počíta sa to takto: 28.142/23 (pracovných dní) x 5 (odpracovaných dní)=6.118 Sk, a túto sumu delíš počtom kalendárnych dní, v tomto prípade je ich tiež 5. Čiže 6.118/5=1224 Sk, ale môže byť maximálne 907,8065 Sk ako vymeriavací základ za október 2007. To je základ na výpočet nemocenského Z JEDNÉHO NEMOCENSKÉHO POISTENIA.
nerátam to z dalšich zamestnani nakolko ten problém s počtom dni je všade a po vyjasnení toho výpočtu by mi to už malo sediet
ešte raz vdaka

POZRI POZORNE AJ PREDCHÁDZAJÚCE PRÍSPEVKY,KTORÉ SOM NAPÍSAL-
AK CHCEŠ MAŤ TOĽKO ZAMESTNANÍ, NESMIEŠ UROBIŤ TRIVIÁLNU CHYBU.
ajobs
04.10.07,08:07
Ajobs, tvoj príspevok je ozaj dobrým súhlasím s p.Mihálom!
Nadväzujem na prísp.298. Ak by mala Tabitha v októbri 2007 HM 28142,-, NV 6.-23.10. (t.j.18dní prerušenia NP) a ostatné dni by odrobila, teda okrem víkendov, potom:
HM za október =28142/23prac.dní v okt. x 11 odprac.dní=13459,- -toto by bol aj VZ pre ZP, dôchod., PvN ...
ale VZ pre NP (ako ste už písali)= 28142/31kal.dní v okt.x 13dní NP =11801,-

No predsa mi napadla otázka, čo ak by jej mesačná HM bola len 24700,-. Jej HM za oktober =24700/23 x 11 = 11813,-
Aký by mala VZ pre NP? (napadli ma tri varianty, ale nebudem hádať) Ďakujem, ak mi objasníte aj toto!

Pozri príspevok č.304 - tam to vysvetľujem - tak, ako to píše Tabitha je ZLE, tak sa k tomu maximu nedopracuje. Pokračovaním PP u rovnakého zamestnávateľa po 24.10.2007 by eliminovala výhodu NV od 6.10. do 23.10.2007.
tulinko
05.10.07,08:21
Naozaj neviem čo je tých 616,80. Pretože keďže maximálny denný vym. základ je 907,806 a z toho počítaná maximálna denná výška materskej je 55%, čo predstavuje 499,2936.
Takže odpoveď znie ÁNO, v súčasnosti je maximálny DVZ 907,8064.
Pekný deň, prosím o kvalifikovanú radu, ako poriadiť priateľke z materskou:
Čítal som Vaše príspevky a vidím, že to máte "premakané". Takže:
Nástup na MD 22.10.2007. VZ zo zamestnania: 199711,- Sk : 365 dní=547,1535 x 55 % = 300,94/deň x 30 dní = 9 028,-/mesiac /materská zo zamestnania/.
Je DNP poistená od 19.12.2006 z minima.
I. varianta:
Ako si vypočíta ten rozdiel medzi materskou zo zamestnania a DNP?
Kedy sa má odhlásiť z platenia DNP z minima a následne prihlásiť z maxima?
II. varianta:
od 8.10.2007 by sa dala "vypísať" na 10 dní trvajúcu OČR, tzn. do 17.10.2007. Od 11. dňa by sa jej v zamestnaní zrušilo platenie poistenia zo zamestnania - čo treba urobiť v tomto období, aby mala 2 maxim. materské?
Prosím o presný popis obidvoch variant, som z toho úplný magor a neviem, ako jej mám poradiť. Ak nebude možná II. varianta, stačilo by nejaké "prilepšenie" k tej materskej zo zamestnania, nevie však, ako to má urobiť, aby to platenie DNP nebolo zbytočné.
Ďakujem veľmi pekne a prosím o rýchlu odpoveď, pretože už je málo času.
ajobs
05.10.07,20:54
Pekný deň, prosím o kvalifikovanú radu, ako poriadiť priateľke z materskou:
Čítal som Vaše príspevky a vidím, že to máte "premakané". Takže:
Nástup na MD 22.10.2007. VZ zo zamestnania: 199711,- Sk : 365 dní=547,1535 x 55 % = 300,94/deň x 30 dní = 9 028,-/mesiac /materská zo zamestnania/.
Je DNP poistená od 19.12.2006 z minima.
I. varianta:
Ako si vypočíta ten rozdiel medzi materskou zo zamestnania a DNP?
Kedy sa má odhlásiť z platenia DNP z minima a následne prihlásiť z maxima?
II. varianta:
od 8.10.2007 by sa dala "vypísať" na 10 dní trvajúcu OČR, tzn. do 17.10.2007. Od 11. dňa by sa jej v zamestnaní zrušilo platenie poistenia zo zamestnania - čo treba urobiť v tomto období, aby mala 2 maxim. materské?
Prosím o presný popis obidvoch variant, som z toho úplný magor a neviem, ako jej mám poradiť. Ak nebude možná II. varianta, stačilo by nejaké "prilepšenie" k tej materskej zo zamestnania, nevie však, ako to má urobiť, aby to platenie DNP nebolo zbytočné.
Ďakujem veľmi pekne a prosím o rýchlu odpoveď, pretože už je málo času.

Je to jednoduché - k 17.10.2007 sa odhlási z DNP z minima, a od 18.10.2007 sa prihlási na DNP z maxima 28.142 Sk. Odo dňa 22.10.2007 ukončí ošetrovanie dieťaťa (teda už 21.10.2007) a nastúpi akože do práce - čiže na MD. Jej materské bude VZ 2006 (viď vyššie) + VZ z maximálneho DNP (za dni 18.10.2007-21.10.2007). Pozor, nepomýľ si jednotlivé dni.
Katy a R
06.10.07,08:17
Nezabudni, že tlačivo na ošetrovné treba 2x - aj ako zamestnanec, aj ako dobrovolne poistená. A na druhej strane je vyhlásenie - treba uviesť, že si uplatňuješ nárok na ošetrovné z 2 poistení!
tulinko
06.10.07,13:01
Je to jednoduché - k 17.10.2007 sa odhlási z DNP z minima, a od 18.10.2007 sa prihlási na DNP z maxima 28.142 Sk. Odo dňa 22.10.2007 ukončí ošetrovanie dieťaťa (teda už 21.10.2007) a nastúpi akože do práce - čiže na MD. Jej materské bude VZ 2006 (viď vyššie) + VZ z maximálneho DNP (za dni 18.10.2007-21.10.2007). Pozor, nepomýľ si jednotlivé dni.
Ďakujem za odpoveď, nemyslel som, že je to také jednoduché, hľadal som za tým ešte nejaký problém, ktorý by mohol nastať.
Ešte sa chcem spýtať, ošetrovné sa počíta na kalendárne dni, nie na pracovné - nebol som si istý.
Má priateľka zaplatiť poistné ešte aj za september /335,- Sk/?
Ako vypočítam VZ z max. DNP za tie dni od 18.10.-21.10.07?
Nebude problém ten "prechod" z OČR priamo na MD, nemusí tam byť ešte odpracovaný nejaký deň?
Ďakujem za odpovede, chcem sa len uistiť, aby všetko dopadlo tak, ako má byť.
ajobs
06.10.07,20:31
Ďakujem za odpoveď, nemyslel som, že je to také jednoduché, hľadal som za tým ešte nejaký problém, ktorý by mohol nastať.
Ešte sa chcem spýtať, ošetrovné sa počíta na kalendárne dni, nie na pracovné - nebol som si istý.
Má priateľka zaplatiť poistné ešte aj za september /335,- Sk/?
Ako vypočítam VZ z max. DNP za tie dni od 18.10.-21.10.07?
Nebude problém ten "prechod" z OČR priamo na MD, nemusí tam byť ešte odpracovaný nejaký deň?
Ďakujem za odpovede, chcem sa len uistiť, aby všetko dopadlo tak, ako má byť.

Nie, s tým dňom "odpracovania" nebude problém - bude to ten deň 22.10.2007, kedy súčasne nastupuje na MD. Za 09/2007 platba 335 Sk.
Platby za 10/2007 - z minima do 17.10.2007 - 196 Sk,
z maxima do 21.10.2007 - 160 Sk, spolu 356 Sk.
jankasm
08.10.07,08:37
Ďakujem za odpoveď, nemyslel som, že je to také jednoduché, hľadal som za tým ešte nejaký problém, ktorý by mohol nastať.
Ešte sa chcem spýtať, ošetrovné sa počíta na kalendárne dni, nie na pracovné - nebol som si istý.
Má priateľka zaplatiť poistné ešte aj za september /335,- Sk/?
Ako vypočítam VZ z max. DNP za tie dni od 18.10.-21.10.07?
Nebude problém ten "prechod" z OČR priamo na MD, nemusí tam byť ešte odpracovaný nejaký deň?
Ďakujem za odpovede, chcem sa len uistiť, aby všetko dopadlo tak, ako má byť.

Ošetrovné sa počíta na kalendárne dni.
Zaplatiť poistné ako DNP musí až do toho dňa, kedy sa odhlási. Takže za september 335,- a za október za dni od 01.-17.10.2007 /ak sa 17.10.2007 odhlási/, vlastne len za dni do nástupu na OČR zaplatí rovnako časť poistného prislúchajúcu počtu dní z minima. Potom od 18.10.2007 /kedy sa prihlási z maxima/, zase sumu pripadajúcu na počet dní do nástupu na MD. Poistné ako DNP prestane platiť až odo dňa nástupu na MD.
Myslím že VZ sa počíta nasledovne /vlastne počíta sa tak konkrétna výška poistného za tie dni/: 28142,- x 4,4% = 1239,-/31*4 = 160,-. Toto je výška poistného zaplatená za obdobie 18.-21.10.2007.
Medzi OČR a nástupom na MD vôbec nemusí byť odpracovaný žiadny deň. Rozhodujúcim obdobím zo zamestnania je predsa rok 2006, takže táto OČR to nijako neovplyvní. Len treba na SP zaniesť ukončenie OČR a žiadosť o materské.
Alpina
09.10.07,08:42
Dobrý deň, prosím o pomoc pri výpočte materského príspevku.
Predpokladaný termín nástupu na MD mám 10.3.2008, ako som z predchádzajúcich príspevkov pochopila DVZ sa mi bude rátať z roku 2007. Som zamestnaná v 2 zamestnaniach, z oboch sa platí nemoc. a všetky poistenia.
V zam. A pracujem od 1.1.2007, mám HM 10.000Sk a PP mi končí 31.10.2007. V zam. B pracujem od 1.3.2007, HM 7.000 Sk a PP bude pretrvávať aj počas MD. Mám možnosť zamestnať sa v zam. C s možnosťou nastavenia príjmu.
1. Aký bude materský príspevok, ak by bola uvedená situácia konečná, bez zam. C?
2. Aké mám možnosti na získanie čo najvyššej materskej?
Za rady vopred ďakujem!
jankasm
09.10.07,10:54
Dobrý deň, prosím o pomoc pri výpočte materského príspevku.
Predpokladaný termín nástupu na MD mám 10.3.2008, ako som z predchádzajúcich príspevkov pochopila DVZ sa mi bude rátať z roku 2007. Som zamestnaná v 2 zamestnaniach, z oboch sa platí nemoc. a všetky poistenia.
V zam. A pracujem od 1.1.2007, mám HM 10.000Sk a PP mi končí 31.10.2007. V zam. B pracujem od 1.3.2007, HM 7.000 Sk a PP bude pretrvávať aj počas MD. Mám možnosť zamestnať sa v zam. C s možnosťou nastavenia príjmu.
1. Aký bude materský príspevok, ak by bola uvedená situácia konečná, bez zam. C?
2. Aké mám možnosti na získanie čo najvyššej materskej?
Za rady vopred ďakujem!

Pokiaľ by táto situácia bola konečná, tvoja materská by sa počítala len zo zamestnania B, ktoré bude naďalej trvať aj počas MD. Rozhodujúce obdobie rok 2007, HM 7000,- materská by bola 55% z tejto sumy, cca. 3850,- čo nie je nič moc. Je to menej ako rodičovský príspevok, takže mala by si ešte doplatené do jeho výšky.
Zamestnanie A by sa do úvahy nebralo, a to z toho dôvodu, že tam PP skončí, a ochranná lehota sa na teba nevzťahuje keďže máš nemocenské poistenie v druhom zamestnaní.
Zamestnanie C by malo zmysel len v tom prípade, keby si ukončila PP aj v zamestnaní B a v čase nástupu na MD by trval len PP C, v ktorom by si si stanovila VZ vo výške maximálneho, 28142,-.
Keby si chcela poberať materskú súčasne zo všetkých troch zamestnaní, musela by si mať v každom splnenú podmienku 270 dní poistenia /čo v prípade zamestnania C nie je možné/ a rovnako by PP musel trvať v čase nástupu na MD vo všetkých troch zamestnaniach.
Najjednoduchšie riešenie: ak je to možné, dohodnúť sa v zamestnaní B na ukončení PP krátko pred nástupom na MD a následnom uzatvorení nového PP v tom istom zamestnaní so mzdou 28142,-. Stačí to aj nejaké 2 dni pred nástupom na MD a tvoja materská by sa potom počítala z VZ za tieto 2 dni.
Alpina
09.10.07,11:34
Pokiaľ by táto situácia bola konečná, tvoja materská by sa počítala len zo zamestnania B, ktoré bude naďalej trvať aj počas MD. Rozhodujúce obdobie rok 2007, HM 7000,- materská by bola 55% z tejto sumy, cca. 3850,- čo nie je nič moc. Je to menej ako rodičovský príspevok, takže mala by si ešte doplatené do jeho výšky.
Zamestnanie A by sa do úvahy nebralo, a to z toho dôvodu, že tam PP skončí, a ochranná lehota sa na teba nevzťahuje keďže máš nemocenské poistenie v druhom zamestnaní.
Zamestnanie C by malo zmysel len v tom prípade, keby si ukončila PP aj v zamestnaní B a v čase nástupu na MD by trval len PP C, v ktorom by si si stanovila VZ vo výške maximálneho, 28142,-.
Keby si chcela poberať materskú súčasne zo všetkých troch zamestnaní, musela by si mať v každom splnenú podmienku 270 dní poistenia /čo v prípade zamestnania C nie je možné/ a rovnako by PP musel trvať v čase nástupu na MD vo všetkých troch zamestnaniach.
Najjednoduchšie riešenie: ak je to možné, dohodnúť sa v zamestnaní B na ukončení PP krátko pred nástupom na MD a následnom uzatvorení nového PP v tom istom zamestnaní so mzdou 28142,-. Stačí to aj nejaké 2 dni pred nástupom na MD a tvoja materská by sa potom počítala z VZ za tieto 2 dni.
Ďakujem no troška tomu nerozumiem (v tejto oblasti som absolútne vedľa), preto prosím o vysvetlenie: Rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej je pre mňa rok 2007, v najjednoduchšom riešení je popísaná situácia, kedy by som v zamestnaní B mala ukončiť a vzápätí obnoviť PP s max. VZ 28142Sk tesne pred nástupom na MD, ale to sme už rok 2008.
1.Je to tak správne?
2.A ešte otázka, neberie sa do úvahy súhrn VZ v zamestnaní A a B za rok 2007?
3.Čo by sa stalo ak: PP v A ukončím k 31.10.2007, PP v B bude pokračovať a zamestnám sa ešte v C kde budem mať HM 28142Sk a PP ukončím 1.1.2008. Do MD bude pokračovať len zam. B? Ovplyvní to celé nejako?
Katy a R
09.10.07,12:07
Najjednoduchčie by bolo zamestnť sa 28.2. - nový PP s najvyšším možným platom pre NP (zaokruhliť na 29 tis). A v maci čo najskôr nastúpiť na materskú.
- február je najkratší mesiac!
V zákone o socálnom poistení pozri rozhodné obdobia - v tomto prípade by to bolo od 28.2. do 29.2.

len teda či to vieš aj prakticky zrelizovať?
Alpina
09.10.07,12:19
Najjednoduchčie by bolo zamestnť sa 28.2. - nový PP s najvyšším možným platom pre NP (zaokruhliť na 29 tis). A v maci čo najskôr nastúpiť na materskú.
- február je najkratší mesiac!
V zákone o socálnom poistení pozri rozhodné obdobia - v tomto prípade by to bolo od 28.2. do 29.2.

len teda či to vieš aj prakticky zrelizovať?

Prakticky sa to zrealizovať dá, len stále mi nejde do hlavy prečo až február 2008? Keďže rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej (v mojom prípade) je rok 2007. Alebo sa mýlim? Uveďte ma do obrazu, vďaka.
Katy a R
09.10.07,12:35
§ 54 zákona o sociálnom poistení!
Alpina
09.10.07,13:02
§ 54 zákona o sociálnom poistení!
Zneniam zákonov a paragrafov som sa chcela vyhnúť (kvôli úspore času a nervov) no ale vidím či chcem či nie musím si to naštudovať sama. Chcela som len jednoduché vysvetlenie, keďže toto je pre mňa španielska dedina. V každom prípade vďaka ... a ak sa nájde niekto trpezlivý ohľadom vysvetľovania laikovi, budem veľmi rada. ďakujem.
brčko
09.10.07,14:05
Vieš, podla mna v tvojom prípade, až také jednoduché vysvetlenie nie je. Ak by si mala LEN pracovné pomery NADVAZUJÚCE NA SEBA a nie súbežné, bolo by to jednoduchšie. Materská by sa ti rátala Z POSLEDNÉHO PP. Potom by RO (rozhodujúce obdobie) záležalo na tom, KEDY POSLEDNÝ PP ZAČAL. Ak máš nastúpiť na MD 10.3.2008, mohli by nastať tieto prípady:
1. začiatok posledného PP napr.1.1.2006, RO je rok 2007,
2. začiatok .......................... 20.12.2007, RO je obdobie 20.12.-31.12.2007,
3. začiatok .......................... 31.1.2008, RO je obdobie 31.1.-29.2.2008,
4. začiatok .......................... 3.3.2008, RO je 3.3.-9.3.2008.
Ty máš PP SÚBEŽNÉ, vtedy je dôležité, KTORÝ PP TRVÁ KU DŇU NÁSTUPU NA MD. Ak by si chcela aby sa ti materské rátalo z viacerých PP, musí KAŽDÝ Z TÝCHTO PP TRVAŤ VIAC AKO 270 KALENDÁRNYCH DNÍ.
Dúfam, že som sa nesekla a napísala zrozumiteľné príklady.
A súhlasím s radou Jankysm.
Alpina
09.10.07,16:36
Vieš, podla mna v tvojom prípade, až také jednoduché vysvetlenie nie je. Ak by si mala LEN pracovné pomery NADVAZUJÚCE NA SEBA a nie súbežné, bolo by to jednoduchšie. Materská by sa ti rátala Z POSLEDNÉHO PP. Potom by RO (rozhodujúce obdobie) záležalo na tom, KEDY POSLEDNÝ PP ZAČAL. Ak máš nastúpiť na MD 10.3.2008, mohli by nastať tieto prípady:
1. začiatok posledného PP napr.1.1.2006, RO je rok 2007,
2. začiatok .......................... 20.12.2007, RO je obdobie 20.12.-31.12.2007,
3. začiatok .......................... 31.1.2008, RO je obdobie 31.1.-29.2.2008,
4. začiatok .......................... 3.3.2008, RO je 3.3.-9.3.2008.
Ty máš PP SÚBEŽNÉ, vtedy je dôležité, KTORÝ PP TRVÁ KU DŇU NÁSTUPU NA MD. Ak by si chcela aby sa ti materské rátalo z viacerých PP, musí KAŽDÝ Z TÝCHTO PP TRVAŤ VIAC AKO 270 KALENDÁRNYCH DNÍ.
Dúfam, že som sa nesekla a napísala zrozumiteľné príklady.
A súhlasím s radou Jankysm.
Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie. Viem, že moja situácia nepatrí medzi tie štandardné, preto som sa na Vás obratila :)
Mám ešte otázku. Ak v zamestnaní B ukončím PP k 31.1.2008 s HM 7.000Sk a následne sa zamestnám znovu v zam. B od 31.1.2008 do 10.3.2008(nástup na MD) s HM cca 29.000Sk , VZ sa mi bude počítať z obdobia od 31.1.-29.2.2008. Dobre hovorím? Keďže v zam. B budem pokračovať aj v čase MD ovplyvní to nejak výpočty alebo niečo iné?
Alpina
09.10.07,16:47
A ešte otázka: Keďže nechcem poberať materský príspevok z viacerých PP, ale len z toho posledného t.j. 31.1.2008-10.3.2007, 270 dní nemoc. poistenia sa ráta z poisteného obdobia aj pred týmto PP? Inak podmienku (270dní poistenia) by som v poslednom PP nespĺňala.
jankasm
10.10.07,09:07
Ďakujem no troška tomu nerozumiem (v tejto oblasti som absolútne vedľa), preto prosím o vysvetlenie: Rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej je pre mňa rok 2007, v najjednoduchšom riešení je popísaná situácia, kedy by som v zamestnaní B mala ukončiť a vzápätí obnoviť PP s max. VZ 28142Sk tesne pred nástupom na MD, ale to sme už rok 2008.
1.Je to tak správne? Áno, práve preto radíme ukončiť súčasný PP a uzatvoriť nový. Zmení sa tým rozhodujúce obdobie, ktoré bude od vzniku nového PP.
2.A ešte otázka, neberie sa do úvahy súhrn VZ v zamestnaní A a B za rok 2007? Bral by sa v tom prípade, keby obidve zamestnania trvali v čase nástupu na MD. /ale to som už myslím písala/
3.Čo by sa stalo ak: PP v A ukončím k 31.10.2007, PP v B bude pokračovať a zamestnám sa ešte v C kde budem mať HM 28142Sk a PP ukončím 1.1.2008. Do MD bude pokračovať len zam. B? Ovplyvní to celé nejako? V tom prípade by sa Ti materská počítala stále len zo zam. B, pretože v zam. C nesplníš podmienku 270dní poistenia a navyše zam. C nebude trvať v čase nástupu na MD. Materská Ti bude počítaná len z toho zamestnania, ktoré bude trvať v čase nástupu na MD.

Odpovede v texte.
Neviem prečo si to tak komplikuješ. Urob ako sme Ti poradili. Ak je možné ukončiť to zamestnanie B a uzatvoriť v tej firme nový PP so mzdou cca. 28142,- tak to urob, je to naozaj najjednoduchší spôsob.
jankasm
10.10.07,09:18
Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie. Viem, že moja situácia nepatrí medzi tie štandardné, preto som sa na Vás obratila :)
Mám ešte otázku. Ak v zamestnaní B ukončím PP k 31.1.2008 s HM 7.000Sk a následne sa zamestnám znovu v zam. B od 31.1.2008 do 10.3.2008(nástup na MD) s HM cca 29.000Sk , VZ sa mi bude počítať z obdobia od 31.1.-29.2.2008. Dobre hovorím? Keďže v zam. B budem pokračovať aj v čase MD ovplyvní to nejak výpočty alebo niečo iné?

