Jozef Mihál
22.08.06,13:02
Zákonom č.310/2006 Z.z. sa novelizoval s účinnosťou od 1.8.2006 zákon č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“) okrem iného aj v bodoch, týkajúcich sa materského.

V úvodnom príspevku citujme najdôležitejšie ustanovenia zákona.



Podmienky nároku na materské

§ 48



(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby.

(2) Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa dobrovoľne nemocensky poistenej osobe započítava obdobie nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, zamestnancovi obdobie nemocenského poistenia zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe obdobie nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.

(3) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(4) Poistenkyňa má nárok na materské aj po uplynutí 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará alebo ak je osamelá. Nárok na materské v tomto prípade zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(5) Podmienka starostlivosti o narodené dieťa sa považuje za splnenú v období, v ktorom je dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia.

(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

(7) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

(8) Poistenkyňa, ktorej sa narodilo mŕtve dieťa, má nárok na materské do konca 14. týždňa od vzniku nároku na materské.

(9) Poistenkyňa, ktorej dieťa zomrelo v období trvania nároku na materské, má nárok na materské do konca druhého týždňa odo dňa úmrtia dieťaťa, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

(10) Obdobie nároku na materské poistenkyne, ktorá dieťa porodila, nesmie byť kratšie ako 14 týždňov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.



§ 49a


Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu45a) a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu45b) a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.



§ 50


Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, ak

a) jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu alebo

b) ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu poberala nemocenské alebo ošetrovné.

(podľa § 32 ods.2 písm. b) ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov).



§ 52

Poskytovanie materského



(1) Materské sa poskytuje za dni.

(2) Materské sa poskytuje za to isté obdobie len raz a len jednému poistencovi.



§ 53

Výška materského



Výška materského je 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55.



§ 54

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu



(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,

b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,

c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.

(3) Ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia.

(4) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského zamestnankyne, ktorá bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu podľa osobitného predpisu, 53) sa zisťuje ku dňu tohto preradenia.

(5) Pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 4 sa § 26 ods. 5 nepoužije (prerušenie povinného nemocenského poistenia sa na tento účel nepovažuje za zánik a vznik nemocenského poistenia).

(6) Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia.



§ 55

Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky



Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.



§ 57

Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok



(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 (a ods. 2 pozn. JM) vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie alebo v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, nebol nemocensky poistený.

(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.



§ 58

Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení



(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

(2) Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna.

Pokračovanie nájdete tu:
http://www.porada.sk/t31338-materske-od-1-8-2006-cast-ii.html
kovacovam
06.10.06,12:15
Vážený p.Mihálik,
prosím Vás o ujasnenie, či stačí byť poistená 240 dní pred pôrodom a či k poberaniu materského príspevku dôjde až po uplynutí 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, keď budem na materskej.

Ďakujem.
Jozef Mihál
06.10.06,12:35
p.Kováčiková, nestačí.

Nárok na materské je vtedy, ak ku dňu pôrodu trvalo poistenie najmenej 270 v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Na materské nebude nárok po uplynutí 270 dní poistenia, ak sa dosiahnu až po pôrode, nárok sa posudzuje len vzhľadom ku dňu pôrodu.
kovacovam
12.10.06,19:57
p.Kováčiková, nestačí.

Nárok na materské je vtedy, ak ku dňu pôrodu trvalo poistenie najmenej 270 v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Na materské nebude nárok po uplynutí 270 dní poistenia, ak sa dosiahnu až po pôrode, nárok sa posudzuje len vzhľadom ku dňu pôrodu.
Prosím Vás ešte o jednu radu. Ak teda poistenie trvá menej ako 270 dní nárok na materský príspevok nie je. Je aspoň možné zvýšenie základného materského príspevku? Alebo dobrovoľné nemocenské poistenie stráca zmysel. Ďakujem
Jozef Mihál
13.10.06,11:45
Základný materský príspevok je pre mňa neznámy pojem, preto neporadím. Ak myslíte rodičovský príspevok - na ten má nárok každá žena, ktorá nepoberá materské, odo dňa pôrodu.
doctora
13.10.06,14:08
Potrebovala by som poradiť.
Dcéra je zamestnaná a podniká popri zamestnaní. Od 15.8.2006 je na materskej dovolenke.
Platila poistné ako zamestnankyňa - pracuje nepretržite 5 rokov a platí poistné aj ako SZČO z minimálnej mzdy.
Potrebovala by som zistiť či môže poberať materské z vymeriavacieho základu zo zamestnania aj v tom prípade, keď nepreruší podnikanie /prevádzkuje pohostinstvo/
Jozef Mihál
15.10.06,08:49
doctora: Zákon osobitne stanovuje podmienky vyplácania materského pre zamestnanca a osobitne pre SZČO. Ako SZČO nemusí pozastaviť živnosť v období, kedy poberá materské z nemocenského poistenia zamestnanca.

Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca by stratila nárok len v prípade, ak by za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodu poberania materského, mala príjem, započítavaný do vymeriavacieho základu zamestnanca (§ 30 písm.b zákona 461/2003).
felicita
22.10.06,06:54
Vaz. p. Mihal,

dovolila som si precitat cele znenia zakona o socialnom poisteni, ktory bol novelizovany v auguste 2006, novelizacie su sice velmi pozitivne, bohuzial ste ale neuviedli, ze niektoré nadobudaju platnost az 1.1.2008, takze Vase informacie su dost zavadzajuce. Prosim o Vase vyjadrenie. Dakujem
Citácia zákona:

Zákon č. 310/2006 Z. z., ktorým samení a dopĺňa zákon
č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších
predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
nadobudol účinnosť 1. augusta 2006 okrem
štyridsiateho tretieho bodu, štyridsiateho piateho
bodu, štyridsiateho deviateho bodu a päťdesiateho
šiesteho bodu v čl. I, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára
2008.
ajobs
22.10.06,11:13
Vaz. p. Mihal,

dovolila som si precitat cele znenia zakona o socialnom poisteni, ktory bol novelizovany v auguste 2006, novelizacie su sice velmi pozitivne, bohuzial ste ale neuviedli, ze niektoré nadobudaju platnost az 1.1.2008, takze Vase informacie su dost zavadzajuce. Prosim o Vase vyjadrenie. Dakujem
Citácia zákona:


Zákon č. 310/2006 Z. z., ktorým samení a dopĺňa zákon
č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších
predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
nadobudol účinnosť 1. augusta 2006 okrem
štyridsiateho tretieho bodu, štyridsiateho piateho
bodu, štyridsiateho deviateho bodu a päťdesiateho
šiesteho bodu v čl. I, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára
2008.




Milá felicita, a prečítali ste si, ktoré ustanovenia nadobúdajú účinnosť 1.1.2008 ? Absolútne sa nedotýkajú témy, ktorá je v odbornom článku rozoberaná, teda problematiky materského.
Jozef Mihál
22.10.06,13:29
Ešte že sa ma tu občas aj niekto zastane, ďakujem Tónovi.

Pre našu čerstvú členku felicitu si dovolím uviesť citácie bodov 43, 45, 49 a 56 novely č.310/2006, ktoré sú účinné až od 1.1.2008:

43. V § 70 ods. 1 sa slová „nesplnil podmienky nároku na starobný dôchodok“ nahrádzajú slovami „nedovŕšil dôchodkový vek“.

45. Za § 73 sa vkladá § 73a, ktorý vrátane nadpisu znie:
㤠73a
Zánik nároku na invalidný dôchodok
Nárok na invalidný dôchodok zaniká dňom dovŕšenia dôchodkového veku alebo dňom priznania predčasného starobného dôchodku.“.

49. § 76 sa dopĺňa odsekom 5, ktorý znie:
„(5) Nárok na sirotský dôchodok, ktorého suma bola určená z invalidného dôchodku zomretého rodiča alebo osvojiteľa dieťaťa, zaniká aj dňom, v ktorom by zomretý rodič alebo osvojiteľ dieťaťa dovŕšil dôchodkový vek. Nárok na sirotský dôchodok vznikne znovu, ak zomretý rodič alebo osvojiteľ dieťaťa uvedený v prvej vete by splnil ku dňu dovŕšenia dôchodkového veku podmienky nároku na starobný dôchodok.“.

56. V § 81 odsek 1 znie:
„(1) Ak sú súčasne splnené podmienky nároku na invalidný dôchodok podľa § 70 ods. 1 a 2 alebo podľa § 70 ods. 1 a § 266, vypláca sa invalidný dôchodok, ktorý je vyšší. Pri rovnakej sume invalidných dôchodkov sa vypláca invalidný dôchodok, ktorý si poistenec zvolil. Dňom úpravy výplaty invalidných dôchodkov pre súbeh týchto nárokov zaniká nárok na invalidný dôchodok, ktorý sa nevypláca.“.

Pozorný čitateľ si zrejme uvedomil, že v tejto téme rozoberáme problematiku materského a nie invalidných dôchodkov. To snáď až niekedy nabudúce.
felicita
22.10.06,14:03
Mily Tóno,

Pozornemu čitateľovi neunikne, že som v texte uviedla slovo "niektoré novelizácie zákona nadobúdajú účinnosť...", pre mňa je možno dôležitá časť 49 a, ktorá bola doplnená. Keďže boli vymenované § spôsobom: 43, 45, 49 a 56 čl.1. Nebola som si istá, čo všetko zahŕňa bod 49 (§49a nie je súčasťou §49?).

Ak môžem, rada by som si overila ešte jednu vec, keďže sa ma priamo týka. Do doby 270 dní platenia nemocenského poistenia (zamestnanca) pred pôrodom sa započítava aj 6 týždňové obdobie materskej dovolenky pred lekárom stanoveným dátumom pôrodu? Som tu ozaj nováčik, ak už sa tu táto otázka preberala ospravedlňujem sa, ale odpoveď je pre mňa ozaj dôležitá.
Jednoducho: Budem mať nárok ma materské ak som nastúpila do práce 1.9.2006 a vypočítaný termín pôrodu je 12.6.2007 (t.j. nástup na MD bude 1.5.2007)??? Pred násupom do práce som bola na rodičovskej dovolenke do 31.8.2006.

Vopred ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
22.10.06,15:32
Ospravedlňujem sa felicite, ak sa jej dotkol môj príspevok - už akosi automaticky to beriem tak, že všetci vieme, čo je to bod novely a čo paragraf zákona.
Jozef Mihál
22.10.06,15:36
K otázke: Doba 270 dní sa berie až po skutočný deň pôrodu. Sociálka v prípade, že 270 dní neuplynie v dobe 6 týždňov pred pôrodom, obvykle postupuje tak, že materské začne vyplácať (a to spätne od 6-teho týždňa pred pôrodom) až po naplnení 270 dní.

Pozor, do doby nemocenského poistenia zamestnanca sa započítava aj obdobie na rodičovskej dovolenke - ak ste počas tohto obdobia mali zamestnanie - v ktorom ste boli na rodičovskej dovolenke.
andrejf
13.12.06,13:38
Dobry den,

chcem sa spytat, na pripad ked manzelka ma termin porodu v marci a chce ukoncit pracovny pomer uz teraz. Bude to mat vplyv na poberanie materskeho a rodicovskeho prispevku, ked doteraz nepretrzite pracovala cca 3 roky ? Akym sposobom by mala skoncit pomer, je mozna okamzita vypoved ?

Dakujem vopred,
Andrej.
ajobs
13.12.06,23:19
Dobry den,

chcem sa spytat, na pripad ked manzelka ma termin porodu v marci a chce ukoncit pracovny pomer uz teraz. Bude to mat vplyv na poberanie materskeho a rodicovskeho prispevku, ked doteraz nepretrzite pracovala cca 3 roky ? Akym sposobom by mala skoncit pomer, je mozna okamzita vypoved ?

Dakujem vopred,
Andrej.

Neviem celkom presne, na čo sa autor článku pýta.
Manželka samozrejme bude mať nárok na materské a neskôr na RP, pretože ochranná lehota je u tehotnej poistenkyne 6 mesiacov (čiže ak by ukončila PP zajtra 14.12.2006, potom OL je do 13.6.2007). Pokiaľ ide o rozhodujúce obdobie na výpočet materského, ak ukončí PP 31.12.2006 a nepretržite pracovala cca 3 roky, potom sa jej materské bude počítať z roku 2005, ak by ukončila PP 1.1.2007, bude sa jej počítať z roku 2006.
Lenny1
06.01.07,23:11
Dobry den, som zivnostnikom, pocas materskej by som nadalej chcela pracovat s domu, teda budem mat nadalej prijem zo zivnosti. Odvody na socialku a povinne zdravotne poistenie si platim aj nadalej sama?
marla20
08.01.07,12:09
Dobrý deň p.Mihály,

potrebovala by som poradiť v oblasti materskej. Do nového zamestnania som nastúpila 27.11.2006 a v Júli 2007 by som mala nastúpiť na materskú dovolenku. Ako je možné dosiahnuť čo najvyššiu materskú??? ďakujem za radu. Martina
marla20
08.01.07,12:15
Dobrý deň pán Mihál!

Od 1.12.2005 som nastúpila do zamestnania, v ktorom som ukočila pracovný pomer niekedy koncom júla. Neskôr som pracovala v inej spoločnosti a od 27.11.2006 som nastúpila do terajšieho zamestnania. V júli roku 2007 by som mala nastúpiť na materskú dovolenku. CHcem sa opýtať, čo je pre mňa rozhodujúcim obdobím a ako sa dá dosiahnuť čo najvyššia materská (rodičovský príspevok)??? Akú dlhú dobu na materskej dovolenke budem poberať 55% v VZ rozhodujúceho obdobia???? ďakujem za radu. Martina
ajobs
08.01.07,14:26
Dobrý deň pán Mihál!

Od 1.12.2005 som nastúpila do zamestnania, v ktorom som ukočila pracovný pomer niekedy koncom júla. Neskôr som pracovala v inej spoločnosti a od 27.11.2006 som nastúpila do terajšieho zamestnania. V júli roku 2007 by som mala nastúpiť na materskú dovolenku. CHcem sa opýtať, čo je pre mňa rozhodujúcim obdobím a ako sa dá dosiahnuť čo najvyššia materská (rodičovský príspevok)??? Akú dlhú dobu na materskej dovolenke budem poberať 55% v VZ rozhodujúceho obdobia???? ďakujem za radu. Martina

Martina, najvyššie materské môžeš dosiahnuť tak, že koncom júna 2007 ukončíš súčasné zamestnanie, a od 1.7.2007 nastúpiš do nového zamestnania (môže to byť aj ten istý zamestnávateľ). Vtip je v tom, že od 1.7.2007 musíš so zamestnávateľom dohodnúť mzdu z maximálneho VZ (okolo 28.000 Sk- výška tejto sumy bude známa začiatkom marca 2007).
Tvoje rozhodujúce obdobie bude od 1.7.2007 do dňa nástupu na MD (napr. 15.7.2007). Materské budeš poberať 28 (37) týždňov.
Môžeš sa zároveň dobrovoľne nemocensky poistiť, ale tam budeš mať nárok na nemocenské až po 270 dňoch. Ošetrovné však môžeš poberať skôr, od 2. dňa prihlásenia sa na DNP. Ale toto využiješ až po vyčerpaní MD, pretože nemôžeš naraz poberať ošetrovné aj materské.
marla20
08.01.07,15:22
Veľmi pekne Vám ďakujem, ešte mi napadlo. Ak by so mnou v terajšom zamestnaní ukončili pracovný pomer, pretože som ešte len v skúšobnej dobe a nastúpila by som na nejakú dlhodobejšiu brigádu, mohla by som postupovať rovnako, čo sa týka toho Júla (zamestnať sa pár dní pred nástupom na materskú so spomínaným vymeriavacím základom?). To už bude posledná otázka. Ďakujem. Martina
ajobs
08.01.07,21:29
Veľmi pekne Vám ďakujem, ešte mi napadlo. Ak by so mnou v terajšom zamestnaní ukončili pracovný pomer, pretože som ešte len v skúšobnej dobe a nastúpila by som na nejakú dlhodobejšiu brigádu, mohla by som postupovať rovnako, čo sa týka toho Júla (zamestnať sa pár dní pred nástupom na materskú so spomínaným vymeriavacím základom?). To už bude posledná otázka. Ďakujem. Martina

Neviem, čo rozumieš pod názvom "brigáda". Musí to byť riadny pracovný pomer, teda nie práca na dohodu o vykonaní prác. Musí byť jeden PP ukončený a nový PP musí začať po termíne ukončenia prvého PP.
marla20
09.01.07,10:07
Dajme tomu, že by mi v terajšom zamestnaní dali výpoveď 15.2.2007. Od 16.2.2007 by som nastúpila do iného zamestnania ale len na dohodu o vykonaní práce a pár dní pred materskou (napr. 3.7.2007) by som si našla prácu na TPP, v ktorej by mi vymeriavací základ činil okolo tých 28.000sk, ako ste spomínali. Bolo by to možné?? Alebo medzi platením nemocenského poistenia nesmie byť žiadne hluché obdobie?? Ďakujem
marla20
09.01.07,10:37
Tak uvediem príklad. V terajšom zamestnaní by so mnou ukončili pracovný pomer dňa napr. 15.2.2007 a napr. 16.2.2007 by som nastúpila do zamestnania na dohodu o vykonaní práce (volám to brigáda). Čiže bola by som dobrovoľne nezamestnaná a platila by som si iba zdravotné poistenie.Tesne pred nástupom na materskú dovolenku (napr.3.7.2007) by som sa zamestnala na TPP v nejakej inej spoločnosti s vymeriavacím základom 28.000sk (ako ste spomínali) Bolo by možné aj takéto riešnenie???? Alebo pri platení nemocenského poistenia nesmie byť žiadne hluché obdobie - (obdobie neplatenia nem. poistenia)????
Dúfam, že sa nepýtam príliš veľa, ale nepoznám žiadnu osobu, ktorá by mi vedela poradiť v týchto veciach, tak píšem Vám.
Je tehotná žená v ochrannej lehote 6 mesiacov, aj keď ukončí pracovný pomer ona sama, alebo len ak ho ukončí zamestnávateľ???

ďakuejm
Manual
09.01.07,15:16
Tak uvediem príklad. V terajšom zamestnaní by so mnou ukončili pracovný pomer dňa napr. 15.2.2007 a napr. 16.2.2007 by som nastúpila do zamestnania na dohodu o vykonaní práce (volám to brigáda). Čiže bola by som dobrovoľne nezamestnaná a platila by som si iba zdravotné poistenie.Tesne pred nástupom na materskú dovolenku (napr.3.7.2007) by som sa zamestnala na TPP v nejakej inej spoločnosti s vymeriavacím základom 28.000sk (ako ste spomínali) Bolo by možné aj takéto riešnenie???? Alebo pri platení nemocenského poistenia nesmie byť žiadne hluché obdobie - (obdobie neplatenia nem. poistenia)????
Dúfam, že sa nepýtam príliš veľa, ale nepoznám žiadnu osobu, ktorá by mi vedela poradiť v týchto veciach, tak píšem Vám.
Je tehotná žená v ochrannej lehote 6 mesiacov, aj keď ukončí pracovný pomer ona sama, alebo len ak ho ukončí zamestnávateľ???

ďakuejm V poistení môže byť prestávka aj prerušenie, ale základné pravidlo je to, že ak chcem dostávať materskú napr. ako zamestnanec, musím splniť podmienku 270 dní poistenia za posledné 2 roky ako zamestnanec. Toto poistenie nemusí byť súvislé, môže byť prerušované ale v súčte musí byť minimálne 270 dní. Zamestnanie na DOVP tam predpokladám že nie si nemocensky poistená. To je odpoveď na podstatu tvojich farebne označených otázok.
jankasm
09.01.07,19:11
Je tehotná žená v ochrannej lehote 6 mesiacov, aj keď ukončí pracovný pomer ona sama, alebo len ak ho ukončí zamestnávateľ???

