Bagovka
14.04.08,20:46
Dobrý deň. Mám otázku:Pracujem v zahraničí a na Slovensku sa chystám usídliť niekedy o rok a otehotnieť. Preto by som sa chcela dobrovolne poistiť. Ak by mal byť termín pôrodu niekedy v máji 2010, materská mi bude rátaná z roku 2009. Ano alebo Nie? Ak áno, najvýhodnejšie by som mala, keby som si v roku 2009 platila poistné z maximálnej sumy. Alebo by mi stačilo do novemb.2009 z minima, potom sa odhlásiť a napríklad 20 dec 2009 znova prihlásiť, čiže základ by bol rátaný z tých zostávajúcich dní do konca roka /od 20 do 31.12/ Ano alebo nie? Dakujem veľmi pekne za odpoved. Velmi mi s tým pomôžete.
brčko
15.04.08,07:05
Dobrý deň. Mám otázku:Pracujem v zahraničí a na Slovensku sa chystám usídliť niekedy o rok a otehotnieť. Preto by som sa chcela dobrovolne poistiť. Ak by mal byť termín pôrodu niekedy v máji 2010, materská mi bude rátaná z roku 2009. Ano alebo Nie? Ak áno, najvýhodnejšie by som mala, keby som si v roku 2009 platila poistné z maximálnej sumy. Alebo by mi stačilo do novemb.2009 z minima, potom sa odhlásiť a napríklad 20 dec 2009 znova prihlásiť, čiže základ by bol rátaný z tých zostávajúcich dní do konca roka /od 20 do 31.12/ Ano alebo nie? Dakujem veľmi pekne za odpoved. Velmi mi s tým pomôžete.

Takto by sa to dalo, keby platil zákon platný do 31.12.07. Od 1.1.08 platí pre DNP ešte jedna podmienka. Podmienka 270dní NP v posled.dvoch rokoch pred pôrodom ti je predpokladám jasná. Pri DNP - aby sa nem.dávka (napr. materská) rátala zo zjednodušene povedané skutočného VZ v rozhodujúcom období, treba aby od posledného prihlásenia na DNP (u teba by to mal byť 20.12.09) "do nástupu na MD" uplynulo viac ako 26týždnov. Preto treba odhlásenie a prihlásenie urobiť najneskôr!!! v 8týždni tehotenstva, aby uplynulo do nástupu na MD 26týždnov (ak nastupuješ na MD obvyklých 6týždnov pred pôrodom, teda v 34týždni t.). Ak by nestačilo uplynúť tých 26týždnov do nástupu na MD (ale 270dní NP do dna pôrodu by bolo splnených), potom by bola materská minimálna, rátala by sa z minimálnej mzdy deleno 30 x 55%, t.č. je min.mzda 8100, teda materská na 1den je v takom prípade len 148,50Sk.
poou
18.04.08,15:12
Ahojte! Poradíte aj mne? Chcela by som vedieť, na koľko dní mám nárok na dovolenku,keď na rok mám 25 dni, ale 25.6.08 nastupujem na materskú dovolenku. A koľko by mi asi vyšla materská, keď od 9/07 pracujem u zamestnávateľa, ktorý mi dal brutto cca 17 000,- Sk. Predtým som mala iba minimálnu mzdu.
Diky za radu.
ajobs
19.04.08,09:37
Ahojte! Poradíte aj mne? Chcela by som vedieť, na koľko dní mám nárok na dovolenku,keď na rok mám 25 dni, ale 25.6.08 nastupujem na materskú dovolenku. A koľko by mi asi vyšla materská, keď od 9/07 pracujem u zamestnávateľa, ktorý mi dal brutto cca 17 000,- Sk. Predtým som mala iba minimálnu mzdu.
Diky za radu.

Materské cca 9.350 Sk, nárok máš na 25 dní dovolenky.
poou
20.04.08,13:11
A môžem si teraz začať platiť aj doplnkové poistenie, aby som mala vyššiu materskú? Aj keď to bude asi len 2 mesiace pred nástupom na materskú?
Ďakujem za odpoveď.
brčko
20.04.08,16:40
A môžem si teraz začať platiť aj doplnkové poistenie, aby som mala vyššiu materskú? Aj keď to bude asi len 2 mesiace pred nástupom na materskú?
Ďakujem za odpoveď.
Ak si mala do 8/07 iný prac.pomer a v posledných dvoch rokoch pred pôrodom ti vychádza v súčte z tohto ukončeného PP=nem.poistenia + dní "dobrovolného nemocenského poistenia" (DNP) do pôrodu (alebo ešte lepšie do nástupu na MD) tých aspon 270dní nem.poistenia, tak sa ti to oplatí.
Ale materskú si z DNP zvýšiš už len o 148,50Sk na den (bez ohladu na to, aký VZ si zvolíš), lebo nestihne uplynúť 26týždnov od prihlásenia na DNP do nástupu na MD.
Ak si predtým PP, resp. iné ukončené nem.poistenie nemala, tak sa ti to neoplatí.
poou
22.04.08,13:56
Je pravda, že som v minulom roku menila zamestnanie, ale poistenie som mala vždy platené. A odrobený mám celý rok.
brčko
22.04.08,19:15
Je pravda, že som v minulom roku menila zamestnanie, ale poistenie som mala vždy platené. A odrobený mám celý rok.