Áno, správne hovoríš. Ale nie je potrebné ukončiť PP už 31.1.2008, to by si musela potom ty aj zamestnávateľ zaplatiť odvody zo sumy 28142,- za celý február a časť marca. A poviem Ti, nebola by to malá čiastka.
Takže návrh si tu už mala poskytnytý: február je najkratší mesiac a preto najvhodnejší.
Pred koncom mesiaca, napr. 27.02.2008 ukonči PP,
28.02.2008 uzatvor nový PP - VZ napr. 30000 /potom bude dôležité ešte to presne prepočítať, pretože ak sú dni 28.02.-29.02.2008 náhodou víkend, tak treba tam pridať ešte aspoň jeden pracovný deň a prepočítať akú treba mzdu aby sa na počet kalendárnych dní dosiahol maximálny VZ pre nemocenské poistenie, ale to stačí riešiť až pri uzatváraní nového PP/.
Rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej budú práve tie 2 dni 28.-29.02.2008, a to že zamestnanie bude pokračovať aj v marci výpočet nijako neovplyvní.
jankasm
10.10.07,09:22
A ešte otázka: Keďže nechcem poberať materský príspevok z viacerých PP, ale len z toho posledného t.j. 31.1.2008-10.3.2007, 270 dní nemoc. poistenia sa ráta z poisteného obdobia aj pred týmto PP? Inak podmienku (270dní poistenia) by som v poslednom PP nespĺňala.

Pokiaľ bude v čase nástupu na MD trvať len PP v zam. B, tak dni sa počítajú zo všetkých zamestnaní, ktoré trvali v posledných dvoch rokoch. Takže neboj, podmienku 270 dní poistenia spĺňaš. To len v prípade, že by si chcela poberať materskú z viacerých zamestnaní, tak musíš mať v každom samostatne splnenú podmienku 270 dní poistenia.
Dúfam, že som Ti tvoje otázky už dostatočne zodpovedala. Ale ak ešte niečo máš kľudne sa pýtaj.
Alpina
10.10.07,09:23
Odpovede v texte.
Neviem prečo si to tak komplikuješ. Urob ako sme Ti poradili. Ak je možné ukončiť to zamestnanie B a uzatvoriť v tej firme nový PP so mzdou cca. 28142,- tak to urob, je to naozaj najjednoduchší spôsob.
Ja by som to rada nekomplikovala, len celá situácia je komplikovaná. Dobre, beriem, že to najjednoduchšie riešenie je to najlepšie, potom mám ďalšie otázky:
1. Keďže sa nanovo zamestnám v zamestnaní B, to znamená ako by som sa zamestnala v inom zamestnaní? Ide mi teraz o tých 270 dní nem. poistenia. Alebo sa 270dní nem. poistenia berie ako celok, obdobie, za ktoré musím byť poistená v posledných 2 rokoch u rôznych zamest?
2. Ovplyvní výpočet materskej fakt, že v zamestnaní B budem pokračovať aj v čase MD?
Alpina
10.10.07,09:25
Aha, teraz som si všimla otázka ohľadom 270 dní poistenia mi bola zodpovedaná, ďakujem :)
Alpina
10.10.07,09:31
Keď tak ešte raz všetko čítam, v podstate boli moje otázky už zodpovedané. Ďakujem Vám všetkých veľmi pekne za rady, pomoc a navigáciu v oblasti pre mňa neznámej. Ešte raz vďaka a pekný deň.
jankasm
10.10.07,10:16
Keď tak ešte raz všetko čítam, v podstate boli moje otázky už zodpovedané. Ďakujem Vám všetkých veľmi pekne za rady, pomoc a navigáciu v oblasti pre mňa neznámej. Ešte raz vďaka a pekný deň.

Nemáš za čo.
Ak si s niečím nebudeš vedieť rady, tak sa potom vo februári ohlás, radi pomôžeme.
Alpina
10.10.07,10:25
Nemáš za čo.
Ak si s niečím nebudeš vedieť rady, tak sa potom vo februári ohlás, radi pomôžeme.
Ďakujem, určite sa ozvem, ak sa niečo nepochopiteľné objaví :)
Denny30
10.10.07,15:31
dnes som sa dobrovolne poistila, no neviem však kolko mam zaplatit a do kedy,pretoze zamestnankyna mi nevedela odpovedať ani na jednu otázku. Momentalne poberám rodičovský príspevok a dob. poistenie chcem platiť z maximalneho vymeriavacieho zakladu. Neviete miu poradiť kolko mám zaplatiť.
Neviem či niečo zamna niečo odvádza štát. Ďakujem
vikinka
10.10.07,16:24
Max.VZ na nemocenské je 28 142,-Ak si od 10.10.2007 poistená zaplatíš ta 21 dní t.j.867,-sk do 8.11.2007,potom budeš mesačne platiť 1 239,-Sk z maxima.
ajobs
10.10.07,20:14
Max.VZ na nemocenské je 28 142,-Ak si od 10.10.2007 poistená zaplatíš ta 21 dní t.j.867,-sk do 8.11.2007,potom budeš mesačne platiť 1 239,-Sk z maxima.

Tá doba poistenia od 10.10.2007 je 22 dní - a suma poistenia je 880 Sk. S ostatným súhlas.
mango28
18.10.07,17:21
Dobry den, ja by som potrebovala poradit.
Teraz ma zamestnava manzel na polovicny uvazok od 5.5.2006 plati za mna odvody z 3800,.sk. Termin porodu mam 13.12.2007. Takze postup ked chcem dostat vyssiu matersku je.... ukoncit sucasny pracovny pomer k 26.10.2007 a 29.10.2007 ma manzel zamestna na cely uvazok z VZ 28142,- a nastup na matersku bude k 1.11.2007? Spravne?
Ukoncit znamena ze mi da vypoved ?t.j odhlasi ma ako zamestnanca zo Socialnej poistovne? a potom zase prihlasi? Takze tie 3 dni budem ako nezamestnana? Nevadi to?
Potom odvody plati od 1.10.2007 -do 26.10.2007 este z polov. min. mzdy t. j 4050,-? a potom od 29.10.2007- 31.10.2007 z 28142,-?
Vdaka za radu, moj uctovnik na mna pozeral ako puk ked som mu to vysvetlovala. Tak dufam ze mi poradite.
Dakujem
Jozef Mihál
18.10.07,19:58
mango28: Presne tak, ako to píšete, to aj urobte.

Tie 2 dni budete dobrovoľne nezamestnaná, čiže chcelo by to prihlásiť sa na tie dva dni v zdravotnej poisťovni ako dobrovoľne nezamestnaná a zaplatiť 692/31 x 2 Sk preddavky do ZP.
RomanNR
19.10.07,06:39
Dobry den,
chcem vas poprosit o radu v konkretnom pripade.
Manzelka bola zamestnana (PP) do 31.7.07 s minim.mzdou.(splna 270 dni).
Od 10/2006 si plati DNP z minim.VZ. Od 1.8.07 je SZCO a plati si len DNP.
Termin nastupu na matersku je 15.1.2008.
otazka1:
Je mozne nejakym sposobom vyuzit PP do 31.7.07? (napriklad znovu uzatvorit PP)
otazka2:
Je predpoklad zmeny zakona od 1.1.08? pytam s preto lebo pred casom p.Mihal radil na konci roku prejst na platenie DNP z maximal.VZ a hned v januari 2008 znovu prejst na minim.VZ.
Alebo staci az 2-3 dni pred nastupom MD zmenit v SP odvody z min.VZ na max VZ?

Prelistoval som tu toho vela, ale radsej sa spytam.
Dakujem.
zufrob
21.10.07,09:35
Pozdravujem zucastnenych. Chcem vyjadrit nesmiernu vdaku PORADE, specialne Tonovi "ajobs" za paradny tah na ziskanie max. materskej prerusenim prac. pomeru (nepl. volno). Matersku som poberala od 28.07.2006. Teraz stojim pred podobnym problemom, kedze na ceste je dalsi potomecek.
Fakty:
- cely rok 2005, do 30.06.2006 zamestnana vo vl. s.r.o. za min. mzdu :(
- 01.07.2006 - 07.07.2006 neplatene volno
- 08.07.2006 - 28.07.2006 mzda 25 000,- Sk
- 28.07.2006 - 07.02.2007 materska (cca 14 000,- Sk/mes)
- 08.02.2007 - do t.č. rodičovsky prispevok
- predpokladany termin narodenia druheho dietata 09.06.2008
Otazky:
- vznikne mi narok na matersku pokial ostanem na rodicovskej dovolenke?
- v akej vyske (rovnaka ako predchadzajuca?), resp. dá sa nieco robit s jeho vyskou?
Dakujem velmi za poskytnutu pomoc - ste herovia!
ajobs
21.10.07,10:15
Pozdravujem zucastnenych. Chcem vyjadrit nesmiernu vdaku PORADE, specialne Tonovi "ajobs" za paradny tah na ziskanie max. materskej prerusenim prac. pomeru (nepl. volno). Matersku som poberala od 28.07.2006. Teraz stojim pred podobnym problemom, kedze na ceste je dalsi potomecek.
Fakty:
- cely rok 2005, do 30.06.2006 zamestnana vo vl. s.r.o. za min. mzdu :(
- 01.07.2006 - 07.07.2006 neplatene volno
- 08.07.2006 - 28.07.2006 mzda 25 000,- Sk
- 28.07.2006 - 07.02.2007 materska (cca 14 000,- Sk/mes)
- 08.02.2007 - do t.č. rodičovsky prispevok
- predpokladany termin narodenia druheho dietata 09.06.2008
Otazky:
- vznikne mi narok na matersku pokial ostanem na rodicovskej dovolenke?
- v akej vyske (rovnaka ako predchadzajuca?), resp. dá sa nieco robit s jeho vyskou?
Dakujem velmi za poskytnutu pomoc - ste herovia!


Ahoj, som rád, že moje rady pomohli.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Pokiaľ ide o tvoje ďalšie materské, je dostatok času rozmýšľať, ako to urobiť v roku 2008, najmä s ohľadom na skutočnosť, že v parlamente je v druhom čítaní novela zákona o sociálnom poistení. Ale mám jednu otázku, ktorá je zásadná - si ďalej v pracovnom pomere vo svojej s.r.o. ? Ak áno, potom samozrejme budeš mať nárok na materské, a to v akej výške - samozrejme čo najvyššej. Tesne pred nástupom na MD - cca koncom apríla 2008 - bude potrebné ukončiť rodičovskú dovolenku aj pracovný pomer. Potom na krátko uzatvoriť nový PP so mzdou 28.200 Sk - z tohto VZ sa ti bude počítať materské.
zufrob
21.10.07,10:41
to ajobs:
Ano, som nadalej v prac. pomere, ale mam prerusenie z dovodu MD. (memam rozviazany prac. pomer).
Ostavam v kontakte a pockame, co vylezie z tej novely...Zatial dakujem za pozdvihnutie nadeji v lepsie zajtrajsky.
mirka474
22.10.07,08:34
Dobrý den, chcem sa informovat. Som slobodna matka, zijem s matkou. Ako je to teda s tym narokom na materske pocas 37 tyzdnov. Mam nan narok? Bola som poistena viac ako 270 dni. Pripadne co musim spravit aby som dostavala 37 tyzdnov matersky prispevok?
jankasm
22.10.07,09:17
Dobrý den, chcem sa informovat. Som slobodna matka, zijem s matkou. Ako je to teda s tym narokom na materske pocas 37 tyzdnov. Mam nan narok? Bola som poistena viac ako 270 dni. Pripadne co musim spravit aby som dostavala 37 tyzdnov matersky prispevok?

Keďže si slobodná matka, tak máš samozrejme nárok na 37 týždňov materskej. Pokiaľ spĺňaš všetky podmienky, na výplatu materskej dávky, tak v tom nie je žiadny problém. Proste dáš na SP žiadosť o materské a oznámiš im, že si slobodná matka. Neviem akým spôsobom, či majú na to nejaké špeciálne tlačivo alebo tak.
mirka474
24.10.07,14:22
Dobrý den jankasm,
tiez som si to myslela, ale v sociálnej poistovni mi povedali, ze musim zit sama aby som mala narok na 9 mesacnu matersku. Musela som napisat cestne prehlasenie, ze vychovavam a zijem sama s dcerou. Lebo v zakone je uvedene, ze osamela. Ale to si mozem rozne vysvetlit. Ako to teda je?
jankasm
27.10.07,15:32
Dobrý den jankasm,
tiez som si to myslela, ale v sociálnej poistovni mi povedali, ze musim zit sama aby som mala narok na 9 mesacnu matersku. Musela som napisat cestne prehlasenie, ze vychovavam a zijem sama s dcerou. Lebo v zakone je uvedene, ze osamela. Ale to si mozem rozne vysvetlit. Ako to teda je?

No ja pod osamelou matkou rozumiem ženu, ktorá nemá partnera a dieťa vychováva a financuje sama. Nikdy ma nenapadlo, že pokiaľ táto žena žije v domácnosti s mamou, tak už nie je považovaná za osamelú.
Manual
27.10.07,19:02
Súhlasím s Jankou, osobne poznám prípad slobodnej mamičky v TT, ktorá žije v spoločnej domácnosti s oboma rodičmi a dostávala materskú 9 mesiacov bez problémov. Takže dvojitý výklad zákona SP ?
mirka474
28.10.07,08:23
No ved praveze ani mna by to nenapadlo, ze ked zijem s matkou, tak som neni povazovana za osamelu. Kaslem na nich, su inak bohovy, ako by som uzivila dieta a byt s takej "vysokej" materskej nech mi niekto vysvetli. Kaslem na nich. Napisala som to cestne prehlasenie, ze zijem a vychovavam dceru sama, a nech skusia nieco ohladne toho riesit. Potom sa uz nastvem :-). Som zvedava, ako to dopadne. Dakujem za nazoryhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
ajobs
28.10.07,10:05
No ved praveze ani mna by to nenapadlo, ze ked zijem s matkou, tak som neni povazovana za osamelu. Kaslem na nich, su inak bohovy, ako by som uzivila dieta a byt s takej "vysokej" materskej nech mi niekto vysvetli. Kaslem na nich. Napisala som to cestne prehlasenie, ze zijem a vychovavam dceru sama, a nech skusia nieco ohladne toho riesit. Potom sa uz nastvem :-). Som zvedava, ako to dopadne. Dakujem za nazoryhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif


Pojem "osamelosti" nie je definovaný v zákone o sociálnom poistení, a pokiaľ viem , ani v inom súvisiacom predpise. Takže môžme sa iba domnievať, že ide iba o osamelosť vo vzťahu k partnerovi (resp. otcovi dieťaťa), čo je v súvislosti s vyplácaním materského logické.

Ale Zákonník práce hovorí, že:

§ 40

(1) Osamelý zamestnanec je zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, slobodná, ovdovená alebo rozvedená žena.
adlika
05.11.07,08:07
Dobry den!
Kedze nie som v obraze ako dopadla novela o socialnom poisteni chcem sa spytat:
1. budu od januara z doktorandskeho stipandia odvadzane odvody?
2. ma este vobec vyznam platit si DNP eventualne si ho v decembri zvysit na maximum?
3. co mozem v mojom pripade spravit aby som mala co najvyssiu matersku?
4. aka mi zatial vychadza materska?

Moja situacia je :
A) termin porodu - 2.6.2008
B) od 1.7. 2007 si platim DNP z minimalneho VZ
C) od 1.9. do 30.9.2007 som bola zamestanana ako vysokoskolsky asistent (hruba mzda 13 500) a zaroven som bola aj zamestnana ako magistra v lekarni na polovicny uväzok (hr.mzda 15 500)
D) od 1.10. 2007 som ako doktorand student (13 500) (v OKTOBRI som nebola zamestnana v lekarni)
E) od 1.11. 2007 som paralelne vedla doktorandskeho zamestnana na polovicny uväzok v lekarni (hrub. mzda 14 500).

DAKUJM ZA ODPOVED
Dobroslava
05.11.07,10:12
Ošetrovné sa počíta na kalendárne dni.
Zaplatiť poistné ako DNP musí až do toho dňa, kedy sa odhlási. Takže za september 335,- a za október za dni od 01.-17.10.2007 /ak sa 17.10.2007 odhlási/, vlastne len za dni do nástupu na OČR zaplatí rovnako časť poistného prislúchajúcu počtu dní z minima. Potom od 18.10.2007 /kedy sa prihlási z maxima/, zase sumu pripadajúcu na počet dní do nástupu na MD. Poistné ako DNP prestane platiť až odo dňa nástupu na MD.
Myslím že VZ sa počíta nasledovne /vlastne počíta sa tak konkrétna výška poistného za tie dni/: 28142,- x 4,4% = 1239,-/31*4 = 160,-. Toto je výška poistného zaplatená za obdobie 18.-21.10.2007.
Medzi OČR a nástupom na MD vôbec nemusí byť odpracovaný žiadny deň. Rozhodujúcim obdobím zo zamestnania je predsa rok 2006, takže táto OČR to nijako neovplyvní. Len treba na SP zaniesť ukončenie OČR a žiadosť o materské.
Pekný deň, chcem sa spýtať - kedy si má začať priateľka platiť zasa odvody, keď nástup na MD má 22.10.2007 a vlastne do toho 21.10.2007 má uhradené odvody? Predpokladám, že počas MD si odvody nebude platiť 6 mesiacov a až keď nastúpi na RD začne platiť? Počas MD odvody platí štát? Ďakujem za odpoveď.
jankasm
05.11.07,10:19
Pekný deň, chcem sa spýtať - kedy si má začať priateľka platiť zasa odvody, keď nástup na MD má 22.10.2007 a vlastne do toho 21.10.2007 má uhradené odvody? Predpokladám, že počas MD si odvody nebude platiť 6 mesiacov a až keď nastúpi na RD začne platiť? Počas MD odvody platí štát? Ďakujem za odpoveď.

Áno správne, počas MD odvody neplatí, začína platiť až po skončení MD, čiže počas RD.
adlika
05.11.07,15:06
Dobry den!
Kedze nie som v obraze ako dopadla novela o socialnom poisteni chcem sa spytat:
1. budu od januara z doktorandskeho stipandia odvadzane odvody?
2. ma este vobec vyznam platit si DNP eventualne si ho v decembri zvysit na maximum?
3. co mozem v mojom pripade spravit aby som mala co najvyssiu matersku?
4. aka mi zatial vychadza materska?

Moja situacia je :
A) termin porodu - 2.6.2008
B) od 1.7. 2007 si platim DNP z minimalneho VZ
C) od 1.9. do 30.9.2007 som bola zamestanana ako vysokoskolsky asistent (hruba mzda 13 500) a zaroven som bola aj zamestnana ako magistra v lekarni na polovicny uväzok (hr.mzda 15 500)
D) od 1.10. 2007 som ako doktorand student (13 500) (v OKTOBRI som nebola zamestnana v lekarni)
E) od 1.11. 2007 som paralelne vedla doktorandskeho zamestnana na polovicny uväzok v lekarni (hrub. mzda 14 500).

DAKUJEM ZA ODPOVED
jankasm
13.11.07,14:08
Dobry den!
Kedze nie som v obraze ako dopadla novela o socialnom poisteni chcem sa spytat:
1. budu od januara z doktorandskeho stipandia odvadzane odvody?
2. ma este vobec vyznam platit si DNP eventualne si ho v decembri zvysit na maximum?
3. co mozem v mojom pripade spravit aby som mala co najvyssiu matersku?
4. aka mi zatial vychadza materska?

Moja situacia je :
A) termin porodu - 2.6.2008
B) od 1.7. 2007 si platim DNP z minimalneho VZ
C) od 1.9. do 30.9.2007 som bola zamestanana ako vysokoskolsky asistent (hruba mzda 13 500) a zaroven som bola aj zamestnana ako magistra v lekarni na polovicny uväzok (hr.mzda 15 500)
D) od 1.10. 2007 som ako doktorand student (13 500) (v OKTOBRI som nebola zamestnana v lekarni)
E) od 1.11. 2007 som paralelne vedla doktorandskeho zamestnana na polovicny uväzok v lekarni (hrub. mzda 14 500).

DAKUJEM ZA ODPOVED

Podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch máš splnenú /platila si si DNP/. Takže ak by si nastúpila na MD za takejto situácie, tvoja materská by bola vo výške 55% zo 14500,- cca. 8000,- plus materské z DNP 55% z 8100,- cca. 4500,-.
Do úvahy sa berie len trvajúci pracovný pomer, takže tie predchádzajúce nemajú na výšku materskej vplyv.
Neviem ako to je s tým doktorandským, s tým som sa ešte nestretla, takže neviem či aj z toho je nárok na materské, či sa z toho platí nemocenské poistenie.
Pre získanie maximálnej materskej by stačilo, pár dní pred nástupom na MD ukončiť pracovný pomer a na druhý deň uzatvoriť nový, môže byť aj u toho istého zamestnávateľa, so mzdou vo výške maximálneho VZ 28142,- a tvoja materská môže byť maximálna - cca. 15500,-.
Ak by si použila tento postup, DNP vlastne nepotrebuješ.
Ak by si chcela dosiahnuť maximum zamestnanie /14500,-/ + DNP /13642,-/ tak to už bohužiaľ nie je možné. Pretože keby si sa aj hneď z DNP odhlásila a prihlásila sa s VZ 13642,-, tak materská by sa ti z tohto VZ počítala až po 26 týždňoch trvania DNP od posledného prihlásenia. Je to cca. 6 mesiacov, takže do nástupu na MD by si to nestihla. Materská z DNP by bola počítaná len z VZ 8100,-.
adlika
17.11.07,08:01
Dakujem za odpoved, ale mam pocit ze chybicka se vloudila. vy ste ratali matersku iba zo 14 500 SK. Lenze (pokial sa u dokotrandov od januara neico nezmeni) ja pred nastupom na matersku budem mat odvadzane odvody z lekarne kde mam polovicny uvazok za 14 500 SK PLUS budem mat odvadzane odvody z doktoratu zo sumy 14 500 SK a ten doktorat ste tam vobec nezapocitali. Zatial sa z doktoradu odvadzaju odvody ako z normalne platu na plny uvazok.
A ma teda este aj vobec vyznam platit si este nadalej DNP?
jankasm
19.11.07,09:14
Dakujem za odpoved, ale mam pocit ze chybicka se vloudila. vy ste ratali matersku iba zo 14 500 SK. Lenze (pokial sa u dokotrandov od januara neico nezmeni) ja pred nastupom na matersku budem mat odvadzane odvody z lekarne kde mam polovicny uvazok za 14 500 SK PLUS budem mat odvadzane odvody z doktoratu zo sumy 14 500 SK a ten doktorat ste tam vobec nezapocitali. Zatial sa z doktoradu odvadzaju odvody ako z normalne platu na plny uvazok.
A ma teda este aj vobec vyznam platit si este nadalej DNP?

Ja som písala, že netuším ako je to s tým doktorandským. Preto som počítala len z tých 14500,- /VZ zo zamestnania/.
Ak však z neho odvádzate odvody normálne, ako z klasického platu, tak si vôbec nemusíte dať DNP. Pretože v súčte je Váš VZ 29000,- čo už prekračuje výšku maximálneho VZ pre NP. Takže ak aj z doktorandského máte nárok na materské /k tomu sa však musí vyjadriť niekto iný/ tak potom DNP pre maximálnu materskú pre Vás nemá vôbec žiadny význam.
katikah
20.11.07,08:01
Dobrý deň,
prosím Vás o radu, kamarátka pracuje ako čašníčka a na konci marca má termín. Koncom decembra chce dať výpoveď a od januára sa chce zamestnať inde s najvyšším VZ, odpracuje dva týždne a pojde na PN až do porodu. Je to rozumné riešenie alebo mi poradíte niečo iné?