ďakuejm

Súhlasím s odpoveďou od Manual, do úvahy sa berie len pracovný pomer /z dohody o vykonaní práce predsa neplatíš nemocenské poistenie/, a musí byť splnená podmienka poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch /aj prerušovane/.
Ešte doplním odpoveď na tvoju poslednú otázku: ochranná lehota tehotnej ženy je 6 mesiacov po ukončení PP, je jedno, ktorá strana ho ukončí.
marla20
10.01.07,10:00
Ešte by som rada vedela, akú podobu má mať písomné oznámenie o mojej tehotnosti, ktoré predložím zamestnávateľovi. Po predložení oznámenia je zamestnávateľ povinný ho podpísať, alebo aký je tam postup. Ďakujem
ajobs
10.01.07,11:50
Súhlasím s Manualom, je to presne tak ako píše v príspevku č.23.
ajobs
10.01.07,11:52
Ešte by som rada vedela, akú podobu má mať písomné oznámenie o mojej tehotnosti, ktoré predložím zamestnávateľovi. Po predložení oznámenia je zamestnávateľ povinný ho podpísať, alebo aký je tam postup. Ďakujem

Je to jednoduchý list, kde mu oznámiš, že si tehotná. Zamestnávateľ je povinný toto oznámenie akceptovať - môžeš to odovzdať do podateľne, alebo na nejaký personálny úsek oproti podpisu.
marla20
12.01.07,10:25
Rada by som vedela ako to funguje, ak žena na materskej dovolenke vykonáva nejakú prácu na doma. Myslíte, že existuje nejaká seriózna spoločnosť, ktorá ponúka takúto prácu, pretože na internete je ich dosť, ale zdajú sa mi podozrivé, keď hneď na začiatku pýtajú štartovací poplatok 500,- sk. (alebo nejakú inú finančnú čiastku). Neviete mi nejakú doporučiť?? Veľmi pekne ďakujem.
tarina
12.01.07,11:43
váz. pan Mihal,

chcela by som sa opytat na poberanie materskeho. som v 6.mesiaci tehotenstva, termin mam v aprili - co mi vychadza materska dovolenka od marca. ale zmluvu v praci mam len na dobu urcitu do konca januara, tym padom ostavam nezamestnana a pre nezamestnanu materska dovolenka neexistuje. znamena to ze aj materske si mozem narokovat az od dna porodu, alebo na materske mam narok uz od toho marca? podmienku na ziskanie materskeho splnam, len neviem ako sa berie do toho obdobie ked budem nezamestnana. vo februari si este budem musiet zaplatit sama nemocenske??? alebo sa mi cele to obdobie na ziskanie materskeho kvoli tomu ze budem nezamestnana prerusi??? ak nie vyska materskeho sa mi bude ratat z obdobia ked som bola zamestnana?
este otazka...stat plati odvody za matku uz od obdobia ked pobera materske, alebo od kedy? aby som vlastne vedela na com som, co si mam platit ...... dakujem za radu

katarina
SlavkaNr
12.01.07,12:24
Dobry den. V prvom rade chcem vyjadrit svoje nadsenie z tejto novely, ktoru som uuuuplne prehliadla. Naposledy, ked som sa informovala, RD sa nezaratavala do 270dni, takze aj napriek tomu, ze som bola v pracovnom pomere, ale na RD, (cize som 2,5 roka nepracovala) som nemala narok na materske, iba na RP, co mi bolo dost luto, pretoze na prvu MD som nastupovala s velmi dobrym platom, ale nic z toho, kedze vtedy bol urceny strop cca 7500Sk. A velmi mudra som dnes chodila po uradoch (vybavovala som si RP na druhe dieta), a vsade mi hovorili, ze mam narok na materske. Tak som si to musela niekde overit, a pan Mihálik ma zachranil. DAKUJEM.

Ale predsa mam dve otazky. Od zamestnavatela potrebujem potvrdenie o predpokladanom prijme. A on nevie, ci hrubom alebo cistom. A teta na socialnom mi to uz nedviha. Ak som nepracovala, mal by to byt moj posledny prijem, ktory som dostala, je to tak?
A druha otazka. Na MD som nastupila 05.01.2007 (6tyzdnov pred porodom). Zaroven som k 08.01.2007 dala dceru do statnej skolky, teda prichadzam o RP. Aky prispevok mi prislucha za januar? Materske alebo RP?
Dakujem
natana
13.01.07,19:28
Chcela by som sa spýtať, či sa mi do 270 dní započítava aj rodičovská dovolenka ak je dieťa staršie ako tri roky. (totižto pracovala som od 1.augusta 2005 do 15.mája 2006 (ale z toho očr som bola 10 dní) ale zo zdravotných dôvodov dcéry som požiadala v práci o rodičovskú dovolenku a vyhoveli mi. Dcéra má štyri roky, ale rodičovský príspevok nepoberám, lebo dcéra nemá priznaný štatút "dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav"). Teda moja otázka vlastne znie, či mám nárok na materské, ked som v júni otehotnela a predpokladaný termín pôrodu mám v marci 2007. A tiež by som sa chcela spýtať, či som povinná sama sa registrovať (alebo nejaké iné povinnosti) v soc.poisťovni, alebo to spraví za mňa zamestnávateľ, ked mu dodám potrebné doklady.
Za odpoved vopred dakujem
alex33
14.01.07,18:36
chcela by som sa informovať, z čoho sa mi vypočíta materské, som živnostníčka, na MD nastúpim v máji 2007, v období 7/2005 - 6/2006 som bola povinný platca a platila som odvody 2288Sk, v roku 2005 som mala nižší príjem a so dobrovoľný platca, platím 336Sk na nemocenské poistenie, bude mať na výšku materského môj príjem za rok 2006, ktorý uvediem v daňovom priznaní v marci 2007?
jankasm
15.01.07,08:05
Ale predsa mam dve otazky. Od zamestnavatela potrebujem potvrdenie o predpokladanom prijme. A on nevie, ci hrubom alebo cistom. A teta na socialnom mi to uz nedviha. Ak som nepracovala, mal by to byt moj posledny prijem, ktory som dostala, je to tak?
A druha otazka. Na MD som nastupila 05.01.2007 (6tyzdnov pred porodom). Zaroven som k 08.01.2007 dala dceru do statnej skolky, teda prichadzam o RP. Aky prispevok mi prislucha za januar? Materske alebo RP?
Dakujem

Predpokladaný príjem je príjem, ktorý by si momentálne dostala, keby si pracovala. Takže nie príjem napr. zpred 4 rokov. Ak pracuje niekto na tvojom mieste, tak zamestnávateľ môže uviesť príjem, ktorý má momentálne osoba, pracujúca na tvojom mieste, ale kľudne môže byť aj vyšší, ak ti chce trošku prilepšiť.
Príjem sa uvádza v hrubom.
Čo sa týka príspevkov za január, myslím, že by si mala dostať klasicky rodičovský príspevok, pretože ten ti patrí aj keď si podmienky naň splnila len 5 dní v mesiaci a zároveň od 5.1.2007 začneš normálne dostávať aj materské.
viktora
15.01.07,17:00
pán Mihál, potrebujem poradiť..od 19.1.2007 uzatváram nový pp na dobu určitú do 31.1.2007. 23.1. 2007 nastupujem na md, moje RO bude 19.-22.1.2007, pričom 2 dni-20. a 21.1. je sobota a nedela.. Všetky podm.nároku na materskú splnam...chcem len poradiť, akú mzdu mám mať v PZ od nového zamestnávateľa tak aby som dosiahla čo najvyššiu materskú? dakujem
Manual
15.01.07,20:19
Stačí mzda 25911,- Sk alebo 26000,- Sk
viktora
15.01.07,20:25
určite?len si to chcem overiť-jeden poradak, ktorému vdačím za info mi poradil 38 500 a uviedol mi pri tom aj výpočty-a celkom to sedelo...tak ktorú sumu?
lubkast
15.01.07,21:31
Dobrý deň pán Mihál,
celý večer pozorne čítam všetky Vaše príspevky k vyplácaniu materskej, len moja škoda že až teraz. Som SZČO - povinne odvádzam do sociálnej poisťovne stále z minimálnej mzdy nepretržite od 07-2005 - spĺňam podmienku 270 dní. Na MD by som mala nastúpiť v marci 2007. Má pre mňa zmysel zvýšiť odvod do nemocenského poistenia z max. VZ ešte aspoň za január a február 2007 - ovplyvní to výšku materskej?
ajobs
15.01.07,22:23
určite?len si to chcem overiť-jeden poradak, ktorému vdačím za info mi poradil 38 500 a uviedol mi pri tom aj výpočty-a celkom to sedelo...tak ktorú sumu?

Tak, ako som ti to napísal. Však si to môžeš prepočítať.
marla20
17.01.07,11:44
Dobrý deň, mňa by ešte zaujímalo, ako to funguje, ak je žena v skúšobnej dobe a je tehotná. Je to môj prípad, nastúpila som v Novembri 2006 a v Decembri 2006 som zistila, že čakám bábätko. Včera som to oznámila zamestnávateľovi (písomne aj ústne). Neviete mi poradiť???? Môžu rozviazať pracovný pomer s tehotnou ženou aj počas skúšobnej doby??? Čo by ste mi poradili?? Ďakujem.
lukuc
01.03.07,08:49
Dobrý deň p.Mihál,
tých otázok a odpovedí na danú tému je tu neúrekom, trochu sa mi rozjasnilo...ale predsa Vás chcem poprosiť o odpoveď na môj "prípad".Som SZČO nepretržite od r. 2003, odvody platím z min.VZ. Bohužiaľ som nestihla pred koncom roka zmenu výšky odvodov tak, aby sa mi ND, resp.MD počítali z max.VZ. Keďže sa intenzívne pokúšam dostať na MD http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif, rozmýšľam, či ešte môžem niečo teraz urobiť pre zvýšenie dávok z NP. Ako SZČO mám rozhod.obdobie r.2006. Pomohlo by mi dobrovoľné nemocenské pripoistenie, ak by som začala platiť napr. 2.3.2007-z min.VZ a na konci príp.tehotenstva (napr.v polovici 9.mesiaca) by som zmenila odvod-(z max.VZ mínus VZ, ktorý mám ako SZČO)?
Ak by som takto splnila podmienku 270 dní dobrovoľného poistenia (čo by bolo 27.11.) tak by sa mi dávky NP spočítali-za SZČO aj z dobrovoľného poistenia? Alebo som to poplietla? Vopred ďakujem za odpoveď.
ajobs
01.03.07,09:41
Dobrý deň p.Mihál,
tých otázok a odpovedí na danú tému je tu neúrekom, trochu sa mi rozjasnilo...ale predsa Vás chcem poprosiť o odpoveď na môj "prípad".Som SZČO nepretržite od r. 2003, odvody platím z min.VZ. Bohužiaľ som nestihla pred koncom roka zmenu výšky odvodov tak, aby sa mi ND, resp.MD počítali z max.VZ. Keďže sa intenzívne pokúšam dostať na MD http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif, rozmýšľam, či ešte môžem niečo teraz urobiť pre zvýšenie dávok z NP. Ako SZČO mám rozhod.obdobie r.2006. Pomohlo by mi dobrovoľné nemocenské pripoistenie, ak by som začala platiť napr. 2.3.2007-z min.VZ a na konci príp.tehotenstva (napr.v polovici 9.mesiaca) by som zmenila odvod-(z max.VZ mínus VZ, ktorý mám ako SZČO)?
Ak by som takto splnila podmienku 270 dní dobrovoľného poistenia (čo by bolo 27.11.) tak by sa mi dávky NP spočítali-za SZČO aj z dobrovoľného poistenia? Alebo som to poplietla? Vopred ďakujem za odpoveď.


Áno, dobre uvažuješ, iba nechápem prečo váhaš s prihlásením na DNP - choď sa prihlásiť ešte dnes, zajtra môže byť neskoro.
lukuc
01.03.07,09:56
Ďakujem za odpoveď, tak sa utekám prihlásiť... http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
falco91
02.03.07,13:38
Vazeny pan Mihal,
Obraciame sa k vam s prosbou o radu.Moja partnerka pracovala na Slovensku od roku 1998 do 31.jula 2005,pracovala ako ucitelka,odvadzala vsetky odvody atd.Od jul 2005 pracuje v Anglicku-taktiez plati vsetky odvody atd.no zamestnavatel odmietol platit matersku-SMP-statutory maternity pay.Partnerka je tehotna,termin porodu je stanoveny na 15.jun 2007.My by sme sa chceli vratit na Slovensko,no chceli by sme sa opytat ci teda ma narok na matersku,pretoze ako to je podla zakona,tak si tiez niesme celkom isty,pretoze 2 roky pred porodom bola nemocensky poistena ale..,alebo ako by sme mali postupovat?
Dakujeme za vasu odpoved.
Juraj&Zuzana
ajobs
03.03.07,01:12
Vazeny pan Mihal,
Obraciame sa k vam s prosbou o radu.Moja partnerka pracovala na Slovensku od roku 1998 do 31.jula 2005,pracovala ako ucitelka,odvadzala vsetky odvody atd.Od jul 2005 pracuje v Anglicku-taktiez plati vsetky odvody atd.no zamestnavatel odmietol platit matersku-SMP-statutory maternity pay.Partnerka je tehotna,termin porodu je stanoveny na 15.jun 2007.My by sme sa chceli vratit na Slovensko,no chceli by sme sa opytat ci teda ma narok na matersku,pretoze ako to je podla zakona,tak si tiez niesme celkom isty,pretoze 2 roky pred porodom bola nemocensky poistena ale..,alebo ako by sme mali postupovat?
Dakujeme za vasu odpoved.
Juraj&Zuzana

Musí získať 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch, čo zrejme nesplní. Takže nemá nárok na materské podľa zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.
falco91
03.03.07,11:39
Takze ak musi ziskat 270 dni nemocenskeho poistenia v poslednych 2 rokoch,ale nesplna podmienky,pretoze pracovala v zahranici a nie na Slovensku,tak si to moze ale kupit?Teda,ze by si doplatila,alebo zaplatila 270 dni v poslednych 2 rokoch a teda bude mat narok na matersky prispevok??Tak??
ajobs
03.03.07,12:57
Takze ak musi ziskat 270 dni nemocenskeho poistenia v poslednych 2 rokoch,ale nesplna podmienky,pretoze pracovala v zahranici a nie na Slovensku,tak si to moze ale kupit?Teda,ze by si doplatila,alebo zaplatila 270 dni v poslednych 2 rokoch a teda bude mat narok na matersky prispevok??Tak??


Nie, spätne si toto obdobie nemôže doplatiť. Ale po narodení dieťaťa má nárok na rodičovský prspevok vo výške 4.440 Sk.
falco91
03.03.07,15:24
A co treba na splnenie naroku na rodicovsky prispevok?Aku dobu sa vyplaca?
ajobs
03.03.07,17:08
A co treba na splnenie naroku na rodicovsky prispevok?Aku dobu sa vyplaca?

Vypláca sa do 3 rokov veku dieťaťa, pričom dieťa aj poberateľ RP musia mať trvalý pobyt v SR, a dieťa nesmie byť umiestnené v štátnej škôlke. Samozrejme, rodič-poberateľ RP sa o dieťa musí riadne starať.
Viac viď tu http://www.employment.gov.sk/DIS/davky_statnej_soc_podpory/rodicovsky_prispevok/1_RP_vseobecne_informacie.htm
Givelenka
07.03.07,06:13
Dobrý deň, v roku 2005 som bola nemoc. poistená ako zamestnanec
od 1.8.-31.1. Od 1.1. do 10.8. 06 som bola nezamestnaná. A od 10.8.06 som SZČO, DNP som od 1.9.2006. Termín nástupu na MD 3.2. Ak som to správne pochopila tak mám nárok len na rodičovský príspevok, ale na materské nie?
Myslela som že ak sa dobrovoľne poistím nadviažem tak na NP zo zamestnania ale som sa asi mýlila...
Manual
07.03.07,06:18
V každom poistení musíš splňať 270 dní poistenia ZVLAŠŤ v posl. 2 rokoch, nemusí byť súvislé, môže byť aj prerušované
Janka 315
07.03.07,10:31
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu.Do TPP som nastúpila 1.7.2004, od 1.1.2006 mám hrubý plat vo výške 23 000Sk. Na MD by som mala nastúpiť v Septembri 2007. Mohli by ste mi prosím dať vedieť aká bude asi výška materskej? Resp. keby ste mi mohli poradiť ako si ja ako laik môžem vypočítať aspoň približnú výšku materskej. Na výplatnej páske mám uvedené Mz.časFPDM - hod/Sk, pov.poist.,priem.zár.hod.
Ďakujem.
Jozef Mihál
07.03.07,10:41
Materská = (zjednodušene) mesačne suma približne 55% z priemerného mesačného hrubého platu z vlaňajšieho roka.
Zuzkall
08.03.07,18:08
Dobry den pan Mihal, verim, ze som si dostatocne pozorne prestudovala Vase prispevky a rady. Mohli by ste mi prosim napisat, ci uvazujem spravne v tejto modelovej situácii:

Napr. k 1.6.2007 sa dobrovolne nemocensky poistim z minimalneho vymeriavacieho zakladu. Napr. niekedy v priebehu septembra 2007 sa mi podari otehotniet a termin porodu by bol napr. 20.6.2008, nastup na matersku teda 9.5.2008. Po dosiahnutí 270 dni dobrovolneho nedomocenskeho poistenia toto ukoncim (teda zaciatkom marca 2008). Pocas celeho roka 2007 som aj zamestnana, takze 270 dni nemocenskeho poistenia ako zamestnanec tiez nie je problem. Napr. k 30.4.2008 sucasny pracovny pomer ukoncim a 1.5.2008 nastupim napr. aj u toho isteho zamestnavatela opat, ale uz so mzdou na urovni max. vymeriavacieho zakladu. Od napr. 6.5.2008 si vezmem neplatene volno a v socialnej poistovni sa 6.5. opat prihlasim na dobrovolne nemocenske poistenie, tiez z max. vymeriavacim zakladom. 9.5.2008 nastupim na matersku (pocas materskej nie som povinna platit poistne, takze zaplatim z maximalneho vymeriavacieho zakladu iba par dni).

Takto mam narok na materske z nemocenskeho poistenia zamestnanca vo vyske 55 % z max. denného vymariavacieho zakladu, rozhodujuce obdobie je 1.5.-5.5.2008 (pretoze sa odrata pocet dni neplateneho volna) a tiez mam narok na materske z dobrovolneho nemocenskeho poistenia vo vyske 55 % z max. denneho vymariavacieho zakladu, rozhodujuce obdobie je 6.5.-8.5.2008.
NEMYLIM SA V NIECOM?

Mam este jednu otazku, ako je to s platenim dobrovolneho nemocenskeho poistenia po nastupe na rodicovsku dovolenku, teda po skonceni materskej dovolenky? Mozem sa potom rozhodnut, ci dobrovolne nemocenske poistenie ukoncim alebo ho budem dalej platit a pripadne to vyuzijem v pripade PN.
butrus
09.03.07,10:14
Dobrý deň pán Mihál, moja otázka je trochu z iného súdka, ale som tu na porade prvýkrát a nejako sa tu zatiaľ neviem vyznať.
Mám nasledovný problém. Som zamestnaná na dobu neurčitú. V auguste 2006 mi zamestnávateľ oznámil, že projekt na ktorom pracujem sa presťahuje do iného mesta, a buď teda odídem aj ja alebo tu zostanem a budem pracovať na tej istej pozícii, ale na novom projekte, ktorý sem mal prísť. Tak som súhlasila s druhou možnosťou a očakávala príchod nového projektu. Lenže neprišiel. A tak mi v januári 2007 ponúkli novú pozíciu, na ktorú mám o týždeň pohovor a mám obavy z jeho zvládnutia, lebo som technik a nová pozícia je o účtovníctve. Ale to je v tejto chvíli druhoradé. Môj problém je v tom, že na novú pozíciu by som mala nastúpiť k 1.4.2007. Lenže vyzerá to tak, že som tehotná a teda neviem čo mám urobiť. Buď pôjdem na pohovor, príjmu ma na nové miesto a potom keď budem v treťom mesiaci, tak im to oznámim (zdá sa mi to dosť neférové konanie, ale nechem prísť o zamestnanie). Ale skôr sa obávam tej možnosti, že ma nepríjmu na novú pozíciu a dajú mi výpoveď z organizačných dôvodov s 2-mesačným odstupným a ja neviem ako to potom bude s mojou materskou? Nebolo by lepšie v tomto prípade oznámiť tehotenstvo hneď potom ako sa dozviem negatívny výsledok pohovoru, aby mi nestihli dať výpoveď? Museli by mi v takomto prípade dať nejaké náhradné zamestnanie až po dobu nástupu na materskú dovolenku?
ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ste môj záchranca v tejto chvíli :-)
Jozef Mihál
09.03.07,11:04
Ak povinné nemocenské poistenie zamestnanca zaniklo v období tehotenstva, ochranná lehota je 6 mesiacov. Na materské teda môžete nastúpiť do 6 mesiacov od ukončenia zamestnania. Na materské je pritom možné nastúpiť 8 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu.

To spolu dáva 8 mesiacov.