A odkedy dokedy trval tvoj predchádzajúci PP?
poou
23.04.08,13:23
Od 1.7.2002 do 20.5.2007. Potom od 25.5. do 31.8.2007.
A nakoniec od 1.9.2007 až doteraz.
brčko
23.04.08,14:21
Ak nastupuješ na MD 25.6.08, tak predpokladaný termín pôrodu je cca 6.8.2008. Takže v období od 6.8.06 do 5.8.08 máš ukončené nem.poistenia v trvaní:6.8.06-20.5.07 (cca 288dní NP)+ 25.5.-31.8.07 (99dní NP) = cca387dní nem.poistenia, ktoré sa ti pripočítajú ku dnom DNP, ak sa naň prihlásiš.
Ak chceš využiť DNP len na dosiahnutie vyššej "materskej" (nie Očr alebo PN počas RD), tak ti stačí sa prihlásiť z minimálneho VZ nejaký čas pred nástupom na MD. Tvoja materská sa zvýši o 148,50Sk na den.
Ak chceš využiť DNP aj počas RD, tak sa ti oplatí dať si VZ v sume rozdielu mesač.maxima - v júni 28142,-Sk a tvojej HM. a po ukončení MD (predpokladám v r.2009) urobiť "zmenu VZ" na minimum.
lejdi
25.04.08,09:13
Dobry den ja by som sa chcela spytat ohladom inej temy len to neviem presne zaradit potrebujem radu ohladom trestneho stihania za výzivne,.Uz bol aj sud no mna na neho nezavolali ani mi neoznamili rozsudok.teraz som dostala predvolanie ako svedkina pretoze sud urcil malu sadzbu a prokurator sa na to odolal.Ja by som sa touto formou chcela opytat ked uz dotycny bol v podmienke ci mu este dalsiu povolia alebo ho vezmu rovno do vazby.Pretoze mam strach ze ked sud rozhodne o nejakej podmienke aby to zaplatil tak viem ze on to urcite nezaplati.Chcem sa spytat ci sa tam ja mozem nejakym sposobom domahat aby ho vzali hned do vazby a ci ho mozu tam donutit pracovat, aby mi to vyplatil konecne.Stoji to uz skoro dva a pol roka, rada by som bola keby sa to uz konecne ukoncilo.A este by som sa jednu vec chcela spytat preco ma nezavolali na to prve pojednavanie a z akeho dovodu ma nemuseli informovat o udanom rozsudku.Budem vam vdacna za kazdu radu, Dakujem.
brčko
26.04.08,06:37
naozaj to máš v zlej téme, skús pozrieť napr. tuto: http://www.porada.sk/t78135-zdlhavy-postup-pri-vymahani-vyzivneho.html
skúsim prekopírovať aj tvoju otázku tam.
slavatka
01.05.08,13:22
Pozor, do doby nemocenského poistenia zamestnanca sa započítava aj obdobie na rodičovskej dovolenke - ak ste počas tohto obdobia mali zamestnanie - v ktorom ste boli na rodičovskej dovolenke.

Takze to znamena, ze ked som teraz na rodicovskej a planujem dalsie dieta, tak budem dostavat matersku? Som stale vedena ako zamestnanec firmy, tak splnam tuto podmienku? Ide mi o to, aby som mala max. matersku a som teda DMPO na max. vymeriavaci zaklad. Zacala som na konci 03/2008 a nie som este tehotna, len to planujeme. Ak by som teoreticky otehotnela teraz a termin porodu by bol 02/2009, tak mi staci plati do konca roka?
Vranová
11.06.08,22:06
Prosím Vás potrebujem poradiť!
Klientka SZČO, bola vypísaná už na MD/6 týždňou pred pôrodom/. Bohužiaľ neodvádzala poistne na nem. a ani doplkové nem.si neplatila. Nevznikol jej nárok teda na MD a až narodením dieťatka bude mať nárok na RD a poberať príspevok.
Rozhodla sa, že bude pracovať až do pôrodu, nakoľko nemá žiadné zdravotné problémy, chcela by aj po pôrode pracovať, avšak chce si uplatniť RP a nevie či môže mať aj príjem zo živnosti a zároveň poberať RP.
Má prerušiť živnosť počas poberania RD??? Alebo je tam určená hranica, do akej výšky môže mať príjem ako SZČO?? A ak si nepreruší živ.oprávnenie, tak čo s odvodmi do SP a ZP??
Prosím Vás keby mi vedel niekto poradiť, vopred ďakujem za Vaše odpovede!
brčko
12.06.08,06:11
Prosím Vás potrebujem poradiť!
Klientka SZČO, bola vypísaná už na MD/6 týždňou pred pôrodom/. Bohužiaľ neodvádzala poistne na nem. a ani doplkové nem.si neplatila. Nevznikol jej nárok teda na MD a až narodením dieťatka bude mať nárok na RD a poberať príspevok.
Rozhodla sa, že bude pracovať až do pôrodu, nakoľko nemá žiadné zdravotné problémy, chcela by aj po pôrode pracovať, avšak chce si uplatniť RP a nevie či môže mať aj príjem zo živnosti a zároveň poberať RP.
Má prerušiť živnosť počas poberania RD??? Alebo je tam určená hranica, do akej výšky môže mať príjem ako SZČO?? A ak si nepreruší živ.oprávnenie, tak čo s odvodmi do SP a ZP??
Prosím Vás keby mi vedel niekto poradiť, vopred ďakujem za Vaše odpovede!

podla mna, ak nepreruší živnosť a nepoberá materské, ani inú nemoc.dávku, tak musí platiť odvody tak, ako keby dieťa nemala.
Rodičov.príspevok môže poberať aj počas prevádzkovania živnosti, teda presne tak, ako mamičky, ktoré počas rodič.dovolenky pracujú na prac.pomer alebo dohodu. Podmienkou pre nárok na rod.príspevok je, aby dieťa nedala do štátom dotovaného zariadenia.
Vranová
12.06.08,19:43
podla mna, ak nepreruší živnosť a nepoberá materské, ani inú nemoc.dávku, tak musí platiť odvody tak, ako keby dieťa nemala.
Rodičov.príspevok môže poberať aj počas prevádzkovania živnosti, teda presne tak, ako mamičky, ktoré počas rodič.dovolenky pracujú na prac.pomer alebo dohodu. Podmienkou pre nárok na rod.príspevok je, aby dieťa nedala do štátom dotovaného zariadenia.