Ďakujem za odpoveď.
brčko
20.11.07,09:06
Je to rozumné a najjednoduchšie riešenie ako si zvýšiť nemocenské dávky.
cigaretka5
21.11.07,07:57
Dobrý den

buduci rok dufam ze sa podari ist na matersku, chcem predist sklamaniu vypoctu so socialnej poistovne, s minimalnou vyskou materskej. Moja sucasna mzda je cca 55 000 ,00 sk mesacne ma aj mojom prirpade zmysel dobrovolne sa pripoistit, ale uz som za akymkolvek stropom?
dakujem
jankasm
21.11.07,09:14
Dobrý deň,
prosím Vás o radu, kamarátka pracuje ako čašníčka a na konci marca má termín. Koncom decembra chce dať výpoveď a od januára sa chce zamestnať inde s najvyšším VZ, odpracuje dva týždne a pojde na PN až do porodu. Je to rozumné riešenie alebo mi poradíte niečo iné?

Ďakujem za odpoveď.

Súhlasím s brčkom, je to najjednoduchšie a najideálnejšie riešenie. PN aj materská bude vo výške maxima.
jankasm
21.11.07,09:18
Dobrý den

buduci rok dufam ze sa podari ist na matersku, chcem predist sklamaniu vypoctu so socialnej poistovne, s minimalnou vyskou materskej. Moja sucasna mzda je cca 55 000 ,00 sk mesacne ma aj mojom prirpade zmysel dobrovolne sa pripoistit, ale uz som za akymkolvek stropom?
dakujem

Tak to Ti teda môže veľa z nás len závidieť.
Ale ľutujem, počas materskej budeš prvého pol roka dostávať len cca. 15500,- a potom už len nejakých 4500,- mesačne. Takže oproti tvojej terajšej mzde je to veeeeeeľmi málo. A zvýšiť sa to nedá nijakým spôsobom.
Keďže tvoja mzda je mesačne 55000,- čo je o moc viac ako maximálny VZ pre nemocenské poistenie /28142,-/, tak DNP pre teba vôbec nemá význam pre získanie maximálnej materskej. Bude Ti počítaná z maximálneho VZ, čo je 28142,- a výška mesačnej materskej bude ako som už písala cca. 15500,-.
cigaretka5
21.11.07,10:04
a nie je nijaka ina moznost ako sa aspon trochu priblizit sucasnej mzde? toto je dost zufale odvody z mojej sucasnej mzdy su bez horneho stropu a materska ho ma?
nech zije slovensko
Manual
21.11.07,10:17
a nie je nijaka ina moznost ako sa aspon trochu priblizit sucasnej mzde? toto je dost zufale odvody z mojej sucasnej mzdy su bez horneho stropu a materska ho ma?
nech zije slovensko
V r. 2008 žiadna šanca nie je, ale ak máš "chatrné" zdravie a ak by bábätko bolo po tebe, tak na PN a OČR by si si počas poberania rodičovského príspevku občas mohla prilepšiť. V ideálnom prípade tiež cca 15.000 Sk za mesiac. Podmienkou je, aby si bola DNP. Preštuduj túto tému alebo iné od J. Mihála, všetko je to prediskutované aj 55x
PS: prepáč že to tak píšem ale želám ti pevné zdravie.
jankasm
21.11.07,12:05
a nie je nijaka ina moznost ako sa aspon trochu priblizit sucasnej mzde? toto je dost zufale odvody z mojej sucasnej mzdy su bez horneho stropu a materska ho ma?
nech zije slovensko

Musím Ťa vyviezť z omylu, aj keď tvoja mzda je 55000,- tak odvody na nemocenské poistenie idú len zo sumy 28142,-. To je proste maximálny vymeriavací základ, z ktorého sa platia odovdy na NP a z vyššej sumy proste platiť nemôžeš. Ani ty, ani nikto iný. Z tejto sumy je preto aj počítaná materská.
cigaretka5
21.11.07,12:36
dakujem
ajobs
21.11.07,15:52
Tak to Ti teda môže veľa z nás len závidieť.
Ale ľutujem, počas materskej budeš prvého pol roka dostávať len cca. 15500,- a potom už len nejakých 4500,- mesačne. Takže oproti tvojej terajšej mzde je to veeeeeeľmi málo. A zvýšiť sa to nedá nijakým spôsobom.
Keďže tvoja mzda je mesačne 55000,- čo je o moc viac ako maximálny VZ pre nemocenské poistenie /28142,-/, tak DNP pre teba vôbec nemá význam pre získanie maximálnej materskej. Bude Ti počítaná z maximálneho VZ, čo je 28142,- a výška mesačnej materskej bude ako som už písala cca. 15500,-.


Janka, trocha ťa poopravím. Ak cigaretka5 pôjde na MD v roku 2008, a celý rok 2007 pracovala, potom bude jej materské počítané z nasledovných maximálnych VZ roku 2007: (6*25911)+(6*28142)/365=888,5425 Sk, z čoho materské bude 55%. Takže na deň "iba" 488,70 Sk. Takže to je cca 14700-15100 Sk mesačne.
jankasm
21.11.07,18:10
Janka, trocha ťa poopravím. Ak cigaretka5 pôjde na MD v roku 2008, a celý rok 2007 pracovala, potom bude jej materské počítané z nasledovných maximálnych VZ roku 2007: (6*25911)+(6*28142)/365=888,5425 Sk, z čoho materské bude 55%. Takže na deň "iba" 488,70 Sk. Takže to je cca 14700-15100 Sk mesačne.

Ďakujem za opravu :-)
zozo
22.11.07,12:17
Dobry den,
aj ja by som vas chcela poprosit o radu.
Som na rodicovskej dovolenke s 19 mes. dcerkou. K 31.12.2007 mi konci pracovny pomer (bol na dobu urcitu). Chceli by sme druhe babetko, ale zatial neviem, ci sa podari uz na bud. rok, alebo az ten dalsi. No a chcela by som mat samozrejme, co najvyssiu matersku. Rozmyslam spravne, ze najlepsie by bolo zacat si platit dobrovolne nem. poistenie od 1.12.2007 z maxima (to pre pripad, ze by sa druhe dieta narodilo uz na bud. rok) od 1.1.2008 ho znizit na minimum. Takto to platit tych 270 dni minimalne. A ak sa druhe babo narodi az v roku 2009, tak staci nejaky mesiac-dva pred nastupom na matersku prerusit poistenie a znova sa potom prihlasit na dobrovolne platenie z maxima. Rozumiem tomu dobre ?
A kedy je najlepsie sa zamestnat (ak by sa podarilo) ? Staci tiez mesiac-dva pred nastupom na matersku ?
ajobs
22.11.07,21:09
Dobry den,
aj ja by som vas chcela poprosit o radu.
Som na rodicovskej dovolenke s 19 mes. dcerkou. K 31.12.2007 mi konci pracovny pomer (bol na dobu urcitu). Chceli by sme druhe babetko, ale zatial neviem, ci sa podari uz na bud. rok, alebo az ten dalsi. No a chcela by som mat samozrejme, co najvyssiu matersku. Rozmyslam spravne, ze najlepsie by bolo zacat si platit dobrovolne nem. poistenie od 1.12.2007 z maxima (to pre pripad, ze by sa druhe dieta narodilo uz na bud. rok) od 1.1.2008 ho znizit na minimum. Takto to platit tych 270 dni minimalne. Toto je OK. A ak sa druhe babo narodi az v roku 2009, tak staci nejaky mesiac-dva pred nastupom na matersku prerusit poistenie a znova sa potom prihlasit na dobrovolne platenie z maxima. Rozumiem tomu dobre ? Nie, v tom je zmena od 1.1.2008 (ak 27.11.2007 schvália opätovne novelu zákona o SP). DNP z maximálneho VZ je potrebné platiť súvisle 26 týždňov (okrem prípadu na konci roka), aby aj nemocenská dávka bola maximálna.
A kedy je najlepsie sa zamestnat (ak by sa podarilo) ? Staci tiez mesiac-dva pred nastupom na matersku ? Áno, stačí aj pár dní pre nástupom na MD. Len je potrebné splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch - čo myslím nie je problém.

Odpovede sú v texte.
Kája.
22.11.07,21:22
Dobrý deň, poprosím poradiť, klientka SZČO platí z minima, podmienka 270 dní splnená, ďalej DNP od r. 2005 platí z 10 000,-. Ak by chcela v roku 2008 na MD a mať max. materské 30.11.07 zruší DNP a 1.12.07 uzavrie nové DNP na 20 042. a od 1.1.08 zníži VZ na minimum, tak až po 26 týždňoch by sa jej VZ základ počítal z max. Rozmýšľam dobre?
Jozef Mihál
22.11.07,21:34
Áno .
Lion Topoľčany
23.11.07,05:20
Ak žena /budúca mamička, zatiaľ normálne 4 roky pracujúca/ uzatvorí od 1.12.2007 DNP s max. VZ a má to skoro presne vyrátané do nástupu na MD /teraz myslím tú 26 týždňovú podmienky/ a náhodou bude musieť ísť o nejaké 4 týždne skôr ako plánovanla napr. na "rizikové" tak bude jej úmysel pravdepodobne zmarený, však? nedostane vôbec nič, alebo automaticky aspoň zo základu 8.100,-Sk?
jankasm
23.11.07,11:26
Ak žena /budúca mamička, zatiaľ normálne 4 roky pracujúca/ uzatvorí od 1.12.2007 DNP s max. VZ a má to skoro presne vyrátané do nástupu na MD /teraz myslím tú 26 týždňovú podmienky/ a náhodou bude musieť ísť o nejaké 4 týždne skôr ako plánovanla napr. na "rizikové" tak bude jej úmysel pravdepodobne zmarený, však? nedostane vôbec nič, alebo automaticky aspoň zo základu 8.100,-Sk?

Ak pôjde na rizikové, čiže bude pred materskou na PN, tak tá sa jej bohužiaľ bude počítať len zo základu 8100,- ak nebude viac ako 26 týždňov od posledného prihlásenia. Ale ako píšeš, ak má vyrátané, že do nástupu na MD tých 26 týždňov uplynie, tak to je v pohode, materská už jej potom bude počítaná zo skutočného VZ, ktorý si stanoví v decembri 2007.
Upozorňujem, že netreba v decembri maximálny VZ z DNP. Stačí rozdiel maximálny VZ mínus VZ zo zamestnania. V súčte dosiahne 1x maximálnu materskú. Od 1.1.2008 už nie je možné získať viac.
Od 1.1.2008 môže potom VZ z DNP znovu znížiť na minimum.
saskia26
23.11.07,13:10
Upozorňujem, že netreba v decembri maximálny VZ z DNP. Stačí rozdiel maximálny VZ mínus VZ zo zamestnania. V súčte dosiahne 1x maximálnu materskú. Od 1.1.2008 už nie je možné získať viac.
Od 1.1.2008 môže potom VZ z DNP znovu znížiť na minimum.

Určíme si v decembri 2007 VZ na DNP z rozdielu VZ v zamestnaní a maxima DNP a nie je potom potrebné zobrať si neplatené voľno v práci?
Manual
23.11.07,18:27
Určíme si v decembri 2007 VZ na DNP z rozdielu VZ v zamestnaní a maxima DNP a nie je potom potrebné zobrať si neplatené voľno v práci?
saskia, je to tak ako píše jankasm. Pretože v r. 2008 môže byť maximálna materská počítaná len z VZ 28.142 Sk, a bude už len jedna, tak už neplatené voľno pre r. 2008 stráca význam pri "programovaní" materskej. Ak má mzdu napr. 15.000, tak sa DNP poistí z rozdielu 28.142 - 15.000 = 13.142 Sk. Viac platiť netreba, pretože to je zbytočné. Ešte do konca decembra 2007 však treba nahlásiť zmenu na SP že od 1.1.2008 sa bude platiť DNP z VZ 8100 Sk. Zbytočne platiť viac, keď sa nemusí a výsledok bude taký istý. Toto všetko platí za podmienky že z DNP splníš podmienku minimálne 26 týždňov poistenia. Asi tak, prajem všetko dobré...
jankasm
23.11.07,19:18
Súhlasím s Manual
adlika
24.11.07,08:25
Dobry den!
Kedze nie som v obraze ako dopadla novela o socialnom poisteni chcem sa spytat:
1. budu od januara z doktorandskeho stipandia odvadzane odvody?
2. ma este vobec vyznam platit si DNP eventualne si ho v decembri zvysit na maximum?
3. co mozem v mojom pripade spravit aby som mala co najvyssiu matersku?
4. aka mi zatial vychadza materska?
5. Ma význam si este platit DNP?

Moja situacia je :
A) termin porodu - 2.6.2008
B) od 1.7. 2007 si platim DNP z minimalneho VZ
C) od 1.9. do 30.9.2007 som bola zamestanana ako vysokoskolsky asistent (hruba mzda 13 500) a zaroven som bola aj zamestnana ako magistra v lekarni na polovicny uväzok (hr.mzda 15 500)
D) od 1.10. 2007 som ako doktorand student (13 500) (v OKTOBRI som nebola zamestnana v lekarni)
E) od 1.11. 2007 som paralelne vedla doktorandskeho zamestnana na polovicny uväzok v lekarni (hrub. mzda 14 500).

Pre infoarmaciu z DOKTORANDSKEHO platu su mi zatial normalne odvadzane VSETKY odvody minimalne do konca roku!!!!!!!!!!!!!!!!Icze zatial sa to pocita ako normalny plat.

DAKUJEM ZA ODPOVED
zozo
25.11.07,11:55
Ajobs, velmi pekne dakujem za odpoved. Ak ale mozem, este par veciam nerozumiem. Na matersku som odisla v marci 2006, v septembri 2007 potom pokracovala rodicovska dovolenka, pracovny pomer mi konci 31.12.2007. Pocas tohto obdobie do konca tohto roka, kedy som sice doma, ale zaroven som zamestnancom som povinne nemocensky poistena ? Teda keby sa mi narodilo bud. jesen druhe dietatko, tak by som mala narok na matersku z povinneho NP ? A co sa tyka toho DNP a tych 26 tyzdnov, ako to je teda najvyhodnejsie ? Najprv platit tych zvysnych cca 13 tyzdnov z minima, potom zrusit a znova sa prihlasit z maxima a to platit tych suvislych 26 tyzdnov ? A jediny pripad, kedy netreba platiti 26 tyzdnov z maxima je koniec roka, kedy v starom roku budem platit z maxima (napr. teraz od decembra) a od januara uz mozem bez prerusenia len znizit na minimum ?
Este raz velmi pekne dakujem vsetkym, ktory pomahaju vysvetlovat zakony aj pre ludi, ktori do toho az tak nevidia.
brčko
25.11.07,14:02
Ajobs, velmi pekne dakujem za odpoved. Ak ale mozem, este par veciam nerozumiem. Na matersku som odisla v marci 2006, v septembri 2007 potom pokracovala rodicovska dovolenka, pracovny pomer mi konci 31.12.2007. Pocas tohto obdobie do konca tohto roka, kedy som sice doma, ale zaroven som zamestnancom som povinne nemocensky poistena ? Teda keby sa mi narodilo bud. jesen druhe dietatko, tak by som mala narok na matersku z povinneho NP ? A co sa tyka toho DNP a tych 26 tyzdnov, ako to je teda najvyhodnejsie ? Najprv platit tych zvysnych cca 13 tyzdnov z minima, potom zrusit a znova sa prihlasit z maxima a to platit tych suvislych 26 tyzdnov ? A jediny pripad, kedy netreba platiti 26 tyzdnov z maxima je koniec roka, kedy v starom roku budem platit z maxima (napr. teraz od decembra) a od januara uz mozem bez prerusenia len znizit na minimum ?
Este raz velmi pekne dakujem vsetkym, ktory pomahaju vysvetlovat zakony aj pre ludi, ktori do toho az tak nevidia.

Od začiatku RD t.j. od septembra 07 máš prerušené nemoc.poistenie zo zamestnania. Pri posudzovaní nároku na materskú sa ti aj toto obdobie: od 9/07 do ukonč.PP 31.12.07, bude rátat do dní nemocenského poistenia. Ale to len pri materskom z akéhokolvek NP. Pri posudzovaní nároku na PN z DNP sa ti tieto dni nerátajú do dní nemocenského poistenia (teda ak si zároven nebola v tomto období DNP). Ty však so splnením 270 dní poistenia pre materskú nemáš problem, ak dobre rátam cca do konca marca 2009.
Aby si mala nárok na materské z terajšieho zamestnania, muselo by byt splnených niekolko podmienok (napadli ma tri) Nemá význam ich rozpisovat ak ku dnu ukončenia PP nebudeš tehotná s nástupom na MD najneskůr 30.6.08. A to už asi nestíhaš.
jankasm
25.11.07,14:53
Ajobs, velmi pekne dakujem za odpoved. Ak ale mozem, este par veciam nerozumiem. Na matersku som odisla v marci 2006, v septembri 2007 potom pokracovala rodicovska dovolenka, pracovny pomer mi konci 31.12.2007. Pocas tohto obdobie do konca tohto roka, kedy som sice doma, ale zaroven som zamestnancom som povinne nemocensky poistena ? Teda keby sa mi narodilo bud. jesen druhe dietatko, tak by som mala narok na matersku z povinneho NP ? A co sa tyka toho DNP a tych 26 tyzdnov, ako to je teda najvyhodnejsie ? Najprv platit tych zvysnych cca 13 tyzdnov z minima, potom zrusit a znova sa prihlasit z maxima a to platit tych suvislych 26 tyzdnov ? A jediny pripad, kedy netreba platiti 26 tyzdnov z maxima je koniec roka, kedy v starom roku budem platit z maxima (napr. teraz od decembra) a od januara uz mozem bez prerusenia len znizit na minimum ?
Este raz velmi pekne dakujem vsetkym, ktory pomahaju vysvetlovat zakony aj pre ludi, ktori do toho az tak nevidia.

Najjednoduchší postup: ak máš v pláne nastúpiť budúci rok na materskú, tak odporúčam na konci decembra, alebo radšej skôr, aby sa ti nestalo, že medzi sviatkami bude poisťovňa zatvorená, tak napr. 20.12.2007 sa prihlásiť na DNP z maxima 28142,- a zároveň dať zmenu VZ od 1.1.2008 na minimum /iba zmenu, bez odhlásenia/. Prvých 26 týždňov trvania DNP, cca. do júna 2008 Ti budú dávky z DNP vyplácané len z minima 8100,-, to ak by si náhodo išla na PN alebo OČR.
Pri nástupe na MD v roku 2008, čo už bude po uplynutí 26 týždňov trvania DNP, Ti bude dávka počítaná z VZ v roku 2007, a teda z maxima. Materská cca. 15000,- mesačne.
A keď náhodou nastúpiš na OČR po uplynutí tých 26 týždňov, rovnako bude počítaná z maxima, čo je za 10 dní OČR cca. 5000,- /treba to využiť, korunky sa každej maminke zídu/.
Zo zamestnania máš síce splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia, ale keďže tvoj PP končí 31.12.2007 tak aj keby si už vtedy bola tehotná tak tvoja ochranná lehota by bola 6 mesiacov, čiže ak by si do tej doby nastúpila na MD, mala by si nárok na materské z tohto zamestnania.
Keďže máš splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch zo zamestnania, pre získanie maximálnej materskej by Ti stačilo aj nové zamestnanie tesne pred nástupom na MD s platom vo výške maximálneho VZ, momentálne 28142,- /od 1.7.2008 to bude zase o niečo viac/.
ajobs
25.11.07,15:20
Najjednoduchší postup: ak máš v pláne nastúpiť budúci rok na materskú, tak odporúčam na konci decembra, alebo radšej skôr, aby sa ti nestalo, že medzi sviatkami bude poisťovňa zatvorená, tak napr. 20.12.2007 sa prihlásiť na DNP z maxima 28142,- a zároveň dať zmenu VZ od 1.1.2008 na minimum /iba zmenu, bez odhlásenia/. Prvých 26 týždňov trvania DNP, cca. do júna 2008 Ti budú dávky z DNP vyplácané len z minima 8100,-, to ak by si náhodo išla na PN alebo OČR.
Pri nástupe na MD v roku 2008, čo už bude po uplynutí 26 týždňov trvania DNP, Ti bude dávka počítaná z VZ v roku 2007, a teda z maxima. Materská cca. 15000,- mesačne.
A keď náhodou nastúpiš na OČR po uplynutí tých 26 týždňov, rovnako bude počítaná z maxima, čo je za 10 dní OČR cca. 5000,- /treba to využiť, korunky sa každej maminke zídu/.
Zo zamestnania máš síce splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia, ale keďže tvoj PP končí 31.12.2007 tak aj keby si už vtedy bola tehotná tak tvoja ochranná lehota by bola 6 mesiacov, čiže ak by si do tej doby nastúpila na MD, mala by si nárok na materské z tohto zamestnania.
Keďže máš splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch zo zamestnania, pre získanie maximálnej materskej by Ti stačilo aj nové zamestnanie tesne pred nástupom na MD s platom vo výške maximálneho VZ, momentálne 28142,- /od 1.7.2008 to bude zase o niečo viac/.

Súhlas s Jankou.
deni_s
25.11.07,16:11
Dobry den, na poradu pisem prvykrat, takze ani presne neviem, kam mam smerovat otazku, tak skusim sem.Pracujem u jedneho zamestnavatela cca od juna 2003. Doteraz som platila povinne nemocenske poistenie zo mzdy ako kazdy zamestnanec. Za rok 2007 som mala hrubu mzdu od 7600 - po najviac 12000 Sk - kazdy mesiac inak. Na kazdej vyplatnej paske z r. 2007 mam uvedeny denny VZ na PN 280,-. Je to mozne, kedze stale som mala inu mzdu? Znamena to, ze mi materska vyjde cca 4600?
Niekedy v aprili 2008 mi vychadza termin, kedy by som mala odist na matersku dovolenku.Chcem sa spytat, ci sa mi oplati na jeden mesiac - december - ist dobrovolne sa poistit a zaplatit poistne z max. vymer. zakladu, ci by sa mi aspon trosku zvysila materska a ako si vyratam kolko by bol rozdiel. Druha otazka, zamestnavatel ma prihlasil do soc. poistovne
v meste "X", kde ma sidlo, ale prevadzka, kde pracujeme a byvam,
je v meste"Y". Ak by som sa chcela dobrovolne poistit, musim ist takisto na pobocku do toho isteho mesta,kam ma prihlasil zamestnavatel alebo sa mozem prihlasit aj v meste, kde zijem a pracujem? Dakujem za odpoved.
jankasm
25.11.07,16:52
Dobry den, na poradu pisem prvykrat, takze ani presne neviem, kam mam smerovat otazku, tak skusim sem.Pracujem u jedneho zamestnavatela cca od juna 2003. Doteraz som platila povinne nemocenske poistenie zo mzdy ako kazdy zamestnanec. Za rok 2007 som mala hrubu mzdu od 7600 - po najviac 12000 Sk - kazdy mesiac inak. Na kazdej vyplatnej paske z r. 2007 mam uvedeny denny VZ na PN 280,-. Je to mozne, kedze stale som mala inu mzdu? Znamena to, ze mi materska vyjde cca 4600?
Niekedy v aprili 2008 mi vychadza termin, kedy by som mala odist na matersku dovolenku.Chcem sa spytat, ci sa mi oplati na jeden mesiac - december - ist dobrovolne sa poistit a zaplatit poistne z max. vymer. zakladu, ci by sa mi aspon trosku zvysila materska a ako si vyratam kolko by bol rozdiel. Druha otazka, zamestnavatel ma prihlasil do soc. poistovne
v meste "X", kde ma sidlo, ale prevadzka, kde pracujeme a byvam,
je v meste"Y". Ak by som sa chcela dobrovolne poistit, musim ist takisto na pobocku do toho isteho mesta,kam ma prihlasil zamestnavatel alebo sa mozem prihlasit aj v meste, kde zijem a pracujem? Dakujem za odpoved.