V praxi to znamená, že ak zo zamestnania odídete v 2.mesiaci tehotenstva, budete mať nárok na materské.
Lusia
12.03.07,07:42
Dobry den pan Mihal! ziadam vas este raz o pomoc a radu. Moj pribeh:
Som SZCO, od maja 2006 si platim dobrovolne nemocenske poistenie z max. vymeriavaceho zakladu. nakolko som uz splnila podmienku 270 dni, uvazovala som nad zrusenim dobrovolneho poistenia, nakolko mi bude plynut ochranna lehota. v Juli 2007 by som mala nastupit na matersku dovolenku. Problem nastava v tom, ze od 1.7.2007 sa stavam povinnym platcom soc.poistenia a "mila" pani na soc. poistovni mi povedala, ze jedina moznost ako vobec ziskat narok na matersky prispevok je prerusit zivnost pred 1.7.2007, nakolko rozhodujucim obdobim v mojom pripade bude povinne platenie soc.poistenia ktore zacne 1.7.2007.
je to pravda? pomoze ak nezrusim dobrovolne poistenie? bude mi materska vyplatena z neho? poradte prosim, lebo zacinam byt zo slovenskych zakonov zufala.dakujem
jankasm
12.03.07,10:45
Dobry den pan Mihal! ziadam vas este raz o pomoc a radu. Moj pribeh:
Som SZCO, od maja 2006 si platim dobrovolne nemocenske poistenie z max. vymeriavaceho zakladu. nakolko som uz splnila podmienku 270 dni, uvazovala som nad zrusenim dobrovolneho poistenia, nakolko mi bude plynut ochranna lehota. v Juli 2007 by som mala nastupit na matersku dovolenku. Problem nastava v tom, ze od 1.7.2007 sa stavam povinnym platcom soc.poistenia a "mila" pani na soc. poistovni mi povedala, ze jedina moznost ako vobec ziskat narok na matersky prispevok je prerusit zivnost pred 1.7.2007, nakolko rozhodujucim obdobim v mojom pripade bude povinne platenie soc.poistenia ktore zacne 1.7.2007.
je to pravda? pomoze ak nezrusim dobrovolne poistenie? bude mi materska vyplatena z neho? poradte prosim, lebo zacinam byt zo slovenskych zakonov zufala.dakujem

Je pravda v tom, že keďže by ti síce plynula ochranná lehota z titulu DNP mala by si mať nárok na materské. Lenže už tu boli prípady, že SP materské z DNP neuznala, pretože v ochrannej lehote vzniklo nové poistenie, a to z titulu SZČO alebo z titulu zamestnanca.
Riešením by podľa mňa bolo pokračovať v platení DNP avšak kľudne stačí z minima, pretože rozhodujúcim obdobím pre výpočet DVZ bude rok 2006, čiže už od januára ti stačilo platiť z minima. Takže jedna možnosť je znížiť VZ, z ktorého platíš poistné ako DNP (upozorňujem, nie zrušiť DNP len znížiť VZ).
Alebo by tu bola ešte aj druhá možnosť. Keďže podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch už máš splnenú, môžeš DNP ukončiť a napr. v júni sa znovu prihlásiť s maximálnym VZ.
Lusia
13.03.07,08:34
dakujem krasne!!!asi to nebudem riskovat a znizim si vymeriavaci zaklad na minimum a budem si pekne platit do nastupu na matersku. spadol mi kamen zo srdca
butrus
13.03.07,08:59
Dobrý deň pán Mihál, mám ešte jednu otáku. Od 1.7. 2004 som bola zamestnaná v spoločnosti A, kde som ukončila pracovnú zmluvu k 31.5. 2006. Od 1.6. 2006 som nastúpila do spoločnosti B kde v súčasnosti stále pracujem. Zatiaľ som nebola PN, ani OČR, v kuse pracujem. Od 11.10. 2007 by som mala nastúpiť na materskú, pričom termín pôrodu je určený na 21.11.2007. Ale pravdepodobne od 1.4. 2007 nastúpim na rizikové - teda budem až do pôrodu doma. Ako to ovplyvní výšku materskej? Z akého základu bude moja materská vypočítavaná?
ďakujem
butrus
13.03.07,09:24
ešte jedna podotázka - niekde som čítala, že výška sadzby pre výpočet materského príspevku má stanovenú hornú hranicu - myslím že okolo 25000 Sk - hrubý príjem. Je takáto hranica stanovená aj pre výpočet PN?
Jozef Mihál
13.03.07,09:40
Je pravda v tom, že keďže by ti síce plynula ochranná lehota z titulu DNP mala by si mať nárok na materské. Lenže už tu boli prípady, že SP materské z DNP neuznala, pretože v ochrannej lehote vzniklo nové poistenie, a to z titulu SZČO alebo z titulu zamestnanca.
Riešením by podľa mňa bolo pokračovať v platení DNP avšak kľudne stačí z minima, pretože rozhodujúcim obdobím pre výpočet DVZ bude rok 2006, čiže už od januára ti stačilo platiť z minima. Takže jedna možnosť je znížiť VZ, z ktorého platíš poistné ako DNP (upozorňujem, nie zrušiť DNP len znížiť VZ).
Alebo by tu bola ešte aj druhá možnosť. Keďže podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch už máš splnenú, môžeš DNP ukončiť a napr. v júni sa znovu prihlásiť s maximálnym VZ.
Súhlas s príspevkom od Janky. Samozrejme nesúhlas s výkladom zákona zo strany SP...Skúsite ísť hlavou proti múru? Asi bude lepšie zostať pri platení DNP ale znížiť VZ na minimum.
Jozef Mihál
13.03.07,09:43
Dobrý deň pán Mihál, mám ešte jednu otáku. Od 1.7. 2004 som bola zamestnaná v spoločnosti A, kde som ukončila pracovnú zmluvu k 31.5. 2006. Od 1.6. 2006 som nastúpila do spoločnosti B kde v súčasnosti stále pracujem. Zatiaľ som nebola PN, ani OČR, v kuse pracujem. Od 11.10. 2007 by som mala nastúpiť na materskú, pričom termín pôrodu je určený na 21.11.2007. Ale pravdepodobne od 1.4. 2007 nastúpim na rizikové - teda budem až do pôrodu doma. Ako to ovplyvní výšku materskej? Z akého základu bude moja materská vypočítavaná?
ďakujem
PN-ka z dôvodu rizikového neovplyvní v tomto prípade výšku materského.

Materské sa vypočíta z rozhodujúceho obdobia daného ako rok 2006. Teda zjednodušene 55% z priemerného zárobku v roku 2006 - najviac však z maximálneho VZ platného počas roka 2006 (23xxx + 25911).

Detto PN.
adriana dem.
13.03.07,13:40
Vážený pán Mihál,
rada by som vás požiadala o radu. Od apríla roku 2005 som na materskej, resp. rodičovskej dovolenke. Predtým som pracovala vo verejnej správe ako asistentka. Plánujeme však ďalšie dieťatko a preto by som sa vás chcela spýtať, ako to bude následne s vyplácaním rodičovského príspevku v mojom pripade. Momentálne dostávam tých 4440,-Sk. Dnes som sa bola poistiť v Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne poistená osoba zatiaľ s najnižším vymeriavacím základom 7600,- Sk, neskôr by som chcela vymeriavací základ zmeniť na najvyšší. Plánujem, že poistená budem viac ako 270 dní, kým porodím druhé dieťa. Na aký materský príspevok budem mať potom nárok? Budem máť nárok na tých 4440,-Sk plus poistné z poistenia dobrovoľne poistenej osoby? Ak dobre počítam, tak by to malo byť okolo 14 tisíc mesačne po dobu tých 28 týždňov. Alebo sa mýlim?!
Ďakujem, s pozdravom Adriana D.
ajobs
13.03.07,14:46
Vážený pán Mihál,
rada by som vás požiadala o radu. Od apríla roku 2005 som na materskej, resp. rodičovskej dovolenke. Predtým som pracovala vo verejnej správe ako asistentka. Plánujeme však ďalšie dieťatko a preto by som sa vás chcela spýtať, ako to bude následne s vyplácaním rodičovského príspevku v mojom pripade. Momentálne dostávam tých 4440,-Sk. Dnes som sa bola poistiť v Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne poistená osoba zatiaľ s najnižším vymeriavacím základom 7600,- Sk, neskôr by som chcela vymeriavací základ zmeniť na najvyšší. Plánujem, že poistená budem viac ako 270 dní, kým porodím druhé dieťa. Na aký materský príspevok budem mať potom nárok? Budem máť nárok na tých 4440,-Sk plus poistné z poistenia dobrovoľne poistenej osoby? Ak dobre počítam, tak by to malo byť okolo 14 tisíc mesačne po dobu tých 28 týždňov. Alebo sa mýlim?!
Ďakujem, s pozdravom Adriana D.

Nie som síce pán Mihál, ale skúsim odpovedať. Ak budeš platiť DNP viac ako 270 dní, a tesne pre nástupom na MD sa odhlásiš z minima a prihlásiš z maxima (vtedy už bude maximum 28.142 Sk), budeš dostávať materské počas 28 týždňov vo výške 55% tohto maxima. Rodičovský príspevok budeš dostávať až po skončení materského, a to až do 3 rokov dieťaťa (pri splnení podmienok). Z DNP sa však netreba odhlásiť - počas poberania RP môžeš z DNP čerpať ošetrovné a nemocenské.
adriana dem.
13.03.07,14:54
Nie som síce pán Mihál, ale skúsim odpovedať. Ak budeš platiť DNP viac ako 270 dní, a tesne pre nástupom na MD sa odhlásiš z minima a prihlásiš z maxima (vtedy už bude maximum 28.142 Sk), budeš dostávať materské počas 28 týždňov vo výške 55% tohto maxima. Rodičovský príspevok budeš dostávať až po skončení materského, a to až do 3 rokov dieťaťa (pri splnení podmienok). Z DNP sa však netreba odhlásiť - počas poberania RP môžeš z DNP čerpať ošetrovné a nemocenské.

Ďakujem za odpoveď. Ibaže ja už na materskej som a budem na nej aj vtedy, keď porodím druhé dieťa. Má to na to nejaký vplyv? V tom prípade by mal byť rozhodujúci dátum pôrodu a nie termín nástupu na MD, či nie?
ajobs
13.03.07,15:00
Ďakujem za odpoveď. Ibaže ja už na materskej som a budem na nej aj vtedy, keď porodím druhé dieťa. Má to na to nejaký vplyv? V tom prípade by mal byť rozhodujúci dátum pôrodu a nie termín nástupu na MD, či nie?

Ty nie si na materskej, ale na rodičovskej dovolenke, to za prvé. Neviem, či tvoj pracovný pomer ešte trvá, alebo nie, pretože ak trvá, mala by si mať nárok na materské aj z pracovného pomeru (ak splníš 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch-čo zrejme áno), a aj z DNP. Len je to potrebné dobre načasovať.
P.S. Samozrejme, ak nesplníš z DNP 270 dní do dňa nástupu na MD, počíta sa tých 270 dní až do dňa pôrodu. Materské sa ovšem začne vyplácať iba odo dňa splnenia podmienky 270 dní, teda ak to bude napr. 2 dni pred pôrodom, iba od tohto dňa.
adriana dem.
13.03.07,15:31
Ty nie si na materskej, ale na rodičovskej dovolenke, to za prvé. Neviem, či tvoj pracovný pomer ešte trvá, alebo nie, pretože ak trvá, mala by si mať nárok na materské aj z pracovného pomeru (ak splníš 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch-čo zrejme áno), a aj z DNP. Len je to potrebné dobre načasovať.
P.S. Samozrejme, ak nesplníš z DNP 270 dní do dňa nástupu na MD, počíta sa tých 270 dní až do dňa pôrodu. Materské sa ovšem začne vyplácať iba odo dňa splnenia podmienky 270 dní, teda ak to bude napr. 2 dni pred pôrodom, iba od tohto dňa.

Máš pravdu, som na rodičovskej. Pracovný pomer mi stále trvá. Aj keď sa začne vyplácať materské od dňa pôrodu (napr.), tiež sa bude vyplácať tých 28 týždňov, či nie?! O peniaze ani v tomto prípade neprídem, však?! Ďakujem, a.d.
ajobs
13.03.07,21:14
Máš pravdu, som na rodičovskej. Pracovný pomer mi stále trvá. Aj keď sa začne vyplácať materské od dňa pôrodu (napr.), tiež sa bude vyplácať tých 28 týždňov, či nie?! O peniaze ani v tomto prípade neprídem, však?! Ďakujem, a.d.


Pozri § 48, ods.7 zákona o sociálnom poistení. Takže ak nastúpiš na MD napr. 6 týždňov pred TP, potom sa bude vyplácať materské po pôrode 22 týždňov, ak nastúpiš 8 týždňov pred TP, potom sa bude vyplácať materské 20 týždňov po pôrode. Je len logické, že keď dosiahneš 270 dní DNP tesne pred pôrodom, spätne ti už žiadne materské SP nedoplatí. Preto je vhodné dosiahnuť 270 dní DNP pred nástupom na MD.
Zuzana172
15.03.07,12:32
Dobry den, som laik v tychto veciach ale to o ocom sa bavite je zaujimave.
Tiez uvazujem o tehotenstve. Chcem sa spytat ako je to v mojom pripade.
16 mesiacov som pracovala vo firme, u ktorej som ukoncila pracovny pomer 14.8.2006 a moj priemerny zarobok bol 9.000,-Sk. Od 15.8.2006 do 13.3.2007 som bola zamestnana u inej firmy a moja priemerna hruba mzda bola 25.000,-Sk. Od 14.3.2007 som sa zaevidovala na urade prace.
Mozem sa aj ja dobrovolne nemocensky pripoistit a platit si nem. poistenie az do porodu v rovnakej vyske ako som odvadzala z mojho doterajsieho platu t.j. sumu rovnu 4,4% z 25.000,-Sk a ak v najblizsej dobe otehotniem bude mi vyplacana materska dovolenka vo vyske 55% z tejto sumy? Plati to aj pre nezamestnanych? Velmi pekne dakujem.
Zuzana172
15.03.07,16:55
Dobry den p. Mihal,
Este mam jednu otazku. Moja svagrina poberala min. mzdu pocas 3 rokov pred otehotnenim. Planovany termin porodu ma 5.5.2007. Existuje nejaka moznost zvysit si matersku dovolenku napr. ak sa dobrovolne pripoisti za mesiac marec?
Vopred Vam velmi pekne dakujem
ajobs
15.03.07,19:31
Dobry den, som laik v tychto veciach ale to o ocom sa bavite je zaujimave.
Tiez uvazujem o tehotenstve. Chcem sa spytat ako je to v mojom pripade.
16 mesiacov som pracovala vo firme, u ktorej som ukoncila pracovny pomer 14.8.2006 a moj priemerny zarobok bol 9.000,-Sk. Od 15.8.2006 do 13.3.2007 som bola zamestnana u inej firmy a moja priemerna hruba mzda bola 25.000,-Sk. Od 14.3.2007 som sa zaevidovala na urade prace.
Mozem sa aj ja dobrovolne nemocensky pripoistit a platit si nem. poistenie az do porodu v rovnakej vyske ako som odvadzala z mojho doterajsieho platu t.j. sumu rovnu 4,4% z 25.000,-Sk a ak v najblizsej dobe otehotniem bude mi vyplacana materska dovolenka vo vyske 55% z tejto sumy? Plati to aj pre nezamestnanych? Velmi pekne dakujem.

Nie, dobrovoľné nemocenské poistenie je potrebné platiť minimálne 270 dní (v posledných 2 rokoch), a až potom môžeš z neho poberať materské. Najskôr plať DNP z minima (t.j.7600 Sk), a tesne pred nástupom na MD sa odhlásiš z minima a prihlásiš z maxima (to už bude od 1.7.2007 28142 Sk). Potom bude materské 55% z tejto sumy. A prečítaj si ešte raz pozorne články od Dr.Mihála-asi si to dôsledne neurobila.
ajobs
15.03.07,19:33
Dobry den p. Mihal,
Este mam jednu otazku. Moja svagrina poberala min. mzdu pocas 3 rokov pred otehotnenim. Planovany termin porodu ma 5.5.2007. Existuje nejaka moznost zvysit si matersku dovolenku napr. ak sa dobrovolne pripoisti za mesiac marec?
Vopred Vam velmi pekne dakujem

A je ešte zamestnaná ??? Ak nie, a splní 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca v posledných 2 rokoch, potom sa môže krátkodobo teraz zamestnať s max. mzdou 25.911 Sk - z tejto sa jej vypočíta materské.
DNP jej už nepomôže - viď predchádzajúci príspevok.
Zuzana172
15.03.07,20:37
Dakujem za odpovede, je pravda ze som to necitala dosledne a preto som sa nevedela zorientovat.
Urobila som vsak chybu, svagrina ma termin porodu 5.4.2007 a nie 5.5.2007 a v sucasnosti je uz doma :-) Splna vsak 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca v posledných 2 rokoch, zial sancu zamestnat sa s max. mzdou uz nema. Je mozne este nieco urobit pre zvysenie materskeho? Pravdepodobne nie, vsak? Dakujem
ajobs
16.03.07,13:34
Dakujem za odpovede, je pravda ze som to necitala dosledne a preto som sa nevedela zorientovat.
Urobila som vsak chybu, svagrina ma termin porodu 5.4.2007 a nie 5.5.2007 a v sucasnosti je uz doma :-) Splna vsak 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca v posledných 2 rokoch, zial sancu zamestnat sa s max. mzdou uz nema. Je mozne este nieco urobit pre zvysenie materskeho? Pravdepodobne nie, vsak? Dakujem

Už nie, jej materské bude 55% z minimálnej mzdy.
Aby dosiahla maximum, musela by ukončiť pôvodný pracovný pomer a okamžite sa zamestnať s maximálnym VZ, stačí aj na 1 deň.
Ing. Katarína Feková
16.03.07,14:03
Váž. pán Mihál,
chela by som vedieť, či existuje nejaká forma navýšenia materského príspevku dobrovoľným nemocenským pripojistením, aj keď som uz v šiestom mesiaci tehotenstva, som zamestnaná a som pravidelným platiteľom do socialnej poisťovne, ale zamestnávateľ za mna neodvádza az do výšky maximálneho vymeriavacieho základu. Počula so, ze vraj sa to dá aj tesne pred nástupom na materskú dovolenku.
granatkah
17.03.07,12:39
Dobry den p. Mihal,
chcem sa poradit, ja som v sucasnosti uz na materskej t.j. tyzden pred narodenim dietata a uz poberam 55% z min. mzdy. Tiez mam splnene platenie zdravotneho poistenia zamestnanca viac ako 270 dni. Mam este sancu nejako zvysit svoju matersku?
Dakujem, Renata
danka_l
18.03.07,14:35
Vazeny pan Mihal, poprosila by som Vas o odpoved na danu situaciu, v ktorej som sa ocitla: Som zamestvana v skolstve, od 8.8.2006 som poberala materske. 2.9. sa narodili babatka- dvojicky a blizi sa termin, ked uz budu mat 37 tyzdnov. V soc. poistovni, kde som si nedavno bola vybavovat dalsie tlaciva na poberanie rodicovskeho prispevku som zistila, ze moj zamestnavatel, resp. dotycny co ma na starosti vyplaty, mi nenahlasil narodenie babatiek a tym padom som prisla o cca pol roka zapocitanych rokov do praxe. Pritom o kancelariu dalej som zanasala hned po narodeni babatiek rodne listy. Na socialnom mi tvrdia, ze spatne sa to vraj neda spravit, lebo pocitac im to nezoberie so starym datumom. Prosim o radu, ci sa da v tejto veci nieco urobit, ved nebola to predsa moja chyba, ja som si svoje povinnosti pri nahlasovani splnila, nesplnil si ich dotycny pan. Dakujem.
matur
18.03.07,21:03
Som na tejto stranke nova, tak neviem, ci sa pytam dobre, ale zaujima ma, ci ako zena na rodicovskom prispevku (dcerka bude mat teraz 2 roky) mam povinnost podavat danove priznanie, resp. nieco, kedze som cely minuly rok bola uz na materskej. Vidim, ze su tu prispevky o materskej, tak preto sa pytam tu. :o) Dakujem.
katikah
22.03.07,13:41
Dobrý deň p. Mihál

chcem od Vás jednu radu. V septembri mám termín pôrodu a nejak sa neviem dopracovať k výpočtu materskej. Takže: od 01.05.2006 som sa zamestnala v jednej firme, od 01.09.2006 som sa zamestnala v inej firme, kde som dodnes. Dohromady to robí 116 tisíc v hrubom a je to len 240 dní za rok 2006, ktorý je pre mňa podstatný. Len od 2004 až dovtedy kým som nemala TPP som poisťovala na mandátnu zmluvu, kde som si teda platila sama zdravotnú poisťovňu. Takže som zároveň bola zamestnaná a aj poisťovala na Mandát.zmluvu. To mi urobilo ďalší príjem za celý rok 80 tis. Počítam správne ak počítam materskú: 116 + 80=196 tis. za rok 2006, : 365=537 x 55% = 295,- x 31 dní = 9155,-??

Ďakujem krásne za odpoveď.
S pozdravom.
jankasm
23.03.07,11:43
Dobrý deň p. Mihál

chcem od Vás jednu radu. V septembri mám termín pôrodu a nejak sa neviem dopracovať k výpočtu materskej. Takže: od 01.05.2006 som sa zamestnala v jednej firme, od 01.09.2006 som sa zamestnala v inej firme, kde som dodnes. Dohromady to robí 116 tisíc v hrubom a je to len 240 dní za rok 2006, ktorý je pre mňa podstatný. Len od 2004 až dovtedy kým som nemala TPP som poisťovala na mandátnu zmluvu, kde som si teda platila sama zdravotnú poisťovňu. Takže som zároveň bola zamestnaná a aj poisťovala na Mandát.zmluvu. To mi urobilo ďalší príjem za celý rok 80 tis. Počítam správne ak počítam materskú: 116 + 80=196 tis. za rok 2006, : 365=537 x 55% = 295,- x 31 dní = 9155,-??

Ďakujem krásne za odpoveď.
S pozdravom.

No to, že si poisťovala na mandátnu zmluvu, asi výšku materskej neovplyvní. Z toho si platila len zdravotné a materská sa počíta z VZ na nemocenské poistenie.
Ak nastupuješ na materskú v septembri, tak tvoj VZ bude rok 2006, VZ z nového zamestnania. Počet dní sa však bude počítať až do nástupu na MD, takže 270 dní spĺňaš.
Takže pre výpočet výšky materskej potrebujeme uviesť tvoj príjem (VZ z ktorého sa platilo nemocenské poistenie) v novej firme od 01.09.2006 - 31.12.2006. Výpočet zvládneš v pohode aj sama, spočítaš si tento príjem, vydelíš počtom dní RO, t.j. 9-12/2006 = 122dní. Z výsledku si potom vypočítaš 55% a to je výška tvojej materskej za jeden deň.
Mirka.V
23.03.07,12:07
som zamestnaná na TPP neprerušene od SŠ tj.10rokov. VZ na nemoc.poistenie sa mi už niekoľko rokov počíta z max.VZ. Znamená to, že budem mať materskú 14.250,- Sk?
A ak by som chcela ostať zamestananá a popri tom založiť s.r.o.-čku ... ovplyvnilo by to výšku materskej, alebo mala by som ešte nejakú povinnosť - ak by som bola iba spoločníčka bez prac.zmluvy. Ďakujem
katikah
26.03.07,08:44
To mi chceš povedať, že budem mať materskú 5.500,-Sk, te je dosť blbé, mám na zmluve len 10.000,- v hrubom. Prečo mi nemôžu materskú rátať aj z toho zamestnania od 01.04.06 tam som mala v priemere 20.tis.