Čo je podľa Vás výhodnejšie?
1) keď preruší živnosť a bude na RD, lebo na MD nemá nárok?
2) neprerušiť živnosť a platiť odvody do SP a ZP a popri tom brať aj rodičovský príspevok? samozrejme za predpokladu, že dieťa neumiestni do žiadného zariadenia.
Moc v tejto probrematike nevyznám, preto volím túto alternatívu a rada si necham poradiť! Vopred ďakujem..
brčko
13.06.08,06:31
Čo je podľa Vás výhodnejšie?
1) keď preruší živnosť a bude na RD, lebo na MD nemá nárok?
2) neprerušiť živnosť a platiť odvody do SP a ZP a popri tom brať aj rodičovský príspevok? samozrejme za predpokladu, že dieťa neumiestni do žiadného zariadenia.
Moc v tejto probrematike nevyznám, preto volím túto alternatívu a rada si necham poradiť! Vopred ďakujem..

ak dieťa nedá do škôlky, tak má na rodičovský príspevok nárok.
No a či sa jej popri dieťaťi oplatí podnikať, či zrušiť živnosť, si musí vyrátať sama. Podla výšky odvodov a ostatných výdajov, no a podla príjmov, ktoré predpokladá, že by mala.
mick88
26.06.08,08:45
Dobry den, vraciam sa k mojmu prispevku z februara. Manzelku som z DNP odhlasil, ako sme pisali. Od 1.7. do 6.7. bude zamestnana na maximum, 7.7.nastupuje na MD. Na web. stranke SP som pozeral, ale tam sa ten zaklad nezdvihol na cca 30.000, takze to bude z toho cca 28t zakladu, spravne?
Je to vsetko ok, nic sa v zakone nemenilo?

Este jednu otazku - po narododeni: Ten "kocikovy" prispevok sa ziada na mestskom urade?..... A pri narodeni druheho dietata po 8 rokoch je este narok na nejaky dalsi prispevok?
Dakujem
Zdenka 0705
26.06.08,09:01
Na stránke sp - aktuality je jasne napísané, že od 1.júla 2008 do 30. júna 2009 je vymeriavací základ mesačne na nemocenské poistenie najviac 30.219,00 Sk. Takže od 1.7. takto, kto plati dobrovoľne a chce mať maximum, tak je najvyšší čas dať zmenu do sp.
brčko
26.06.08,10:22
nárok na príspevok pri narodení dieťaťa a nárok na rodinné prídavky na druhé dieťa si uplatníš na UPSVaR odd. myslím sociálnych vecí. U zamestnávatela si uplatni bunus na druhé dieťa (od mesiaca narodenia).
Niekedy aj mesto (niektoré obvody) dáva nejaký "príspevok pri narodení dieťaťa" alebo neviem ako to nazývajú. To si zisti na mestskom úrade- snád sa nemýlim :)
A súhlasím so Zdenkou.
mick88
08.07.08,07:06
Dakujem a zhrniem. 16.6. odhlasena z DNP, splnena podmienka 270 dni. 1.7. nahlasena ako zamestnanec, bude pracovat do 6.7., 7.7. nastup na matersku. Hlasenie o zmene (nastup na MD) do SP treba urobit hned po 7.7 alebo to staci poslat spolocne so suhrnnym vykazom zamestnancov, kde su uvedene aj vymeriavace zaklady, kde bude to maximum (t.j. zaciatkom augusta)? MD bude potom vyplacana od septembra?
ajobs
09.07.08,12:08
Dakujem a zhrniem. 16.6. odhlasena z DNP, splnena podmienka 270 dni. 1.7. nahlasena ako zamestnanec, bude pracovat do 6.7., 7.7. nastup na matersku. Hlasenie o zmene (nastup na MD) do SP treba urobit hned po 7.7 alebo to staci poslat spolocne so suhrnnym vykazom zamestnancov, kde su uvedene aj vymeriavace zaklady, kde bude to maximum (t.j. zaciatkom augusta)? MD bude potom vyplacana od septembra?

