viking001
11.01.19,18:34
Zdravim, zlomila sa mi pruzina na Fiat Stilo 1.2 16V, r. v. 2002 na pravej prednej strane ako som dnes zistil. Par dni dozadu mi nieco buchlo a cinklo za jazdy, nic neskripalo, nic nevadilo na riadeni ani auto "neklako" - asi som cez nieco presiel. Zrejme ju zlomilo len na kusku zhora alebo zdola. V podstate som zistil ze je to pruzina az dnes ked to zacalo vydavat divny zvuk a po chvili bolo citit spalenu gumu. Opticky nebolo nic vidiet ale "nasmatral" som ze mi pruzina opiera o behun pneumatiky na vnutornej strane a odiera ju. Do servisu som uz objednany. Otazka znie, ci sa to da nejak otocit/zafixovat aby som dosiel do servisu, alebo mi ostava len odtah? Do servisu to mam cca 20 km...
misoft
11.01.19,17:43
Pokiaľ zlomená pružina drie o pneu - radšej odťah. Opatrne by sa možno prejsť dalo, lenže nikde nie je zaručené, že tá pružina ešte viac škody napácha.
Inak - poškodenie nápravy a jej zavesenia je chyba, s ktorou nie je možné jazdiť.
Taserda
11.01.19,17:55
Riešil by som to tak že by som ,zvolal k sebe mechanika nech to spraví doma u teba ak máš schopnú garáž. Je to práca ako výmena tlmiča. Vezme možno ako za odťah. Pneumatiku nemáš oslabenú že by mohla prasknúť cestou?
bodliak
11.01.19,17:56
Daj auto na zdvihák, vytoč úplne hore a pozri, či to nevieš drôtom upevniť tak, aby to netlačilo na koleso. Ak je zlomená v strede, dá sa točením zapasovať jedna do druhej, skráti sa, ľahšie sa zviaže.
Mne sa to raz podarilo stiahnuť a prešiel som 25 km, síce slimačím tempom, ale lacnejšie, ako odvoz... A bolo to predné koleso, takže väčšie zaťaženie.
bodliak
11.01.19,17:57
Odvoz, nie odťah.
misoft
11.01.19,18:00
Dík za opravu... myslel som odvoz, písal iné....:D
lujza.j
11.01.19,18:54
Aj odtah sa da....zakvacia za predne nozicky...pojde po zadnych....
sosak
12.01.19,07:50
Presne tak, zviazať drôtom.
besttracker
12.01.19,19:58
ak ty to drie o pneu tak nejazdi,lebo si spocitaj kolko stoji 1 pneu... ak sa ty chce to zdvihni na zdvihak ako radili ostatni zhod koleso,a ak mas po ruke nieco na zaklinovanie aby pruzina nesadla dole,proste to nejak urob aby to nedrelo o pneu.... kludne tam zarvy nejaky kus dreva do tej pruziny ....