atika14
12.01.19,19:23
zdravim, obraciame sa na vsetkych, ktori by nam boli ochotni poradit v nasledovnej otazke: jedna sa o to, ze zvazujeme podat na sud navrh na zmenu umiestnenia dietata zo sucasneho umiestnenia u matky na umiestnenie u otca.
Ide o 14rocneho chlapca, ktory zije v matkinej domacnosti (matka znovu vydata, ma dalsie male dieta so sucasnym muzom). V domacnosti otca (ktory je tiez zenaty a byva v rovnakom meste) sa moze dieta zdrziavat vyradne LEN ten cas, ktory je uvedenyy v sudnom nariadeni a to doslova do minuty. Matka to ostro sleduje a jej nenavist voci otcovi dietata ju zaslepila natolko, ze nevie realne zhodnotit situaciu a nevidi, ze tym, ze doslova brani styku chlapca s otcom ublizuje najmä chlapcovi, pretoze ten ma s otcom minoriadne pekny priatelsky vztah a chce s nim v jeho domacnosti travit omnoho viac casu. Chlapec je ale introvert, nesmely, nedokaze si u matky presadit, aby mohol travit viac casu so svojim otcom, matka je dost direktivna. Zaroven silne ovplyvnuje syna a emocionalne ho vydiera. Nevieme s manzelom predvidat jej reakciu na to, ze by mal byt syn prideleny k otcovi, obavame sa silnych hysterickych vystupov a este silnejsich emocionalnych utokov na dieta.
Prosime, kto by nam mohol poradit, ako to na sude chodi, co budu chciet od nas, od chlapca. Kto ma uz nejake skusenosti s takouto citlivou situaciou a moze sa s nami podelit, aby sme boli lepsie psychicky vyzbrojeni..
Dodam este, ze s manzelom sme uz niekolkokrat boli na kuratele, kde sme situaciu opisovali a nepomohli ani rozne pohovory uradnicok s matkou. Dokonca nam oni odporucili riesit to sudnou cestou.. Cela zalezitost nas ale dost vycerpava a obavame sa hadok a osocovania zo strany matky a vsetkeho toho neprijemneho co s tym chodi... Najviac lutujeme chlapca, lebo on skutocne za nic nemoze, ale ma pravo na OBOCH svojich rodicov. (stoji to v Dohovore o pravach dietata)
Ocenili by sme aj info o kvalitnom pravnikovi v levickom okrese.
Velmi dakujeme za kazdy prispevok a kazdu radu.
ivka70
12.01.19,18:35
Pri 14 rocnom chlapcovi by som skusila uvazovat o striedavej starostlivosti - najma ak obaja rodicia byvaju v jednom meste
Bol by to asi lepsi kompromis, aj lepsie zdovodnitelny
Terezia13
12.01.19,19:22
jedine súdnou cestou - ostatné je zbytočné strácanie času a síl
atika14
12.01.19,20:59
ano, aj tuto alternativu zvazujeme, dakujeme za reakciu :)
anet
13.01.19,14:09
Podať na súd o úpravu styku, 14 ročný sa už môže sám rozhodnúť s kým chce byť a koľko času chce tráviť s druhým rodičom.
profesional
23.01.19,09:38
Na zmenu umiestnenie od matky k otcovi rovno zabudni. Nič z toho čo popisuješ nie je dôvodom na zmenu zverenia do starostlivosti.

Jediné čo je možné na súde za týchto okolností dosiahnuť je rozšírenie styku s otcom na viac dní a možno na viac hodín.

Na prespávanie u jedného z rodičov niekoľko zo školských dní a niekoľko u druhého zabudni. V rámci týždňa, kedy má dieťa školu, súd takýto zásah do režimu dieťqťa neschváli.

Ak chcete aby u Vás prepával, gak sa treba orientovať v návrhu na víkendy, sviatky a prázdniny. Ale neprežente to.

Súd síce maloleté dieťa vypočuje ale aj napriek jeho prípadnému názoru bude rozhodovať v prospech dieťaťa. Súd spravidla nedovolí neprimerané zásahy do režimu dieťaťa v školské dni.

A bude sa k tomu vyjadrovať aj detský psychológ, že aký režim je pre dieťa najlepší. A na jeho názor súd spravidla prihliadne.