Pozor na vymeriavacie základy, lebo v období je sobota, nedeľa - takže ak mesačný maximálny VZ je 30.219 Sk, potom maximálny DVZ je 974,8065 Sk. Potom podľa odpracovaných dní treba mať mzdu za tieto dni vo výške 33.638 Sk. Výpočet = 33.638/23*4=5850 Sk (to je VZ za 4 pracovné dni). Potom DVZU bude 5.850 SK/6 (kalendárnych dní)=975 Sk.
1karmen1
11.07.08,11:39
dobry den mam otazku,som v osmom mesiaci tehotenstva a som v uk pri manzelovi pred tym som tu aj pracovala a platila vsetky odvody tu v uk cely rok.minuly rok som poistena v zdravotnej poistovni do konca aprila 2007,potom som registrovana tu v uk,do konca marca 2008,teoreticky by som mala splnat tych potrebnych 270dni k vyplateniu prvorodicovskeho priplatku,moj datum porodu je 26.9.2008,ale ak porodim skorej mam aj tak narok?alebo sa mi zarata aj to poistenie ktore som odvadzala aj tu v uk?dakujem
brčko
11.07.08,12:23
karmen, aj ked tvoja otázka nesúvisí priamo s touto témou "materské" pozri tieto stránky, snád ti pomôžu:
http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B1FAA742AD1EEDB1C125745F0046D554?OpenDocument
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=137
príp. priamo v tlačive: žiadosť o príplatok k príspevku ...
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328
cokoladova
18.02.09,22:35
Pan Mihal,
mohla by som Vas poprosit o vysvetlenie k zakonu o materskom?Nech na to pozeram z akejkolvek strany, nerozumiem tomu
§ 54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu

(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je*kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

dalej

§ 55
Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky

Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je*podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia.*Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

vylozila by som si to takto:
rozhodujuce obdobie = kalenderny rok (365 dni)
denny vymeriavyci zaklad = bla bla bla deleno pocet dni rozhodujuceho obdobia.
--> ked rozhodujuce obdobie = kalendarny rok (365 dni) --> potom pocet dni rozhodujuceho obdobia = pocet dni kalendarneho roka, cize 365.

Budem vdacna za vysvetlenie, kedze pisem pracu o socialnom poisteni a natrafila som na internete na Vas a Vas vyklad k materskemu. Cele to co tvrdite chapem a je to logicke, len nechapem, kde v zakone je definicia k vypoctu denneho vymeriavacieho zakladu - lebo podla mna vyklad §55 je velmi nejasny,

dakujem
ajobs
18.02.09,22:45
Pan Mihal,
mohla by som Vas poprosit o vysvetlenie k zakonu o materskom?Nech na to pozeram z akejkolvek strany, nerozumiem tomu
§ 54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu

(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je*kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

dalej

§ 55
Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky

Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je*podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia.*Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

vylozila by som si to takto:
rozhodujuce obdobie = kalenderny rok (365 dni)
denny vymeriavyci zaklad = bla bla bla deleno pocet dni rozhodujuceho obdobia.
--> ked rozhodujuce obdobie = kalendarny rok (365 dni) --> potom pocet dni rozhodujuceho obdobia = pocet dni kalendarneho roka, cize 365.

Budem vdacna za vysvetlenie, kedze pisem pracu o socialnom poisteni a natrafila som na internete na Vas a Vas vyklad k materskemu. Cele to co tvrdite chapem a je to logicke, len nechapem, kde v zakone je definicia k vypoctu denneho vymeriavacieho zakladu - lebo podla mna vyklad §55 je velmi nejasny,

dakujem


Nie som síce Dr. Mihál, ale skúsim odpovedať. Myslím, že všetko v § 55 je jasné: spočítajú sa vymeriavacie základy, za ktoré poistenec zaplatil poistné, čiže hrubé mzdy poistenca za jednotlivé mesiace (okrem tých zložiek, ktoré sa do VZ nezahŕňajú) a vydelia sa počtom dní kalendárneho roka. Ak poistenec pracoval celý rok, a nemal ani jeden deň PN, ošetrovania, neplateného voľna či iného prerušenia poistného vzťahu, bude týmto deliteľom číslo 365, alebo 366 pri prestupnom roku.
cokoladova
18.02.09,23:09
Dobry vecer, dakujem velmi pekne za skoru odpoved. Chcela by som sa spytat - ked teda v rozhodujucom obdobi pracujem 9 mesiacov, spocita sa mojich 9 platov a vydeli 365?
Dakujem vopred za odpoved.
ajobs
19.02.09,18:56
Dobry vecer, dakujem velmi pekne za skoru odpoved. Chcela by som sa spytat - ked teda v rozhodujucom obdobi pracujem 9 mesiacov, spocita sa mojich 9 platov a vydeli 365?
Dakujem vopred za odpoved.


Nie, spočíta sa 9 platov (s výnimkami, ktoré uvádzam vyššie - viď § 138 ZSP)a vydelí sa počtom dní prislúchajúcich týmto 9 mesiacom. Ak by išlo napr. o mesiace apríl až december, potom sa to bude deliť 275 dňami. Samozrejme za predpokladu, že ďalšie 3 mesiace v roku nemá žiadne nemocenské poistenia.
gabykav
23.02.09,11:52
Dobry mam z tejto temi misung.
11.2.2009 som sa dala dobrovolne pripoistit na najvyssiu sumu,vzhladom na to ze planujem otehotniet,momentalne som na materskej mam 15 mesacnu dcerku.Na Socialnej poistovni mi bolo povedane ze musim byt poistena skor nez otehotniem a musim si platit 9 mesiacou dobrovolne pripoistenie a az potom mozem porodit.Nesmie to byt skor nez zaplatim tych 9 mesiacou.Takze ked tak ratam mozem otehotniet uz v marci ale na druhej strane mi kazdy vravy ze to je trosku inak.Tych 9 mesiacou je pravda ale nesmiem otehotniet skor nez zaplatim tych 9 mesiacou takze podla nich mozem otehotniet az v Novembri a este z jednou verziou som sa stretla ze porodit nesmiem v tom istom roku ako som zacala platit povinne pripoistenie.Takze otehotniet mozem v Aprili a tym padom porod by vysiel v Januari.
Prosim poradte mi kedy mozem otehotniet aby som si zbytocne neplatila.
Velmi pekne dakujem.
svajdova
11.03.09,06:47
Mam otázočku, platím si dobrovolné poistenie nemocenských dávok od 01.11.2008 v januári som zistila ze som tehotná. Budem mať nárok na materskú ak mám termín pôrodu v polovici septembra?