Ďakujem pekne.
ajobs
26.03.07,14:44
To mi chceš povedať, že budem mať materskú 5.500,-Sk, te je dosť blbé, mám na zmluve len 10.000,- v hrubom. Prečo mi nemôžu materskú rátať aj z toho zamestnania od 01.04.06 tam som mala v priemere 20.tis.

Ďakujem pekne.


Z každého zamestnania musíš splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch. Ak splníš podmienku len v jednom z nich, bude sa ti počítať len z jedného pracovného pomeru, ak v dvoch, tak v obidvoch. Neuviedla sa viac podrobností.
katikah
27.03.07,07:18
Tak ok, už som to pochopili, nedajú sa tie 2 zamestnania zkĺbiť? Lenže v tom prvom som bola iba od 01.05.06 do 31.08.06, alebo nedá sa nejak tá materská zvýšiť, napr. keby som sa dobrovoľne poistila alebo niečo? preboha veď to nevyžijeme.

Ďakujem pekne.
jankasm
27.03.07,08:12
Tak ok, už som to pochopili, nedajú sa tie 2 zamestnania zkĺbiť? Lenže v tom prvom som bola iba od 01.05.06 do 31.08.06, alebo nedá sa nejak tá materská zvýšiť, napr. keby som sa dobrovoľne poistila alebo niečo? preboha veď to nevyžijeme.

Ďakujem pekne.

Dobrovoľne poistiť sa síce môžeš, ale materskú z toho už nedostaneš. Musela by si si dobrovoľné nemocenské poistenie platiť 270 dní, čo už nestihneš.
Jedna možnosť zvýšenia materského na maximum, cca. 15000,- mesačne by tu však bola: pred nástupom na MD ukončiť súčasný pracovný pomer a následne uzatvoriť nový, môže byť kľudne aj u toho istého zamestnávateľa, kde ti dá na zmluve maximum, momentalne 25911,-, od 1.7.2007 to bude 28142,-. Túto novú zmluvu stačí uzatvoriť napr. 2 dni pred nástupom na MD a za tie 2 dni zaplatiť odvody. Materská sa ti bude počítať z VZ od vzniku posledného zamestnania, čiže z uvedeného maxima.
Snáď ťa to aspoň trošičku potešilo.
katikah
27.03.07,09:15
No dobre to je síce pekné, len neviem či s tým bude zamestnávateľ súhlasiť, a určite si bude zisťovať, či na tom nejak nebude škodný. A ešte jedna vec, keď si to urobím dva dni pred nástupom na materskú, v tom akože novom zamestnaní nebudem predsa poistená 270 dní, tak ako mi to potom môžu z toho počítať?
Manual
27.03.07,11:00
No dobre to je síce pekné, len neviem či s tým bude zamestnávateľ súhlasiť, a určite si bude zisťovať, či na tom nejak nebude škodný. A ešte jedna vec, keď si to urobím dva dni pred nástupom na materskú, v tom akože novom zamestnaní nebudem predsa poistená 270 dní, tak ako mi to potom môžu z toho počítať?
Katka, či bude súhlasiť zamestnávateľ to tu už záleží na tebe ako ho presvedčíš. A doba poistenia 270 dní sa počíta za posledné 2 roky, to znamená môže byť aj u 3-ch zamestnávateľov aj prerušovane = nie súvisle. Ostatné ako píše Janka
ajobs
27.03.07,20:08
Katka, či bude súhlasiť zamestnávateľ to tu už záleží na tebe ako ho presvedčíš. A doba poistenia 270 dní sa počíta za posledné 2 roky, to znamená môže byť aj u 3-ch zamestnávateľov aj prerušovane = nie súvisle. Ostatné ako píše Janka

Súhlas s Manualom aj Jankou, ak pracovné pomery nasledujú v sérii za sebou, spočítajú sa dni v posledných 2 rokoch. Stačí dosiahnuť tých 270 dní - napr. 269 dní s minimálnym VZ, a 1 deň s maximálnym VZ.
jankasm
28.03.07,06:29
to katikah: všetko sme ti pekne vysvetlili, teraz už len držíme palce, aby si zamestnávateľa presvedčila, že škodný nebude. Tú výplatu, ktorú ti uvedie v zmluve a na páske, ti predsa nemusí v skutočnosti aj vyplatiť, a odvody, ktoré z toho zaplatí, mu navrhni, že budeš znášať ty. Za tie dva dni to z toho maxima nebude až tak veľa, viacnásobne sa ti to vráti už v prvej výplate materskej.
ajobs
28.03.07,08:39
to katikah: všetko sme ti pekne vysvetlili, teraz už len držíme palce, aby si zamestnávateľa presvedčila, že škodný nebude. Tú výplatu, ktorú ti uvedie v zmluve a na páske, ti predsa nemusí v skutočnosti aj vyplatiť, a odvody, ktoré z toho zaplatí, mu navrhni, že budeš znášať ty. Za tie dva dni to z toho maxima nebude až tak veľa, viacnásobne sa ti to vráti už v prvej výplate materskej.

Úplný súhlas.
katikah
28.03.07,08:47
No pekne ste mi to vysvetlili, len zamestnávateľ asi nebude najschodnejšie riešenie, sme veľmi veľká firma a súhlas potrebujem od viacerých, takže som prišla na to, že by ma mohol zamestnať môj otec - je živnostník, len sa bojím, či s tým nebude mať nejaký problém a ako potom po skončení materskej. aj tak, sa už do tejto roboty vrátiť nechcem. Takže to znamená, že už materskú naplatí zamestnávateľ? A aj tak sa minechce veriť, že keď si dám na dva dni max.plat budem mať 15tis. materskú? veď to by tak robili predsa všetci, nie?
Manual
28.03.07,09:13
No je na tebe či dobre mienené rady vezmeš vážne, alebo sa poučíš na vlastných chybách, ale to je drahá škola.
katikah
28.03.07,09:33
takže otec s tým nebude mať žiadne starosti?
jankasm
28.03.07,09:39
takže otec s tým nebude mať žiadne starosti?

Ver tomu, proste je to tak, pri šikovnosti môžeš dostať tých 15000,-.
Tvoj otec s tým nebude mať vôbec žiadne starosti. Pár dní pred nástupom na MD musíš ukončiť PP v pôvodnej firme a zamestnať sa u otca s maximálnym VZ. Tvoj otec (alebo ty zaňho) musíte akurát porobiť všetky prihlášky do poisťovní, následne všetky oznámenia ohľadom nástupu na MD. Plat, ktorý uňho dostaneš bude tvoj VZ pre účely výpočtu DVZ. Otec ťa kľudne môže evidovať vo firme až do ukončenia tvojej RD, neplatí počas tejto doby za teba žiadne odvody. Materské vypláca SP a rodičovský príspevok vypláca úrad práce, soc. vedí a rodiny.
Všetko dobré.
katikah
28.03.07,11:02
Ste zlatí, ďakujem krásne za všetky rady.
Ineh
29.03.07,06:15
Dobrý deň,

chcela by som sa vás - skúsenejších opýtať, je pre dosiahnutie vyššej materskej nutné skončiť pracovný pomer a následne žačať nový pracovný pomer s max. VZ? Nie je to možné riešiť formou prerušnia prac. pomeru - napr. čerpať 1 mesiac neplatené voľno a po neplatenom voľne si dohodnúť max. VZ ? Pokiaľ viem, aj po čerpaní neplateného voľna sa prehodnocuje výška VZ a začína sa nové rozhodné obdobie.

Vopred ďakujem za vašu odpoveď.
jankasm
29.03.07,06:47
Dobrý deň,

chcela by som sa vás - skúsenejších opýtať, je pre dosiahnutie vyššej materskej nutné skončiť pracovný pomer a následne žačať nový pracovný pomer s max. VZ? Nie je to možné riešiť formou prerušnia prac. pomeru - napr. čerpať 1 mesiac neplatené voľno a po neplatenom voľne si dohodnúť max. VZ ? Pokiaľ viem, aj po čerpaní neplateného voľna sa prehodnocuje výška VZ a začína sa nové rozhodné obdobie.

Vopred ďakujem za vašu odpoveď.

Áno, tento spôsob s neplateným voľnom bol možný do 1.8.2006, kedy bola novela zákona o sociálnom poistení.
Takže teraz, k vzniku nového RO pre výpočet DVZ, musí byť ukončenie a následne vznik pracovného pomeru. Potom sa počíta nové rozhodné obdobie od vzniku nového PP.
Manual
29.03.07,06:47
Dobrý deň,

chcela by som sa vás - skúsenejších opýtať, je pre dosiahnutie vyššej materskej nutné skončiť pracovný pomer a následne žačať nový pracovný pomer s max. VZ? Nie je to možné riešiť formou prerušnia prac. pomeru - napr. čerpať 1 mesiac neplatené voľno a po neplatenom voľne si dohodnúť max. VZ ? Pokiaľ viem, aj po čerpaní neplateného voľna sa prehodnocuje výška VZ a začína sa nové rozhodné obdobie.

Vopred ďakujem za vašu odpoveď.
Čo sa týka materskej, tak musí byť nový nástup do PP, nové prihlásenie do SP. Neplatené voľno sa už nedá použiť, to platilo do 31.7.06. Zákon bol novelizovaný.
saskia26
29.03.07,16:58
Chcem sa opýtať, či počas čerpania neplateného voľna u zamestnávateľa, môžem mať uzatvorenú u toho istého zamestnávateľa dohodu o vykonaní práce. Ďakujem
ajobs
29.03.07,20:36
Chcem sa opýtať, či počas čerpania neplateného voľna u zamestnávateľa, môžem mať uzatvorenú u toho istého zamestnávateľa dohodu o vykonaní práce. Ďakujem

Áno, ale tá ti výšku materskej neovplyvní.
Kája.
30.03.07,07:43
Dobrý deň mám jednu otázočku. Kamarátka je na riadnej materskej a potrebuje si otvoriť živnosť a zamestnať zamestnancov. Môže prísť o materskú?
ajobs
30.03.07,18:47
Dobrý deň mám jednu otázočku. Kamarátka je na riadnej materskej a potrebuje si otvoriť živnosť a zamestnať zamestnancov. Môže prísť o materskú?

Je na materskej z nemocenského poistenia zamestnanca ?
Kája.
31.03.07,09:34
Áno z nemocenského.
ajobs
31.03.07,13:34
Áno z nemocenského.

Môže si otvoriť živnosť - o materskú nepríde.
sklenkova
31.03.07,17:42
SZČO má 2r. dcéru a je na rod. príspevku (ale podnika,platí z minima do SP),včera večer sa jej narodil syn,podla mňa by nemala žiadať o materskú,ale ponechať si RP,pretože takto si bude môcť aspoň jej muž odpočítať na ňu odpoč. položku celu,zatial čo pri materskej by sa krátil,a materská by bola nižšia ako RP.Jej muž je tiež SZČO,viete poradiť na čo majú nárok okrem príspevku pri narodení,bonus a rodinné? Ďakujem
ajobs
01.04.07,20:15
SZČO má 2r. dcéru a je na rod. príspevku (ale podnika,platí z minima do SP),včera večer sa jej narodil syn,podla mňa by nemala žiadať o materskú,ale ponechať si RP,pretože takto si bude môcť aspoň jej muž odpočítať na ňu odpoč. položku celu,zatial čo pri materskej by sa krátil,a materská by bola nižšia ako RP.Jej muž je tiež SZČO,viete poradiť na čo majú nárok okrem príspevku pri narodení,bonus a rodinné? Ďakujem


Najlepšia rada - už dávno sa mala dať dobrovoľne nemocensky poistiť. mohla mať 2x materskú (aj keď jednu iba z minima). Takže rýchlo do SP a poistiť sa - zatiaľ z minima (ak chce po 270 dňoch použiť DNP na nemocenské), alebo z maxima (25.911 Sk-ak chce ihneď využívať ošetrovné).
katikah
02.04.07,07:53
Dobrý deň,
chcem sa Vás ešte opýtať, nebude pri materskej ten problém, že ma zamestná otec, ktorý je na IČO? Nebude to toho niekto vŕtať, keď máme rovnaké priezviska a bydlisko?

Ďakujem pekne.
ajobs
02.04.07,14:26
Dobrý deň,
chcem sa Vás ešte opýtať, nebude pri materskej ten problém, že ma zamestná otec, ktorý je na IČO? Nebude to toho niekto vŕtať, keď máme rovnaké priezviska a bydlisko?

Ďakujem pekne.

Prečo by do toho niekto vŕtal ???? Je to v zmysle zákona - áno, potom to musí SP akceptovať. Pretože štátne a verejnoprávne inštitúcie môžu konať IBA V ZMYSLE ZÁKONA.
ajana
03.04.07,12:19
Dobrý deň,
píšem vám prvý krát, prečítala som si toho už veľa, ale aj tak sa chcem opýtať na môj prípad. Som na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom a plánujeme druhé. Na RD som ale nie zo zamestnania, som nezamestnaná odo dňa nástupu na MD resp. RD. Plánujem sa dobrovoľne nemocensky poistiť, aby som splnila podmienku 270 dní platenia poistného a mala nárok na materskú. Chcela by som sa opýtať, či musím platiť DNP ak som teraz na rodičovskom príspevku a či vznikom nároku na materskú pri druhom dieťati zaniká nárok na rodičovský príspevok pri prvom dieťati, ak sa druhé narodí skôr ako má prvé dieťa 3 roky? Ďakujem pekne za odpoveď.
katikah
03.04.07,13:52
Dobrý deň,
a narazila som na problém: nejako som sa nezhodla so zamestnávateľom, a ten chce aby som skončila prac.pomer k 31.05.07, ale ja mám odchod na materskú až k 01.08.07. Takže ak budem súhlasiť a ostanem doma, nebude vadiť ak sa zamestnám u oca s najvyšším VZ až napr.15.07.07? A na ten rozdiel si mám dobrovoľne platiť zdravotnú poisťovňu?

Ďakujem krásne.
sklenkova
03.04.07,14:41
Ak je v 4. mesiaci a je na RP,nie je SZČO,môže sa" zamestnať" a platiť odvody a potom jej z toho vyrátaju materskú ma sa to narodiť v auguste (ide o dvoch bratov).Bude platiť aj do ZP,ked je stale na RP?
Palina
04.04.07,08:58
Dobry den,
s priatelom planujeme mat babetko, som zamestnana a mam minimalnu mzdu co sa odzrkadli aj na materskej, ale nemozem v praci povedat ze sa chystam na matersku. Niekto mi poradil aby som si zacala sama platit socialku, alebo sa mam este kvazi zamestnat u niekoho. Je take nieco mozne a ako mam postupovat? Dakujem http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
jankasm
04.04.07,10:19
Dobry den,
s priatelom planujeme mat babetko, som zamestnana a mam minimalnu mzdu co sa odzrkadli aj na materskej, ale nemozem v praci povedat ze sa chystam na matersku. Niekto mi poradil aby som si zacala sama platit socialku, alebo sa mam este kvazi zamestnat u niekoho. Je take nieco mozne a ako mam postupovat? Dakujem http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Ak ešte nie si tehotná, tak sa čo najskôr prihlás na sociálnu poisťovňu na dobrovoľné nemocenské poistenie. Keď splníš do termínu pôrodu 270 dní tohoto poistenia, tak budeš dostávať materské zo zamestnania plus z dobrovoľného nemocenského poistenia. Dobrovoľne sa prihlás zatiaľ z minima, 7600,-. Od 1.10.2007 si ho potom musíš zvýšiť, podľa úpravy minimálnej mzdy. Z maxima potom stačí zaplatiť pár dní pred nástupom na MD a tvoja materská z dobrovoľného poistenia môže byť cca. 16000,-
jankasm
04.04.07,10:22
Ak je v 4. mesiaci a je na RP,nie je SZČO,môže sa" zamestnať" a platiť odvody a potom jej z toho vyrátaju materskú ma sa to narodiť v auguste (ide o dvoch bratov).Bude platiť aj do ZP,ked je stale na RP?

Aj keď je stále na RP a popri tom sa zamestná, tak platí všetky odvody aj do SP aj do ZP, rovnako ako každý iný zamestnanec.
Teraz je na RP ako zamestnanec? Ak nie, bude mať splnenú podmineku 270 dní nemocenského poistenia z titulu zamestnania v posledných dvoch rokoch?
zuzilka
04.04.07,15:39
Prosím Vás o radu.
12.5.2006 som predčasne porodila dvojičky a v ten deň aj zomreli.Od 12.5.2006 do 17.8.2006 som bola na materskej a 18.8.2006 som nastúpila do práce.Som riadne zamestnaná.Do 31.10.2006 som dostávala materskú ale za obdobie 18.8-31.10.2006 som musela vrátiť.Nie je mi jasné na akú dobu som mala nárok na materskú?Ďakujem
wega
04.04.07,19:42
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu ohladom vysky materskej. Moja situacia je podobna ako uz riesila Katikah, ale predsa s malymi rozdielmi. Som zamestnaná od 01.08.2006 - je to moje prve zamestnanie po VS a samozrejme tiez by som si rada navysila vysku materskej pokial by to slo. Preto sa pytam:
1. ku ktorému termínu splnam pocet odpracovanych 270 dni do nastupu MD ? uz k 31.07.07 alebo azk 31.08.07- teda pocitaju sa len odpracovane dni bez sviatkov a vikendov?
2. ku ktoremu datumu by bolo pre mna najvyhodnejsie ukoncit sucasny prac.pomer a uzavriet novy PP s max. na zmluve 28.142,- ?
3. stiham vobec akciu tohto typu, kedze termin porodu mam vypocitamy na 26.09.2007 ?
4. ako je to presne s nastupom na MD, viem kedy vznika narok, ale je tam urcena aj nejaka povinnost zo zakona- teda niekolko tyzdnov pred porodom?

Dakujem velmi pekne za vase povzbudive odpovede, dufam ze aj mne sa postasti navysit si matersku
Manual
04.04.07,20:09
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu ohladom vysky materskej. Moja situacia je podobna ako uz riesila Katikah, ale predsa s malymi rozdielmi. Som zamestnaná od 01.08.2006 - je to moje prve zamestnanie po VS a samozrejme tiez by som si rada navysila vysku materskej pokial by to slo. Preto sa pytam:
1. ku ktorému termínu splnam pocet odpracovanych 270 dni do nastupu MD ? uz k 31.07.07 alebo azk 31.08.07- teda pocitaju sa len odpracovane dni bez sviatkov a vikendov? Počítajú sa kalendárne dni, takže ku dňu pôrodu bohato budeš splňať 270 dní.
2. ku ktoremu datumu by bolo pre mna najvyhodnejsie ukoncit sucasny prac.pomer a uzavriet novy PP s max. na zmluve 28.142,- ? Stačí nový PP uzatvoriť aj 2-5 dní pred nástupom na MD.
3. stiham vobec akciu tohto typu, kedze termin porodu mam vypocitamy na 26.09.2007 ? Ano stíhaš.
4. ako je to presne s nastupom na MD, viem kedy vznika narok, ale je tam urcena aj nejaka povinnost zo zakona- teda niekolko tyzdnov pred porodom? Je to 6 až 8 týždňov pred plánovaným pôrodom, viď § zo Zákona o SP
Podmienky nároku na materské
§ 48
(3) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

Dakujem velmi pekne za vase povzbudive odpovede, dufam ze aj mne sa postasti navysit si matersku
Odpoveď modrým
jankasm
05.04.07,08:02
Prosím Vás o radu.
12.5.2006 som predčasne porodila dvojičky a v ten deň aj zomreli.Od 12.5.2006 do 17.8.2006 som bola na materskej a 18.8.2006 som nastúpila do práce.Som riadne zamestnaná.Do 31.10.2006 som dostávala materskú ale za obdobie 18.8-31.10.2006 som musela vrátiť.Nie je mi jasné na akú dobu som mala nárok na materskú?Ďakujem

Tým, že si sa 18.8.2006 zamestnala, stratila si od tohoto dňa nárok na výplatu materského. Popri materskej sa nesmie pracovať na parcovnú zmluvu. Keby si sa nezamestnala, materské by ti zostalo.
wega
05.04.07,12:24
dakujem pekne za rychlu odpoved
katikah
05.04.07,12:48
Dobrý deň,

prosím Vás mohli by ste mi odpovedať na ten môj predošlý mail.