V prvom rade, DNP nemá so zamestnaním vôbec nič spoločné, to je dobrovoľné nemocenské poistenie tvojej osoby, a poistiť sa musíš na pobočke, pod ktorú patríš ty ako osoba, čiže podľa bydliska.
Druhá vec, ak sa aj prihlásiš teraz na DNP, prvých 26 týždňov od prihlásenia sa bude dávka z DNP počítaná z minimálneho VZ 8100,- a to bez ohľadu na to, z akého vysokého VZ by si si zaplatila poistné napr. teraz v decembri.
Takže z DNP môžeš získať materskú z VZ 8100,- teda cca. 4500,-.
Materská zo zamestnania vychádza tak ako píšeš, cca. 4600,-. Spolu by si získala nejakých 9000,-. Ale vôbec sa kvôli tomu nemusíš na DNP prihlasovať už teraz, stačí aj pár dní pred nástupom na MD.
Rovnako by pár dní pred nástupom na MD ešte stačilo nájsť niekoho známeho, ktorý by ťa zamestnal so mzdou cca. 12000,- /záleží od toho, aký VZ budeš mať vtedy v prvom zamestnaní, tento si potom vypočítaš ako maximum - VZ v zamestnaní č. 1 - VZ z DNP/.
Alebo najjednoduchší spôsob: keďže u svojho zamestnávateľa robíš už pár rôčkov, tak ak je to súkromník, mohol by Ti vyjsť v ústrety. V tom prípade by stačilo pár dní pred nástupom na MD ukončiť súčasný PP a následne uzatvoriť nový PP s tým istým zamestnávateľom /mohlo by to byť aj s novým, to je na tebe/ so mzdou vo výške maximálneho VZ 28142,-. Stačí napr. 2-3 dni, aby odvody neboli vysoké. So zamestnávateľom sa môžeš dohodnúť, že mu všetky náklady čo ho bude stáť poistné, vrátiš. Nebude to veľká suma. Pri tomto postupe nepotrebuješ už ani DNP, pretože od 1.1.2008 je možné získať len 1x maximálnu materskú, ktorú by si dosiahla v zamestnaní.
Tak si vyber, ktorý postup by ti vyhovoval a ak máš k nemu nejaké otázky pýtaj sa.
Dobroslava
25.11.07,18:11
V prvom rade, DNP nemá so zamestnaním vôbec nič spoločné, to je dobrovoľné nemocenské poistenie tvojej osoby, a poistiť sa musíš na pobočke, pod ktorú patríš ty ako osoba, čiže podľa bydliska.
Druhá vec, ak sa aj prihlásiš teraz na DNP, prvých 26 týždňov od prihlásenia sa bude dávka z DNP počítaná z minimálneho VZ 8100,- a to bez ohľadu na to, z akého vysokého VZ by si si zaplatila poistné napr. teraz v decembri.
Takže z DNP môžeš získať materskú z VZ 8100,- teda cca. 4500,-.
Materská zo zamestnania vychádza tak ako píšeš, cca. 4600,-. Spolu by si získala nejakých 9000,-. Ale vôbec sa kvôli tomu nemusíš na DNP prihlasovať už teraz, stačí aj pár dní pred nástupom na MD.
Rovnako by pár dní pred nástupom na MD ešte stačilo nájsť niekoho známeho, ktorý by ťa zamestnal so mzdou cca. 12000,- /záleží od toho, aký VZ budeš mať vtedy v prvom zamestnaní, tento si potom vypočítaš ako maximum - VZ v zamestnaní č. 1 - VZ z DNP/.
Alebo najjednoduchší spôsob: keďže u svojho zamestnávateľa robíš už pár rôčkov, tak ak je to súkromník, mohol by Ti vyjsť v ústrety. V tom prípade by stačilo pár dní pred nástupom na MD ukončiť súčasný PP a následne uzatvoriť nový PP s tým istým zamestnávateľom /mohlo by to byť aj s novým, to je na tebe/ so mzdou vo výške maximálneho VZ 28142,-. Stačí napr. 2-3 dni, aby odvody neboli vysoké. So zamestnávateľom sa môžeš dohodnúť, že mu všetky náklady čo ho bude stáť poistné, vrátiš. Nebude to veľká suma. Pri tomto postupe nepotrebuješ už ani DNP, pretože od 1.1.2008 je možné získať len 1x maximálnu materskú, ktorú by si dosiahla v zamestnaní.
Tak si vyber, ktorý postup by ti vyhovoval a ak máš k nemu nejaké otázky pýtaj sa.
Pekný večer, čítam pravidelne Vaše príspevky a viem, že Vy ste "získali" max. materskú z DNP. Chcem sa spýtať:
V piatok mi prišlo rozhodnutie o priznaní materskej zo zamestnania. Z DNP však nie. Samozrejme budem čakať, ale nebolo treba náhodou napísať nejakú žiadosť, alebo niečo, aby mi bolo zaslané rozhodnutie o priznaní aj z DNP? Každá poisťovňa má asi iný postup, však? Ďakujem - značka "nedočkavá".
jankasm
25.11.07,18:19
Pekný večer, čítam pravidelne Vaše príspevky a viem, že Vy ste "získali" max. materskú z DNP. Chcem sa spýtať:
V piatok mi prišlo rozhodnutie o priznaní materskej zo zamestnania. Z DNP však nie. Samozrejme budem čakať, ale nebolo treba náhodou napísať nejakú žiadosť, alebo niečo, aby mi bolo zaslané rozhodnutie o priznaní aj z DNP? Každá poisťovňa má asi iný postup, však? Ďakujem - značka "nedočkavá".

No v prvom rade si bolo treba pýtať od lekára 2x žiadosť o materské. Jednu pre zamestnávateľa a druhú si si mala sama zaniesť na SP ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba.
Ak si si tú žiadosť neodniesla, tak oni Ti nemali prečo priznávať materskú z obidvoch poistení.
Ak je to tak, treba si ísť od lekára vypýtať ešte jednu žiadosť a zaniesť na SP. Myslím, že nebude problém, keď im to odovzdáš neskôr.
Držím palce.
Dobroslava
25.11.07,18:32
No v prvom rade si bolo treba pýtať od lekára 2x žiadosť o materské. Jednu pre zamestnávateľa a druhú si si mala sama zaniesť na SP ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba.
Ak si si tú žiadosť neodniesla, tak oni Ti nemali prečo priznávať materskú z obidvoch poistení.
Ak je to tak, treba si ísť od lekára vypýtať ešte jednu žiadosť a zaniesť na SP. Myslím, že nebude problém, keď im to odovzdáš neskôr.
Držím palce.
Toto všetko mám splnené, žiadosť o materské z DNP osobne odovzdaná, potvrdená kópia, takže ...
jankasm
25.11.07,18:38
Toto všetko mám splnené, žiadosť o materské z DNP osobne odovzdaná, potvrdená kópia, takže ...

Takže potom by som sa išla informovať na SP.
SP posiela len jedno rozhodnutie, nárok zo zamestnania spolu s nárokom z DNP. Ak Ti v tom rozhodnutí vôbec DNP nespomínajú, tak potom mohlo dôjsť k nejakej chybe. Pretože hneď v úvode by malo byť napísané, že si žiadala o materské aj ako zamestnanec aj ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba.
A následne vysvetlené či Ti bola materská priznaná z obidvoch poistení a v akej výške.
Dobroslava
25.11.07,18:44
Takže potom by som sa išla informovať na SP.
SP posiela len jedno rozhodnutie, nárok zo zamestnania spolu s nárokom z DNP. Ak Ti v tom rozhodnutí vôbec DNP nespomínajú, tak potom mohlo dôjsť k nejakej chybe. Pretože hneď v úvode by malo byť napísané, že si žiadala o materské aj ako zamestnanec aj ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba.
A následne vysvetlené či Ti bola materská priznaná z obidvoch poistení a v akej výške.
Veď práve to ma trošku zmiatlo, že to malo prísť v jednom rozhodnutí. Totižto ja som mala pred nástupom na materskú aj OČR, a tam mi prišlo jedno rozhodnutie o výplate OČR aj zo zamestnania, aj z DNP. Som zvedavá, čo si idú vymyslieť, myslím, že som to mala všetko "ošetrené".
jankasm
25.11.07,18:54
Veď práve to ma trošku zmiatlo, že to malo prísť v jednom rozhodnutí. Totižto ja som mala pred nástupom na materskú aj OČR, a tam mi prišlo jedno rozhodnutie o výplate OČR aj zo zamestnania, aj z DNP. Som zvedavá, čo si idú vymyslieť, myslím, že som to mala všetko "ošetrené".

Dôležité je, či Ti v tom rozhodnutí v úvode vôbec spomínajú, že si požiadala o materské ako zamestnanec aj ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Pretože ak to tam nie je, tak tam to DNP asi nezahrnuli. Ale ak to tam je, tak potom mali nejaký dôvod na to, prečo to materské z DNP nepriznali.
Mala si z DNP splnenú podmienku 270 dní poistenia ku dňu podania žiadosti?
Dobroslava
25.11.07,18:58
Dôležité je, či Ti v tom rozhodnutí v úvode vôbec spomínajú, že si požiadala o materské ako zamestnanec aj ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Pretože ak to tam nie je, tak tam to DNP asi nezahrnuli. Ale ak to tam je, tak potom mali nejaký dôvod na to, prečo to materské z DNP nepriznali.
Mala si z DNP splnenú podmienku 270 dní poistenia ku dňu podania žiadosti?
Takže v tom rozhodnutí nie je ani zmienka o poistení z DNP, len zo zamestnania. Dobrovoľne NP som od 22.12.2006 ...
jankasm
25.11.07,19:21
Takže v tom rozhodnutí nie je ani zmienka o poistení z DNP, len zo zamestnania. Dobrovoľne NP som od 22.12.2006 ...

Takže podmienka 270 dní je splnená. Teraz je podstatné, ako máš postavené rozhodujúce obdobia. Ale ak je to v poriadku, tak nevidím dôvod na nepriznanie materského aj z DNP.
Ak tam o ňom nie je ani zmienka, tak sa ozaj mohlo stať, že to vybavuje na pobočke iná pani, a nejak to tam zabudli zahrnúť.
Mne sa to inak stalo tiež. Pani mi poslala rozhodnutie, kde DNP ani nespomenula. Keď som sa jej bola pýtať, tak ma poslala za kolegyňou, ktorá má DNP na starosti a tá mi povedala, že mám nárok aj z DNP, ale ešte to nestihla spracovať.
Takže som im to rozhodnutie nechala tam a oni mi pod tým istým číslom o pár dní poslali to opravené, kde už bolo zahrnuté aj DNP.
Možno sa u teba stalo niečo podobné. Takže skús sa ísť spýtať či Ti to prerobia, alebo či máš rovno písať odvolanie. Pretože s tým rozhodnutím nesúhlasíš.
Dobroslava
25.11.07,19:31
Takže podmienka 270 dní je splnená. Teraz je podstatné, ako máš postavené rozhodujúce obdobia. Ale ak je to v poriadku, tak nevidím dôvod na nepriznanie materského aj z DNP.
Ak tam o ňom nie je ani zmienka, tak sa ozaj mohlo stať, že to vybavuje na pobočke iná pani, a nejak to tam zabudli zahrnúť.
Mne sa to inak stalo tiež. Pani mi poslala rozhodnutie, kde DNP ani nespomenula. Keď som sa jej bola pýtať, tak ma poslala za kolegyňou, ktorá má DNP na starosti a tá mi povedala, že mám nárok aj z DNP, ale ešte to nestihla spracovať.
Takže som im to rozhodnutie nechala tam a oni mi pod tým istým číslom o pár dní poslali to opravené, kde už bolo zahrnuté aj DNP.
Možno sa u teba stalo niečo podobné. Takže skús sa ísť spýtať či Ti to prerobia, alebo či máš rovno písať odvolanie. Pretože s tým rozhodnutím nesúhlasíš.
OK, skúsim zajtra niečo podniknúť, ďakujem za čas strávený nad mojimi otázkami.
marooska
26.11.07,08:26
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu - som zamestnaná, zamestnávateľ mi ale výplatu "rozdelil" cez dve firmy, v tej druhej je to 6000,-, z čoho mi aj odvádza odvody. Od 1.3.2007 som aj DNP, ktoré plánujem koncom teraz v novembri ukončiť a v decembri sa opätovne prihlásiť s vyšším VZ. Na MD nastupujem koncom decembra, resp. najneskôr začiatkom januára. Chcem sa ale opýtať, či budem dostávať materskú aj zo základu 6000,- ? Debata so zamestnávateľom o zlúčení platu na posledný mesiac nepripadá do úvahy :-( Takže by som rada vedela, či mám od lekára pred nástupom na MD pýtať 2 alebo 3 tlačivá.
Ďakujem
jankasm
26.11.07,09:16
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu - som zamestnaná, zamestnávateľ mi ale výplatu "rozdelil" cez dve firmy, v tej druhej je to 6000,-, z čoho mi aj odvádza odvody. Od 1.3.2007 som aj DNP, ktoré plánujem koncom teraz v novembri ukončiť a v decembri sa opätovne prihlásiť s vyšším VZ. Na MD nastupujem koncom decembra, resp. najneskôr začiatkom januára. Chcem sa ale opýtať, či budem dostávať materskú aj zo základu 6000,- ? Debata so zamestnávateľom o zlúčení platu na posledný mesiac nepripadá do úvahy :-( Takže by som rada vedela, či mám od lekára pred nástupom na MD pýtať 2 alebo 3 tlačivá.
Ďakujem

V prvom rade je dôležité kedy nastúpiš na MD. Ak v tomto roku, tak máš šancu získať maximálnu materskú z DNP, plus materskú možno z obidvoch zamestnaní. Ak však nastúpiš až po 1.1.2008, tam už je možné získať len 1x maximálnu materskú, a po tomto dátume Ti už bohužiaľ úprava VZ na DNP v decembri nijako nepomôže /ak by si nastúpila na MD ešte v decembri, tak vtedy áno/.
Takže poprosila by som o doplnenie informácií a potom napíšem postup.
Aké máš VZ v obidvoch zamestnaniach.
Ako dlho trvá jedno aj druhé zamestnanie.
Či by bolo možné napr. 30.11.2007 si zobrať v práci /v obidvoch zamestnaniach/ neplatené voľno.
Či je možné dať sa vypísať ešte v tomto roku /máš šancu na vyššiu materskú, od 1.1.2008 je tam strop 1x maximum, čo je cca. 15000,-/.
marooska
26.11.07,11:02
1.zamestnanie (VZ mám 17000,-) trvá od 11/1998 a druhé (VZ 6000,-) od 1/2005. DNP mám do konca novembra na minimum.
Neplatené voľno tiež neprichádza do úvahy.
Na MD môžem nastúpiť najskôr 20.12.2007.
zozo
27.11.07,05:32
Najjednoduchší postup: ak máš v pláne nastúpiť budúci rok na materskú, tak odporúčam na konci decembra, alebo radšej skôr, aby sa ti nestalo, že medzi sviatkami bude poisťovňa zatvorená, tak napr. 20.12.2007 sa prihlásiť na DNP z maxima 28142,- a zároveň dať zmenu VZ od 1.1.2008 na minimum /iba zmenu, bez odhlásenia/. Prvých 26 týždňov trvania DNP, cca. do júna 2008 Ti budú dávky z DNP vyplácané len z minima 8100,-, to ak by si náhodo išla na PN alebo OČR.
Pri nástupe na MD v roku 2008, čo už bude po uplynutí 26 týždňov trvania DNP, Ti bude dávka počítaná z VZ v roku 2007, a teda z maxima. Materská cca. 15000,- mesačne.
A keď náhodou nastúpiš na OČR po uplynutí tých 26 týždňov, rovnako bude počítaná z maxima, čo je za 10 dní OČR cca. 5000,- /treba to využiť, korunky sa každej maminke zídu/.
Zo zamestnania máš síce splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia, ale keďže tvoj PP končí 31.12.2007 tak aj keby si už vtedy bola tehotná tak tvoja ochranná lehota by bola 6 mesiacov, čiže ak by si do tej doby nastúpila na MD, mala by si nárok na materské z tohto zamestnania.
Keďže máš splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch zo zamestnania, pre získanie maximálnej materskej by Ti stačilo aj nové zamestnanie tesne pred nástupom na MD s platom vo výške maximálneho VZ, momentálne 28142,- /od 1.7.2008 to bude zase o niečo viac/.

Janka, dakujem pekne za odpoved (aj brčkovi a ajobsovi samozrejme), matersku z povinneho poistenia tym padom prestavam riesit, kedze to naozaj nestiham. Rozhodla som sa teda drzat sa tvojej rady, dobrovolne sa poistit teraz v decembri z maxima, od januara znizit na minimum (to hned ako sa prihlasim mozem nahlasit, ze od januara chcem znizit na minimum ??). No ale ked sa nepodari otehotniet tak, aby sa babetko narodilo v r. 2008, ale az v 2009, tak potom sa to bude pocitat ako ? Bude potrebne potom zasa zvysit na maximum a platit takto dalsich 26 tyzdnov ?
A este jedna otazka - pokial som na materskej, alebo rodicovskej, tak na ocr, alebo pn nemozem ist, alebo ano ??
Dakujem este raz za trpezlivost a rady.
jankasm
27.11.07,10:40
Janka, dakujem pekne za odpoved (aj brčkovi a ajobsovi samozrejme), matersku z povinneho poistenia tym padom prestavam riesit, kedze to naozaj nestiham. Rozhodla som sa teda drzat sa tvojej rady, dobrovolne sa poistit teraz v decembri z maxima, od januara znizit na minimum (to hned ako sa prihlasim mozem nahlasit, ze od januara chcem znizit na minimum ??). No ale ked sa nepodari otehotniet tak, aby sa babetko narodilo v r. 2008, ale az v 2009, tak potom sa to bude pocitat ako ? Bude potrebne potom zasa zvysit na maximum a platit takto dalsich 26 tyzdnov ?
A este jedna otazka - pokial som na materskej, alebo rodicovskej, tak na ocr, alebo pn nemozem ist, alebo ano ??
Dakujem este raz za trpezlivost a rady.

Čo sa týka PN a OČR, tak počas materskej ich poberať nemôžeš /SP by Ti nevyplatila 2 dávky/. Ale keď už budeš poberať rodičovský príspevok, ten už nevypláca SP, nie je to nemocenská dávka, a preto kľudne môžeš popri rodičovskom poberať napr. PN alebo OČR. Preto je DNP výhodné pre mamičny na RD.
Keďže ešte nie si tehotná, postupuj podľa mojej rady. Prihlás sa na DNP v decembri 2007 z maxima, hneď vtedy môžeš dať aj zmenu VZ od 1.1.2008. Zmeny sa vždy môžu robiť len k 1. dňu nasledujúceho mesiaca. Pokiaľ nastúpiš na MD v roku 2008 po uplynutí tých 26 týždňov trvania DNP, tak tvoja materská bude počítaná z VZ v decembri 2007, čiže z maxima. DNP musí v roku 2008 trvať nepretržite až do nástupu na MD.
Ak sa Ti však nepodatí nastúpiť na MD v roku 2008, tak potom je dôležité, kedy Ti vyjde nástup na MD v roku 2009. Ak by to bolo po 07/2009 tak potom by bol rovnaký postup ako v tomto roku. V decembri 2009 sa odhlásiť a nanovo prihlásiť s maximálnym VZ. Po uplynutí tých 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP Ti bude materské počítané z VZ v decembri 2008. Ak by si však mala na MD nastúpiť do 06/2009, tak potom je potrebné to odhlásenie a nové prihlásenie s maximom v roku 2008 urobiť tak, aby si do nástupu na MD stihla tých 26 týždňov. Takže ak by si mala na MD nastúpiť napr. v 05/2009, tak maximum v roku 2008 je potrebné začať platiť niekedy v 11/2008. Platiť z maxima až do 31.12.2008 a od 1.1.2009 dať zmenu VZ na minimum.
zozo
27.11.07,12:09
Ok, myslim, ze tomu uz rozumiem, dakujem velmi pekne.
adlika
02.12.07,16:28
Kedze mi nie je jedna vec jasna rada by som sa popytala o radu.
Rada by som sa spytala ako sa mi bude pocitat materska ked od janura do nastupu na matersku budem pracovat v novej spolocnosti
a ci ma este vobec vyznam si platit DNP?

Moja situacia je:
1.Od 1. septembra 2007 som interna doktorandka (hruba mzda za doktorad 13500)
2.Od 1. jula si platim DNP z minimalneho VZ
3.Vedla doktoradu od 1. septembra (cely september, november, december) som zamestnana na polovicny uvazok (OKREM OKTOBRA vtedy mi sli odvody len z doktorádu) (hruba mzda v zamestnani 15 000)
4. OD 1. JANUARA kedze moj zamestnavatel prechadza na s.r.o. firmu budem mat novu pracovnu zmluvu i ked fyzicky pracujem stale na tom istom mieste papierovo budem uvadzana uplne v inej firme. A prejdem tu na plny uvazok (Hr.mzd. 29 000)
5. OD 1. JANUARA uz nie su odvadzane ziadne odvody z doktordu iba od zamestnavatela.
Termin porodu mam 1. juna 2008.
Bude sa mi pre vypocet materskej ratat rozhodujuce obdobie rok 2007 alebo rok 2008 kedze do nastupu na matersku budem mat odvadzane odvody od zamestnavatela u ktorého som nastupila 1.1. 2008 (kedze z doktorádu nebude uz nic odvadzane)
Dakujem za odpoved
jankasm
03.12.07,10:03
Kedze mi nie je jedna vec jasna rada by som sa popytala o radu.
Rada by som sa spytala ako sa mi bude pocitat materska ked od janura do nastupu na matersku budem pracovat v novej spolocnosti
a ci ma este vobec vyznam si platit DNP?