Dakujem.
ajobs
11.03.09,18:26
Mam otázočku, platím si dobrovolné poistenie nemocenských dávok od 01.11.2008 v januári som zistila ze som tehotná. Budem mať nárok na materskú ak mám termín pôrodu v polovici septembra?

Dakujem.

Nárok samozrejme mať budeš, ale neviem, z akého VZ platíš.
Ak z maxima (30 219 Sk=1003,09 €), potom bude materské cca 18,1 € na deň. Pri vyplácaní materského je rozhodujúci počet kalendárnych dní v mesiaci.
ZuzanaHa
21.04.09,14:41
Potrebovala by som poradit trocha s komplikovanym problemom.
Som na rodicovskej dovolenke. Od 20.4.2008 som zivnostnicka ale nadalej som aj v pracovnom pomere na dobu neurcitu vo firme kde som pracovala aj pred materskou.
Momentalne som tehotna s druhym dietatom, predpokladaný ternim porodu december 2009.
Ako to bude s materskou pri druhom dietati? Mam na nu narok? Aj zo zamestnania aj so zivnosti?
Zo zivnosti som si doteraz prvy rok ziadne odvody neplatila, budem platit az od juna. Ale asi nieco by mal platit za mna stat kedze som na rodicovskej dovolenke?
Mam sa od juna dobrovolne pripoistit alebo to bude zbytocne?
brčko
21.04.09,15:28
Potrebovala by som poradit trocha s komplikovanym problemom.
Som na rodicovskej dovolenke. Od 20.4.2008 som zivnostnicka ale nadalej som aj v pracovnom pomere na dobu neurcitu vo firme kde som pracovala aj pred materskou.
Momentalne som tehotna s druhym dietatom, predpokladaný ternim porodu december 2009.
Ako to bude s materskou pri druhom dietati? Mam na nu narok? Aj zo zamestnania aj so zivnosti? len zo zamestnania. Ak nemáš žiadne dni ukončeného NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom okrem trvajúceho zamestnania, tak nesplníš podmienku aspon 270dní NP ... zo SZčo, resp. nebudeš mať ani povinné NPSZčo, ak ti od 1.6.09 nevznikne povinnosť platiť povinné NP szčo
Zo zivnosti som si doteraz prvy rok ziadne odvody neplatila, budem platit az od juna. Ale asi nieco by mal platit za mna stat kedze som na rodicovskej dovolenke? štát neplatí žiadne NP, no zo zamestnania, ak PP trvá sa ti aj dni čerpania RD v zamestnaní považujú za dni NP ale len pre nárok na materské
Mam sa od juna dobrovolne pripoistit alebo to bude zbytocne?