Ďakujem pekne.
zuzilka
05.04.07,17:02
Tým, že si sa 18.8.2006 zamestnala, stratila si od tohoto dňa nárok na výplatu materského. Popri materskej sa nesmie pracovať na parcovnú zmluvu. Keby si sa nezamestnala, materské by ti zostalo.
Aké iné možnosti som mohla mať, keď na materskej som mohla byť iba 14 týždnov?A aký dôvod by som mala zamestnávateľovi uviesť,že nenastupujem do práce po 14-tych týždnoch? Ďakujem za odpoveď
Surdo
10.04.07,10:28
Pekný deň pán Mihál,
Chcel by som sa Vás opýtať na možnosti zvýšenia materského príspevku pre moju manželku. Pracuje nepretržite 8 rokov za minimálnu mzdu u jedného zamestnávateľa, ktorý platí všetky odvody. Momentálne je tehotná a je v 12 týždni tehotenstva. materský príspevok je mizivo nízky z minimálnej mzdy. Predpokladaný termín pôrodu je 22.10.2007. DNP už asi nestihneme. Aké mám legálne možnosti zvýšiť tento príspevok. Mám ešte ja ako otec nárok na príspevok? alebo nejaké ďalšie nároky o ktorých nevieme? Vopred ďakujem
katikah
17.04.07,13:24
Prečo už neodpovedáte na maily?
zuzilka
17.04.07,13:29
Prečo už neodpovedáte na maily?
Aj ja sa pýtam to isté.
andrejf
17.04.07,13:57
no tak lebo zrejme je vsetko uz napisane predtym ... a nema cas
ajobs
17.04.07,21:13
Dievčatá (aj chlapci), nepíšte také otázky, ktoré zahlcujú tému.
Niečo konkrétne sa opýtajte, ak máte záujem. Niektorým (napr. katikah) som už odpovedal. Iní prosím formulujte úplne presne svoj problém, aby sa dal jednoznačne identifikovať.
Otázky typu (neodpovedáte na maily) nepíšte, pretože každý má svoju prácu a v rámci dobrovoľnosti a BEZ NÁROKU NA ODMENU tu odpovedá. Dr. Mihál je v súčasnosti veľmi vyťažený rozbiehajúcimi sa seminármi k ročnému zúčtovaniu zdravotného poistenia a nebude mať veľa času odpovedať.
Ak budete mať záujem a presne popíšete svoj problém, budem sa snažiť aj s ostatnými Poraďákmi v tejto téme odpovedať.
jankasm
18.04.07,06:25
Aké iné možnosti som mohla mať, keď na materskej som mohla byť iba 14 týždnov?A aký dôvod by som mala zamestnávateľovi uviesť,že nenastupujem do práce po 14-tych týždnoch? Ďakujem za odpoveď

Zamestnávateľ ti nemôže prikázať nastúpiť do práce po 14 týždňoch. Zo zákona je povinný držať ti pôvodné miesto po dobu celej materskej, t.j. 28 týždňov, po tejto dobe ťa musí zamestnať na tvojom pôvodnom mieste. Ak by si sa vracala do práce po 3 rokoch, vtedy je povinný ťa zamestnať, avšak už to nemusí byť na tvoje pôvodné miesto.
Ak si súhlasila s nástupom do práce po 14 týždňoch, mohla si pracovať len na základe dohody o vykonaní práce, vtedy by si o materskú neprišla.
jankasm
18.04.07,06:34
Dobrý deň,
a narazila som na problém: nejako som sa nezhodla so zamestnávateľom, a ten chce aby som skončila prac.pomer k 31.05.07, ale ja mám odchod na materskú až k 01.08.07. Takže ak budem súhlasiť a ostanem doma, nebude vadiť ak sa zamestnám u oca s najvyšším VZ až napr.15.07.07? A na ten rozdiel si mám dobrovoľne platiť zdravotnú poisťovňu?

Ďakujem krásne.

Nie, vôbec to nebude vadiť. Dôležité je splniť podmienku 270 dní platenia nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch z titulu zamestnanca, čo máš predpokladám splnené.
Na obdobie od 01.06. až do nástupu do novej práce k otcovi sa alebo zaeviduj na úrade práce, ak máš splnené podmienky, budeš dostávať podporu, alebo môžeš byť dobrovoľne nezamestnaná a vtedy sa musíš prihlásiť do ZP a zaplatiť si odvody. Nie dobrovoľne, povinne.
katikah
19.04.07,13:21
Chcem sa Vás ešte opýtať. Tých 270 dní v posledných dvoch rokoch, počítajú sa len pracovné dni alebo celých 30 dní v mesiaci??

Ďakujem
ajobs
19.04.07,18:43
Chcem sa Vás ešte opýtať. Tých 270 dní v posledných dvoch rokoch, počítajú sa len pracovné dni alebo celých 30 dní v mesiaci??

Ďakujem


Počítajú sa VŽDY kalendárne dni, teda v mesiaci ich môže byť 28 (29), 30 aj 31.
katikah
24.04.07,11:58
Dobrý deň,

chcem sa opýtať, nejako sa so šéfom hádame a povedal mi, že on mi určí kedy skončím v práci, som tehotná a termín na materskú mám až 01.08.07 Akým spôsobom ma môže vyhodiť? Môže mi dať porušenie prac.disciplíny za niečo? Som samý problém!
Ďakujem pekne.
ajobs
24.04.07,16:41
Dobrý deň,

chcem sa opýtať, nejako sa so šéfom hádame a povedal mi, že on mi určí kedy skončím v práci, som tehotná a termín na materskú mám až 01.08.07 Akým spôsobom ma môže vyhodiť? Môže mi dať porušenie prac.disciplíny za niečo? Som samý problém!
Ďakujem pekne.

A ako máš uzatvorený PP - na dobu určitú alebo neurčitú ? Ide o nástup na MD - ten je predsa vždy v rozsahu 6-8 týždňov pre TP. Alebo je problém v niečom inom ?? Dosť nezromzumiteľne si to popísala.
katikah
26.04.07,07:08
PP mám uzavretú na dobu neurčitú, len chcem vedieť či má nejakú možnosť, aby ma vyhodil skôr ako pôjdem na materskú, napr. porušenie prac.disciplíny?
ajobs
27.04.07,15:06
PP mám uzavretú na dobu neurčitú, len chcem vedieť či má nejakú možnosť, aby ma vyhodil skôr ako pôjdem na materskú, napr. porušenie prac.disciplíny?

Nie, nemôže.
katikah
02.05.07,08:49
Dobrý deň,

chcem sa opýtať, pri výpovedi zo zamestnania je podstatné, či je dvojmesačná alebo dohodou? Pýtam sa to preto, keďže sa zamestnám inde s najvyšším VZ kvôli materskej. Bojím sa že dohodou to nebude možné, ´budú mi robiť problémy.

Ďakujem pekne.
katikah
02.05.07,12:34
Teraz som sa dočítala tu na porade, že nemusím dávať výpoveď, že môžem mať dve zamestnania naraz, tede jedno s najv.VZ, čo je na tom pravdy?

Ďakujem.
ajobs
02.05.07,15:46
Teraz som sa dočítala tu na porade, že nemusím dávať výpoveď, že môžem mať dve zamestnania naraz, tede jedno s najv.VZ, čo je na tom pravdy?

Ďakujem.

Ak budeš mať 2 zamestnania naraz, musíš na priznanie materského z oboch zamestnaní splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia v každom z nich. Naviac, ak sa ti budú prekrývať RO, asi ti nevyjde 2x optimálne (to znamená maximálne) materské.
Katikah, v tvojich otázkach sa pýtaš často protichodné veci a možno vytrhnuté z kontextu. Na kvalifikovanú odpoveď napíš ucelene, o čom konkrétne uvažuješ - potom je možné uviesť alternatívy.
Lucia Šinková
02.05.07,16:01
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať či mi niekto nevie poradiť.
Pred rokom som skončila strednú školu a od novembra som bola evidovaná na úrade práce. Od 1. 04. 2007 som si otvorila živnosť. Chcela by som poradiť, som tehotná v 6 mesiaci a chcela by som vedieť či mi vzniká nárok na rodičovský príspevok. Ďakujem
ajobs
02.05.07,16:03
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať či mi niekto nevie poradiť.
Pred rokom som skončila strednú školu a od novembra som bola evidovaná na úrade práce. Od 1. 04. 2007 som si otvorila živnosť. Chcela by som poradiť, som tehotná v 6 mesiaci a chcela by som vedieť či mi vzniká nárok na rodičovský príspevok. Ďakujem


Nárok na rodičovský príspevok ti vznikne až od dátumu narodenia dieťaťa.
Alcat
12.05.07,13:25
Dobrý deň,
Viete mi prosím poradiť ako dosiahnut v mojom prípade čo najväčšiu materskú?
Do teraz som bola študentkou VŠ, ktorú ukončím 31.5.2007 (doteraz som nebola zamestnaná a neplatil za mňa žiaden zamestnávateľ do SP). Po ukončení VŠ nastupujem od 1.9.2007 ako doktorand študent na školu s hrubým mesačným príjmom cca 13.500,- a zároveň nastupujem na 1/2 úväzok od 1.9.2007 u zamestnávateľa za hrubú mzdu cca 14.000,-
V období od júna 2007 do septembra 2007 som dobrovolne nezamestnaná.

S manželom plánujeme dieťa - narodenie približne na máj 2008.

Po prečítaní článkov a diskusie mám pocit, že by bolo možné a vhodné sa osobitne dobrovoľne nemocensky pripoistiť a čerpať potom materskú z dvoch poistení.
Nie je mi ale úplne jasné ako môžem zabezpečiť aby sa jednotlivé rozhodujúce obdobia pre vymeriavací základ neprekývali a mohla sa materská znásobiť.
Môžete mi prosím poradiť ako to celé zmenežovať a koľko by mohla byť moja materská?
Veľmi pekne ďakujem za každú odpoveď.
ajobs
12.05.07,15:45
Dobrý deň,
Viete mi prosím poradiť ako dosiahnut v mojom prípade čo najväčšiu materskú?
Do teraz som bola študentkou VŠ, ktorú ukončím 31.5.2007 (doteraz som nebola zamestnaná a neplatil za mňa žiaden zamestnávateľ do SP). Po ukončení VŠ nastupujem od 1.9.2007 ako doktorand študent na školu s hrubým mesačným príjmom cca 13.500,- a zároveň nastupujem na 1/2 úväzok od 1.9.2007 u zamestnávateľa za hrubú mzdu cca 14.000,-
V období od júna 2007 do septembra 2007 som dobrovolne nezamestnaná.

S manželom plánujeme dieťa - narodenie približne na máj 2008.

Po prečítaní článkov a diskusie mám pocit, že by bolo možné a vhodné sa osobitne dobrovoľne nemocensky pripoistiť a čerpať potom materskú z dvoch poistení.
Nie je mi ale úplne jasné ako môžem zabezpečiť aby sa jednotlivé rozhodujúce obdobia pre vymeriavací základ neprekývali a mohla sa materská znásobiť.
Môžete mi prosím poradiť ako to celé zmenežovať a koľko by mohla byť moja materská?
Veľmi pekne ďakujem za každú odpoveď.

V prvom rade sa dobrovoľne nemocensky poisti od 1.6.2007. Aby si dosiahla maximálnu materskú z 2, resp. 3 poistení, musíš byť poistená DNP ale aj v zamestnaniach 270 dní v posledných 2 rokoch - v každom poistnom vzťahu 270 dní. Takže ak to má byť dobre naplánované a zmanažované, bábätko plánuj niekedy na jún-júl 2008. Dosiahnuť maximálne VZ v každom z poistení sa dá tak, že v čase keď máš maximálny VZ napr. z jedného zamestnania alebo DNP, budeš počas tohto obdobia čerpať v druhom zamestnaní neplatené voľno. Konkrétne rady snáď neskôr, a to v čase, keď už bude tehotenstvo on-line - teraz iba prihláška na DNP a od 1.9.2007 začať zamestnanie+doktorandské štúdium.
Alcat
12.05.07,16:37
Dakujem za rychlu odpoved,
ale nie je mi vsetko uplne jasne:
1. Aku vysku DNP si mam urcit od 1.6.2007 - ako dlho mam danu sumu platit (bude sa menit vyska?)
2. Pokial sa dieta narodi v juli 2008 ako sa urcuje VZ na jednotlivych poisteniach?
3. Predpokladam spravne , ze zamestnanecke poistenie od oboch zamestnavatelov sa zrata do jedneho VZ, a z DNP sa urci dalsi VZ?
4. Ako a kedy zistim ktory z VZ je maximalny.
5. Pokial zistim ze jeden zo zamestnaneckych VZ je maximalny v druhom zamestnani ak spravne chapem si zoberiem neplatene volno (NA AKU DLHO DOBU?) co treba spravit s DNP?
6. A pokial bude maximalne VZ z DNP co mam spravit v zamestnaniach?
Dakujem
ajobs
12.05.07,22:02
Dakujem za rychlu odpoved,
ale nie je mi vsetko uplne jasne:
1. Aku vysku DNP si mam urcit od 1.6.2007 - ako dlho mam danu sumu platit (bude sa menit vyska?) Výška VZ od 1.6.2007 7600 Sk, platba 335 Sk mesačne, treba platiť aspoň do 15.12.2007 (neskôr sa uvidí, ako to bude s VZ koncom roka 2007).
2. Pokial sa dieta narodi v juli 2008 ako sa urcuje VZ na jednotlivych poisteniach? Musíš si prečítať články od Dr.Mihála+ostatné príspevky k materskému, ak to budeš čítať dôsledne, pochopíš mechanizmus určovania VZ z viacerých poistení.
3. Predpokladam spravne , ze zamestnanecke poistenie od oboch zamestnavatelov sa zrata do jedneho VZ, a z DNP sa urci dalsi VZ? Nie, VZ sa určí z každého zamestnania (nemocenského poistenia) zvlášť, rovnako aj z DNP, z toho sa vypočítajú denné vymeriavacie základy, a až tie sa spočítajú a materské sa určí ako 1 dávka.
4. Ako a kedy zistim ktory z VZ je maximalny. Od 1.7.2007 bude maximálny VZ 28.142 Sk, nové maximum sa určuje vždy k 1.7. nasledujúceho kalendárneho roka a jeho výška je spravidla známa od marca toho roka - od 1.7.2008 bude cca 30.000 Sk, ak sa nezmení metodika výpočtu maximálneho VZ.
5. Pokial zistim ze jeden zo zamestnaneckych VZ je maximalny v druhom zamestnani ak spravne chapem si zoberiem neplatene volno (NA AKU DLHO DOBU?) co treba spravit s DNP? Neplatené voľno stačí aj na niekoľko dní, v druhom zamestnaní bude maximálny VZ, DNP bude 0.
6. A pokial bude maximalne VZ z DNP co mam spravit v zamestnaniach?Zobrať si neplatené voľno.
Dakujem

Odpovede sú v texte.
tinni
14.05.07,14:38
Chcela by som poprosit o radu.
Chcela by som sa opytat ci je povinnost nastupit na matersku najneskor 6 tyzdnov pred predpokladanym terminom porodu. Stratim narok na matersku ak sa rozhodnem pracovat (resp. cerpat dovolenku) az do porodu alebo sa mi iba znizi materska len na 22tyzdnov po porode? Doktor mi povedal ze musim nastupit inak pridem o matersku a budem mat narok iba na rodicovsky prispevok. dakujem.
jankasm
14.05.07,16:33
Pokiaľ budeš pracovať alebo čerpať dovolenku, vzniká ti vymeriavaci základ na nemocenské, a v tom prípade zaniká nárok na materské. Jediná možnosť by bola pracovať na dohodu o vykonaní práce.
ivkamt
09.07.07,07:59
Dobrý deň.

Mám v tých zákonoch trošku chaos.Momentálne som zamestnaná na dobu určitú od 14.3.2007 do 14.09.2007 a nástup na materskú mám v 29.11.2007. Minulý rok som pracovala od 1.1.2006 do 20.9.2006 potom som bola dobrovolne nezamestnaná..
No a chcem sa spýtať.Čitala som tu, že výška materskej by sa mala počítať z posledného zamestnania..
Ak by som sa teda na tie 2 mesiace zamestnala u známeho, ktorý by mi dal vyšší plat tak by sa mi materská počítala z toho?
A aké by za mňa musel tie 2 mesiace platiť odvody keby mi dal plat dákych 20 000?
Ako dlho by sa mi vyplácala materská vypočítaná z tohto príjmu.Celých 24 mesiacov, alebo kratšie.

Prosím poradte mi, alebo mi aspon odporučte kde sa na to môžem spýtať
chelle
14.07.07,08:38
Dobrý deň, chcem sa opýtať akou formou písomne oznámiť zamestnávateľovi že som tehotná. Ja som mu to oznámila a dala som mu prefotenú tehotenskú knižku. Ale ja nemám od neho žiadny podpísaný doklad že to prevzal.
Jozef Mihál
15.07.07,12:51
Zamestnávateľovi nechajte podpísať kópiu Vášho oznámenia a tú si uchovajte.
infoziadatel
16.07.07,07:58
Dobrý deň prajem, prosím Vás, ktorý § ZP mi prikazuje oznámiť zamestnávateľovi, že som tehotná? Je to iba z toho dôvodu, aby som nedostala výpoveď a prácu v nežiaducom prostredí?

ďakujem pekne zuzula
wega
16.07.07,08:08
Dobry den, uz ste mi tu raz radili ohladom mojej otazky, ale prave teraz sa pustam do samotnej akcie a potrebovala by som poradit. Doterajší pracovny pomer trvajuci od 01.08.2006 ukoncim ku 31.07.07. Novy s max. VZ uzatvaram 01.08.07. Termin porodu mam vypocitany na 27.9.07 a z toho vyplyva ze nastup na MD 6 tyzdnov pred vychadza na 16.8.07, t.j. odvody by som si musela hradit prave za tieto dva tyzdne. Dr. by ma mohla vypisat aj 8 tyzdnov pred, teda uz 02.08.07, to by som ale v novom zamestnani bola iba jeden den, s max. vym.zakladom a teda aj odvomi. Moja otazka znie, staci aj tento jeden den byt zamestnany a hned odist na MD, alebo je tam nejake to minimum, napr. aspon dva dni? aby to nebolo prilis podozrive.
Dakujem velmi pekne za odpoved, dost mi suri, kedze terminy sa blizia. Pytam sa na to z dovodu ze si odvody budem platit sama-tak som dohodnuta s novym zamestnavatelom, preto ma zaujima za aku najkratsiu dobu staci mi ich platit.
Este raz dakujem velmi pekne
Terezap
16.07.07,18:39
Nie som síce odborník, ale z porady som sa už naučila, že Ti bude stačiť aj 1 deň.
Jozef Mihál
16.07.07,20:00
Presne tak, stačí aj jeden deň, dokonca nemusí byť ani jediný deň a na materské môžete nastupovať okamžite v prvý deň nového zamestnania - vtedy sa pri výpočte materského vychádza z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu - vypočítaného z platu, ktorý budete mať uvedený v pracovnej zmluve.

O podozieraní nemôže byť reč, postupujete v súlade so zákonom. Alebo snáď môže niekto zakázať budúcej mamičke tesne pred nástupom na materské uzatvoriť nové, výhodnejšie zamestnanie?
renkulka
18.07.07,16:36
Dobry den,
je vyhodnejsie nastupit na matersku /kedze by som ju mala mať max./, už 8 tyždnov pred pôrodom, ale stači 6 tyždnov? Keby sa nastupila 8 tyždnov, dostavala by som ju dlhšie o tie dva tyzdne? Termin pôrodu je 27.09.07, z DNP dosiahnem 270 dni 28.8.07. Ziadost o materske predložim potom Socialnej poistovni kedy? Pri vypisani na matersku /2.8.-to je tych 8 tyždnov/, alebo až ked dosiahnem 270 dni poistenia ako DNP? A oni potom budu čakať do dna pôrodu a spätne mi vyplatia materskú? Dakujem za odpoved.
ajobs
18.07.07,22:08
Dobry den,
je vyhodnejsie nastupit na matersku /kedze by som ju mala mať max./, už 8 tyždnov pred pôrodom, ale stači 6 tyždnov? Keby sa nastupila 8 tyždnov, dostavala by som ju dlhšie o tie dva tyzdne? Termin pôrodu je 27.09.07, z DNP dosiahnem 270 dni 28.8.07. Ziadost o materske predložim potom Socialnej poistovni kedy? Pri vypisani na matersku /2.8.-to je tych 8 tyždnov/, alebo až ked dosiahnem 270 dni poistenia ako DNP? A oni potom budu čakať do dna pôrodu a spätne mi vyplatia materskú? Dakujem za odpoved.

Materské môžeš dostávať za normálnych okolností 28 týždňov, to znamená, že je jedno, či nastúpiš 6 alebo 8 týždňov pred TP. Ak nedosiahneš 270 dní DNP k dňu nástupu na MD, budú ti ho vyplácať až po ich dosiahnutí k TP spätne.
mimaemma
22.07.07,17:23
Suhlasim,ja som tiez rozmyslala ist na matersku co najneskor t-j neskor ako 6 tyzdnov pred terminom, ale zistila som si, ze ak sa materska necerpa pred porodom, narok zanika po 22 tyzdnoch po porode.
Jarka 888
22.07.07,18:00
Dobrý deň! Prosím o radu. Pri otehotnení mi hrozí, že pôjdem na PN alebo na rizikové tehotenstvo. Aký je medzi týmito dvoma výrazmi rozdiel, čo sa týka financií a zároveň aj vychádzok? Jedna známa mi poradila, že vraj rizikové tehotenstvo je lepšie ako PN. Ďakujem
Jarka 888
22.07.07,19:08
Ešte sa chcem opýtať: keby som počas tehotenstva zmenila zamestnanie, kde budem mať skúšobnú dobu 3 mesiace, môže ma počas tejto skúšobnej doby nový zamestnávateľ prepustiť? Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
22.07.07,20:50
Materské môžeš dostávať za normálnych okolností 28 týždňov, to znamená, že je jedno, či nastúpiš 6 alebo 8 týždňov pred TP. Ak nedosiahneš 270 dní DNP k dňu nástupu na MD, budú ti ho vyplácať až po ich dosiahnutí k TP spätne.
Nie je to tak celkom jedno. Ak ide o to, nerobiť a dostať od SP a štátu čo najviac, odporúčam požiadať o materské čím najskôr, teda 8 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu. Po uplynutí 28 týždňov bude mať dieťa vek 20 týždňov a až do dovŕšenia troch rokov veku dostávate rodičovský príspevok. Teda dostávate ho 3 x 52 - 20 = 136 týždňov.

