zMrSnow
13.01.19,14:09
Dobry den,

cisla su uvedene ako priklad

momentalne pracujem na zivnost 1000€ v cistom ( niesom platcom dph )

no ponukla sa mi prilezitost pracovat na Autorsku licenciu 1000€ ( s tym ze odvody budem platit ja ) a minimum na zivnost

je to pre mna vyhodne ? ak si budem odvody robit ja a nie zamstnavatel ?
Onko
13.01.19,17:00
V prvom rade, len tak na príklade sa to nedá porovnať. Nezávisí iba od výšky príjmu, ale aj od ďalších parametrov, o aký typ diela ide, či sú to aktívne alebo pasívne príjmy a podobne. Každé sa zdaňuje a zodvodňuje inak. No aj aj pri týchto informáciách stále by to bolo porovnanie pre konkrétnu čiastku, ale pri daniach a odvodoch sú rôzne minimálne a maximálne limity, sú rôzne hranice príjmu, pri ktorých sa výhodnosť formy mení.

V druhom rade to zadanie vôbec nedáva zmysel, vyzerá to tak, že zmluvné vzťahy sú šité na ušetrenie na daniach a odvodoch u kvázi zamestnávateľa - odberateľa, a dodávateľ - živnostník sa len tak vezie bez toho, aby si bol vedomý všetkých následkov. Ak teraz pracujete na živnosť, tak ste samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je samostatne zodpovedná za svoje konanie, vrátane platenia daní a odvodov. Ak teraz "odvody robí zamestnávateľ", môže to znamenať, že robí vaše účtovníctvo za vás posiela príslušné odvody poisťovniam, ale zodpovedný za to ste stále vy. Ak je to takto a súhlasíte s tým, čudujem sa, prečo zrazu tento systém nepoužijete aj na "autorskú licenciu" a nerieši to "zamestnávateľ" všetko naďalej. Ja sa obávam, že možno je to tak, že máte živnosť prvý rok, kedy sa sociálne odvody prípadne iné preddavky nemusia platiť, takže "zamestnávateľ" navyše oproti čistého príjmu neplatí vôbec nič, a v druhom roku už budete musieť začať. Dopĺňam dôležité skutočnosti, že zdravotné poisťovne robia ročné zúčtovanie, takže môžu pýtať doplatky a budú to pýtať od vás živnostníka, nie od kvázi zamestnávateľa. Ďalej sociálne poistenie živnostník platí podľa príjmov v predchádzajúceho roku, takže ak ten "zamestnávateľ" za vás platil tento rok vaše nulové odvody a dohodnete si zmenu, že odteraz si budete platiť odvody sám, tak vlastne budete platiť odvody za predchádzajúci rok, kedy to mal ešte platiť on.

Odporúčam sa spojiť s nejakým odborníkom, ktorý preverí vaše zmluvy a účtovníctvo, zhodnotí situáciu, vysvetlí dôsledky a poradí ako ďalej. Neodporúčam sa hrať na podnikateľa - živnostníka, keď o tom nič neviete, môže vás to vyjsť draho a zostane vám menej, než ako keby ste boli klasický zamestnanec bez snahy ušetriť na daniach a odvodoch.