Ak nemáš ukončené nejaké NP, ktorého dni by sa k DNP prirátali + neprihlásila si sa na DNP do 8tt (resp. to by si možno stíhala, no samo osebe to nestačí), tak je DNP z hladiska nároku na materské zbytočné.
ZuzanaHa
21.04.09,16:11
Vdaka za radu.
Este k tomu zamestnaniu. Nevadi ze uz budem viac ako 2 roky na rodicovskej dovolenke. Cize NP zo zamestnania bolo za mna platene naposledy viac ako pred 2 rokmi?
Asprik
05.05.09,09:50
Dobrý deň mám otázku, klientka poberá rodičovský príspevok, dieťa bude mať 2 roky v auguste zatiaľ je stále v pracovnom pomere.
Teraz je znova tehotná, na materskú by mala nastupovať v júni 2009.
Je možnosť aby nastúpila do novej práce z vyšším príjmom , tak aby poberala max.materskú . Robili sme takéto niečo v minulom roku, ale nešlo o druhé tehotenstvo, išlo o zamestnakyňu v riadnom pracovnom pomere.
Zmenilo sa niečo v zákone, čo by nám mohlo narušiť tento postup na získanie maximálnej materskej?
brčko
05.05.09,10:43
Nárok na materské sa dá aj teraz získať z nového prac.pomeru, resp. v jej prípade stačí ak by jej pravdepodobný VZ v mesiaci nástupu na MD mal byť maximum. vid § 57 ods.2.
Ak by nastúpila do zamestnania, tak by nemala byť dôch.poistená štátom (musí si dať odhlášku a potom novú prihlášku podla okolností) a príp. ak by celý kalend.mesiac pracovala, tak nemá nárok na rodič.príspevok, ale len na príspevok na starostlivosť o dieťa.
pethorvath
15.05.09,11:01
debatujeme tu o tom ako si zvysit matersku, jeden zo sposobou je zmenit zamestnanie - t.j. zamestnat sa na novo a za vyssi plat najlepsie 30.000. Pre tehotne vsak plati ochranna lehota 6 mesiacov od zaniku poistenia, pocas ktorej nemoze dojst k zvyseniu DVZ. avsak podla par. 32 zakona o socialnom poisteni odstavca 3 ochranna lehota nevznika ak nemocenske poistenie je prerusene podla par.26. Par 26 hovori o preruseni nemocenskeho poistenia ak zamestnanec cerpa sluzobne/pracovne volno bez nahrady mzdy. T.j. podla toho ak zamestnanec cerpa neplatene volno, prerusuje sa mu nemocenske poistenie (ale nie zdravotne) a pre potreby socialneho poistenia je to to iste ako keby zaniklo - ale bez ochrannej lehoty. nasledne po ukonceni neplateneho volna znovu vznikne poistenie a zvysime plat. JE TOTO CESTA?
brčko
15.05.09,12:21
debatujeme tu o tom ako si zvysit matersku, jeden zo sposobou je zmenit zamestnanie - t.j. zamestnat sa na novo a za vyssi plat najlepsie 30.000. Pre tehotne vsak plati ochranna lehota 6 mesiacov od zaniku poistenia, pocas ktorej nemoze dojst k zvyseniu DVZ. Tak to podčiarknuté neviem, odkial si zobral.
Ak jej vznikne nové nem.poistenie počas ochr.lehoty, tak si nemusí uplatnovať nárok zo starého/ukončeného NP, ale len z nového trvajúceho NP, ktoré síce môže trvať len pár dní, no dni z predchádzajúceho ukončeného nem.poistenia sa môžu prirátať. Potom už druhýkrát tieto dni už nemôže použiť na uplatnovanie nároku z ukončeného NP v ochr.lehote. Toto síce v zákone nie je uvedené (že 2x tie isté dni nemôžeš), no možno to predpokladať podla výkladu SP. avsak podla par. 32 zakona o socialnom poisteni odstavca 3 ochranna lehota nevznika ak nemocenske poistenie je prerusene podla par.26. Par 26 hovori o preruseni nemocenskeho poistenia ak zamestnanec cerpa sluzobne/pracovne volno bez nahrady mzdy. T.j. podla toho ak zamestnanec cerpa neplatene volno, prerusuje sa mu nemocenske poistenie (ale nie zdravotne) a pre potreby socialneho poistenia je to to iste ako keby zaniklo - ale bez ochrannej lehoty. nasledne po ukonceni neplateneho volna znovu vznikne poistenie a zvysime plat. JE TOTO CESTA?
nie, treba ukončiť PP a uzatvoriť nový. T.j. treba odhlášku v SP a novú prihlášku, inak sa nezmení rozhodujúce obdobie (RO), z ktorého sa ráta nem.poistenie. Lebo je dôležité, kedy nem.poistnie (posledné/trvajúce) vznilo. Podla toho sa určuje RO bud podla § 54 ods. 1) alebo podla ods.2 (písm. a) b) alebo c) )