Moja situacia je:
1.Od 1. septembra 2007 som interna doktorandka (hruba mzda za doktorad 13500)
2.Od 1. jula si platim DNP z minimalneho VZ
3.Vedla doktoradu od 1. septembra (cely september, november, december) som zamestnana na polovicny uvazok (OKREM OKTOBRA vtedy mi sli odvody len z doktorádu) (hruba mzda v zamestnani 15 000)
4. OD 1. JANUARA kedze moj zamestnavatel prechadza na s.r.o. firmu budem mat novu pracovnu zmluvu i ked fyzicky pracujem stale na tom istom mieste papierovo budem uvadzana uplne v inej firme. A prejdem tu na plny uvazok (Hr.mzd. 29 000)
5. OD 1. JANUARA uz nie su odvadzane ziadne odvody z doktordu iba od zamestnavatela.
Termin porodu mam 1. juna 2008.
Bude sa mi pre vypocet materskej ratat rozhodujuce obdobie rok 2007 alebo rok 2008 kedze do nastupu na matersku budem mat odvadzane odvody od zamestnavatela u ktorého som nastupila 1.1. 2008 (kedze z doktorádu nebude uz nic odvadzane)
Dakujem za odpoved

Keďže od 1.1.2008 budeš mať novú pracovnú zmluvu, tak materská sa Ti bude počítať z VZ z tohoto nového zamestnania a nie z roku 2007 zo starého zamestnania.
VZ v zamestnaní od 1.1.2008 budeš mať, ako píšeš 29000,-, čo je viac ako maximálny VZ pre nemocenské poistenie, ktorý je momentálne 28142,- a z takého VZ aj bude zamestnávateľ za teba odvádzať poistné. Čiže materská Ti bude počítaná z VZ 28142,- čo je maximum, koľko môžeš dostať, tým pádom pre teba už DNP nie je vôbec potrebné.
Lubica H
08.12.07,11:50
dobrý deň, potrebovala by som poradiť, resp. potvrdiť alebo vyvrátiť svoj dohad:
moja známa má sesternicu, ktorej nebola priznaná materská.
1. v januári 2006 rozviazala pracovný pomer (trval cca 1 rok).
2. od februára 2006 bola ako SZČO - keďže začínala, neplatila si povinné ani dobrovoľne NP. na živnosť bola cca 6 mesiacov, potom živnosť ukončila.
3. následne ostala tehotná (pravdepodobne sa už nikde nezamestnala, evidovaná nezamestnaná)
4. pôrod bol v apríli 2007

aj keď splnila podmienku 270 dní nepretržitého NP ako zamestnanec, tým, že si spravila živnosť, zablokovala si materskú z PP. alebo nie?

na SP jej nárok na materskú jedna pracovníčka potvrdila, ďalšia vyvrátila. má možnosť získať materskú alebo nie?
brčko
08.12.07,12:19
Okrem podmienky 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom treba splniť aj podmienku trvania nemocenského poistenia ku dnu nástupu na MD alebo musí byť v ochrannej lehote (čo je po ukončení zamestnania bežne 42 dní; ak by bola v čase ukončenia PP tehotná, tak 6mesiacov) alebo ak jej nadväzuje poberanie nemocenského alebo ošetrovného na nástup na MD. A túto podmienku zo zamestnania bohužial nemala splnenú, lebo od 2/06 do 2(resp.3)/07, kedy si uplatnovala nárok na materskú, nebola nemocensky poistená. TEda predpokladám, že sa už nikde nezamestnala, lebo to je to dôležité!
Ak by bola čo i len jeden den ako tehotná zamestnaná (nie na dohodu ale na riadnu pracovnú zmluvu), od ukončenia tohto PP (nemocenského poistenia) by jej plynula 6mesačná ochranná lehota, počas ktorej by mala nárok na nemocenské dávky, teda aj na materské.
Lubica H
10.12.07,05:29
brčko, ďakujem za odpoveď!!! ;-))))

ale ešte by som potrebovala vedieť ohľadne rodičovského príspevku:
mám pocit (som to tu niekde zo začiatku čítala), ak žene nevznikne nárok na materské, má nárok na rodičovský príspevok odo dňa narodenia dieťaťa. aj tu treba splniť nejakú podmienku, napr. nepretržité poistenie? čo ak je žena dobrovoľne nezamestnaná? môže tentro príspevok priznať a vyplatiť aj spätne? (dotyčná porodila dieťa v apríli 2007, zatiaľ nedostala nič).

dopredu ďakujem za odpoveď.

ešte som zabudla - ak jej vznikol nárok, na aký predpis sa môže odvolať?
jankasm
10.12.07,19:18
brčko, ďakujem za odpoveď!!! ;-))))

ale ešte by som potrebovala vedieť ohľadne rodičovského príspevku:
mám pocit (som to tu niekde zo začiatku čítala), ak žene nevznikne nárok na materské, má nárok na rodičovský príspevok odo dňa narodenia dieťaťa. aj tu treba splniť nejakú podmienku, napr. nepretržité poistenie? čo ak je žena dobrovoľne nezamestnaná? môže tentro príspevok priznať a vyplatiť aj spätne? (dotyčná porodila dieťa v apríli 2007, zatiaľ nedostala nič).

dopredu ďakujem za odpoveď.

ešte som zabudla - ak jej vznikol nárok, na aký predpis sa môže odvolať?

Úplne súhlasím so všetkým, čo napísala brčko.
Čo sa týka rodičovského príspevku, myslím, že naň má nárok odo dňa narodenia dieťatka. Netreba splniť žiadne podmienky, len požiadať o jeho vyplácanie na príslušnom OÚPSVaR. Ak oň požiada teraz, predpokladám, že by jej mal byť doplatený aj spätne.
gabi73
12.12.07,12:54
Chcela by som sa opytat ci sa da urobit nieco s výškou mojej materskej. Termin pôrodu je stanoveny na 9.5.2008. Teraz som SZČO a platím odvody z MM. Splňam podmienku poistenia 270 dni. Do roku 2000 som bola zamestnaná. Pomohlo by keby som zrusila zivnost a kratkodobo sa zamestnala?
Jozef Mihál
12.12.07,13:09
Pomohlo .
jankasm
12.12.07,18:52
Chcela by som sa opytat ci sa da urobit nieco s výškou mojej materskej. Termin pôrodu je stanoveny na 9.5.2008. Teraz som SZČO a platím odvody z MM. Splňam podmienku poistenia 270 dni. Do roku 2000 som bola zamestnaná. Pomohlo by keby som zrusila zivnost a kratkodobo sa zamestnala?

Síce by to pomohlo, ale úplne by stačilo, keby si sa zamestnala popri živnosti. Zo živnosti platíš odvody z 8100,-. Pár dní pred nástupom na MD sa zamestnaj so mzdou vo výške cca. 20142,- /28142-8100/. Materská Ti potom bude počítaná zo súčtu VZ a to z 28142,- čo je maximum a bude maximálna.
d0d0
12.12.07,19:40
Matka je na rodičovskej dovolenke, dieťa má 2 roky. Teraz sa zamestnala od 1.11.07 a je aj DNP. O dieťa sa stará babka. Ak by dieťa ochorelo, má nárok teraz ešte v r. 2007 na OČR aj z poistenia ako zamestnanec aj z DNP ? Nestráca nárok na rodičovský príspevok ? Treba si pýtať u lekára dve potvrdenia na OČR ? PP + DNP ?
Ďakujem.
gabi73
13.12.07,07:24
Síce by to pomohlo, ale úplne by stačilo, keby si sa zamestnala popri živnosti. Zo živnosti platíš odvody z 8100,-. Pár dní pred nástupom na MD sa zamestnaj so mzdou vo výške cca. 20142,- /28142-8100/. Materská Ti potom bude počítaná zo súčtu VZ a to z 28142,- čo je maximum a bude maximálna.


ďakujem za radu
jankasm
13.12.07,08:49
Matka je na rodičovskej dovolenke, dieťa má 2 roky. Teraz sa zamestnala od 1.11.07 a je aj DNP. O dieťa sa stará babka. Ak by dieťa ochorelo, má nárok teraz ešte v r. 2007 na OČR aj z poistenia ako zamestnanec aj z DNP ? Nestráca nárok na rodičovský príspevok ? Treba si pýtať u lekára dve potvrdenia na OČR ? PP + DNP ?
Ďakujem.

Na OČR bude mať nárok aj zo zamestnania aj z DNP. Nárok na rodičovský príspevok nestráca, ten dostane vyplatený v plnej výške. Od lekára si treba pýtať 2x žiadosť o ošetrovné, 1x odovzdať zamestnávateľovi, 1x sama odovzdať na SP ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba.
d0d0
13.12.07,12:01
Janka ďakujem pekne. OČR zamestnávateľ nevypláca, je to tiež dávka zo SP ako pri DNP ? Prepáč takú formuláciu, ale chcem to polopate a posielam B.
brčko
13.12.07,12:15
Áno, OČR zo zamestnania tiež vypláca SP, nie zamestnávatel. S Jankou súhlasím. Len dodávam, že aj v r.2008 bude mať nárok na nemocenské dávky z oboch NP, ak jej budú trvať. Len nemocenská dávka v súčte za obe poistenia môže byť len jedno maximum.
jankasm
14.12.07,09:14
Súhlasím s brčkom.
Zamestnávateľ posunie tvoju žiadosť na SP a OČR bude vyplácať od prvého dňa SP.
katikah
15.01.08,15:24
Dobrý deň,

neviete mi poradiť, kedy a akým sposobom si mám žiadať o dlhšie vyplácanie materskej keďže som slobodná? Prvá materská mi prišla v septembri..

Ďakujem.
brčko
15.01.08,15:51
Predpokladám, že sa to žiada hned pri žiadosti o materské, myslím čestným prehlásením o tom, že si osamelá. No ale myslím, že sa to dá aj neskôr, no netreba to odkladať. Snád odpovie niekto, kto má s tým skúsenosti.
jankasm
16.01.08,09:13
Súhlasím s brčko, zájdi čo najskôr na SP a oni Ti povedia či stačí prehlásenie alebo Ti dajú nejaké tlačivo.
martina1206
16.01.08,12:19
1.6.2008 mám termín pôrodu. Od oktobra 2007 som PN, ale od 1.2.2008 nastupujem nazad do práce. Aké mám možnosti na zvýšenie materského príspevku?
Ďakujem
brčko
16.01.08,13:36
Pár dní pred nástupom na MD ukonči terajší PP a zamestnaj sa s maximálnym vymeriavacím základom (môžeš aj u toho istého zamestnávatela), čo je 28142,-Sk na mesiac alebo v apríli, kedy budeš nastupovať na MD je to VZ 938Sk na kalendárny den, ktorý by si mala dosiahnuť v novom PP (odo dna vzniku nového PP do dna predchádzajúceho nástupu na MD), ak chceš maximálnu materskú.
Dobrovolné sa nemocensky poistiť ti už nepomôže.
lydiaro
17.01.08,17:09
poraďte mi prosím, od februára 2007 som DNP - minimum, od 3. decembra som nahlásená na maximum a odvtedy som na PN. V marci idem na materskú. Čo mám spraviť, aby mi vyšla maximálna. Za odpoveď Vám veľmi , veľmi ďakujem. Lýdia
Katy a R
17.01.08,17:25
poraďte mi prosím, od februára 2007 som DNP - minimum, od 3. decembra som nahlásená na maximum a odvtedy som na PN. V marci idem na materskú. Čo mám spraviť, aby mi vyšla maximálna. Za odpoveď Vám veľmi , veľmi ďakujem. Lýdia

Nuž .. pomohol by priateľský "zamestnávateľ" ... stačí tesne pred nástupom na materskú .. a plat asi 28 tis
zhoblak
17.01.08,21:08
chcem sa s niekym poradit ohladom mojej situacie ktora je nasledovna.. som zivnostnik, a chcem si s kamaratom zalozit zdruzenie .. no a moja otazka spociva v tom,ako je mozne pre zdruzenie nakupovat tovar bez DPH.konkretne mame zaujem o predaj vypoctovej techniky. Neviem ci sa to potom nasledne zdanuje,alebo musim prekrocit az nejaky limit,kedy budem musiet odviest dan zo zisku ? prosim o pomoc nakolko som sa danami este nezaoberal.. vopred dakujem.... prosim Vas o pomoc zhoblak@gmail,com
ketrina
18.01.08,17:12
Váž.p.Mihál, prosím Vás o radu, termín pôrodu mám 1.4.08, od septembra som evidovaná na ÚPSVaR ako nezamestnaná, v čase od 1.12.06 - 8.9.07 som legálne pracovala a soc.odvody platila vo Švajč.konfederácii,do 1.12.06 som bola trvale zamestnaná na Slovensku.Započítava sa obdobie poistenia vo Švajčiarsku do spomínaných 270 dní(existuje Zmluva o soc.zabezpečení medzi SR a ŠK)Ak mi nárok na dávku vzniká, aké sú podmienky na jej vyplatenie(formulár E301?) a v ktorom štáte si mám nárok uplatniť? ďakujem
jankasm
22.01.08,11:53
chcem sa s niekym poradit ohladom mojej situacie ktora je nasledovna.. som zivnostnik, a chcem si s kamaratom zalozit zdruzenie .. no a moja otazka spociva v tom,ako je mozne pre zdruzenie nakupovat tovar bez DPH.konkretne mame zaujem o predaj vypoctovej techniky. Neviem ci sa to potom nasledne zdanuje,alebo musim prekrocit az nejaky limit,kedy budem musiet odviest dan zo zisku ? prosim o pomoc nakolko som sa danami este nezaoberal.. vopred dakujem.... prosim Vas o pomoc zhoblak@gmail,com

Vôbec nechápem, čo robí táto otázka v tejto téme.
Žeby niekto nevedel čo je materská?
jankasm
22.01.08,12:13
Váž.p.Mihál, prosím Vás o radu, termín pôrodu mám 1.4.08, od septembra som evidovaná na ÚPSVaR ako nezamestnaná, v čase od 1.12.06 - 8.9.07 som legálne pracovala a soc.odvody platila vo Švajč.konfederácii,do 1.12.06 som bola trvale zamestnaná na Slovensku.Započítava sa obdobie poistenia vo Švajčiarsku do spomínaných 270 dní(existuje Zmluva o soc.zabezpečení medzi SR a ŠK)Ak mi nárok na dávku vzniká, aké sú podmienky na jej vyplatenie(formulár E301?) a v ktorom štáte si mám nárok uplatniť? ďakujem

Neviem či sa započítava doba zamestnania vo Švajčiarsku, ale ak aj nie, tak to zamestnanie na Slovensku by malo spĺňať tých 270 dní v posledných dvoch rokoch. Skúsime to spočítať.
Termín pôrodu 1.4.2008
Nástup na MD 6.týždňov /alebo aj 8 týždňov/ pred termínom pôrodu, čiže 19.02.2008
Posudzujú sa 2 roky dozadu, čiže 19.2.2006-18.2.2008. Pracovala si do 30.11.2006, čo spolu za obdobie 19.2.2006-31.12.2006 mi vychádza 285 dní. Čiže podmienka 270 dní poistenia je splnená zo zamestnania.

Preto odporúčam nasledovné: od 1.2.2008 sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie /DNP/ z VZ 28142,-. Pri nástupe na MD 19.2.2008 /prípadne, ak si nezamestnaná a nepoberáš podporu, popýtaj lekára, môže Ťa vypísať už tých 8 týždňov pred termínom pôrodu, čiže 5.2.2008/ bude tvoja materská počítaná z VZ 28142,- a bude cca. 16000,- mesačne.
ketrina
22.01.08,15:34
jankasm
To znamená, že spomínaných 270 dní sa počíta odo dňa nástupu na MD?nie presne odo dňa pôrodu?
brčko
22.01.08,16:22
270dní sa posudzuje do dna pôrodu, takže od 1.4.06 do 31.3.08.
Podla mna, ak by sa ketrina prihlásila 1.2.08 na DNP z maxima, jej materská by bola počítaná z minima t.j. 148,50Sk na den, nesplní podmienku 26týždnov DNP.

kETRINA,ak by si bola v čase 1.12.06-8.9.07 zamestnaná na Slovensku a odvtedy by si už nemala žiadne nemocenské poistenie, na materskú by si mala nárok v ochrannej lehote. Tá je pre tehotné 6mesiacov od ukončenia NP, t.j. do 7.3.08. Ak by si dovtedy nastúpila na MD, mala by si na materskú nárok. Tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej by predpokladám bolo obdobie 1.-30.12.06, pretože v ochrannej lehote sa RO ráta akoby nárok vznikol v posledný den NP (§54 ods.3 zákona o SP). Podmienku 270dní by si mala splnenú, lebo v období od 1.4.06-30.11.06 (244dní) si bola NP a tiež od 1.12.06-8.9.07 (282dní)
Ale ty si pracovala vo Svajčiarsku a nie na Slovensku, bohužial to neviem.

Skús si to zistiť v SP a tiež vo Svajčiarsku, či nieje nárok. Ak sa doba NP vo Svajčiarsku nezapočítava do dní NP u nás a vo švajčiarsku nárok na dávku nebude, máš cca 70kalendárnych dní do pôrodu a chýba ti cca 26dní (ale pozor, záleží od skutočného dna pôrodu!). Takže v takom prípade by si ešte mohla stihnúť získať nárok na Slovensku.
ketrina
22.01.08,17:40
brčko
medzi SR a Švajč. konfederáciou existuje Zmluva o soc.zabezpečení, na základe ktorej by mi poistenie vo Švajčiarsku MALI pripočítať k poisteniu na SR/Uverejnené v Zbierke zákonov č. 107/1998 strana 2010/Znenie:OSOBITNÉ USTANOVENIAChoroba a materstvoČlánok 121. Ak osoba zmení zamestnávateľa alebo sa presídli zo Slovenskej republiky na územie Švajčiarskej konfederácie, je povinná počas troch kalendárnych mesiacov od skončenia poistenia v Slovenskej republike sa poistiť vo švajčiarskom nemocenskom poistení. V takomto prípade sa pri uplatňovaní nároku na dávky zohľadňujú aj doby poistenia v Slovenskej republike.
2. Osoba získa nárok na poskytovanie dávok v prípade materstva podľa odseku 1 len za predpokladu, že bola aspoň tri mesiace poistená vo Švajčiarskej konfederácii. Článok 131. Osoby, ktoré majú bydlisko na území Slovenskej republiky a tam vykonávajú zamestnanie, majú nárok na výplatu dávok nemocenského poistenia.
2. Ak pre vznik nároku na výplatu dávok nemocenského poistenia je potrebná určitá doba poistenia v sústave nemocenského poistenia Slovenskej republiky, do tejto doby sa započítava aj doba poistenia na území Švajčiarskej konfederácie.
Vtedy by bolo všetko ok, ALE v SP o spomínanej zmluve nič nevedeli.Preto mi pripomenuli, že "ešte mám čas", ale kto ma zamestná v 8.mesiaci?Navyše, posledný zamestnávateľ nemôže prepustiť tehotnú a musí jej vyplácať materskú...
brčko
22.01.08,17:54
K tej zmluve sa netrúfam vyjadrovať. (Skúsila si zistiť, či nemáš nárok vo Svajčiarsku ked posledné NP bolo tam? teraz som pozerala na net, vo SVAjčiarsku vraj na NP zamestnávatel neprispieva, plati si ho len zamestnanec (zaujímave!)) Ale k tvojej poslednej vete.
Ak uzatvoríš PP na dobu neurčitú a v zmluve je dohodnutá škúšobná lehota, tak počas nej môže zamestnávatel (alebo aj ty sama) ukončiť PP bez problémov, aj ked je zamestnankyna tehotná alebo na MD. Tiež ak sa dohodnete na PP napr. na 1mesiac, PP ti končí dohodnutou dobou. A tiež je možné ukončiť PP dohodou. Takže tam problém nie je.
A dalšia vec, materskú nevypláca zamestnávatel ale Sociálna poistovna.
S tým zamestnaním v 8-om mesiaci máš pravdu. Nemáš známeho alebo rodinu zamestnávatela?
ketrina
22.01.08,19:19
brčko
tak ma potom môj posledný "zamestnávateľ"(robila som na dohodu posledné 3 mesiace)dezinformoval,odmietol ma zamestnať na TPP, lebo.. spomínané dôvody.Vo Švajčiarsku má tieto veci na starosti hneď niekoľko inštitúcií(súhrnná skratka AHV),vzhľadom na dostupnosť informácií by som to nezistila ako FO asi nikdy..Komunikujú výhradne s inštitúciami.Budem to musieť znova skúsiť s tou druhou alternatívou..Ale čo bude potom východzia suma na vymeriavací základ?Mzda u posledného zamestnávateľa? To mi v tom prípade nehrozí ani výška rodičovského príspevku..Navyše mi dnes lekár posunul dátum pôrodu o 12 dní skôr, takže mi tam chýbajú cca 2 týždne...
brčko
22.01.08,20:09
Tvojmu príspevku som asi celkom neporozumela. Neviem kedy a kde si pracovala na dohodu (na slovensku od 9-12/07?) a ktorého myslíš posledného zamestnávatela (musí to byť práca na prac.zmluvu s nemocenským poistením)
Ozaj neviem, či ti uznajú ten PP vo švajčiarsku, budem to radšej brať, že nie. No ak bude termín pôrodu skôr (napr.20.3.08), je to vlastne pre nárok na materskú dobre. Bude sa sledovať obdobie od 20.3.06 do 19.3.08, takže NP na slovensku ti trvalo od 20.3.06 do 30.11.06 (oprav ma, ak sa mýlim, nemala si predpokladám neplatené volno)t.j.256dní, no potrebuješ dosiahnuť minimálne 270!
Ak by som s istotou vedela, že sa ti dni zo švaj. nebudú rátať, radila by som ti čo najskôr sa dobrovolne nemocensky poistiť z minima, nech ti bežia dni NP. Pár dní pred nástupom na MD sa z DNP odhlásiť a zamestnať sa na dobu určitú napr. cca 1 mesiac, aby ti dalej bežali dni NP. Potom by sa výška materskej rátala z tohto posledného PP.
Ak by si sa dobrovolne nemocensky poistila od 23.1.08, odhlásila 3.2.08 (12dní NP), od 4.2.08 uzatvorila PP na dobu určitú do napr. 29.2.08 (26dní NP) a napr.7.2.08 nastupovala na MD, potom by do dna pôrodu malo v pohode vyjsť 270dní NP a nárok na materskú by ti vznikol. Ak by tvoja hrubá mzda za tie tri dni bola 2910,-sk, potom by si v tomto konkrétnom prípade mala materskú 533,50 Sk na kal.den.
jankasm
23.01.08,09:17
270dní sa posudzuje do dna pôrodu, takže od 1.4.06 do 31.3.08. To je síce tiež pravda, ale ak bude mať podmienku splnenú už v čase nástupu na MD, tak sa to bude posudzovať už k tomu dátumu.
Podla mna, ak by sa ketrina prihlásila 1.2.08 na DNP z maxima, jej materská by bola počítaná z minima t.j. 148,50Sk na den, nesplní podmienku 26týždnov DNP. Toto som si neuvedomila, ďakujem.
Takže neodporúčam pred nástupom na MD sa prihlásiť na DNP, ale bolo by vhodné nové zamestnanie. Samozrejme, že Ťa asi nikto nebude chcieť zamestnať vo 8. mesiaci, preto by sa na toto hodil niekto známy, kto má živnosť. Nepoznáš niekoho?
Môžeš sa prihlásiť na DNP pokiaľ Ti chýbajú nejaké dni do splnenia podmienky 270 dní. Potom pred nástupom na MD treba DNP ukončiť a skúsiť nájsť niekoho na to zamestnanie.

kETRINA,ak by si bola v čase 1.12.06-8.9.07 zamestnaná na Slovensku a odvtedy by si už nemala žiadne nemocenské poistenie, na materskú by si mala nárok v ochrannej lehote. Tá je pre tehotné 6mesiacov od ukončenia NP, t.j. do 7.3.08. Ak by si dovtedy nastúpila na MD, mala by si na materskú nárok. Tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej by predpokladám bolo obdobie 1.-30.12.06, pretože v ochrannej lehote sa RO ráta akoby nárok vznikol v posledný den NP (§54 ods.3 zákona o SP). Podmienku 270dní by si mala splnenú, lebo v období od 1.4.06-30.11.06 (244dní) si bola NP a tiež od 1.12.06-8.9.07 (282dní)
Ale ty si pracovala vo Svajčiarsku a nie na Slovensku, bohužial to neviem.