Ak požiatade o materské 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu, tak uplynutí 28 týždňov bude mať dieťa vek 22 týždňov a rodičovský príspevok dostávate (len) 3 x 52 - 22 = 134 týždňov.
Jozef Mihál
22.07.07,20:54
Jarka888 - počas skúšobnej doby Vás môže zamestnávateľ vyraziť kedy chce a ako chce, bez ohľadu na tehotenstvo - § 72 Zákonníka práce a bude to platiť i po nadobudnutí účinnosti novely od 1.9.2007.
.
Medzi rizikovým tehotenstvom a PN nie je žiadny rozdiel, čo sa týka financií - v oboch prípadoch ide o dočasnú práceneschopnosť a je nárok na tú istú sumu nemocenského. Pokiaľ ide o vychádzky, to si už nepamätám, na vojne som bol pred 18 rokmi. Marí sa mi, že ich bolo veľmi málo.
kacenqa
23.07.07,09:43
dobry den,
v januari 2008 nastupim na MD. od 1.3.2004 som zamestnana u toho isteho zamestnavatela, pricom v aprili 2005 som mala hrubu mzdu 28.5tis, v aprili 2006 30tis a aprili 2007 32tis. Aku vysku, resp. z ktorej mzdy sa mi bude vypocitavat vyska materskej? Este by som sa chcela opytat, neviem, ci to s tym suvisi, so zamestnavatelom mam uzavretu zmluvu aj o 3. dochodkovom pilieri, musim v nej pokracovat? Bude za mna zamestnavatel odvadzat prispevky aj pocas mojej materskej? a musim tam prispievat aj ja?

Dakujem velmi pekne za odpovede.
kacenqa
23.07.07,09:53
a este by som sa chcela opytat, ci sa aj popri mojom plate da dosiahnut pri materskej nieco navyse. vzhladom na to, ze som dnes v 9tt,tak DNP uzasi nestiham tych 270 dni...alebo ano?
VERONIKA6
23.07.07,10:52
Pracovníčka má nastúpiť na materskú dovolenku posledný decembrový týždeň, termín pôrodu má začiatok februára 2008. Pre výpočet počas materskej dovolenky sa použije rozhodujúce obdobie r. 2006. V tomto roku po skončení vysokej školy nastúpila do zamestnania a mala nástupný plat oveľa menší ako v r. 2007. Čo sa dá urobiť, aby sa pre výpočet jej materskej použilo rozhodujúce obdobie r. 2007?
Jozef Mihál
23.07.07,11:03
Stačí si trošku prečítať predošlé príspevky o materskej a bude Vám to jasné:

...ešte pred nástupom na MD ukončiť pracovný pomer, zaslať odhlášku do SP. Následne uzatvoriť nový pracovný pomer - bez problémov aj u toho istého zamestnávateľa a hoci ten istý deň, keď sa ukočí starý PP - podľa možnosti s platom nad 28000 Sk.
VERONIKA6
23.07.07,11:12
Ten plat by aj súhlasil, ale čo keď jej zamestnávateľ nebude chcieť ukončiť a znovu uzatvoriť pracovný pomer.
Jozef Mihál
23.07.07,11:15
Tak potom nič. Materské sa vypočíta z rozhodujúceho obdobia daného ako rok 2006.

Ak nastupuje na MD v decembri, je ešte dosť času dať výpoveď a za plat 28000 Sk sa od 1.12.2007 "zamestnať" u kamaráta.
VERONIKA6
23.07.07,11:20
A tak napr. s lekárom by sa to nedalo dohodnúť, že ten termín pôrodu je neskorší?
Jozef Mihál
23.07.07,11:22
To je nápad.
VERONIKA6
23.07.07,11:25
No neviem p. Mihál, či dobrý alebo blbý. Jedná sa o jeden týždeň, veď aj lekár sa môže pomýliť.
Jozef Mihál
23.07.07,11:27
Ak jej plat za rok 2007 bol blízky sume 12 x 28000, tak dobrý.
VERONIKA6
23.07.07,11:29
Ak sa to podarí, tak si niekde po školení vypijeme.
Jozef Mihál
23.07.07,11:46
Tak to potom držím palce, aby sa to podarilo.
katikah
24.07.07,08:53
Dobrý deň,

asi pred dvoma mesiacmi ste mi poradili, aby som zmenila zamestnávateľa na získanie najvyššej materskej, takže: termín porodu mám 12.09.07, výpoveď som dala k 15.06.07, do 20.07.07 som bola dobrovoľne nezamestnaná a od 20.07.07 som sa zamestnala u svojho oca, kt. je živnostník. Na zmluvu som si dala 27.000 v hrubom, urobila som prihlášky do SP a ZP. Na materskú idem od 01.08.07. Čo treba ešte urobiť, okrem zaplatenia odvodov a koľko mi teraz bude vychádzať materská?

Ďakujem pekne.
ajobs
24.07.07,10:12
Dobrý deň,

asi pred dvoma mesiacmi ste mi poradili, aby som zmenila zamestnávateľa na získanie najvyššej materskej, takže: termín porodu mám 12.09.07, výpoveď som dala k 15.06.07, do 20.07.07 som bola dobrovoľne nezamestnaná a od 20.07.07 som sa zamestnala u svojho oca, kt. je živnostník. Na zmluvu som si dala 27.000 v hrubom, urobila som prihlášky do SP a ZP. Na materskú idem od 01.08.07. Čo treba ešte urobiť, okrem zaplatenia odvodov a koľko mi teraz bude vychádzať materská?

Ďakujem pekne.

Prerob (ak môžeš tú PZ) na 30.000 Sk, potom bude tvoj VZ maximálny, pretože ho vypočítaš ako: 30.000/22 (pracovných dní v júli)*8 (odpracovaných dní)=10.909 Sk, ale toto musíš vydeliť počtom kalendárnych dní od 20.7. do 31.7.2007, čiže 12. Potom 10.909/12=cca 909 Sk, ale maximálny VZ za júl 2007 môže byť 907,8065 Sk, takže z tohoto VZ si uplatníš nárok na materské. Potom materské bude 55% z tejto sumy, čiže 499,293575 Sk na deň.
saskia26
24.07.07,10:49
Kamarátka uzatvorí novú pracovnú zmluvu od 01.08.2007 (270 dní splnených) na kratší pracovný úväzok 1 hod mesačne. Nástup na MD je 05.08.2007. Akú minimálnu výšku mzdy za 1 hod je potrebné určiť, aby dosiahla maximálnu materskú? Je to 28142 Sk/23 dní = 153 Sk ?
Ďakujem
katikah
24.07.07,11:06
A možte mi vypočítať, koľko budem mať pri tých 27.OOO,-. v hrubom za mesiac?
Manual
24.07.07,11:09
Kamarátka uzatvorí novú pracovnú zmluvu od 01.08.2007 (270 dní splnených) na kratší pracovný úväzok 1 hod mesačne. Nástup na MD je 05.08.2007. Akú minimálnu výšku mzdy za 1 hod je potrebné určiť, aby dosiahla maximálnu materskú? Je to 28142 Sk/23 dní = 153 Sk ?
Ďakujem
Myslím si, že už sa to moc priťahuje za vlasy. Prečo to chceš riešiť takouto formou, však nech pred nástupom MD odpracuje jeden alebo dva plné pracovné dni. Tie odvody nie sú tak vysoké za jeden - dva dni.
saskia26
24.07.07,11:18
Myslím si, že už sa to moc priťahuje za vlasy. Prečo to chceš riešiť takouto formou, však nech pred nástupom MD odpracuje jeden alebo dva plné pracovné dni. Tie odvody nie sú tak vysoké za jeden - dva dni.

Možno je, ale rieši si dve rozhodujúce obdobia...
katikah
24.07.07,14:08
Aká je najvyššia možná materská, je to nejako obmedzené, viete mi povedať ako?

Ďakujem.
Jozef Mihál
24.07.07,14:16
Podľa aktuálne platného zákona o sociálnom poistení výška materského nie je priamo obmedzená.
ajobs
24.07.07,20:18
Podľa aktuálne platného zákona o sociálnom poistení výška materského nie je priamo obmedzená.

Súhlasím s Jozefom, ale musíš mať niekoľko rozhodujúcich období a niekoľko samostatných VZ, aby si mala zaujímavé materské. Ak máš len jedno poistenie a jedno RO, potom maximálne materské je dané maximálnym odvodom na nemocenské poistenie v danom období.
ajobs
24.07.07,20:20
A možte mi vypočítať, koľko budem mať pri tých 27.OOO,-. v hrubom za mesiac?

450 Sk na deň.
katikah
25.07.07,09:47
Prerobila som si pracovnú zmluvu na tých 30.000,- ako ste mi poradili, uvidíme ako to bude s materskou. Ale ešte sa chcem opýtať na platenie odvodov za tých 8 odpracovaných dní. zamestnala som sa u oca, on je živnostník a platí si odvody z minima každý mesiac. Rozumiem tomu, že za mňa zaplatí tých 13,4%(teda vlastne mi to akože stiahne zo mzdy. Ale on bude musieť ako zamestnávateľ zaplatiť tých zhruba 50% z tých 30.000 resp.alikvoty alebo on si zaplatí len tie svoje z minima ako živnostník?

Ďakujem pekne, mám v tom dosť chaos.
ajobs
25.07.07,11:10
Prerobila som si pracovnú zmluvu na tých 30.000,- ako ste mi poradili, uvidíme ako to bude s materskou. Ale ešte sa chcem opýtať na platenie odvodov za tých 8 odpracovaných dní. zamestnala som sa u oca, on je živnostník a platí si odvody z minima každý mesiac. Rozumiem tomu, že za mňa zaplatí tých 13,4%(teda vlastne mi to akože stiahne zo mzdy. Ale on bude musieť ako zamestnávateľ zaplatiť tých zhruba 50% z tých 30.000 resp.alikvoty alebo on si zaplatí len tie svoje z minima ako živnostník?

Ďakujem pekne, mám v tom dosť chaos.

Katikah, a kto robí otcovi účto a mzdy ? Mal by predsa vedieť, ako sa platí do ZP a SP, koľko percent, nie ? Samozrejme, že za tých 8 dní musí zaplatiť on ako zamestnávateľ do ZP 10% preddavok, a do SP 25,2% za nemocenské, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Za teba ako zamestnanca zaplatí spolu 13,4% a zrazí ti preddavkovú daň z príjmu zo závislej činnosti. Ale za tých 8 pracovných dní je to minimálna suma, takže potom mu to vrátiš z toho vyššieho materského.
Ináč ak ťa zamestnal,a predtým nemal žiadnych zamestnancov, potom bol povinný sa prihlásiť do ZP a SP ako zamestnávateľ, dúfam, že tak urobil.
katikah
25.07.07,13:13
Áno ja som ho nahlásila ako zamestnávateľa do SP. Rozumiem, že musí zaplatiť, ale tých 10%do ZP a 25,2% do SP musí zaplatiť okrem tých odvodov, ktoré si platil ako SZČO doteraz? To budem platiť ja, čiže on si zaplatí normálne ako doteraz sám za seba, plus ja zaplatím tých 13,4% za 8 dní, plus ešte 10% a 25,2% za tých 8 dní. Bože píšem to moc komplikovane, však? Ospravedlńujem sa.
Manual
25.07.07,15:08
Áno ja som ho nahlásila ako zamestnávateľa do SP. Rozumiem, že musí zaplatiť, ale tých 10%do ZP a 25,2% do SP musí zaplatiť okrem tých odvodov, ktoré si platil ako SZČO doteraz? To budem platiť ja, čiže on si zaplatí normálne ako doteraz sám za seba, plus ja zaplatím tých 13,4% za 8 dní, plus ešte 10% a 25,2% za tých 8 dní. Bože píšem to moc komplikovane, však? Ospravedlńujem sa.
Ano, otec si zaplatí ako SZČO sám za seba ako doteraz. Ďalej odvedie poistné z vypočítanej mzdy koľko vyjde za odpracovaných 8 dní za teba ako zamestnanca a tiež za zamestnávateľa. Určite to spravíš cez nejaký SW, ktorý ti spracuje aj výkazy pre SP a ZP.
katikah
25.07.07,19:06
No, už tomu konečne rozumiem, ale čo je SW?
Jozef Mihál
25.07.07,19:21
StationWagon - niektoré automobilky takto označujú kombi verzie svojich modelov, napr. Fiat Tempra SW.
tulinko
26.07.07,11:19
som mimo témy, ale Vaša odpoveď - duchaplnééé, dobre som sa pobavil.
ajobs
26.07.07,11:26
StationWagon - niektoré automobilky takto označujú kombi verzie svojich modelov, napr. Fiat Tempra SW.

Jozef, dobre som sa pobavil na interpretácii SW, ale pisateľke otázky sme dlžní skutočnú odpoveď - SW je software, alebo po slovensky programové prostriedky, čiže program.
Jozef Mihál
26.07.07,13:23
...z množstva otázok v tejto a príbuzných témach nadobúdam dojem, že na Slovensku je populačná explózia.
saskia26
26.07.07,13:40
... to len silné 70-te ročníky, prekročili tridsiatku, tak to asi takto vyzerá ...
Katy a R
29.07.07,15:40
...z množstva otázok v tejto a príbuzných témach nadobúdam dojem, že na Slovensku je populačná explózia.

..veru, veru.

Tento rok je podľa čínskeho kalendára výnimočný pre narodenie a splodenie dieťaťa (takáto priaznivá konštelácia je len raz za 60 rokov). Napr. kórejčania už zvyšovali kapacitu pôrodníc.

A vďaka Jozefovi M a aj ostatným radcom na tejto stránke sa hádam zlepší aj náš demografický vývoj.
(bude na dôchodky).
Pral
31.07.07,18:06
Potrebovala by som poradiť ....
10.3.2005 som nastúpila na materskú dovolenku - po ukončení, od 22.9.2005 som požiadala o rodičovský príspevok a zároveň som čerpala u zamestnávateľa dovolenku do 3.11.2005. Odvtedy som na rodičovskej dovolenke.
Stále som však zamestnaná.
Teraz čakáme druhé dieťa, termín pôrodu je 14.11.2007.
Mám nárok nastúpiť na znova na materskú dovolenku 6 týždňov pred očakávaným pôrodom, teda 3.10.2007, alebo mi ostane len možnosť rodičovského príspevku?
Ďakujem za odpoveď.
katikah
02.08.07,16:03
Dobrý deň p.Mihál,

poradili ste mi, že na zvýšenie materskej mám ukončiť pracovný pomer a zamestnať na inde aby som získala vyššiu materskú. Urobila som tak a zamestnala som sa u svojho oca, ktorý je živnostník v doprave. Urobila som všetky prihlášky a zo SP mu dnes prišiel papier, že on nemože zamestnávať zamestnancov. Som z toho zúfalá. Je niečo také možné? Pre boha, čo teraz budem robiť..
Može to byť tým, že som najprv dala registráciu zamestnanca a až v pondelok som dala registráciu zamestnávateľa?
Ďakujem pekne za odpoveď.
saskia26
03.08.07,08:13
Dobrý deň p.Mihál,

poradili ste mi, že na zvýšenie materskej mám ukončiť pracovný pomer a zamestnať na inde aby som získala vyššiu materskú. Urobila som tak a zamestnala som sa u svojho oca, ktorý je živnostník v doprave. Urobila som všetky prihlášky a zo SP mu dnes prišiel papier, že on nemože zamestnávať zamestnancov. Som z toho zúfalá. Je niečo také možné? Pre boha, čo teraz budem robiť..
Može to byť tým, že som najprv dala registráciu zamestnanca a až v pondelok som dala registráciu zamestnávateľa?
Ďakujem pekne za odpoveď.

katikah, skús si preveriť napr. telefonicky na Sociálnej poisťovni, či nie je problém práve v tom, že si najskôr prihlásila poistenca a potom zamestnávateľa. Inak by Ťa mali bez problémov registrovať.
katikah
03.08.07,12:54
No, bola som v SP, a tie skvelé odborníčky nestihli zaregistrovať zamestnávateľa a preto poslali list. Takže je to OK. A chcem sa Vás ešte opýtať, neviete náhodou, kedy dostanem prvú materskú ak som od 01.08.07 na materskej?

Ďakujem.
jankasm
03.08.07,13:26
No, bola som v SP, a tie skvelé odborníčky nestihli zaregistrovať zamestnávateľa a preto poslali list. Takže je to OK. A chcem sa Vás ešte opýtať, neviete náhodou, kedy dostanem prvú materskú ak som od 01.08.07 na materskej?

Ďakujem.

Už som Ti odpovedala v druhej téme, nemusíš zadávať tú istú otázku 2x.
Materská sa vypláca mesiac pozadu, ako výplata. Takže za august by to malo byť niekedy v polovici septembra. Presný dátum neviem.
katikah
13.08.07,19:59
Dobrý deň,

neviete náhodou, či zo sociálnej poisťovne chodí rozhodnutie o priznanej materske a do koľkých dní? Papiere som odovzdala 01.08., odvtedy som na MD.
Ďakujem pekne.
Neviem sa dočkať.
Jozef Mihál
13.08.07,20:05
Nezabudnite sa pochváliť výškou materského. A samozrejme nezabudnite sa pochváliť ani potomkom, držím palce.
Marcelkassv
13.08.07,20:23
Dobry den p. Mihal,
chcela by som sa informovat ohladom dobrovolneho poistenia, ak chcem mat zvysenu matersku, ak by som platila 270 dni poistenie.
Som zatial zamestnana do 31.9.2007, potom neviem, ci budem este dlhsie alebo budem ma podpore. Chcela by som otehotniet v najblizsej dobe. Mam si platit min. VZ na DNP a po dobe 270 dni to zmenit na max. VZ? Alebo teraz mam z max. odratat moj plat a platit rozdiel do maxima??
Ak chcem mat narok na matersku aj z DNP, mam potom ako povinne poistena osoba zrusit pracovny pomer?
Mozete mi prosim odpovedat, hladam rozne situacie na webe, ale akosi mi vela veci nieje jasnych.
Dakujem.
Jozef Mihál
13.08.07,20:27
Okamžite sa prihláste na DNP a určite si minimálny možný vymeriavací základ, teda aktuálne 7600 Sk. Vo vhodnom čase potom DNP zrušíte a po pár dňoch sa prihlásite znova, buď s maximálnym možným VZ alebo s VZ rovným rozdielu maximum - plat v zamestnaní.

Všetko je tu vysvetlené, hľadajte trpezlivejšie a čítajte pozornejšie.
Marcelkassv
13.08.07,20:43
Dobry vecer,
dakujem za skoru odpoved. Nie je mi ale jasne, preco som si aj na stranke babetko.sk citala o tom, ze je potrebne potom zrusit pracovny pomer (nakolko uz neplatene volno nie je mozne). Naco je to dobre?
Mozem teda este do uplynutia 270tych dnoch zrusit min. a prihlasit sa na max, lebo mam obavy, ci to stihnem, aby som mala napr. aspon mesiac zaplateny s max. VZ. Alebo staci iba par dni s max. VZ?
Ak teda budem nezamestnana, potom bude naj, ak si budem platit max. VZ nie?
Ked som dnes bola na SocPoist. v KE, pozerali na mna ako na hus, ze co vlastne chcem a tak, takze ma zmiatli. Pardon za otazky. A este raz velka vdaka za trpezlivost o ochotu.
Jozef Mihál
13.08.07,20:52
Hlboký povzdych. Nečítajte babetko.sk, pokiaľ ide o finty ako vybabrať s materskou, tam sa nič nedozviete. Obetujte niekoľko hodín času, prečítajte si o materskej na tomto fóre (nielen v tejto téme) čo najviac...A v SP sa na tieto záležitosti nepýtajte...Viac neporadím, nosil by som drevo do lesa.

Čítajte čo je tu napísané.
ajobs
13.08.07,21:34
Dobry vecer,
dakujem za skoru odpoved. Nie je mi ale jasne, preco som si aj na stranke babetko.sk citala o tom, ze je potrebne potom zrusit pracovny pomer (nakolko uz neplatene volno nie je mozne). Naco je to dobre?
Mozem teda este do uplynutia 270tych dnoch zrusit min. a prihlasit sa na max, lebo mam obavy, ci to stihnem, aby som mala napr. aspon mesiac zaplateny s max. VZ. Alebo staci iba par dni s max. VZ?
Ak teda budem nezamestnana, potom bude naj, ak si budem platit max. VZ nie?
Ked som dnes bola na SocPoist. v KE, pozerali na mna ako na hus, ze co vlastne chcem a tak, takze ma zmiatli. Pardon za otazky. A este raz velka vdaka za trpezlivost o ochotu.