NO a v určitých prípadoch nestačí na max. materskú ani HM 30000,-Sk
elinnn
14.07.09,06:58
Ahojte, potrebovala by som radu. Som na MD s drobcom, manžel ma zamestnal vo firme už pred otehotnením s druhým bábo, čiže 270 dní NP za posledné 2 roky splním, len prihlášku na príplatok DNP som si dala až keď som zistila, že som tehu a to 26.6. čiže až mesiac po...termím máme okolo 20.2.2010... Budem z toho niečo mať, alebo nie? Mám ostať a platiť si ten príplatok ďalej, alebo to nemá význam? Dostala som jednu radu, že ak nemám v období dvoch rokov pred pôrodom ešte iné ukončené nem.poistenie a terajšie zamestnanie bude trvať, tak nesplním podmienku 270dní z DNP pre nárok na materské. Pre zvýšenie materského nemá DNP v mojom prípade význam... Ako to mám urobiť aby malo DNP význam a prilepšiť si. prerušiť zamestnanie? Ak áno kedy? Ďakujem a pekný dník všetkým.
kihan
14.07.09,07:56
Dobry den, chcela by som poprosit o radu. Som studentka 2. rocnika dokotrandseho studia. V obdobi oktober-december 2007 som mala platene odvody do soc. poistovne, od 1.1.2008 tomu tak nie je. Mam sa prihlasit dobrovolne do soc.positovne a platit nemocenske (kvoli materskej) na 3-4 mesiace v tomto roku a potom z poistovne vystupit (aby som mala splnenu podmienku 270 dni pocas 2 rokov)? Ak ano, z akej ciastky mam platit odvody? Jedna sa mi o to, aby v pripade tehotenstva som mala narok na matersku. Dakujem.
ziman
15.07.09,09:05
Dobrý deň. Nevedel som nikde nájsť takúto informáciu: Moja manželka bola študentka, dobrovoľne sa nemocensky poistila ešte v roku 2007 (podľa rád pána Mihála) a v roku 2008 otehotnela a nastúpila na materskú, ktorú dostala v "plnej výške" okolo 15tis Sk. Teraz jej materská skončila a prešla na rodičovskú.Moja otázka: Ak by znova otehotnela a chcela by mať zasa materskú z tekého istého vyššieho vymeriavacieho základu, je nutné sa opäť dobrovoľne poistiť?Alebo to nie je možné keď je na rodičovskej? Prípadne či sa ďalšia materská bude počítať z toho istého základu ako tá prvá?Ale to asi nie je možné...?ďakujem.
zuzanamas
13.08.09,12:43
Dobry den Jozef Mihal ,
Mam taky velky problem a nevim kdo mi muze poradit.....Som ceska ktora bola zamestnana na Slovensku v jednom autoservise ked som otehotnela moj sef mi dal vypoved (lebo to bol moj byvali a on si nasel priatelku a nechtel aby som bola u neho nadalej zamestnana) na nemocenskou som nastupila v decembri a po dvoch tyzdnoch som nastupila na materskou,ale vypoved som dostala ku dnu 11.11.2005.
A moj problem nastal v tedy ked som isla do zdravotnej poistovne,zazadat euro karticky pre celu rodinu,a v tedy som zistila ze ma bez mojho vedomia odhlasili zo zdravotnej poistovne...tak som musela ist na socialku aby mi dali potvrdenie pre zdravotku a tam zacal druhy problem. Nevedeli najst moj spis,ale nakonec ho nasli po dvoch tyzdnoch a vela papierou tam chybalo....A tato moja nova socialna pracovnicka mi povedala ze ja ako cudzinec nemam narok na pridavky na dieta a ze budem muset vratit za cele tri roky vsetky peniaze a nebo mam poprosit mojho byvaleho zamesnavatela aby mi urobil novu zmluvu(ktora bude podla mna falosna a nechcem si ist sadnut na 12 rokou za falsovanie papierou. a nevidet svojho syna vyrastat. A teraz cakame druhe babo)....co mam robyt????? Mam trvaly pobyt a aj moj priatel ma trvaly pobyt uz asi 30 rokou....
mira123
14.08.09,09:43
Dobry den, pan Mihal.
Ja mam par otazok, nasla som vase rady na jednom fore, tak ak dovolite... som zamestnana u manzela a vo februari 2010 caka aj mna MD. Samozrejme mam nizky plat a preto by som chcela vediet kedy najneskor by mi mal manzel plat zdvihnut a na aku sumu, aby som dostavala co najvyssiu MD. Je nejaky strop? Myslim ze jednej pani ste radili 1 az 2 mesiace pred MD zdvihnut na 21 500 a potom dostane cca 11 800. To je to maximum? ale mna sa to bude tykat asi skor kedze MD sa rata z predosleho roku? takze by som si mala plat zvysit uz v polovici novembra 2009? Mam pravdu? Dakujem vopred za odpoved. Mira
KALENA
08.10.09,08:12
Dobry den,
viete mi poradit,ci mam narok na dovolenku,ak mi materska konci 26.12.2009 a nastupila som na M.D.28.5.2007.Vopred dakujem
Livia
ajobs
08.10.09,12:18
Dobry den, pan Mihal.
Ja mam par otazok, nasla som vase rady na jednom fore, tak ak dovolite... som zamestnana u manzela a vo februari 2010 caka aj mna MD. Samozrejme mam nizky plat a preto by som chcela vediet kedy najneskor by mi mal manzel plat zdvihnut a na aku sumu, aby som dostavala co najvyssiu MD. Je nejaky strop? Myslim ze jednej pani ste radili 1 az 2 mesiace pred MD zdvihnut na 21 500 a potom dostane cca 11 800. To je to maximum? ale mna sa to bude tykat asi skor kedze MD sa rata z predosleho roku? takze by som si mala plat zvysit uz v polovici novembra 2009? Mam pravdu? Dakujem vopred za odpoved. Mira

Mira, ak nastúpiš na materskú dovolenku vo februári 2010, tak stačí ukončiť starý PP 31.1.2010, a nový začať od 1.2.2010 s maximálnym VZ. Ten je v súčasnosti 1084,55 €, a z toho denný VZ bude vo februári 2010 38,7340 €. Ten pracovný pomer stačí aby trval aj jeden deň, len je dôležité si dať pozor na výšku mzdy vtedy, ak bude v období od uzatvorenia nového PP do dňa, ktorý predchádza dňau nástupu na MD aj sobota-nedeľa. Vtedy sa musí VZ (teda vlastne vyplatená mzda) upraviť na potrebnú výšku. Ak uvedieš, kedy máš presne nástup na MD, tak ti tu priložím výpočet. Materské sa v prípade uzatvorenia nového PP nevypočíta z predchádzajúceho roka, ale odo dňa vzniku nového PP. Výška materského bude 639-660 €, podľa počtu kalendárnych dní v mesiaci.
Judith18
16.10.09,11:35
Má nárok na materskú aj živnostníčka ktorá nepozastaví svoju činnosť počas materskej? Viem ze na rodičovský nemá narok. Dakujem za odpoved!
zaketa
29.10.09,10:41
Dobry den p.Mihal,
viem,ze uz tu tema materskej aj rodic.prospevku uz bola velakrat preberana,ale kedze sa zakony neustale menia a ja som neni v nich odbornik,chcem Vas poprosit o radu ako fundovaneho cloveka a hlavne chcem radu na mojej situacii:
Na matersku som nastupila 2.1.2008,u terajsieho zamestnavatela som bola zamestnana vyse roka,ale dokopy mam odpracovanych viac ako 8 rokov u viacerych zamestnavatelov.Narok na tersku som mala a momentalne poberam rodic.prispevok.DNP som si neplatila.Zamestnavatel mi stale drzi miesto.Moja otazka:
1.budem mat aj ja narok este na zvyseny rodic.prispevok?
2.chceli by sme druhe dieta,kolko dni musim odpracovat,aby som mala narok znova na matersku???Pripadne kedy by bolo dobre si zacat platit DNP a kolko €,aby som mala narok na vyssiu matersku???
3.resp.nestacilo by mi len platit si dobr.nemoc.poistenie bez nastupu do prace,aby som mala narok na matersku????Pokial ano,od kedy a kolko by som si mala zacat platit???
4.Keby som mala druhe dieta v roku 2010 mala by som po materskej narok na zvyseny rodicovky prispevok???Terajsie dieta by som rada davala do skolky od 2,5 roka.