Skús si to zistiť v SP a tiež vo Svajčiarsku, či nieje nárok. Ak sa doba NP vo Svajčiarsku nezapočítava do dní NP u nás a vo švajčiarsku nárok na dávku nebude, máš cca 70kalendárnych dní do pôrodu a chýba ti cca 26dní (ale pozor, záleží od skutočného dna pôrodu!). Takže v takom prípade by si ešte mohla stihnúť získať nárok na Slovensku.

Niečo som doplnila v texte a súhlasím s brčkom, hlavne si pozri posledný odstavec. Podľa mňa tiež môžeš stihnúť získať materskú na Slovensku. Podľa mňa bude SP zisťovať 270 dní NP ku dňu nástupu na MD. Len v tom prípade, keby si túto podmienku nemala vtedy splnenú, tak by to mohli posúdiť aj neskôr, až do skutočného dňa pôrodu. Ale ako som už v minulom príspevku písala, podľa mňa máš podmienku 270 dní NP ku dňu nástupu na MD splnenú. Takže naozaj by stačilo nájsť niekeho, kto Ťa zamestná napr. 2 dni pred nástupom na MD.
jankasm
23.01.08,09:21
Vtedy by bolo všetko ok, ALE v SP o spomínanej zmluve nič nevedeli.Preto mi pripomenuli, že "ešte mám čas", ale kto ma zamestná v 8.mesiaci?Navyše, posledný zamestnávateľ nemôže prepustiť tehotnú a musí jej vyplácať materskú...


Ešte k tomu zamestnávateľovi. Zamestnávateľ síce nemôže prepustiť tehotnú, ale vy môžete uzatvoriť PP napr. na dobu určitú a zamestnávateľ tým bude krytý, že v ten deň tvoj PP proste skončí. Alebo ho uzatvoríte na dobu neurčitú a ukončíte ho dohodou. Takéto ukončenia PP sú možné aj s tehotnou zamestnankyňou. Takže s týmto by problém nemal. Navyše, dohodni sa s ním, že mu všetky náklady s týmto zamestnaním uhradíš. Sú to vlastne odvody za napr. 2 dni trvania PP.
Potom už s tebou nebude mať žiadne starosti, pretože materské od 1. dňa vypláca SP, nie zamestnávateľ.
On len bude musieť na SP a ZP nahlásiť tvoj nástup na materskú.
jankasm
23.01.08,09:27
Trošku som sa opakovala po brčko, ale radšej 2x napísané ako vôbec.
Prečítaj si naše rady a skús nad tým porozmýšľať.

Čo sa týka tých 270 dní, naozaj si myslím, že pokiaľ požiada o materské 6 týždňov pred pôrodom, tak tých 270 dní budú posudzovať ku dňu žiadosti, čiže podmienku 270 dní bude mať podľa mňa určite splnenú.
Dobroslava
23.01.08,11:06
Pekný deň, vo včerajšej tlači som sa dočítala zasa o nejakých povinnostiach, čo sa týka matiek na MD a neviem, ako mám tomu rozumieť.
1. Matky na MD sa majú registrovať do 15 dní od narodenia dieťaťa na SP, že sú poistencami štátu - vyplnila som registračný list a priložila kópiu rodného listu. Je potrebné aj čestné vyhlásenie, že sa riadne starám o dieťa? Pracovníčka SP to odomňa nepýtala a v novinách píšu, že je to potrebné.
2. Citujem:"mamička musí oznámiť ešte SP, že sa rozhodla byť zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení - to platí od januára. Ak pritom na oznámenie zabudne, alebo ho doručí SP len deň po odovzdaní prihlášky na dôchodkové poistenie, žiadne príspevky štátu na II. pilier dostávať nebude. Ak mamička pošle všetky potrebné formuláre, štát jej bude na dôchodkový účet v II.pilieri zasielať približne 1 000,-Sk mesačne.
Takže - kto poradí - ja som myslela, že odovzdaním RL FO a rodného listu dieťaťa to pre mňa skončilo, a zrazu - aby sme sa na MD nenudili, zasa je tu niečo nové? Prosím o rýchlu odpoveď.
ketrina
23.01.08,14:57
jankasm + brčko
takže..zajtrajším dňom mi začína PP na dobu určitú(2mesiace=24.1.-24.3.).Momentálne som evidovaná na ÚPSVaR(brčko-áno 9/12 som pracovala len na dohodu o vykon.práce+ evidencia na ÚPSVaR), tj.NPza mňa od ukončenia PP vo Švajčiarsku(8.9.07)platí štát. 24.1.08 sa teda nechám odhlásiť z evidencie ÚPSVaR, zamestnávateľ ma zahlási na SP ako zamestnankyňu na TPP.Po doplnení chýbajúcich dní (cca 20dní)NP z TPP na splnenie podmienky 270 dní, zahlási môj nástup na MD (napr.24.2.)na SP a Zdravotnej poisťovni(?).Po uplynutí určitej doby, na kt. bol PP uzavretý (24.3.)zamestnávateľ ukonči PP. Ja už budem na MD a môžem si uplatniť nárok na materskú? Rozumiem zatiaľ správne??Po ukončení PP mi nevzniká povinnosť platiť si odvody do SP a ZP?
ketrina
23.01.08,15:36
jankasm + brčko
takže..zajtrajším dňom mi začína PP na dobu určitú(2mesiace=24.1.-24.3.).Momentálne som evidovaná na ÚPSVaR(brčko-áno 9/12 som pracovala len na dohodu o vykon.práce+ evidencia na ÚPSVaR), tj.NPza mňa od ukončenia PP vo Švajčiarsku(8.9.07)platí štát. 24.1.08 sa teda nechám odhlásiť z evidencie ÚPSVaR, zamestnávateľ ma zahlási na SP ako zamestnankyňu na TPP.Po doplnení chýbajúcich dní (cca 20dní)NP z TPP na splnenie podmienky 270 dní, zahlási môj nástup na MD (napr.24.2.)na SP a Zdravotnej poisťovni(?).Po uplynutí určitej doby, na kt. bol PP uzavretý (24.3.)zamestnávateľ ukonči PP. Ja už budem na MD a môžem si uplatniť nárok na materskú? Rozumiem zatiaľ správne??Po ukončení PP mi nevzniká povinnosť platiť si odvody do SP a ZP?
brčko
23.01.08,17:04
jankasm + brčko
takže..zajtrajším dňom mi začína PP na dobu určitú(2mesiace=24.1.-24.3.).Momentálne som evidovaná na ÚPSVaR(brčko-áno 9/12 som pracovala len na dohodu o vykon.práce+ evidencia na ÚPSVaR), tj.NPza mňa od ukončenia PP vo Švajčiarsku(8.9.07)platí štát. NP za teba štát neplatí, platí len zdravotné poistenie(na lieky,lekára,nemocnicu)24.1.08 sa teda nechám odhlásiť z evidencie ÚPSVaR, zamestnávateľ ma zahlási na SP ako zamestnankyňu na TPP.Robí sa to tak, že prinesieš novú pracovnú zmluvu a na základe toho ťa vyradia. Po doplnení chýbajúcich dní (cca 20dní)NP z TPP na splnenie podmienky 270 dní, nástup na MD nahlási zamestnávatel podla dátumu uvedenom na "žiadosti o materské", ktorú dostaneš od lekára zahlási môj nástup na MD (napr.24.2.)na SP a Zdravotnej poisťovni(?)áno aj na ZP.Po uplynutí určitej doby, na kt. bol PP uzavretý (24.3.)zamestnávateľ ukonči PP. Ja už budem na MD a môžem si uplatniť nárok na materskú? tú už budeš mať v čase ukončenia PP podanú, zašle ju tvoj posledný zamestnávatel na SP Rozumiem zatiaľ správne??Po ukončení PP mi nevzniká povinnosť platiť si odvody do SP a ZP?nie len na SP si do 15dní od narodenia dietaťa podaj na tlačive RLFO prihlášku na dôchod.poistenie FO, za ktorú platí štát +kopiu rodného listu (tie aspon v Ba vydávajú do 10dní od narodenia) +vyhlásenie o starostlivosti o dieťa do 3rokov. Vyhl.musíš podpísať pred pracovníkom SP, notárom, alebo na matrike(tam je to zadarmo), potom budeš dôchodkovo poistená odo dna narodenia dieťata. Ak budeš mať overený podpis na matr.alebo pred notárom, môžeš to zaslať doporučene poštou alebo to môže odniesť aj niekto iný. Na ZP odnesieš myslím doklad zo SP o poberaní materského a zápočtový list zo zamestnania

Kedže si uviedla presné udaje o poslednom PP, bude pre teba dobré vedieť, z čoho sa ti bude rátať materská.
Ak začne tvoj PP 24.1.08 a nastúpiš na MD ktorýkolvek den vo februári 2008, bude tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet materského obdobie od 24.1. do 31.1.08.
Takže ak vymeriavací základ pre NP z januárovej výplaty vydelíš číslom 8 (počet kal.dní od 24.-31.1.08, v prípade, že nebudeš PN, ocr) zistíš svoj denný vymer.základ (môže byť maximálne 907,80). Z toho vyrátaš 55% a to je výška tvojej dennej materskej. Preto ak máš nižší plat, skús si vybaviť v januári odmeny. Aj februárová výplata by ovplyvnovala materskú len v prípade, že by si na nu nastúpila až v marci. A to nebude tvoj prípad.
brčko
23.01.08,17:11
Pekný deň, vo včerajšej tlači som sa dočítala zasa o nejakých povinnostiach, čo sa týka matiek na MD a neviem, ako mám tomu rozumieť.
1. Matky na MD sa majú registrovať do 15 dní od narodenia dieťaťa na SP, že sú poistencami štátu - vyplnila som registračný list a priložila kópiu rodného listu. Je potrebné aj čestné vyhlásenie, že sa riadne starám o dieťa? Pracovníčka SP to odomňa nepýtala a v novinách píšu, že je to potrebné.
2. Citujem:"mamička musí oznámiť ešte SP, že sa rozhodla byť zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení - to platí od januára. Ak pritom na oznámenie zabudne, alebo ho doručí SP len deň po odovzdaní prihlášky na dôchodkové poistenie, žiadne príspevky štátu na II. pilier dostávať nebude. Ak mamička pošle všetky potrebné formuláre, štát jej bude na dôchodkový účet v II.pilieri zasielať približne 1 000,-Sk mesačne.
Takže - kto poradí - ja som myslela, že odovzdaním RL FO a rodného listu dieťaťa to pre mňa skončilo, a zrazu - aby sme sa na MD nenudili, zasa je tu niečo nové? Prosím o rýchlu odpoveď.

Vid môj predchádzajúci príspevok. U nás BA-okolie chcú aj toto vyhlásenie, nie je to novinka, aj na stránkach SP je to uvedené. Čudujem sa, že ťa pracovníčka neupozornila, lebo to kontrolovali. Síce neviem kedy si na MD nastupovala. Radšej si zisti, či si ozaj zaregistrovaná.
Katy a R
23.01.08,17:50
A musí byť predtým mamička prihlásená v II. pilieri? Ak predtým nepracovala a nemala II. pilier - a prihlási sa ako poistenec štátu na dôch poistenie po narodení dieťaťa - tak už je neskoro?
renkulka
24.01.08,09:14
Ešte k problematike ohľadom poistenia matiek na materskej. Ja som rodila ešte v r.2007, aj som sa bola nahlásiť na SP, ale tiež pracovníčka v LM nepýtala čestné prehlásenie. Je to prehlásenie povinné až od r. 2008?
jankasm
24.01.08,10:06
Ešte k problematike ohľadom poistenia matiek na materskej. Ja som rodila ešte v r.2007, aj som sa bola nahlásiť na SP, ale tiež pracovníčka v LM nepýtala čestné prehlásenie. Je to prehlásenie povinné až od r. 2008?

Nie, toto prehlásenie bolo povinné už aj predtým. Ja som tiež rodila v roku 2007 a pracovníčka na SP mi to dala automaticky podpísať pri odovzdávaní RLFO. Dokonca sa to musí podpísať priamo pred nimi.

Mňa by však zaujímala ešte jedna vec. Musia oznámiť to sporenie do II. piliera aj mamičky, ktoré išli na MD v roku 2007? Alebo sa to týka len tých mamičiek, ktoré pôjdu na MD po 1.1.2008?
Petra29
24.01.08,10:11
Všetky mamičky, ak chcú, aby im sociálka posielala peniažky do II.piliera
jankasm
25.01.08,12:20
Všetky mamičky, ak chcú, aby im sociálka posielala peniažky do II.piliera

Áno, viem, že všetky mamičky od 1.1.2008.
Ale čo mamičky, ktoré už sú mamičkami, čiže sú na materskej už od roku 2006 alebo 2007? Im predsa automaticky posielali peniažky do II. piliera. Teraz prestanú kým sa neprihlásia???
Petra29
25.01.08,16:05
Janka, radšej by som si to overila osobne, ja som mamička od 2006, potom v r.2007 som bola chvíľu poistenec cez zamestnávateľa a potom zase poistenec štátu a v systéme to nemali zaevidované, tak som dokladala kópie, ktoré si odkladám /odhlášky, prihlášky/
Katy a R
26.01.08,12:52
Môže sa čerstvá mamička súčasne s prihlásením v SP (ako poistenec štátu) prihlásiť aj do II. piliera ... alebo to musí urobiť cez nejakú DSSku ešte predtým?
Alebo je lepšie prihlásiť sa len do SP (aby to stihla do 15 dní) a potom neskôr riešiť II. pilier?
Petra29
26.01.08,14:24
I.aj II.pilier mamička vyrieši priamo v SP.
jankasm
27.01.08,14:30
Môže sa čerstvá mamička súčasne s prihlásením v SP (ako poistenec štátu) prihlásiť aj do II. piliera ... alebo to musí urobiť cez nejakú DSSku ešte predtým?
Alebo je lepšie prihlásiť sa len do SP (aby to stihla do 15 dní) a potom neskôr riešiť II. pilier?

No podľa mňa, ak tá mamička II. pilier ešte vôbec nemá, tak musí v prvom rade uzatvoriť zmluvu s niektorou DSS. Až potom jej tam predsa môže SP posielať korunky.
Ale či sa dá na SP prihlásiť spolu s prihláškou na dôchodkové aj na II. pilier bez toho, aby si mala s DSS uzatvorenú zmluvu, tak to neviem
Takže ak zmluvu s DSS ešte nemá a chce mať, tak tú si môže uzatvoriť hneď.
Petra29
27.01.08,18:12
Súhlasím s jankou, ja som svojou odpoveďou myslela to,keď už zmluvu s DSS má.
betinkaa
28.01.08,16:48
V sucasnosti som na RD. Planujem druhe dieta. Ked chcem dosiahnut maximalne materske, mam sa ist prihlasit ako DNP, aj keby sa dieta narodilo v roku 2008? Na matersku dovolenku som nastupovala v 09/2006 a so zamestnavatelom mam uzavretu zmluvu na dobu neurcitu pri hrubej mzde 14 000 SK.
Alebo mam planovanie dietata odlozit tak, aby sa narodilo az v roku 2009? Akym sposobom mam postupovat?
ajobs
28.01.08,21:06
V sucasnosti som na RD. Planujem druhe dieta. Ked chcem dosiahnut maximalne materske, mam sa ist prihlasit ako DNP, aj keby sa dieta narodilo v roku 2008? Na matersku dovolenku som nastupovala v 09/2006 a so zamestnavatelom mam uzavretu zmluvu na dobu neurcitu pri hrubej mzde 14 000 SK.
Alebo mam planovanie dietata odlozit tak, aby sa narodilo az v roku 2009? Akym sposobom mam postupovat?

Ja by som zvolil prihlásenie na DNP z minima 8.100 Sk, a trpezlivo čakal na tehotenstvo. Ak otehotnieš, dá sa postupovať 2 spôsobmi:
1. buď sa odhlásiť z DNP z minima a prihlásiť sa z maxima (od 1.7.2008 už bude nové maximum - vyššie). Potom ak DNP z maxima bude trvať 26 a viac týždňov, bude aj materské maximálne,
2. alebo tesne pred nástupom na MD ukončiť súčasné zamestnanie, a ihneď začať nové zamestnanie (ak máš takú možnosť) samozrejme s maximálnym VZ
(po 1.7.2008 to bude cca 30.300 Sk). Stačí mať takéto zamestnanie aj jediný deň.
betinkaa
29.01.08,05:58
Dakujem Ajobs.
Takze uz od 1.1.2008 nie je podmienka, ze musim byt DNP 270 dni?
betinkaa
29.01.08,13:49
Dnes som sa bola prihlasit na DNP z minima. Na socialnej poistovni mi vsak povedali, ze nemozem platit odvody z maxima, ale iba rozdiel medzi maximalnym VZ a mojou hrubou mzdou, pretoze tieto odvody sa scitavaju a nemozu prekrocit 28 142 Sk. Takze materska bude potom suctom obidvoch odvodov. Je to tak spravne?
jankasm
30.01.08,10:00
Dnes som sa bola prihlasit na DNP z minima. Na socialnej poistovni mi vsak povedali, ze nemozem platit odvody z maxima, ale iba rozdiel medzi maximalnym VZ a mojou hrubou mzdou, pretoze tieto odvody sa scitavaju a nemozu prekrocit 28 142 Sk. Takze materska bude potom suctom obidvoch odvodov. Je to tak spravne?

Lenže ty si na RD, a teda v práci momentálne nemáš žiadny VZ, čiže kľudne môžeš DNP platiť z maxima. Len pozor na to, aby si to maximum platila viac ako 26 týždňov pred MD, ako už písal ajobs.
Ten súčet obidvoch poistení, DNP a zamestnania je síce správny, ale len vtedy, keď máš v práci nejaký VZ, čo ty teraz nemáš.
jankasm
30.01.08,10:03
Mňa by však zaujímala ešte jedna vec. Musia oznámiť to sporenie do II. piliera aj mamičky, ktoré išli na MD v roku 2007? Alebo sa to týka len tých mamičiek, ktoré pôjdu na MD po 1.1.2008?

Takže už to mám zistené, povinnosť ohľadom II. piliera sa týka len mamičiek, ktorým sa narodio dieťatko po 1.1.2008.
Bionda
14.02.08,08:23
Nie, mamičky , ktoré išli na MD aj v r. 2007, 2006 sa musia na SP prihlásiť tiež, že chcú , aby im hradili aj do druhého pilliera, lebo dopadnú ako ja :) a nie len čo sa im bábo narodilo po 1.1.2008.
jankasm
14.02.08,09:05
Nie, mamičky , ktoré išli na MD aj v r. 2007, 2006 sa musia na SP prihlásiť tiež, že chcú , aby im hradili aj do druhého pilliera, lebo dopadnú ako ja :) a nie len čo sa im bábo narodilo po 1.1.2008.

Toto Ti povadali na SP? Ja som bola na našej pobočke pred týždňom, pretože mi na účet DSS neprišli počas MD žiadne príspevky, ale tam zistili, že mám všetko OK. Prihlásená na dôchodkové do 15. dní od narodenia dieťaťa, aj podpísané vyhlásenie. Dokonca aj odoslané príspevky do DSS. To prihlásenie do II. piliera sa ma vraj netýka.
Takže ako to vlastne je?????
Bionda
14.02.08,11:07
No ja som bola tiež prekvapená a bohužiaľ naozaj mi rok nič na II. pilier neprispievali a nikto nevie prečo. Paňulky nemali vysvetlenie prečo je to tak , inak veľmi ochotné, ale na otázku pani, čo stála predo mnou niečo o II. pilieri, majú zrejme vydané embargo podávať akékoľvek info a vôbec nie podporovať.
katikah
18.02.08,20:11
Dobrý deň,

chcem sa Vás opýtať, kamarátke som poradila aby si pred nástupom na materskú ukončila PP a zamestnala sa inde s najv.VZ, ako som to urobila aj ja, ale ona má problém lebo ten jej zamestnávateľ chce od 01.04.08 prerušiť živnosť. Bola u neho zamestnaná týždeň. Bude s tým nejaký problém, bude jej musieť dať výpoveď alebo ako to je. Ona je vlastne v ochrannej lehote..

Ďakujem pekne za odpoveď. veľmi by ste mi pomohli.
jablonka333
19.02.08,09:15
Dobry den,

rada by som sa opytala ohladom mojej situacie.
Do 15.1.2007 som bola riadnou zamestnankynou v SR. Od 16.1.2007 som na neplatenom volne v danej firme a moj pracovny pomer stale trva. Som s manzelom v zahranici a nepracujem. Platila som si dobrovolne nemocenske poistenie od 16.1.2007 s najnizssim vymeriavacim zakladom. Momentalne som v 12tt tehotenstva, s predpokladanym datumom porodu 30.8.2008. Podmienku minimalne 270dni poistenia pred porodom za posledne 2 roky splnam. Nastup na matersku by mal byt najneskor k 15.7.2008.
Docitala som sa o navyseni materskej, ale neviem ci sa to bude vztahovat na moj pripad.
1. V pripade zeby som si nadalej platila DNP z minmalneho zakladu az do nastupu na MD predpokladam ze by som dostavala minimalnu matersku. Ma vyznam teraz zmenit vymeriavaci zaklad na maximalny? Ak ano, da sa to jednoducho navysit, alebo sa musim odhlasit a prihlasit v SP (co je pre mna dost komplikovane ak to nie je akceptovatelne postou)?
2. V pripade zeby som sa vratila spat do prace v maji a mala prijem s maximalnym zakladom, zobrazi sa to na vyssej materskej? Alebo to nehra rolu kedze by to nebol prijem za predchadzajuci kalendarny rok.
Ktora z moznosti je pre mna vyhodnejsia pre maximalnu matersku?
Dakujem velmi pekne za pomoc a rady!
jankasm
19.02.08,11:27
Dobrý deň,

chcem sa Vás opýtať, kamarátke som poradila aby si pred nástupom na materskú ukončila PP a zamestnala sa inde s najv.VZ, ako som to urobila aj ja, ale ona má problém lebo ten jej zamestnávateľ chce od 01.04.08 prerušiť živnosť. Bola u neho zamestnaná týždeň. Bude s tým nejaký problém, bude jej musieť dať výpoveď alebo ako to je. Ona je vlastne v ochrannej lehote..

Ďakujem pekne za odpoveď. veľmi by ste mi pomohli.