Súhlasím s nižšie uvedeným príspevkom Dr. Mihála. Maximum príspevkov ohľadne materského tu napísal práve on, a iba vrodená skromnosť mu nedovolí sa tým pochváliť - je to jeden z najlepších odborníkov na sociálne poistenie, tak naozaj venuj trocha času a prečítaj si tie články pozorne, a aj diskusie k nim, potom ti bude všetko jasnejšie.
A samozrejme už zajtra sa prihlásiť na dobrovoľné NP z minima - čiže ako už bolo povedané 7600 Sk. Keďže aj ja som z KE, a viem aké osadenstvo pôsobí na SP, treba tam iba odniesť vyplnený RLFO, podať ho, nechať si potvrdiť a ničím sa nenechať odradiť. Toť vsjo, howgh.
Marcelkassv
14.08.07,05:37
Dakujem Vam obom velmi pekne.
Skusim, ak budem mat problem, ozvem sa, a precitam vsetko, len je toho strasne vela, musim si to rozkuskovat.
Dakujem.
renkulka
14.08.07,06:14
Dobry den, p. dr. Mihal, prip. Ajobs.
Prosim Vas pekne, neviete sa nahodou vyjadriť k problematike, ktoru pisala jankasm dna 1.8.07 v teme Materske, časť VIII. Ide o to, že na SP, jej povedali, že z jedneho roku t.j. z r.2006 jej nedaju materske aj zo zamestnannia, aj z DNP. Že keby jedno bolo z r. 2006 a druhe z r.2007 tak to by bolo v poriadku. Ževraj maju na SP v Ba nejaky vyklad zakona. Ako je to možne, že nejaky vyklad zakona je niekde v kancelarii v šupliku, a celý štát o tom nemá ani páru. Bola by som veľmi vďačná, keby ste sa k problematike, ak máte o tom vedomosti, vyjadrili čím skôr, nakoľko už zdá sa horia termíny väčšine poraďáčiek, a možno by sa ešte čo to dalo zachrániť. Ďakujem veľmi pekne za všetky, a prajem príjemný deň.
Jozef Mihál
14.08.07,06:33
Stalo sa .
Mirka D
14.08.07,07:05
Prosím o radu:
moja sestra je na reťazovej rod.dovolenke. V novembri 07 jej končí, ale je znovu tehotná. Dobrovoľne sa pripoistila, platí z minimálneho VZ. 270 dní tohto pripoistenia uplynie v októbri.

1. od septembra chce dať dieťa, s ktorým je na RD do škôlky, t.j. treba asi ukončiť RD. Je môžné ísť na PN, a ako ho navýšiť? Alebo iná možnosť?

2. tretie dieťa sa narodí v roku 2008, plánovali sme - odhlásiť a prihlásiť sa z maximálnym VZ, ale teraz v súvislosti s pripravovanou novelou zákona o sociálnom poistení neviem, čo je najvhodnejšie...

(už rok nerobím mzdy, strácam prehľad), ďakujem!!!!
Jozef Mihál
14.08.07,07:16
Vidím, že to pripravované školenie k nemocenským dávkam a materskému v októbri predsa len urobím...čítať sa málokomu chce, možno počúvať bude jednoduchšie.
Marcelkassv
14.08.07,15:01
Dobry den p. Mihal alebo p. ajops, :-)
Chcem sa este spytat na jednu vec. Som doktorandka, koncim treti rocnik 30.9.. Idem sa zajtra (tj. 15.8.07) prihlasit do SocPoist. na dobrovolne nem. poistenie. Chceli by sme v najblizsej dobe babatko, napr. by sa narodilo koncom maja 2007. Cize DNP budem platit od zajtra tych 270 dni napr. minimum (335sk), potom zmenim na max.
1. Mozem to teda prerusit a nastupit na max. aj pocas tych 270 dni? Kolko dni je potrebne platit max? Moze sa iba dva tyzdne napr.?
2. Ak by som sla na urad prace sa zaevidovat, tam za mna nieje platene nemocenske, povazuje sa nemocenske od zamestnavatela moje PhD. studium, ktore som absolvovala plne tri roky?
3. Sice neviem, ci mam narok na davku v nezamestnanosti, ci ako sa to nazyva, ked zaraba aj manzel, neviete? (viem ze je to mimo temy).
Dakujem pekne, preluskala som tuto temu celu, chcem si iba ujasnit ziskane info. Dakujem, idem dat oci oddychnut. :-)
Katy a R
14.08.07,17:44
Ak sa páni nenahnevajú (prípadne ma opravia) – dám takýto návrh. Dúfam, že som dobre čítala.
1.
Teraz okamžite sa poistiť z VZ 7600.- (335.-/mes).
2.
V novembri ukončiť DNP, nie zmeniť.
3.
Pred Vianocami, napr. 21.12. (alebo aj 27.12.) znova sa prihlásiť na DNP s max. VZ 28142.-
Poistné zaplatíš z alikvotnej čiastky.
4.
31.12. (alebo radšej 28.12. – je to piatok) zmeniť (nie ukončiť) VZ na 7600.- (alebo ak bude už nová min. mzda 8100.-). Nový VZ bude platiť od 1.1., z ktorého budeš ďalej platiť.
Samozrejme spolu (ku dňu pôrodu) musí byť 270 dní poistenia. Počítam s tým, že ešte nie si tehotná.

Teoreticky by 3. a 4. krok stačilo urobiť v pondelok 31. 12. (ale zicher ...)


Za občana evidovaného na UP platí štát len zdravotné poistenie.

Podpora v nezamestnanosti - podľa zákona o sociálnom poistení. (manželov príjem je nepodstatný)
Dávka v hmotnej núdzi – štátna dávka – podľa zákona o sociálnej pomoci. (tam sa dokladuje manželov príjem).
Marcelkassv
14.08.07,17:58
No a teraz som mimo, preco mam zrusit pred vianocami min. a dat max, a potom znova zrusit max, a dat min. Preto, lebo sa pocita predchadzajuci rok roku porodu alebo ako?? :-)
Katy a R
14.08.07,18:32
Ako je uvedené vyššie (hlavne príspevky 201, 203, 204)
Zajtra sa prihlás v SP na DNP (doporučujem neradiť sa, nevysvetľovať) – vyplň RLFO (registračný list), bod 11 s VZ na NP 7600.- , potom budeš mať dosť času všetko si tu preštudovať (hlavne zákon o sociálnom poistení). Sama potom prídeš na to, čo treba urobiť ďalej.
Marcelkassv
14.08.07,18:37
Och joj, mam v tom taky chaos, ze az. Dakujem aj tak. Snad sa to podari, ked uz mam zostat na podpore, aspon nech materska je lepsia. Vdaka.
ajobs
14.08.07,20:04
Och joj, mam v tom taky chaos, ze az. Dakujem aj tak. Snad sa to podari, ked uz mam zostat na podpore, aspon nech materska je lepsia. Vdaka.


Marcelka, vidím, že si príspevky nečítala dosť dôsledne (alebo vôbec nie). Prvý krok - zajtra sa prihlásiť na DNP z minima 7600 Sk, ostatné veci vysvetlíme postupne, lebo máš v tom asi dosť chaos. Zatiaľ treba iba platiť.
JanaL.29
16.08.07,08:55
Dobry den.
mam prosbu o potvrdenie spravnosti mojho planu na maximalne materske.
17.9.07 by som mala nastupit na MD.
Od oktobra 2006 si platim DNP, okrem toho som zamestnana. Ak by som neurobila nic, mala by som dostat max.materske z VZ 25911, do ktoreho som si DNP dopocitala a RO by mal byt rok 2006.
Ak budem postupovat sposobom popisanym nizsie, podari sa mi dostat max materske z oboch poisteni?

1. Este tento mesiac (08/07) ukoncim PP a uzavriem novy s max VZ 28142. Ak som dobre citala, je mozne aby to bol ten isty zamestnavatel aj aby to bolo v tom istom mesiaci. Potom by RO na vypocet materskeho mal byt 08/2007.
2. Zaroven ukoncim DNP a 1.9. sa prihlasim znovu, uz s max VZ 28142. RO pre DNP by potom mal byt 09/2007.
3. Od 1.9. si v zamestnani vyberiem neplatene volno do nastupu na MD.

Ukoncit DNP musim k datumu uzavrietia noveho PP, aby sa poistenia nekryli?
Poistne z DNP mam zaplatit za cely mesiac september alebo len za obdobie do nastupu na MD, cize za 16 dni?
Po odhlaseni a znovu prihlaseni na DNP mi ostane variabilny symbol alebo mi SP prideli novy?
A...mozem ist za toto do basy? :-)

Chapem to spravne? Dakujem za odpoved.
ajobs
16.08.07,10:45
Dobry den.
mam prosbu o potvrdenie spravnosti mojho planu na maximalne materske.
17.9.07 by som mala nastupit na MD.
Od oktobra 2006 si platim DNP, okrem toho som zamestnana. Ak by som neurobila nic, mala by som dostat max.materske z VZ 25911, do ktoreho som si DNP dopocitala a RO by mal byt rok 2006.
Ak budem postupovat sposobom popisanym nizsie, podari sa mi dostat max materske z oboch poisteni?

1. Este tento mesiac (08/07) ukoncim PP a uzavriem novy s max VZ 28142. Ak som dobre citala, je mozne aby to bol ten isty zamestnavatel aj aby to bolo v tom istom mesiaci. Potom by RO na vypocet materskeho mal byt 08/2007.
2. Zaroven ukoncim DNP a 1.9. sa prihlasim znovu, uz s max VZ 28142. RO pre DNP by potom mal byt 09/2007.
3. Od 1.9. si v zamestnani vyberiem neplatene volno do nastupu na MD.

Ukoncit DNP musim k datumu uzavrietia noveho PP, aby sa poistenia nekryli?
Poistne z DNP mam zaplatit za cely mesiac september alebo len za obdobie do nastupu na MD, cize za 16 dni?
Po odhlaseni a znovu prihlaseni na DNP mi ostane variabilny symbol alebo mi SP prideli novy?
A...mozem ist za toto do basy? :-)

Chapem to spravne? Dakujem za odpoved.

Najprv začnem odzadu - do basy nepôjdeš, lebo robíš iba to čo je legálne a čo zákon umožňuje. Pri odhlasovaní a prihlasovaní na DNP zostáva stále rovnaky variabilný symbol, a pokiaľ ide o načasovanie RO a ich súbeh, urobil by som to nasledovne:
1. k 26.8.2007 ukončíš PP aj DNP z minima, a od 27.8.2007 sa prihlásiš na DNP z maxima, teda 28142 Sk,
2. od 1.9.2007 uzatvoríš nový PP s maximálnym VZ 28142 Sk, a 17.9.2007 pôjdeš na MD.
V tomto prípade bude RO pre DNP 27.8.-31.8.2007-prvé maximum materského, a RO zo zamestnania bude 1.9.-16.9.2007 - druhé maximum materského. Samozrejme z oboch musíš splniť 270 dní nemocenského poistenia. Zo zamestnania zaplatíš odvody iba za 16 dní, z DNP sa neodhlasuj, nezaplatíš za september žiadne poistné, pretože už máš maximum zo zamestnania. Počas MD poistné na DNP neplatíš, ale obdobie ti beží, čiže sa ti to môže zísť.
JanaL.29
16.08.07,13:49
Najprv začnem odzadu - do basy nepôjdeš, lebo robíš iba to čo je legálne a čo zákon umožňuje. Pri odhlasovaní a prihlasovaní na DNP zostáva stále rovnaky variabilný symbol, a pokiaľ ide o načasovanie RO a ich súbeh, urobil by som to nasledovne:
1. k 26.8.2007 ukončíš PP aj DNP z minima, a od 27.8.2007 sa prihlásiš na DNP z maxima, teda 28142 Sk,
2. od 1.9.2007 uzatvoríš nový PP s maximálnym VZ 28142 Sk, a 17.9.2007 pôjdeš na MD.
V tomto prípade bude RO pre DNP 27.8.-31.8.2007-prvé maximum materského, a RO zo zamestnania bude 1.9.-16.9.2007 - druhé maximum materského. Samozrejme z oboch musíš splniť 270 dní nemocenského poistenia. Zo zamestnania zaplatíš odvody iba za 16 dní, z DNP sa neodhlasuj, nezaplatíš za september žiadne poistné, pretože už máš maximum zo zamestnania. Počas MD poistné na DNP neplatíš, ale obdobie ti beží, čiže sa ti to môže zísť.


Dakujem za radu.
270 dni splnene mam, s tym by nemal byt problem.
Len, ked ukoncim PP k 26.8. a novy uzavriem 1.9. vznikne mi tam diera 5 dni. S tym netreba nic robit? Hlavne mam na mysli zdravotne poistenie, tam poistovne sikanuju uz za jeden den neplatenia poistneho.
A ked uz budem prihlasena na DNP a v septembri nezaplatim nic, SP odo mna nebude nic vymahat, resp. robit potom problemy, ze mam nedoplatky? Chapem, ze uz budem mat maximum zo zamestnania, ale clovek nikdy nevie, co si nejaky uradnik v SP zmysli.
horalecka
16.08.07,14:10
Dobry den pan Mihal,

velmi rada by som Vas poprosila o radu ako to je ked osoba pracuje v Anglicku a je tam aj poistena ako bezny pracujuci clovek. Na Slovensku nie je nemocensky poistena. Caka babatko a chcela by poberat matersku od anglickeho zamestnavatela popritom ako bude travit matersku na Slovensku, toto vsetko je splnitelne,uz si to zistovala. Moja otazka ale je, ked sa vrati na Slovensko ma narok na rodicovsky prispevok do 3 rokov dietata ako to bezne na Slovensku podla zakona je? Ake podmienky by musela splnit aby mala? Kedy by mala rozmyslat o poisteni na Slovensku aby mala narok aj na matersku na Slovensku?Viem ze by to malo byt 270 dni v priebehu 2 rokoch pred porodom. Je mozne sa poistit spatne zopar mesiacov ak je v prvom mesiaci tehotenstva?je to mozne keby si platila dobrovolne nemocenske?Kolko by si musela platit a aku rady by ste jej dali v tomto pripade?zabudla som spomenut,ze bude rodit na Slovensku. Ma narok na prispevok pri narodeni prveho dietata? Podotykam, ze obaja rodicia su obcania Slovenskej Republiky.


Velmi pekne Vam dakujem za skoru odpoved

Horalecka
Katy a R
16.08.07,14:42
Pri nemocenskom poistení neexistuje možnosť poistenia spätne. (pri dôchodkovom áno).
jankasm
16.08.07,17:57
Dakujem za radu.
270 dni splnene mam, s tym by nemal byt problem.
Len, ked ukoncim PP k 26.8. a novy uzavriem 1.9. vznikne mi tam diera 5 dni. S tym netreba nic robit? Hlavne mam na mysli zdravotne poistenie, tam poistovne sikanuju uz za jeden den neplatenia poistneho.
A ked uz budem prihlasena na DNP a v septembri nezaplatim nic, SP odo mna nebude nic vymahat, resp. robit potom problemy, ze mam nedoplatky? Chapem, ze uz budem mat maximum zo zamestnania, ale clovek nikdy nevie, co si nejaky uradnik v SP zmysli.

Tú dieru 5 dní musíš vykryť zdravotným poistením. Budeš normálne dobrovoľne nezamestnaná a pôjdeš sa prihlásiť na ZP kde zaplatíš poistné za tých 5 dní.
Čo sa týka SP, tak tam sa môžeš prihlásiť ako dobrovoľný platca okrem nemocenského aj na dôchodkové poistenie aj na poistenie v nezamestnanosti. Je len na tebe ako sa rozhodneš.
Robila som úplne rovnaký postup v mesiacoch 06-07/2007. Do SP som sa prihlásila ako dobrovoľný platca aj na dôchodkové poistenie, pre istotu, človek nikdy nevie, náhodou sa zmení zákon tak aby mi potom tie dni nechýbali. Za 5 dní to nebude u teba veľká suma.
Nechcem ti zatiaľ kaziť nádej, ale keby si študovala témy o materskej na porade, zistila by si, že aj keď sme všetci za to, že toto je úplne správny postup na získanie 2x maxima materskej, naša pobočka mi to bohužiaľ neuznala, zatiaľ mi priznali len 1x maximum, vraj na 2x nemám nárok. Poslala som odvolanie a teraz čakám na vyjadrenie. Takže drž palce.
Čo sa týka tej platby za september, neviem ako to má byť správne, ale u nás na SP mi bolo povedané, že mám zaplatiť, keďže som prihlásená a potom, keď budem mať za tie dni zaplatené 2x z maxima, požiadať si o vrátenie.
Držím palce aby si mala s tým priznaním materskej viac šťastia ako ja. Inak pevne verím, že to bola iba neschopnosť pracovníčok na našej pobočke. Pretože Tonko - ajobs písal, že pozná konkrétny prípad, ktorému to bolo priznané /nie síce materská ale PN/.
Marcelkassv
17.08.07,06:17
Ahojte,
tak ja som sa uz ku dnu 15. 8. prihlasila z min., ako som pisala vyssie. Uvidime, co sa udeje. Ak nie, tak PN bude ok, ak materska nevyjde. A po druhe, nieje to tak vela. Ale pisem tu kvoli tomu, aby som sa podakovala, ze take nieco som nasla, a za ochotu vsetkych ludi. Ste zlatucky. Vazim si to.
To len tak na okraj.
tesia
17.08.07,07:55
Vazeny pan Mihal, mam na Vas dve otazky. Som zamestnana v nasej spolocnosti od 18.05.2005. Doteraz mi bola dvakrat prdlzena zmluva na dobu urcitu, ktora mi teraz plati do 01.12.2007, aj ked som k nemu dostala dodatok o vyske platu, platny do 31.12.2007. Vzhladom na to, ze som tehotna a porod by som mala mat niekedy zaciatkom marca (03.03.2008), predpokladam ze moja firma mi uz zmluvu nepredlzi na dobu neurcitu. Chcela by som vediet, ci mam narok na matersku a v akej vyske, ked moj zakladny plat v hrubom je 20 630 Sk + dostavam 10% z plau variabilnu zlozku a 3000 Sk dostavam priplatok ako hlavny uzivatel SAP systemu.
V nasej firme je zvykom vyplacat vzdy v decembrovej vyplate 50%-ny bonus z preimernej mzdy za posledneho pol roka, ale iba v pripade, ak ste za poslednych 6 mesiacov mali dokopy vsetky navstevy u lekara menej ako dva dni. Teraz ked som tehotna a som v ochrannej dobe, mozem chodit k lekarovi tolkokrat kolko si to vyzaduje moj stav s tym, ze to mam preplatene. Je mozne aby mi vsetky tieto navstevy u lekara zaratali do tych dvoch dni a tym teda by som tieto dva dni prekrocila a nemala narok na bonus, alebo sa to na mna nevztahuje a nezaratava sa to do beznych navstev lekara?
velmi pekne vam vopred dakujem za Vasu odpoved.
JanaL.29
17.08.07,08:22
Tú dieru 5 dní musíš vykryť zdravotným poistením. Budeš normálne dobrovoľne nezamestnaná a pôjdeš sa prihlásiť na ZP kde zaplatíš poistné za tých 5 dní.
Čo sa týka SP, tak tam sa môžeš prihlásiť ako dobrovoľný platca okrem nemocenského aj na dôchodkové poistenie aj na poistenie v nezamestnanosti. Je len na tebe ako sa rozhodneš.
Robila som úplne rovnaký postup v mesiacoch 06-07/2007. Do SP som sa prihlásila ako dobrovoľný platca aj na dôchodkové poistenie, pre istotu, človek nikdy nevie, náhodou sa zmení zákon tak aby mi potom tie dni nechýbali. Za 5 dní to nebude u teba veľká suma.
Nechcem ti zatiaľ kaziť nádej, ale keby si študovala témy o materskej na porade, zistila by si, že aj keď sme všetci za to, že toto je úplne správny postup na získanie 2x maxima materskej, naša pobočka mi to bohužiaľ neuznala, zatiaľ mi priznali len 1x maximum, vraj na 2x nemám nárok. Poslala som odvolanie a teraz čakám na vyjadrenie. Takže drž palce.
Čo sa týka tej platby za september, neviem ako to má byť správne, ale u nás na SP mi bolo povedané, že mám zaplatiť, keďže som prihlásená a potom, keď budem mať za tie dni zaplatené 2x z maxima, požiadať si o vrátenie.
Držím palce aby si mala s tým priznaním materskej viac šťastia ako ja. Inak pevne verím, že to bola iba neschopnosť pracovníčok na našej pobočke. Pretože Tonko - ajobs písal, že pozná konkrétny prípad, ktorému to bolo priznané /nie síce materská ale PN/.

