Dantess
10.01.19,20:59
Ahoj poraďáci. Dlhé roky som tu nebol, ale teraz vás potrebujem :-) V krátkosti sa pokúsim opísať môj problém. V roku 2017 (marec) sme kúpili 2 byty v bytovom dome. Do spodného sme sa nasťahovali my so ženou a hornom už žila rodina s deťmi. Predošlý majiteľ sa s nimi a so mnou dohodol, že byt v januári 2018 opustia, no kým tam budú bývať, tak nám budú platiť nájom. Všetko toto bola ústna dohoda a nie je medzi nami žiadna zmluva. V marci 2018 som slovne vyzval majiteľa, aby byt opustil, no on ma uistil, že má dom kam pôjde bývať, ale potrebuje čas do júna. Súhlasil som. V júni sa opakovala situácia, potom v júli, auguste, septembri, atď. Za rok mi došlo, že dobré slovo na neho neplatí a dnes som za ním išiel, že má čas do 31. januára, inak ich vysťahujeme. Mám pocit, že ma ani len trošku neberie vážne a úplne moju výzvu odignoruje.

Moja otázka teda znie ako toto riešiť? Nechcem tam nabehnúť s kamošmi a vyjebať ich, lebo majú 2 deti a nechcem im spôsobiť traumu. Čo teda spraviť? Zavolať políciu? Alebo len vyvŕtať zámok, keď nebudú doma a dať tam svoj? Dnes som chlapíkovi dal aj kontakt na 2 iné byty, ktoré sa v našom meste dajú prenajať, takže je kam ísť. Ako postupovať? ďakujem
misoft
10.01.19,20:15
"Všetko toto bola ústna dohoda a nie je medzi nami žiadna zmluva. V marci 2018 som slovne vyzval majiteľa, aby byt opustil, no on ma uistil, že má dom kam pôjde bývať, ale potrebuje čas do júna. Súhlasil som. V júni sa opakovala situácia, potom v júli, auguste, septembri, atď."
Ústne? Všetko sa robí PÍSOMNE! Takže mu napíš výzvu na vypratanie k dátumu .... (v prípade, ak nemá platnú nájomnú zmluvu), alebo mu pošli výpoveď z nájmu (aj s výpovednou dobou). A ak vtedy nebude niečo akceptovať, potom môžeš niečo riešiť. Inak ťaháš za kratší koniec.
Vysťahovať? Akože prídeš, vyhodíš mu veci a basta? Tak na to bacha. Ty nemáš takéto právo.
Dantess
10.01.19,20:17
no ale keď nemá zmluvu, tak tam nie je nelegálne?
Terezia13
10.01.19,20:25
Mária27
10.01.19,22:39
Predošlý majiteľ sa s nimi dohodol, alebo im dal výpoveď z nájmu? Nájomná zmluva nemusí byť uzavretá písomne, ale vypovedaný nájom musí byť písomne. Nájom prechádza aj pri zmene majiteľa.
Treba im dať písomnú trojmesačnú výpoveď s tým, že potrebujete byt pre seba. Hned im aj možeš dať ponuku na iný nájom, najlepšie s pripojeným súhlasom toho vlastníka.
V žiadnom prípade nie svojpomocne. Ak by sa nevysťahovali, podať žalobu na vypratanie bytu.
jslancik
11.01.19,08:10
kecy, kecy... nájomná zmluva nemusí byť uzatvorená písomne, ale musí byť o nej PÍSOMNÝ záznam...
Mária27
11.01.19,08:16
Nevieš písať do vlastného príspevku? Tvoja odpoveď je cenná, zadávateľ ju môže prehliadnuť.
jslancik
11.01.19,08:23
toto sa veľmi približuje môjmu obľúbenému príkladu o absurdnosti zákonov. že stačí, keď k tebe niekto príde na návštevu a ostane tam donekonečna. a ty ho nevyhodíš, lebo bude tvrdiť, že je u teba v nájme. nemusí platiť, nemusí nič. jedine súdny príkaz ho môže odtiaľ dostať.

takže pošli im do konca mesiaca výpoveď z nájmu, ako keby bola uzatvorená nájomná zmluva. to, podľa ktorého zákona, zvoľ tak, aby to bolo výhodnejšie pre "nájomníkov" - aby to neskôr nemohli napadnúť. následne súdnou cestou...

ako sa hovorí, za dobrotu na žobrotu.
dmc
11.01.19,09:22
nemusi.Pri prenajmne podla OZ. Pisomny zaznam sa robi ak sa prihlasis na danovom a nemas pisomu zmluvu ale iba ustnu....avsak jej neexistencia nezaklada neplatnost ustnej zmluvy
dmc
11.01.19,09:23
presne ako pises. Štát sa na teba ako majitela /prenajimatela pri problemoch zhola vyse...ie.
Mária27
11.01.19,09:26
Krátkodobý nájom: Nájomná zmluva musí mať písomnú formu a zmluvné strany si navzájom poskytnú najmenej jedno jej vyhotovenie.
vicktor
11.01.19,09:43
Vcera pred polnocou si napisala: "Nájomná zmluva nemusí byť uzavretá písomne" - tak ako?
Mária27
11.01.19,12:20
to tie zmluvy podľa občianskeho zákonníka nemusia - oni majú starší nájom, ešte krátkodobý neexistoval