Ak som dobre pochopila otázku, tak ona uňho pracovala týždeň a potom nastúpila na MD. Takže k 1.4.2008, kedy on chce prerušiť živnosť, tak ona bude stále na MD.
V tom prípade žiadny problém. Dostane od neho výpoveď ale materská jej bude vyplácaná až do konca MD. A bolo by to tak, a keby nebola v ochrannej lehote. Jednoducho materské jej priznali ešte počas zamestnania a budú jej ju vuplácať aj naďalej, bez ohľadu na to, že dostane výpoveď.
jankasm
19.02.08,11:38
Dobry den,

rada by som sa opytala ohladom mojej situacie.
Do 15.1.2007 som bola riadnou zamestnankynou v SR. Od 16.1.2007 som na neplatenom volne v danej firme a moj pracovny pomer stale trva. Som s manzelom v zahranici a nepracujem. Platila som si dobrovolne nemocenske poistenie od 16.1.2007 s najnizssim vymeriavacim zakladom. Momentalne som v 12tt tehotenstva, s predpokladanym datumom porodu 30.8.2008. Podmienku minimalne 270dni poistenia pred porodom za posledne 2 roky splnam. Nastup na matersku by mal byt najneskor k 15.7.2008.
Docitala som sa o navyseni materskej, ale neviem ci sa to bude vztahovat na moj pripad.
1. V pripade zeby som si nadalej platila DNP z minmalneho zakladu az do nastupu na MD predpokladam ze by som dostavala minimalnu matersku. Ma vyznam teraz zmenit vymeriavaci zaklad na maximalny? Ak ano, da sa to jednoducho navysit, alebo sa musim odhlasit a prihlasit v SP (co je pre mna dost komplikovane ak to nie je akceptovatelne postou)?
2. V pripade zeby som sa vratila spat do prace v maji a mala prijem s maximalnym zakladom, zobrazi sa to na vyssej materskej? Alebo to nehra rolu kedze by to nebol prijem za predchadzajuci kalendarny rok.
Ktora z moznosti je pre mna vyhodnejsia pre maximalnu matersku?
Dakujem velmi pekne za pomoc a rady!

Maximum z DNP už asi nemáš šancu získať, keďže si už v 12tt.
Takže ak nič nespravíš, dostaneš materskú zo zamestnania, z VZ za rok 2007 a z DNP z minima. Ak si mala v práci VZ okolo 20000,- tak by si v šúčte dosiahla maximálnu materskú. Ak si mala VZ nižší, napíšem najjednoduchší spôsob dosiahnutia maxima.
Tesne pred nástupom na MD ukonči súčasný pracovný pomer a hneď na druhý deň uzatvor nový PP kľudne aj v tej istej firme, ale so mzdou vo výške maximálneho VZ /od 1.7.2008 to bude cca. 30300,-/. Pri mzde za tých pár dní to potom treba dobre prepočítať, lebo mzdu dostaneš len za pracovné dní ale VZ na výpočet materskej sa prepočítava na kalendárne dni. VZ za jeden kalendárny deň by mal byť v 07/2008 cca. 978,- Keď potom nastúpiš na materskú, bude počítaná z VZ za tých pár dní v novom PP. Ak by si chcela využiť aj DNP, ktoré platíš z minima, tak potom stačí ten nový PP urobiť na VZ rozdiel maximum - VZ z DNP /30300-8100=22200,-/.
katikah
19.02.08,12:05
Ďakujem Janka, aj ja som si to myslela, len neviem ako to dotiahnúť papierovo, materskú jej ešte nepriznali, lebo porodila predčasne o 6 týždňov, ale v SP je zaregistrovaná, že u neho pracuje. On jej može dať výpoveď keď je už na materskej, nemusí počkať do konca ochrannej lehoty?
brčko
19.02.08,16:39
Ďakujem Janka, aj ja som si to myslela, len neviem ako to dotiahnúť papierovo, materskú jej ešte nepriznali, lebo porodila predčasne o 6 týždňov, ale v SP je zaregistrovaná, že u neho pracuje. On jej može dať výpoveď keď je už na materskej, nemusí počkať do konca ochrannej lehoty?

Kedže u neho nastúpila predpokladám nedávno a odpracovala len týžden, tak predpokladám, je v skúšobnej dobe (ak ju v pr.zmluve dohodli). SD možno dohodnúť v pr.zmluve až na 3 mesiace a predlžuje sa o čas prekážok v práci na strane zamestnanca (§ 45 ZP).
Takže bez problémov s ňou môže ukončiť PP v skúšobnej dobe (§72 ZP) bez udania dôvodu aj ked je na materskej dovolenke. Len jej jednostranne oznámi a doručí oznámenie o ukonč.PP v skúš.dobe, najlepšie 3dni pred ukončením PP. Tu nejde o výpoved ale o ukončenie PP v skúšobnej dobe. Zákaz výpovede počas ochrannej lehoty (v jej prípade MD), platí len pre výpoved zo strany zamestnávatela (až na výnimku § 63ods.1a).
Tiež môžu ukončiť PP dohodou podla § 60 ZP.
Ak by rušil živnosť, môže jej dať aj výpoved z dôvodu rušenia zamestnávatelal (§ 63 ods.1a), nakolko pri rušení firmy neplatí zákaz výpovede počas ochrannej lehoty (teda pre ženy na MD). Ale to by už muselo byť s odstupným. Ale pretože sú tie dve predchádzajúce možnosti, načo si to komplikovať.
brčko
19.02.08,18:39
Dobry den,

rada by som sa opytala ohladom mojej situacie.
Do 15.1.2007 som bola riadnou zamestnankynou v SR. Od 16.1.2007 som na neplatenom volne v danej firme a moj pracovny pomer stale trva. Som s manzelom v zahranici a nepracujem. Platila som si dobrovolne nemocenske poistenie od 16.1.2007 s najnizssim vymeriavacim zakladom. Momentalne som v 12tt tehotenstva, s predpokladanym datumom porodu 30.8.2008. Podmienku minimalne 270dni poistenia pred porodom za posledne 2 roky splnam. Nastup na matersku by mal byt najneskor k 15.7.2008.
Docitala som sa o navyseni materskej, ale neviem ci sa to bude vztahovat na moj pripad.
1. V pripade zeby som si nadalej platila DNP z minmalneho zakladu az do nastupu na MD predpokladam ze by som dostavala minimalnu matersku. Ma vyznam teraz zmenit vymeriavaci zaklad na maximalny? Ak ano, da sa to jednoducho navysit, alebo sa musim odhlasit a prihlasit v SP (co je pre mna dost komplikovane ak to nie je akceptovatelne postou)?
2. V pripade zeby som sa vratila spat do prace v maji a mala prijem s maximalnym zakladom, zobrazi sa to na vyssej materskej? Alebo to nehra rolu kedze by to nebol prijem za predchadzajuci kalendarny rok.
Ktora z moznosti je pre mna vyhodnejsia pre maximalnu matersku?
Dakujem velmi pekne za pomoc a rady!

Súhlasím s Jankou, že maximum z DNP už získať nemôžeš.

Skúsim napísať svoj názor na niektoré možné situácie:

1. Ak by si až do nástupu na MD mala neplatené volno alebo ukončila terajší PP a bola DNP až do nástupu na MD.
Počas prerušenia NP nie si nemocensky poistená, ani nie si v ochrannej lehote, nakolko nevzniká OL počas prerušenia NP - § 32 ods.3 Z o soc.poist., (a ak by si ukončila PP, tak ti nezačne plynúť ochranná lehota z dôvodu existencie iného NP=DNP). Podla mna, v tomto prípade by si nemala nárok na materské zo zamestnania.
Z DNP dosiahneš od 16.1. do 29.8.08 (pri dátume pôrodu 30.8.08) 227dní NP. Predpokladám, no bohužial neviem to na 100%, že sa k týmto dnom prirátajú aj dni NP zo zamestnania, ktoré nie je sice ukončené ale prerušené, no podla § 26 ods.5, sa vznik prerušenia NP posudzuje ako zánik NP. Ak sa prirátajú ku dnom NP z DNP aj tieto dni „ukončeného NP“, vznikne nárok na materské z DNP, a to:
ak nastúpiš na MD do 15.7.08, tak z predpokladaného DVZ DNP, tj.z minima, ,
ak nastúpiš na MD od 16.7.08 (15.7.08 uplynie 26týždnov, teda 182-hý den), tak sa bude materská z DNP rátať zo skutočného VZ v RO. RO v prípade, že nastúpiš na MD v júli (najskôr 16.-eho), bude 16.1. do 30.6.08. V tomto prípade by teda predpokladám malo význam zvýšiť od 1.3.08 VZ z DNP na maximum, aj kde materská by maximálna už nebola.

2. ak by si ukončila prerušenie PP a bola pred nástupom na MD NP-ná ako zamestnanec a tiež DNP až do nástupu na MD.
Podla výkladu SP by si mala nárok na materské len zo zamestnania. RO pre výpočet materskej zo zamestnania by bol rok 2007. Nakolko z DNP podla spomínaného výkladu nesplníš podmienku 270dní (ak teda v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemáš ukončené NP, ktoré by spolu s dnami DNP dosiahlo 270dní NP, to by menilo situáciu). Bol tu už opísaný prípad, kedy uznali materskú z oboch poistení aj v tomto prípade, no ale aj prípady, kedy nárok z oboch nepriznali.

Podla mna, najlepšie je to urobiť ako radí Jankasm, ukončiť pred nástupom na MD tento PP a uzatvoriť nový z maxima alebo z rozdielu medzi v tom čase platným maximom a minimálnym VZ z DNP (8100). A pozor na víkendy, teda kalendárne a prac.dni v RO, čo spomína Janka.
jablonka333
20.02.08,07:59
Dakujem velmi pekne jankesm a brckovi za odpoved. Chcela by som si este overit ci som to pochopila spravne ak je mozne, bo nie som si ista.

Takze zopakujem detailnejsie tento pripad:
15.1.2004-15.1.2007 zamestnana s navyssim VZ
16.1.2007-15.4.2008 zamestnana na neplatenom volne (prijem nula)+DNP min
16.4.2008-15.7.2008 (=nastup na matersku) zamestnana opat v tej istej firme s najvyssim VZ, a zaroven DNP z minima zrusim
Takze hodnota vypocet materskej je za poslednych 270dni pred nastupom (kombinacia DNP do aprila a zamestnanie od aprila) alebo z roku 2007?

Dakujem este raz vopred za ochotu!!!
brčko
20.02.08,08:19
Tvoje RO zo zamestnania bude rok 2007 § 54 ods.1.
Príp. pozri ods.5 (že prerušenie NP nemá vplyv na určenie RO), + ods.6 (vynímanie dni pri výpočte materskej)
V r. 2007 boli maximálne mesačné VZ v mesiacoch 1-6/07 25.911,-Sk a 7-12/07 28142,-Sk.
kikinna
21.02.08,09:20
Dobry den pan Mihal, ja mam na Vas tiez otazku. V r.2007 som pracovala v cechach za cesku firmu, od 1.1.2008 som nezamestnana. Keby som isla v druhej polovici roka na matersku, oplati sa mi platit od teraz dobr.poistenie z max. sumy? Nebude sa mi pocitat materska z r.2007?
Velmi pekne Vam dakujem za odpoved
jankasm
22.02.08,11:32
Dobry den pan Mihal, ja mam na Vas tiez otazku. V r.2007 som pracovala v cechach za cesku firmu, od 1.1.2008 som nezamestnana. Keby som isla v druhej polovici roka na matersku, oplati sa mi platit od teraz dobr.poistenie z max. sumy? Nebude sa mi pocitat materska z r.2007?
Velmi pekne Vam dakujem za odpoved

Áno, oplatí sa platiť DNP. Pre splnenie podmienky 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch /čo je cca. 9 mesiacov/ odporúčam prihlásiť sa na DNP hneď /ak ovšem ešte nie si tehotná/. Prihlás sa z maximálneho VZ 28142,-. Ak neotehotnieš do 1.7.2008, vtedy sa zvyšuje maximálny VZ a mal by byť cca. 30300,- tak DNP zruš a nanovo sa prihlás druhý deň s týmto novým VZ.
Materská sa Ti bude počítať z VZ od posledného prihlásenia, takže alebo z 28142,- alebo 30300,-. DNP musíš platiť až do nástupu na MD. Ak by si na ňu nenastúpila do 31.12.2008, tak od 1.1.2009 si daj zmenu VZ na minimálny. Materská bude vtedy už počítaná z VZ z roku 2008.
nadka1
22.02.08,12:25
Dobrý deň prajem, poprosím aj ja o radu, priateľka bola celý minulý rok v zahraničí,čiže tu neplatila nič,v decembri si platila DNP z maxima,od 1.1.2008 zmenila na minimum.Zatiaľ si hľadá prácu a platí ďalej DNP. V blízkej budúcnosti plánuje otehotnieť a získať max.materskú.Ak sa teraz zamestná s platom okolo 15 tis.,má si platiť naďalej aj DNP, z akého základu by sa jej počítala materská? Ďakujem pekne za odpoveď.
celestina
22.02.08,12:46
Dobrý deň prajem, poprosím aj ja o radu, priateľka bola celý minulý rok v zahraničí,čiže tu neplatila nič,v decembri si platila DNP z maxima,od 1.1.2008 zmenila na minimum.Zatiaľ si hľadá prácu a platí ďalej DNP. V blízkej budúcnosti plánuje otehotnieť a získať max.materskú.Ak sa teraz zamestná s platom okolo 15 tis.,má si platiť naďalej aj DNP, z akého základu by sa jej počítala materská? Ďakujem pekne za odpoveď.

Ak nastúpi na MD v tomto roku, tak materské sa jej bude rátať z DNP z max.VZ a ak začne pracovať, tak jej bude vyplácaná materská aj z NP zamestnanca. Výška materskej zo zamestnania bude stanovená z jej VZ dosiahnutých v tomto novom zamestnaní od nástupu do konca mesiaca predchádzajúceho nástupu na MD. Materská jej však bude z oboch poistení vyplácaná len do maximálneho denného VZ. DNP sa jej teraz neoplatí rušiť, pretože po dosiahnutí 26 týždňov nepretržitého poistenia bude mať nárok na maximálne nemocenské dávky z tohto poistenia. Ďalší postup s DNP je možné zvažovať až po tom čo otehotnie. Ak bude mať istotu, že na MD nastúpi v tomto roku, tak nech si zatiaľ nechá DNP v nezmenenom stave. Ak by nastúpila na MD až po 31.12.2008, tak tam už sa bude treba z DNP odhlásiť a 26 týždňov pred nástupom MD nanovo prihlásiť.
nadka1
22.02.08,13:16
Srdečná vďaka za odpoveď,prajem príjemný víkend.
lokok
22.02.08,13:53
Dobrý deň prajem. Chcem sa opýtať aj na moju situáciu . Od októbra 2007 som PN na rizikovom. PN-ku dostávam z DNP. Pričom v júli som DNP zrušila a v septembri som nanovo prihlasila s max.vymeriavacim základom. Teda PN mi vyšla "celkom pekne", za čo aj porade dakujem. Ale teraz po novom ako sa mi bude ratať materská. Na materku mam nastúpiť už v marci 2008. Ostane mi základ tak ako pri doteraz vyplácanej PN-ke alebo nejako ovplyvní to tá novela. DAKUJEM za odpoved.
Katy a R
22.02.08,14:18
Dobrý deň prajem. Chcem sa opýtať aj na moju situáciu . Od októbra 2007 som PN na rizikovom. PN-ku dostávam z DNP. Pričom v júli som DNP zrušila a v septembri som nanovo prihlasila s max.vymeriavacim základom. Teda PN mi vyšla "celkom pekne", za čo aj porade dakujem. Ale teraz po novom ako sa mi bude ratať materská. Na materku mam nastúpiť už v marci 2008. Ostane mi základ tak ako pri doteraz vyplácanej PN-ke alebo nejako ovplyvní to tá novela. DAKUJEM za odpoved.

Je to dobré... 26 týždňov od posledného prihlásenia do nástupu na materskú stíhaš. Len pozor! nesmie ťa lekár vypísať na materskú ani o deň skôr...
lokok
22.02.08,18:54
Dakujem za odpoveď.
jankasm
24.02.08,06:56
Dobrý deň prajem. Chcem sa opýtať aj na moju situáciu . Od októbra 2007 som PN na rizikovom. PN-ku dostávam z DNP. Pričom v júli som DNP zrušila a v septembri som nanovo prihlasila s max.vymeriavacim základom. Teda PN mi vyšla "celkom pekne", za čo aj porade dakujem. Ale teraz po novom ako sa mi bude ratať materská. Na materku mam nastúpiť už v marci 2008. Ostane mi základ tak ako pri doteraz vyplácanej PN-ke alebo nejako ovplyvní to tá novela. DAKUJEM za odpoved.

Súhlasím s Katy R, vyzerá to tak, že všetko bude ok, a aj materská bude maximálna. Len veľký pozor na to, aby si na MD nenastúpila skôr, ako uplynie 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP. Čiže ak si sa prihlásila v septembri, do toho marca by to malo byť ok. Ale keďže si nenapísala presné dátumy, tak si to pre istotu ešte presne prepočítaj. Bola by veľká škoda prísť o peknú materskú kvôli pár dňom.
kikinna
25.02.08,08:35
jankasm dakujem,pomohla si mi. :)
mick88
25.02.08,20:32
Dobrý deň, poprosím o radu.
Manželka je dobrovoľne nezamestnaná, celý minulý rok 2007 si platila minimálne DNP. Teraz je tehotná s termínom pôrodu začiatok 8/08. Zamestnaná nebola ani nebude. Dá sa dosiahnuť odhlásením a prihlásením vysoká materská v jej prípade, ak si platí iba DNP. Ak áno, kedy sa najneskôr treba odhlásiť z minima a prihlásiť na maximu a dokedy sú tieto platby nutné? DO nástupu na MD??? ĎAKUJEM!!!
jankasm
26.02.08,09:13
Dobrý deň, poprosím o radu.
Manželka je dobrovoľne nezamestnaná, celý minulý rok 2007 si platila minimálne DNP. Teraz je tehotná s termínom pôrodu začiatok 8/08. Zamestnaná nebola ani nebude. Dá sa dosiahnuť odhlásením a prihlásením vysoká materská v jej prípade, ak si platí iba DNP. Ak áno, kedy sa najneskôr treba odhlásiť z minima a prihlásiť na maximu a dokedy sú tieto platby nutné? DO nástupu na MD??? ĎAKUJEM!!!

Asi Ťa veľmi nepoteším. Aby mohla získať z DNP maximum, tak je treba platiť poistenie z maximálneho VZ aspoň 26 týždňov /čo je cca. 6 mesiacov/ pred termínom pôrodu. V tomto prípade mi to vychádza už len 5 mesiacov. Bohužiaľ.
Takže jediný spôsob ako získať maximálnu materskú, je nájsť niekoho známeho, kto by ju zamestnal napr. na 2 dni pred nástupom na MD. DNP treba pred tým zamestnaním zrušiť, aby sa jej tie dni pripočítali k tomu vzniknutému pracovnému pomeru a splnila tak podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. DNP môže vlastne kľudne zrušiť aj hned. Stačí keď sa zamestná napr. 1-2 dni pred nástupom na MD s maximálnym VZ /od 1.7.2008 by to malo byť cca. 30300,-/. Čiže na jeden kalendárny deň musí v 08/2008 mať VZ cca. 978,-.
Pokiaľ sa nezamestná a tak z DNP dostane materskú len z pravdepodobného VZ /preto, že nestihne platiť z maxima tých 26 týždňov/, a to z 8100,-.
mick88
26.02.08,17:23
Ďakujem. Myslím, že nebude problém mesiac - dva pred nástupom na MD ju zamestnať (nech to nie je iba 1-2 dni). Môžem ju napr. zamestnať ja vo vlastnej s.r.o.? ..... A aké sú reálne skúsenosti so Soc.poist.? Neberú to ako špekuláciu a nevŕtajú v tom, keď už má prísť k vyplácaniu materskej?
jankasm
27.02.08,09:24
Ďakujem. Myslím, že nebude problém mesiac - dva pred nástupom na MD ju zamestnať (nech to nie je iba 1-2 dni). Môžem ju napr. zamestnať ja vo vlastnej s.r.o.? ..... A aké sú reálne skúsenosti so Soc.poist.? Neberú to ako špekuláciu a nevŕtajú v tom, keď už má prísť k vyplácaniu materskej?

Kľudne ju môžeš zamestnať vo svojej s.r.o., len ak nemáš iných zamestnancov, nezabudni sa potom poprihlasovať ako zamestnanec do poisťovní. Keď jej urobíš zmluvu a prihlásiš ju normálne do poisťovní, tak tam nemajú vôbec do čoho vŕtať. Je predsa tvoja vec, koho zamestnáš.
Čo sa týka "špekulácie", tak SP môže na to hovoriť čo chce, zákon nič také nezakazuje. Ale im naopak prikazuje brať plat z posledného vzniknutého nemocenského poistenia. A to bude to zamestnanie v tvojej s.r.o, aj keď bude trvať len 2 dni.
Môj prípad: zamestnala som sa od 1.7.2007, 4.7.2007 som nastúpila na MD. Materskú bez problémov počítali z nového pracovného pomeru. PP sme potom niekedy v septembri ukončili.
Takže ak Ti môžem poradiť, je úplne zbytočné zamestnať ju na 2 mesiace pred nástupom na MD. Z platu 30300,- by ste zaplatili strašne veľké peniaze na odvodoch aj na dani.
Preto odporúčam, z DNP už má splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, takže ho môže hneď zrušiť alebo ponechať a zrušiť pár dní pred zamestnaním sa u Teba. Ak nastúpi na MD napr. 10.08.2008, tak urobte pracovnú zmluvu od 1.8.2008. VZ za jeden kalendárny deň musí byť v 08/2008 cca. 978,-. Čidže ak by nastúpila na MD 10.08.2008 tak mzda za 1.-9.8.2008 musí byť 978*9=8802,-.
alena4010
27.02.08,16:25
Zdravím Vás,
ja som od 1.12.07 nezamestnana. Som dobrovelne nemocensky poistená cca.1230 Sk./mesiac. Chcem otehotniet. Stačí mi platit 270 dni nemocenské, potom sa odhlasim a čakam na materskú (6 týzdnov pred porodom)? Alebo kedze som nezamestnana, tak dostanem matersku od dna narodenia dietata?Ďakujem za odpoved.
mick88
27.02.08,17:42
Kľudne ju môžeš zamestnať vo svojej s.r.o., len ak nemáš iných zamestnancov, nezabudni sa potom poprihlasovať ako zamestnanec do poisťovní. Keď jej urobíš zmluvu a prihlásiš ju normálne do poisťovní, tak tam nemajú vôbec do čoho vŕtať. Je predsa tvoja vec, koho zamestnáš.
Čo sa týka "špekulácie", tak SP môže na to hovoriť čo chce, zákon nič také nezakazuje. Ale im naopak prikazuje brať plat z posledného vzniknutého nemocenského poistenia. A to bude to zamestnanie v tvojej s.r.o, aj keď bude trvať len 2 dni.
Môj prípad: zamestnala som sa od 1.7.2007, 4.7.2007 som nastúpila na MD. Materskú bez problémov počítali z nového pracovného pomeru. PP sme potom niekedy v septembri ukončili.
Takže ak Ti môžem poradiť, je úplne zbytočné zamestnať ju na 2 mesiace pred nástupom na MD. Z platu 30300,- by ste zaplatili strašne veľké peniaze na odvodoch aj na dani.
Preto odporúčam, z DNP už má splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, takže ho môže hneď zrušiť alebo ponechať a zrušiť pár dní pred zamestnaním sa u Teba. Ak nastúpi na MD napr. 10.08.2008, tak urobte pracovnú zmluvu od 1.8.2008. VZ za jeden kalendárny deň musí byť v 08/2008 cca. 978,-. Čidže ak by nastúpila na MD 10.08.2008 tak mzda za 1.-9.8.2008 musí byť 978*9=8802,-.