Jani, dakujem za radu a tvoje skusenosti. V akej pobocke si to ziadala? To vies, uradnici su stale len uradnici. To nasa danova uradnicka mi jedneho casu nevedela poradit, ako spravne vyplnit tlacivo na priznanie DPH, opravne. Ze ona nevie ako sa to vyplna. Kedze to bolo nove tlacivo, nebola som si ista, ci to mam spravne. :-)
Na to zdravotne sa prihlasim, dochodkove ma netrapi, je to len 5 dni. Radsej zaplatim aj DNP za tych 16 dni v septembri, nech nemaju zamienku mi to materske nepriznat.
Studovala by som temy materskeho viac, ale v praci nemam vela casu a doma internet, vlastne ani pocitac sme zatial nechceli. Az ked pojdem na matersku, aby som mala kontakt so svetom.
Este raz vdaka a samozrejme, ze drzim palce.
yuliett
17.08.07,09:44
Dobry den pan Mihal,
chcem Vas poprosit o odpoved na to ako to funguje s materskym prispevkom ked zena paralelne prejde po 1 dietati a 3rocnej rodicovskej dovolenke na 2 matersku. Ma opat narok na maximalny vymer materskej ako ked bola na materskej po prvy krat cca tych 11900Sk? (napriklad je zamestnana u jedneho zamestnavatela nepretrzite od roku 2/2002 na dobu neurcitu. Po prvy krat nastupila na matersku 15.8.2005. Ak by bol druhy porod planovany 30.9.2008. Je to bez problemov?) Pripadne otazka dva druhy porod by bol planovany az neskor, to je napr november alebo december 2008. Obdobie medzi ukoncenim rodicovskej a nastupenim materskej 6t pred planovanym porodom by bolo vykryte PN kou? Ako by bola posudzovana vyska materskej. Dakujem za odpoved, v socialnej poistovni som sa odpoved nedozvedela. Yula
ajobs
17.08.07,13:59
Dobry den pan Mihal,
chcem Vas poprosit o odpoved na to ako to funguje s materskym prispevkom ked zena paralelne prejde po 1 dietati a 3rocnej rodicovskej dovolenke na 2 matersku. Ma opat narok na maximalny vymer materskej ako ked bola na materskej po prvy krat cca tych 11900Sk? (napriklad je zamestnana u jedneho zamestnavatela nepretrzite od roku 2/2002 na dobu neurcitu. Po prvy krat nastupila na matersku 15.8.2005. Ak by bol druhy porod planovany 30.9.2008. Je to bez problemov?) Pripadne otazka dva druhy porod by bol planovany az neskor, to je napr november alebo december 2008. Obdobie medzi ukoncenim rodicovskej a nastupenim materskej 6t pred planovanym porodom by bolo vykryte PN kou? Ako by bola posudzovana vyska materskej. Dakujem za odpoved, v socialnej poistovni som sa odpoved nedozvedela. Yula

Na výpočet materského sa použije pravdepodobný VZ - teda mzda, ktorú by zarobila zamestnankyňa, keby pracovala. Ľudovo povedané, to, čo firma uvedie ako pravdepodobný VZ. SP musí túto sumu pri výpočte rešpektovať. Čiže v súčasnosti je najlepšie uvádzať VZ 28142 Sk, po 1.7.2008 to bude suma cca 30000 Sk.
giovannajana
20.08.07,12:51
Žiadam o pomoc.
Bohužiaľ nemám veľa času na študovanie všetkých príspevkov, preto žiadam o radu mamičky, ktoré ich preštudované majú. Som zamestnaná a dobrovoľne nemocensky poistená. Ak plánujem ísť na materskú dovolenku na jeseň alebo v zime 2008, mám to prerušenie DNP a platbu z max. VZ urobiť v decembri tohoto roku, alebo stačí tesne pred materskou teda na jeseň alebo v zime 2008? Pretože plány nemusia výsť, tak aby som zbytočne neplatila viac ako bude treba. Ešte sa chcem opýtať, či už je schválená tá novela o SP a materská bude vypočítavaná len z jedného maxima, alebo sa ešte budúci rok bude dať materská zdvojnásobiť.
Ďakujem za trpezlivosť a ochotu.
ajobs
20.08.07,14:40
Žiadam o pomoc.
Bohužiaľ nemám veľa času na študovanie všetkých príspevkov, preto žiadam o radu mamičky, ktoré ich preštudované majú. Som zamestnaná a dobrovoľne nemocensky poistená. Ak plánujem ísť na materskú dovolenku na jeseň alebo v zime 2008, mám to prerušenie DNP a platbu z max. VZ urobiť v decembri tohoto roku, alebo stačí tesne pred materskou teda na jeseň alebo v zime 2008? Pretože plány nemusia výsť, tak aby som zbytočne neplatila viac ako bude treba. Ešte sa chcem opýtať, či už je schválená tá novela o SP a materská bude vypočítavaná len z jedného maxima, alebo sa ešte budúci rok bude dať materská zdvojnásobiť.
Ďakujem za trpezlivosť a ochotu.

1. novela zákona o sociálnom poistení nie je schválená, má platiť až od 1.1.2008 (dnes bola prerokovaná v Hospodárskej a sociálnej rade vlády SR),
2. zmenu na maximá stačí urobiť tesne pred nástupom na MD, pretože po 1.7.2008 bude vyššie maximum na výpočet materského.
giovannajana
20.08.07,22:26
Ďakujem pán Mihál za odpoveď a prajem Vám príjemný zvyšok týždňa.
Jana
Jozef Mihál
20.08.07,23:23
Fíha, to sa mi snáď ešte nestalo, aby mi bolo poďakované, hoci som ani neodpovedal. Poďakovanie teda preposielam ajobs-ovi.
Jozef Mihál
20.08.07,23:28
Inak ako vidím, každá druhá otázka začína oslovením mojej osoby - budúce mamičky veru nemajú čas čítať Etiketu - akoby aj, veď nemajú čas čítať kopčisko už napísaných rád v témach "materské" - čo je už často jedno, lebo tie rady treba čítať ešte pred otehotnením...

Na záver len toľko: rada a dobre tu píše jankasm, samozrejme ajobs a občas i iní, myslím že ich radám môžete veriť (a mňa už nechajte odpočívať za pecou).
giovannajana
21.08.07,18:42
Ospravedlňujem sa. Myslela som si, že to je Vaše krycie meno. V tom prípade samozrejme ďakujem za odpoveď ajobsovi.
ajobs
21.08.07,19:50
Ospravedlňujem sa. Myslela som si, že to je Vaše krycie meno. V tom prípade samozrejme ďakujem za odpoveď ajobsovi.


Nie je za čo. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
bohdana
21.08.07,21:20
Dobry den p. Mihal
predsa len vas nenecham odpocivat Studujem tuto problematiku po internete uz niekolko dni a potrebujem sa uistit ze som to spravne pochopila Od 26.1. 2007 do 30.6. 2007 som bola zamestnana a teda povinne poistena. Jul a august- nezamestnana, od 27. 8 07 nastupujem do prace (zmluva na dobu urcitu do 30.6. 08) V najblizsich mesiacoch planujem otehotniet preto si chcem co najskor zacat platit dobrov. poistenie. Ak tomu dobre rozumiem nebolo by najlepsie zacat ho platit naraz s nastupom do prace Mam radsej pockat niekolko dni napr. do 1.9.07? aby sa rozhodujuce obdobia neprekryvali? Staci rozdiel niekolkych dní?
Dobrovolne by som si mala platit z maxima- teda z rozdielu:max. vymer. zaklad (zhruba 28000) - plat(zhruba 15000)? Kedze termin porodu by bol v roku 08, rozhodujucim by bolo obdobie od zaciatku poistenia do konca decembra 07? Potom by som si teda dobr. poist. mohla znizit na min. a platit az kym nedosiahnem 270 dni? Mozem to potom uplne zrusit?
Co ak budem v praci PN alebo OČR? Mozem si pocas toho nadalej platit dobr. poistenie? Zarátavaju sa mi tieto dni do povinneho poistenia?
Napada mi este jedna moznost: Platila by som si od septembra dobr. poist. z min. vz napr. 230 dní, potom prerusila na par dni a znovu sa prihlasila s max. vymer. zakladom na zvysnych 40 dni. Uvazujem spravne?
Staci ak prerusim dobrovol. poistenie? Prerusenie povinneho totiz neprichadza do uvahy. Vopred dakujem za promptnu odpoved. Musim sa totiz velmi rychlo rozhodnut.
Este posledna otazka: nemozem si platit povinne v zamestnani a zaroven dobrovolne z maxima(myslim z 28000) cim by sa mi este viac navysila materska?
Jozef Mihál
21.08.07,21:34
Neviem či som videl niekedy v jedinom príspevku nacpaných viac otázok pokope.

Zatiaľ toľko - kým nie ste tehotná, prihláste sa na dobrovoľné nem.poistenie DNP. Ak už budete tehotná, bude neskoro ale ak na tom "začnete pracovať" až o polroka, tak je zbytočné platiť DNP tak dlho.

Zvoľte si zatiaľ minimálny základ - 7600, od októbra 8100 Sk.

A pokým to príde, študujte témy o materskej, na všetky otázky tu už sú odpovede.

Mimochodom, ak bude záujem, v druhej polovici októbra robím na túto tému seminár v BA.
katikah
24.08.07,16:01
Dobrý deň,

chcem sa Vás opýtať, neviete náhodou niekto, kedy chodí rozhodnutie zo SP o výške materskej? Všetky papiere ako aj materskú som tam dala 01.08.07 a dodnes mi ešte nič neprišlo. Už sa neviem dočkať.

Ďakujem za odpoveď.
ikubikova
24.08.07,19:03
Prosim poradte mi.
Som SZCO, povinne poistenie neplatim-nevznikla mi povinnost vzhladom na minulorocny nizky prijem. Od 12.3.2007 platim DNP z min.VZ. Termin porodu mam 24.12.2007. Ku dnu nastupu na matersku dovolenku nesplnam tych 270 dni ale do predpokladanemu TP by som teoreticky mohla (ak samoska mimco sa nenarodi predcasne). Ako mam postupovat aby som dostala matersky prispevok a ci vobec budem mat narok a kolko tyzdnov budem dostavat. Pani v SP povedla, ze tych 270 dni posudzuju ku dnu porodu a nie ku dnu nastupu na matersku dovolenku a tiez, ze ked som nemocensky poistena musim nastupit na MD.
dakujem za odpoved a pekny vecer.
i.
ajobs
25.08.07,10:10
Dobrý deň,

chcem sa Vás opýtať, neviete náhodou niekto, kedy chodí rozhodnutie zo SP o výške materskej? Všetky papiere ako aj materskú som tam dala 01.08.07 a dodnes mi ešte nič neprišlo. Už sa neviem dočkať.

Ďakujem za odpoveď.

Spravidla to rozhodnutie chodí v termíne cca 30-40 dní (SP môže mať na to až 60 dní) - takže trpezlivo čakaj, a potom daj vedieť ako si dopadla. Prvé materské by ti mali vyplatiť spravidla do 20.9.2007.
ajobs
25.08.07,10:16
Prosim poradte mi.
Som SZCO, povinne poistenie neplatim-nevznikla mi povinnost vzhladom na minulorocny nizky prijem. Od 12.3.2007 platim DNP z min.VZ. Termin porodu mam 24.12.2007. Ku dnu nastupu na matersku dovolenku nesplnam tych 270 dni ale do predpokladanemu TP by som teoreticky mohla (ak samoska mimco sa nenarodi predcasne). Ako mam postupovat aby som dostala matersky prispevok a ci vobec budem mat narok a kolko tyzdnov budem dostavat. Pani v SP povedla, ze tych 270 dni posudzuju ku dnu porodu a nie ku dnu nastupu na matersku dovolenku a tiez, ze ked som nemocensky poistena musim nastupit na MD.
dakujem za odpoved a pekny vecer.
i.

Pokiaľ dobre počítam, do termínu pôrodu (ak nebude skôr) splníš 288 dní DNP, takže v pohode. Odporúčam tesne pred pôrodom zmeniť minimálny VZ 8100 Sk (ten bude od 1.10.2007) na maximum 28142 Sk - stačí okolo 15.12.2007, keď už budeš mať istotu, že získaš 270 dní DNP. Materské bude potom z 55% z maxima.
brčko
25.08.07,20:41
Pokiaľ dobre počítam, do termínu pôrodu (ak nebude skôr) splníš 288 dní DNP, takže v pohode. Odporúčam tesne pred pôrodom zmeniť minimálny VZ 8100 Sk (ten bude od 1.10.2007) na maximum 28142 Sk - stačí okolo 15.12.2007, keď už budeš mať istotu, že získaš 270 dní DNP. Materské bude potom z 55% z maxima.

Prepáčte, že do toho vstupujem, aj ked to nie je moja otázka. Tvoja rada ajobs, ma prekvapila. Do dna pôrodu mi počet dní DNP tiež vyšiel 288dní. No ohladne toho prehlásenia na maximum 15.12.07? Nebude sa posudzovať nárok na materskú v tomto prípade už 6 týždňou pred predpokladaným pôrodom t.j. 12.11.07? Potom by jej už zmena (asi si myslel odhlásenie a nové prihlásenie) na maximum okolo 15.12.07 asi nepomohla. Alebo si môže podať žiadosť o materské aj neskôr (t.j. k inému dňu)? Ale to už by na ňu asi platil §48 ods.7 a materské by si o toto obdobie skrátila a poberala by ho len do 22 týždna po pôrode. A tiež som si doteraz myslela, že ked je DNP, odo dna nároku na materské jej síce pokračuje DNP, no platiť nemusí. Mylim sa?

Mimo témy: ikubikova: Máš pekný termín pôrodu-pod stromček. Moja dcéra sa narodila 25.12.04 aj ked termín bol 31.12.
ajobs
25.08.07,21:11
Prepáčte, že do toho vstupujem, aj ked to nie je moja otázka. Tvoja rada ajobs, ma prekvapila. Do dna pôrodu mi počet dní DNP tiež vyšiel 288dní. No ohladne toho prehlásenia na maximum 15.12.07? Nebude sa posudzovať nárok na materskú v tomto prípade už 6 týždňou pred predpokladaným pôrodom t.j. 12.11.07? Potom by jej už zmena (asi si myslel odhlásenie a nové prihlásenie) na maximum okolo 15.12.07 asi nepomohla. Alebo si môže podať žiadosť o materské aj neskôr (t.j. k inému dňu)? Ale to už by na ňu asi platil §48 ods.7 a materské by si o toto obdobie skrátila a poberala by ho len do 22 týždna po pôrode. A tiež som si doteraz myslela, že ked je DNP, odo dna nároku na materské jej síce pokračuje DNP, no platiť nemusí. Mylim sa?

Mimo témy: ikubikova: Máš pekný termín pôrodu-pod stromček. Moja dcéra sa narodila 25.12.04 aj ked termín bol 31.12.


Nie, platí jednoznačne § 54, ods. 2, písm. c) o stanovení RO pre výpočet príslušnej nemocenskej dávky - a teda aj materského. A § 48, ods. 7 si nedočítala do konca - takže 22. týždňov, najviac však 28. týždňov od vzniku nároku na materské.
brčko
25.08.07,23:17
Nie, platí jednoznačne § 54, ods. 2, písm. c) o stanovení RO pre výpočet príslušnej nemocenskej dávky - a teda aj materského. .
-súhlasím, v prípade, že sa 15.12.z DNP odhlási, napr.16.12. prihlási z maxima a nárok na materské si uplatní až po tomto termíne(Predpokladám,že môže). Bude mať tých 55% z maxima.

- § 48, ods. 7 si nedočítala do konca - takže 22. týždňov, najviac však 28. týždňov od vzniku nároku na materské.

Rozumiem tomu tak, že aj ked si uplatní nárok na materské napr. 20.12.07, nárok na materské bude mať ,ak porodí 24.12.07 alebo neskôr, do 25.5.08-(tj. 28.týždnov od vzniku nároku na materskú, ktorý jej vznikne 12.11.07-( §48 ods.3) ). Ak porodí skôr, napr. 22.12.07, nárok bude mať do konca 22 týždna odo dna pôrodu t.j. do 23.5.08.
Ak si však uplatní nárok na materskú hned v den vzniku nároku t.j. 12.11.07, bude poberať minimálnu materskú od 12.11.07 do 25.5.08. Bude poberať materskú dlhšie obdobie, ale výška materskej za celé obdobie bude výrazne nižšia.
ikubikova
26.08.07,08:29
Dakujem za odpovede a aby som este trosku skomplikovala moj pribeh :-) Firma pre kt. robim ponukla moznost zamestanat sa na TPP od 1.9.2007 (je to po znamosti lebo asi ziadna ina zienku v 6-om mesiaci tehotenstva by nezamestnala) a ja mam dalsiu dilemu. Oplati sa mi teraz zrusit zivnost, a zamestnat sa? Tym padom by som nemusela platit odvody len by som nechala DPN lebo to mi je jasne, ze zo zamestnania uz tych 270 by som nesplnila. Islo by o ostatne odvody, kt. teraz platim sama (zdravotne, dochodkove) A hlavne, kedze uz budem v TPP, tak zo ZP musim nastupit 6 tyzdom pred TP (12.11.2007) Ako je to v tedy? Ked narok na vyplacanie materskeho prispevku nesplnim...

Este sa vratim, ze vsetko zostane v povodnom stave, takze budem robit nadalej len na zivnost. Tiez mi bolo povedane, ze je lepsie ten VZ zvysit este pred nastupom na MD (12.11.07). Stale neviem, ze ja ako SZCO musim al. nemusim nastupit na MD? nestacilo by mi len po porode zaniest rodny list dietata do SP? V tom pripade by som dostala len tych 22 tyzdnov, ze?

Dakujem, za kazdu odpoved a postreh. Pekny den vam prajem vsetkym.
i.
ikubikova
26.08.07,08:40
Prepáčte, že do toho vstupujem, aj ked to nie je moja otázka. Tvoja rada ajobs, ma prekvapila. Do dna pôrodu mi počet dní DNP tiež vyšiel 288dní. No ohladne toho prehlásenia na maximum 15.12.07? Nebude sa posudzovať nárok na materskú v tomto prípade už 6 týždňou pred predpokladaným pôrodom t.j. 12.11.07? Potom by jej už zmena (asi si myslel odhlásenie a nové prihlásenie) na maximum okolo 15.12.07 asi nepomohla. Alebo si môže podať žiadosť o materské aj neskôr (t.j. k inému dňu)? Ale to už by na ňu asi platil §48 ods.7 a materské by si o toto obdobie skrátila a poberala by ho len do 22 týždna po pôrode. A tiež som si doteraz myslela, že ked je DNP, odo dna nároku na materské jej síce pokračuje DNP, no platiť nemusí. Mylim sa?

Mimo témy: ikubikova: Máš pekný termín pôrodu-pod stromček. Moja dcéra sa narodila 25.12.04 aj ked termín bol 31.12.

gratrulujem k dcerke :-) inac TP sme si nevybrali :-) Ked to viem dopredu sa poistim skorej a neratam kazdy den, ci vyjde-nevyjde...ale sme nesnmierne radi, ze sa nam podarilo, cakali sme 2,5 roka :-) dufam, ze aj dockame... ale aj tie peniazky by potesili :-)

brcko, ked matersky prispevok a nemocenska davka posudzuje rovnako, tak, ked nemas zaplatenych tych 270 dni, nedostavas ziadne peniazky a musis aj platit...al. sa odhlasit nakolko je to dobrovolne...to uz mam prechodene, tiez som bola v tom, ze ked som PN. nemusim platit.

V tych § sa nevyznam, priznam sa som z toho jelen.

Pekny den vsetkym.
i.
brčko
27.08.07,14:49
Tuto radia v podobnej situácii (len teda bez tej možnosti na TPP, čo je tiež na zváženie, aby si nemusela sama platiť DNP)
http://www.porada.sk/t59177-materska-2008-kombinovane-poistenie-szco-dobrovolne-poistenie.html
monikastanca
27.08.07,15:24
Dobrý deň,
chcem sa spýtať či mám nárok na materské ak som študentka vysokej školy, do októbra minulého roku som ale bola zamestnaná a zamestnávateľ za mňa platil odvody do sociálnej poisťovne a bolo to teda 270 dní za posledné dva roky. Ale ako hovorím, od novembra som vedená ako denný študent vysokej školy a na sociálne poistenie si dobrovoľne neprispievam.

Vopred ďakujem za odpoveď
jankasm
27.08.07,16:55
Dobrý deň,
chcem sa spýtať či mám nárok na materské ak som študentka vysokej školy, do októbra minulého roku som ale bola zamestnaná a zamestnávateľ za mňa platil odvody do sociálnej poisťovne a bolo to teda 270 dní za posledné dva roky. Ale ako hovorím, od novembra som vedená ako denný študent vysokej školy a na sociálne poistenie si dobrovoľne neprispievam.

Vopred ďakujem za odpoveď

Dôležitý je dátum začiatku MD. Či tých 270 dní platenia poistného ako zamestnanca je v posledných dvoch rokoch pred nástupom na MD. Ak áno, tak nárok na materské by si mala, ale len v tom prípade, že by si sa ešte niekde zamestnala. Pretože z pôvodného zamestnania nemáš už ochrannú lehotu, takže odtiaľ nárok na materské nie je. Ak sa však zamestnáš, stačí aj na pár dní, tak ti vznikne nárok na materské z nového zamestnania. Takže skús nájsť niekoho kto by ťa napr. zamestnal pár dní pred nástupom na MD, najlepšie s príjmom vo výške maximálneho VZ na nemocenské poistenie /28142,-/ a tvoja materská potom bude 55% z tejto sumy.
Inak nárok na materské mať nebudeš.
horalecka
28.08.07,10:31
Dobry den Vam vsetkym,

mohli by ste mi prosim Vas poradit, ci sa mi oplati platit poistenie dobrovolne na Slovensku. Planujeme babatko. Matersku budem poberat zo zahranicia lebo tu pracujem a som tu poistena. Ale samozrejme peniazky sa nam zidu ked budeme na Slovensku kde sa planujeme prestahovat asi v 8 mesiaci tehotenstva. Mozete mi poradit ako to najsikovnejsie urobit a kolko a kedy zacat platit. Viem ze to musi byt 270 dni v ramci dvoch v predoslych dvoch rokoch, ja som neplatila zatial nic.

Dakujem za radu

Horalecka
Jozef Mihál
28.08.07,10:38
Upozorňujem na jednu maličkosť:

Zákon č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej "zákon") v znení účinnom od 1.8.2006 umožňuje dobrovoľné nemocenské poistenie každej fyzickej osobe po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt.

Spĺňate to?

Ak áno, ešte pred otehotnením sa v SP prihláste na dobrovoľné nem.poistenie a zatiaľ si určite najnižší možný vymeriavací základ - teraz je to 7600 Sk, od 1.10. pravdepodobne 8100 Sk.