Dakujem vopred za zodpovedanie vsetkych otazok!!!!!!!
S pozdravom
Jana
zaketa
29.10.09,18:20
Dobry den p.Mihal,
viem,ze uz tu tema materskej aj rodic.prospevku uz bola velakrat preberana,ale kedze sa zakony neustale menia a ja som neni v nich odbornik,chcem Vas poprosit o radu ako fundovaneho cloveka a hlavne chcem radu na mojej situacii:
Na matersku som nastupila 2.1.2008,u terajsieho zamestnavatela som bola zamestnana vyse roka,ale dokopy mam odpracovanych viac ako 8 rokov u viacerych zamestnavatelov.Narok na tersku som mala a momentalne poberam rodic.prispevok.DNP som si neplatila.Zamestnavatel mi stale drzi miesto.Moja otazka:
1.budem mat aj ja narok este na zvyseny rodic.prispevok?
2.chceli by sme druhe dieta,kolko dni musim odpracovat,aby som mala narok znova na matersku???Pripadne kedy by bolo dobre si zacat platit DNP a kolko €,aby som mala narok na vyssiu matersku???
3.resp.nestacilo by mi len platit si dobr.nemoc.poistenie bez nastupu do prace,aby som mala narok na matersku????Pokial ano,od kedy a kolko by som si mala zacat platit???
4.Keby som mala druhe dieta v roku 2010 mala by som po materskej narok na zvyseny rodicovky prispevok???Terajsie dieta by som rada davala do skolky od 2,5 roka.

Dakujem vopred za zodpovedanie vsetkych otazok!!!!!!!
S pozdravom
Jana
koordinatoreva
07.12.09,07:35
Dobrý deň p. Míhál ste tu ešte?:)
evi.li
30.12.09,18:39
Dobrý večer,
potrebujem poradiť. Som SZČO od roku 2006 ale odvody som začala platiť až od 1.7.2009 som 10 týždeň tehotná a chcela by som si zvýšiť materský príspevok. Teraz platím odvody z minimálnej mzdy vo výške 89,..čiže materský príspevok biedny. Dá sa to nejako zvýšiť? Oplatí sa mi poberať materský príspevok alebo radšej počkať na rodičovský príspevok, ktorý by mal byť od 1.1.2010 vo výške 266eur? Ďakujem za odpoveď lebo vobec neviem čo má čaká po finnančnej stránke.
Slniecko123
04.01.10,15:35
Dobry den p. Mihal,uvodom Vam prajem vsetko najlepsie v roku 2010 :)

Chcela by som sa spytat otazku ohladne materskej, ale neviem do ktorej diskusie mam pisat. Velmi sa tu este nevyznam. Preto pisem sem ak dovolite a ospravedlnujem sa ak pisem do zlej kolonky :)

Mam prestudovane vsetky mozne varianty materskej pri DNP, ale aj tak si neviem rady s mojim pripadom. Doteraz som bola vzdy zamestnana a o odvody sa staral zamestnavatel, ale teraz som ako DNP (vzhladom k tomu, ze som zalozila malu s.r.o. a som ako bezodplatny konatel a samu seba zatial nezamestnavam). Ako DNP som poistena od 01.07.2007 dodnes (01.07-31.12.2007 z maxima a 1.1.2008 - dodnes t.j. 01/2010 z minima). S babatkom sa nam dlho nedarilo, tak preto zatial z minima. 270 dni teda splnam hranvo. Ale ze som tehotna som zistila az 12/2009. Co mozem urobit, aby som mala matersku z maxima (termin porodu cca 10.08.2010) ? Zvysit si VZ na max. som uz v r.2009 nestihla a r. 2010 je pre vypocet uz nepodstatny. Je riesenie zamestnat sa v r.2010 na uroven max. VZ? Ak ano na ake obdobie? Staci aj napr. na mesiac pred odchodom na matersku? Bude potom "rozhodujuce obdobie" na vypocet materskej, obdobie noveho zamestnania a uz nie rok 2009? Tento pripad som nikde nenasla. Dakujem Vam krasne za odpoved a želám pekný večer.
evi.li
07.01.10,14:37
[QUOTE=evi.li;1243059]Dobrý večer,
potrebujem poradiť. Som SZČO od roku 2006 ale odvody som začala platiť až od 1.7.2009 som 10 týždeň tehotná a chcela by som si zvýšiť materský príspevok. Teraz platím odvody z minimálnej mzdy vo výške 89,..čiže materský príspevok biedny. Dá sa to nejako zvýšiť? Oplatí sa mi poberať materský príspevok alebo radšej počkať na rodičovský príspevok, ktorý by mal byť od 1.1.2010 vo výške 266eur? Ďakujem za odpoveď lebo vobec neviem čo má čaká po finnančnej stránke. Eva
evi.li
12.01.10,10:36
Dobrý večer,
potrebujem poradiť. Som SZČO od roku 2006 ale odvody som začala platiť až od 1.7.2009 som 10 týždeň tehotná a chcela by som si zvýšiť materský príspevok. Teraz platím odvody z minimálnej mzdy vo výške 89,..čiže materský príspevok biedny. Dá sa to nejako zvýšiť? Oplatí sa mi poberať materský príspevok alebo radšej počkať na rodičovský príspevok, ktorý by mal byť od 1.1.2010 vo výške 266eur? Ďakujem za odpoveď lebo vobec neviem čo má čaká po finnančnej stránke.Eva