Ďakujem, Janka !!! Myslím, že sa skoro na deň presne zhodneme s tebou, termín máme cca 18.8.08. Takže to zhrniem. DNP už môžem zrušiť. Predbežný termín nástupu na MD máme 7.7.08. Ja manželku zamestnám v mojej s.r.o. (sme tam už dvaja zamestnanci; s.r.o. bez zamestnanca ju nemôže zamestnať vôbec???) od 1.7.08 do 6.7.08, resp. do skutočného nástupu na MD (hore dole nejaký ten deň) s maximálnym platom. Potom napríklad 7.7.08 nastúpi na MD, a tým pádom s.r.o. prestáva čokoľvek platiť. PP potom zruším napr. o mesiac. Ešte podotázka - kedy potom treba začať platiť DNP, až po 6 rokoch MD?
asim
28.02.08,08:54
Dobrý deň,chcem sa opýtať:momentálne som na materskej 6 mesiacov(predtým som bola až do nástupu na materskú 3roky zamestnaná),nebola som DNP.Teraz by som sa chcela pripoistiť,lebo plánujeme druhé bábo.Je to možné?Ako sa po prípadných 26týždňochDNP zmení moja materská?ďakujem.
ajobs
28.02.08,14:33
Ďakujem, Janka !!! Myslím, že sa skoro na deň presne zhodneme s tebou, termín máme cca 18.8.08. Takže to zhrniem. DNP už môžem zrušiť. Predbežný termín nástupu na MD máme 7.7.08. Ja manželku zamestnám v mojej s.r.o. (sme tam už dvaja zamestnanci; s.r.o. bez zamestnanca ju nemôže zamestnať vôbec???)S.r.o. bez zamestnanca ju môže zamestnať, ale musí sa najprv s.r.o. prihlásiť do SP aj ZP ako zamestnávateľ, a musí samozrejme prihlásiť aj zamestnanca-ale nie je to tvoj prípad-to iba na vysvetlenie. od 1.7.08 do 6.7.08, resp. do skutočného nástupu na MD (hore dole nejaký ten deň)No žiadeň deň hore-dole, musí to byť presne nastavené najmä vtedy, keď je v tom sobota a nedeľa. Ak by to bolo tak, že manželka by mala nový PP od 1.7.2008 a pracovala by do 6.7.2008, a od 7.7.2008 by išla na MD, tak musí mať mesačný plat 33.724 Sk, a za uvedené obdobie musí zarobiť 5.865 Sk. Výpočet:33.724/23*4=5.865 Sk, 5865/6=977,50 Sk - to je denný vymeriavací základ. s maximálnym platom. Potom napríklad 7.7.08 nastúpi na MD, a tým pádom s.r.o. prestáva čokoľvek platiť. PP potom zruším napr. o mesiac. PP nie je potrebné rušiť okamžite, ale nie je to podstatná skutočnosť. Ešte podotázka - kedy potom treba začať platiť DNP, až po 6 rokoch MD? DNP je možné začať platiť hneď po nástupe na MD, bude sa neskôr hodiť na nemocenské a ošetrovné - a MD netrvá 6 rokov, iba 28 týždňov. Rodičovský príspevok sa vypláca spravidla do 3 rokov veku dieťaťa.

Odpovede sú v texte.
jankasm
29.02.08,10:16
to mick88
Úplne súhlasím s ajobs.
Takže zamestnanie od 1.7.2008 a podľa skutočného dňa nástupu na MD treba potom prispôsobiť plat aby vyšiel maximálny denný VZ. Vôbec nevadí ak do zmluvy napr. uvediete plat nižší. Podstatné je, aby za tých pár dní zarobila potrebnú mzdu. Dá sa to dosiahnuť napr. aj prihodením nejakej odmeny.
DNP môžete zrušiť hneď, platiť môže začať opäť až po skončení MD /čiže po 28 týždňoch/.
PP môžeš vlastne zrušiť kedykoľvek po nástupe na MD.
jankasm
29.02.08,10:25
Zdravím Vás,
ja som od 1.12.07 nezamestnana. Som dobrovelne nemocensky poistená cca.1230 Sk./mesiac. Chcem otehotniet. Stačí mi platit 270 dni nemocenské, potom sa odhlasim a čakam na materskú (6 týzdnov pred porodom)? Alebo kedze som nezamestnana, tak dostanem matersku od dna narodenia dietata?Ďakujem za odpoved.

Podľa tvojich údajov platíš teda DNP z maxima. Ale celkom tak ako píšeš to nestačí.
Treba platiť 270 dní, ale v žiadnom prípade sa nesmieš odhlásiť a len tak čakať na nástup na MD. V tomto bola v zákone veľká zmena.
Od posledného prihlásenia sa na DNP musíš platiť DNP nepretržite 26 týždňov pred nástupom na MD, až po týchto 26 týždňoch budeš dostávať materskú z VZ, z ktorého si platíš DNP. Keby si na MD nastúpila skôr ako po 26 týždňoch, dostala by si materskú len z pravdepodobného VZ, čo je minimálny VZ 8100,-.
Preto odporúčam platiť naďalej z VZ 28142,- až do nástupu na MD /ak nebudeš tehotná do 1.7.2008, tak DNP zruš a nanovo sa prihlás s novým maximálnym VZ, ktorý by mal byť cca. 30300,-/.
Alebo je aj možnosť zrušiť DNP, ak ho platíš už cca. 3-4 mesiace, a hneď ako zistíš že si tehotná, napr. v 4tt /aby si stihla tých 26 týždňov DNP/, sa hneď prihlásiť s maximálnym VZ a platiť až do nástupu na MD.
Aj keď si nezamestnaná, ale splníš podmienky na priznanie materskej z DNP, tak materskú by si mala dostávať odo dňa nástupu na MD.
Radulienka
28.03.08,08:03
p.Mihal,
chcela by som sa informovať, či mám nárok na materskú dovolenku, ak som momentálne na rodičovskom príspevku s prvým dieťaťom. Od 1.9.2000-30.9.2003 som bola zamestnaná v školstve, potom som bola pol roka evidovaná na ÚPSVaR. Vo firme In som zamestaná od 1.4.2004 a 6.2.2006 som nastúpila na PN s rizikovým tehotenstvom.3.8.2006 som nastúpila na materskú dovolenku a po 28 týž.na rodičovský príspevok. Keďže som otehotnela neplánovane (termín pôrodu 19.10.2008), nestihla som sa dobrovoľne nemocensky poistiť. Pokiaľ som si prečítala podmienky DNP je potrebné ho platiť 270 dní. Ja to už nestihnem, ale zaujímalo by ma, či vôbec môžem poberať materský príspevok a ak áno, na koho sa mám obrátiť?Ďakujem za odpoveď.
brčko
28.03.08,08:34
nie som pán Mihál, snád nevadí.
Predpokladám si nadalej zamestnaná v tej istej firme od 1.4.04, len si teraz na rodičovskej dovolenke. V tom prípade nárok na poberanie materského mať budeš. Ak si v r.2007 bola na RD a nemala vymer.základ na nem.poistenie, materská sa ti vyráta z pravdepodobného VZ v mesiaci nástupu na MD, ktorý ti uvedie zamestnávatel do potvrdenia pre SP. Teda predpokladám, že v r.2007 si neodpracovala ani jeden den, ani si nečerpala zostatok dovolenky. V takom prípade by sa rátala materská z tohto VZ.
A čo máš spraviť? Presne ako pri prvej materskej. Zamestnávatelovi odnesieš žiadosť o materské a on ostatné vybaví. V rámci dobrých vzťahov by bolo asi dobré ho informovať aj popredu, že si tehotná-záleží od teba a firmy, či to spravíš písomne (aby si bola pre zamestnávatela tehotná aj podla zákonníka práce). Môžeš tam uviesť predpokladaný termín pôrodu a priložiť doklad o tehotenstve (prefotiť časť tehot.knižky). Ak ste menšia - menej formálna firma, stačí podla mna oznámiť to aj ústne.
Po narodení dietata treba podať prihlášku s prílohami na SP kvôli dôchodkovému poisteniu. Ups, ty vlastne už si, predpokladám raz prihlásená na SP (lebo si nastupovala na prvú MD 3.8.06 a to už zamestnávatel nevybavoval).
Veru neviem ako je to pri reťazových pôrodoch, či treba podať odhlášku a novú prihlášku alebo len novú prihlášku? Alebo nerobiť nič, prípadne to urobiť až v prípade, že prvé dieťa pôjde do škôlky? Snád niekto poradí.
jankasm
28.03.08,08:41
Súhlasím s brčko a doplním:
ak si myslela odhlášku a prihlášku z SP z dôchodkového poistenia plateného štátom, tak to určite netreba. Ak už je raz prihlásená a nedohlási sa, tak zostane normálne prihlásená naďalej, až kým nepodá odhlášku.

Čo sa týka výpočtu materskej, tak súhlasím, máš nárok, pretože aj doba RD ak si zamestnanec, sa započítava do tých 270 dní nemocenského poistenia. Ak si mala v práci nízky príjem a materská by nebola nič moc, stačilo by dohodnúť so zamestnávateľom ukončenie súčasného PP a uzatvorenie nového, môže byť aj s tým istým zamestnávateľom a mzdu stanoviť vo výške maximálneho VZ. Ak by si tak urobila po 1.7.2008, tak maximálny VZ bude 30219,- a materská cca. 16000,-.
slavatka
29.03.08,10:30
Prosim o radu. Urcite sa tu toho popisalo, ale nemam sancu to vsetko precitat. Som na RD s 20 mesacnym synom a chceme dalsie babatko. Vcera som sa bola dobrovolne poistit na max. vymeriavaci zaklad. Nie je to zbytocne? Viem, ze musim splnit podmienku poistenia min. 270 dni, podla toho sa aj riadime, s "pracou na dietatku" pockame este 2 mesiace. Mam si to znizit a neskor sa odhlasit a opat prihlasit s vyssim vymeriavacim zakladom? Udeje sa toto vsetko v ramci tych 270 dni? Ako to presne je? Dakujem za odpoved.
jankasm
31.03.08,09:11
Prosim o radu. Urcite sa tu toho popisalo, ale nemam sancu to vsetko precitat. Som na RD s 20 mesacnym synom a chceme dalsie babatko. Vcera som sa bola dobrovolne poistit na max. vymeriavaci zaklad. Nie je to zbytocne? Viem, ze musim splnit podmienku poistenia min. 270 dni, podla toho sa aj riadime, s "pracou na dietatku" pockame este 2 mesiace. Mam si to znizit a neskor sa odhlasit a opat prihlasit s vyssim vymeriavacim zakladom? Udeje sa toto vsetko v ramci tych 270 dni? Ako to presne je? Dakujem za odpoved.

Tvoj plán je OK, ale úplne stačí, keď si zatiaľ budeš DNP platiť z minima. Takže sa môžeš ísť odhlásiť a znovu prihlásiť s minimálnym VZ, alebo, ak si toto stihneš prečítať ešte dnes, tak stačí urobiť smenu VZ od 1.4.2008. Treba ale dnes, t.j. 31.3.2008, doručiť na SP RLFO, zmenu VZ na minimum 8100,- od 1.4.2008. Ak by si ju totiž doručila až zajtra, tak bude platná až od 1.5.2008. Ak to dnes nestíhaš, tak urob to odhlásenie a nové prihlásenie s minimálnym VZ, ušetríš si pár koruniek. Ale kľudne môžeš platiť aj z maxima až do nástupu na MD, nie je to zakázané.

Je však zbytočné platiť zatiaľ z maxima, pretože keď nastúpiš na MD tak sa Ti bude materská počítať z VZ od posledného prihlásenia, a ak sa Ti nepodarí hneď otehotnieť, tak sa môžeš kľudne odhlásiť. Dôležité je mať pri nástupe na MD splnenú podmienku 270 dní DNP a po otehotnení, najneskôr v 8tt sa treba prihlásiť /ak budeš mať vtedy aktuálne poistenie DNP z minima, tak treba urobiť odhlášku z DNP a novú prihlášku na DNP s maximálnym VZ/ na DNP s maximálnym VZ a z neho treba platiť aspoň 26 týždňov. Materská bude potom počítaná z tohto maximálneho VZ.

Do 270 dní sa Ti bude počítať každý deň, kedy si bola prihlásená a platila DNP v posledných dvoch rokoch. Nemusí to byť súvisle.

A nie si náhodou aj zamestnaná? Ako vieme, od 1.1.2009 je navrhovaná zmena zákona, a to zrušiť DNP pre zamestnané osoby.
slavatka
04.04.08,16:44
Janka, dakujem za radu. Mam v tom trosku jasnejsie. Asi to uz necham tak, bojim sa, aby som nieco neprepasla, pripadne nieco zmenia a budem mimo. Prave sa mi rysuje praca, ale nie je to iste. Ako by to bolo v tomto pripade?
Anik
04.04.08,17:58
o materskej tu už bolo popísané strašne veľa, ale pre nedostaok času by som veľmi poprosila o radu
mám zamestnankyňu od 10.1.2008 predtým nikdy nepracovala momentálne ostala tehotná a jej zamestnávateľom je jej manžel.
Za 1. a 2. mesiac mala min. mzdu ako by bolo najvýhodnejšie postupovať ďalej
prepokladám, že pôjde aj na PN vraj lekári radi posielajú čašníčky na rizikové za každú dobrú radu vopred ďakujem
Anik
brčko
04.04.08,18:34
o materskej tu už bolo popísané strašne veľa, ale pre nedostaok času by som veľmi poprosila o radu
mám zamestnankyňu od 10.1.2008 predtým nikdy nepracovala momentálne ostala tehotná a jej zamestnávateľom je jej manžel.
Za 1. a 2. mesiac mala min. mzdu ako by bolo najvýhodnejšie postupovať ďalej
prepokladám, že pôjde aj na PN vraj lekári radi posielajú čašníčky na rizikové za každú dobrú radu vopred ďakujem
Anik

Ak ostala len teraz tehotná, tak by mala stihnúť 270dní nem.poistenia do dna pôrodu. To je podstatné! Ak to nestihne, nárok na materské mať nebude (dni PN počas trvania PP sa do dní nem.poistenia rátajú).

Ak by bola na dlhodobej PN (rizikovom tehotenstve) až do nástupu na MD a chce čo najvyššiu materskú resp. aj nemocenské, treba ešte pred nástupom na PN: ukončiť súčasný PP a uzatvoriť nový (treba ju odhlásiť zo SP a nanovo prihlásiť) s maximálnym VZ , teda hrubou mzdou cca 28142,- Sk ( treba prispôsobiť podla konkrétnych dátumov nástupu na PN a začiatku nového PP) resp. hrubá mzda môže byť nižšia + napr. odmeny by mali dať maximálny VZ na jeden kal.den. v rozhodujúcom období. (maximálny denný VZ v apríl je 28142:30dní = 938,07Sk)
Anik
04.04.08,19:06
ďakujem za tvoj čas a odpoveď tých 270 dní podľa mňa určite nestihne
Anik
denisa79
08.04.08,09:07
Dobry den, velmi vas prosim o radu, som na porade po 1krat, uz som toho aj precitala ohladom materskej, len chcem sa ubezpecit, ci som to spravne pochopila.
U mna je to tak, ze som nastupila 1.8.2007 na trvaly prac.pomer, od vcera som tehotna.Moj hruby mes.zarobok je 18000 a teraz neviem, ze ci za kal.rok 2007 musim byt najmenej 270dni poistena, alebo sa to rata dokopy cize aj rok 2008.
Prosim Vas o odpoved ci mam narok na matersku aj priblizne aka by bola vyska davky.
Velmi pekne dakujem,ste super
brčko
08.04.08,09:32
ďakujem za tvoj čas a odpoveď tých 270 dní podľa mňa určite nestihne
Anik

Ak nestihne 270dní, tak nárok na mateskú zo SP mať nebude, len na rodičovský príspevok odo dna narodenia dieťaťa z UPSVaR. A este pre informáciu: Pravdepodobne si bude musieť aj tak dať žiadosť o materské na SP, kde musia vydať rozhodnutie, že nárok nemá. Z UPSVaR bude potrebovať jedno tlačivo, ktoré si dá potvrdiť na SP, že nemá nárok na materskú -aspon tak to bolo v r.2007. Na SP bohužial "toto tlačivo" potrebné pre UPSVaR nemali. Takže aby sa nemuselo ísť 2x na SP, je lepšie si popredu zájsť pre to tlačivo na UPSVaR.

Aby mala aspon vyššiu PN, ked už nárok na materskú nebude, nech predtým urobia, ako som radila v predchádzajúcom príspevku.
brčko
08.04.08,09:52
Dobry den, velmi vas prosim o radu, som na porade po 1krat, uz som toho aj precitala ohladom materskej, len chcem sa ubezpecit, ci som to spravne pochopila.
U mna je to tak, ze som nastupila 1.8.2007 na trvaly prac.pomer, od vcera som tehotna.Moj hruby mes.zarobok je 18000 a teraz neviem, ze ci za kal.rok 2007 musim byt najmenej 270dni poistena, alebo sa to rata dokopy cize aj rok 2008.
Prosim Vas o odpoved ci mam narok na matersku aj priblizne aka by bola vyska davky.
Velmi pekne dakujem,ste super

Denisa79, som sa dobre zasmiala, že "od včera som tehotná" :-) prepáááč! Asi si to včera zistila. Gratulujem!


Tých 270dní musí byť v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ked je napr. predpokladaný termín pôrodu 1.12.08, tak sa splnenie podmienky 270dní NP ráta v období od 1.12.06 do 30.11.08. Takže u teba to v pohode vyjde, lebo niekedy koncom apríla bude 270dní tvojho nem.poistenia zo zamestnania, takže túto podmienku budeš mať splnenú.
Na materskú nastúpiš v r.2008. Akú budeš mať materskú záleží od tvojich vymeriavacích základov pre nem.poistenie (hrubej mzdy) v období 1.8.07-31.12.07 (153kal.dní). Zrátaj VZ (HM) za toto obdobie a vydel počtom dní nem.poistenia (ak si bola v tomto období PN, očr, mala nepl.volno, tieto dni sa od 153 odrátajú). Takto vypočítaš denný vymeriavací základ (DVZ). Ak z neho vyrátaš 55%, tak to je výška materskej na jeden kalendárny den.

Ak bola aj vtedy tvoja HM 18000 na mesiac, tak:
DVZ= 18000x5mesiacov :153dní = 588,23 Sk/kalend.den
materská = 588,23 x 55% = 323,52 Sk/kalend.den
marry101
09.04.08,12:32
prosim vas o radu: v decembri 2006 som si dala pozastavit zivnost na 1 rok..v septembri 2007 sa mi narodilo dieta a od vtedy poberam rodicovsky prispevok...neustriehla som ze sa mi od decembra 2007 az do trva, znovu otvorila zivnost...nemam zaujem podnikat,zivnost chcem znovu pozastavit...chcela by som vediet ake to bude mat nasledky co sa tyka odvodov..ci musim teraz za tie 4 mes zaplatit odvody ako zivnostnik alebo ich napriek tomu zaplati stat.. a ci mam pravo na rod. prispevok ..
dakujem
marry101
09.04.08,12:47
prosim vas o radu: v decembri 2006 som si dala pozastavit zivnost na 1 rok..v septembri 2007 sa mi narodilo dieta a od vtedy poberam rodicovsky prispevok...neustriehla som ze sa mi od decembra 2007 az do trva, znovu otvorila zivnost...nemam zaujem podnikat,zivnost chcem znovu pozastavit...chcela by som vediet ake to bude mat nasledky co sa tyka odvodov..ci musim teraz za tie 4 mes zaplatit odvody ako zivnostnik alebo ich napriek tomu zaplati stat.. a ci mam pravo na rod. prispevok ..
dakujem
betinkaa
09.04.08,17:13
V januari som sa dobrovolne nemocensky poistila. Momentalne som v 6 TT. Termin porodu mam 6.12.2008. Ked si teraz ratam termin nastupu na MD, tak mi vychadza na 24.10.2008. V tento den vsak budem DNP iba 269 dni, co je malo.
Mozem na MD nastupit o den neskor 25.10.2008, hoci je to sobota? Alebo mam papierovo upravit termin porodu na 8.12., aby som na MD nastupila v pondelok 27.10.2008? V tomto pripade by som bola DNP 272 dni.
DPN ukoncujem den pred nastupom na MD? Dakujem velmi pekne za odpoved.
Betka
brčko
09.04.08,17:54
Betka, 270dní NP stačí splniť (aj pri DNP) do dna pôrodu, nemusí byť splnené do dna nástupu na MD. Ty len budeš platiť DNP až do dosiahnutia toho 270-teho dna.
DNP neukončuj pred nástupom na MD. Ak by si mala splnenú podmienku 270dní už v den nástupu na MD, odo dna nástupu na MD nemusíš platiť DNP aj ked ti dni DNP bežia. Ak však ešte podmienku 270dní z DNP nemáš splnenú, musíš platiť DNP do 270dna. Aspon tak to robila SP v r.2007.
jankasm
10.04.08,08:04
prosim vas o radu: v decembri 2006 som si dala pozastavit zivnost na 1 rok..v septembri 2007 sa mi narodilo dieta a od vtedy poberam rodicovsky prispevok...neustriehla som ze sa mi od decembra 2007 az do trva, znovu otvorila zivnost...nemam zaujem podnikat,zivnost chcem znovu pozastavit...chcela by som vediet ake to bude mat nasledky co sa tyka odvodov..ci musim teraz za tie 4 mes zaplatit odvody ako zivnostnik alebo ich napriek tomu zaplati stat.. a ci mam pravo na rod. prispevok ..
dakujem

Čo sa týka rodičovského príspevku, tak na ten určite nárok máš. Nevadí že máš živnosť, len nesmieš dať dieťa do štátnej skôlky.
Čo sa týka odvodov, v tom nie som odborník, skús si napísať o radu do témy o mzdách a odvodoch, ale ja myslím, že čo sa týka SP, tak tam sa sleduje výška odvodov vždy k 30.6. príslušného roka, a keďže minulý rok si mala prerušenú živnosť v tom čase, tak by si nemala platiť odvody znovu až do 30.6. príslušného roka, kedy sa bude zisťovať nový VZ pre platenie odvodov.
Ohľadom toho by Ti určite poradili aj na SP.
Čo sa týka ZP, tak myslím, že bude treba asi doplatiť odvody za mesiace aktívnej živnosti.