amadora
14.01.19,08:00
Dobrý deň, minulý týždeň sme v nájomných obecných bytoch obdržali vyúčtovanie nájomného za tri roky (2016,2017,2018), nakoľko pre problémy so starostkou obce sme sa k nemu doteraz nevedeli dopracovať. Má na takéto vyúčtovanie starostka právo? Máme ako nájomníci právo teraz žiadať dlhší splátkový kalendár (zvyčajne trvajú na splatení do 3 mesiacov).
A tiež by som sa chcela opýtať či môžeme ako nájomníci platiť za poistenie bytovky, čističky odpadových vôd (veď každý byt má svoju vlastnú poistku ktorú si platí), mzdu správcu domu a hypotéku na stavbu bytovky?
Ďakujem
Onko
14.01.19,08:55
To, že nebolo vyúčtovanie urobené včas, neznamená, že ste automaticky "bývali zadarmo". Dva roky je stále málo, aby sa to dalo brať ako premlčané. Takže majú právo vyúčtovať aj neskôr, a pri objavení chýb sa robí aj dodatočne vyúčtovanie kvôli opravám. Cieľom je, aby si každý zaplatil to, čo mu prináleží. Takže právo majú. Čo všetko platia nájomníci, to by mala obsahovať nájomná zmluva a k tomu sa tu spoľahlivo nemôže nikto vyjadriť. Pochybujem, že by nájomná zmluva obsahovala predĺženie splatnosti pri oneskorenom vyúčtovaní, nedáva to zmysel. Vy ste mali počítať s tým, že skôr či neskôr svoje záväzky budete musieť platiť a mať na to peniaze pripravené, nie si myslieť, že vám to odpustili, alebo čo.
misoft
14.01.19,09:53
Pridám poznámočku: ohľadom poistky.... podnájomníci platia v úhradách poistku za bytový dom - spoločné priestory, strecha, obvodové múry a pod. @amadora spomína poistku, ktorú si platia - takže milá amadora - je to VAŠA poistka za veci v byte - bytová poistka, nemá nič spoločné so spoločnými priestormi. Toľko na upresnenie.
jslancik
14.01.19,10:08
veď splatnosť už máte predĺženú až až. niekde aj 3 roky pomaly. 3 mesiace sú veľmi slušné.

to, že vám niekde uviedli zbytočné informácie (z čoho pozostáva cena za nájom), neznamená, že nemáte platiť svoje nájomné. Vás zaujíma suma za nájom a energie jednotlivo. s cenou ste buď súhlasili, alebo nie. čo je zahrnuté v základe nájmu, nie je vaša vec. samozrejme, že si tam dá prenajímateľ (obec) svoje náklady... ak vám to niekde rozpísali, je to zbytočná informácia (ak nevyplýva zo zmluvy). ak chcú od vás niečo navyše za tieto položky, tak by to malo byť uvedené v zmluve, že sú to variabilné zložky podobne ako energie.
amadora
14.01.19,11:56
Je rozdiel či mi príde vyúčtovanie pravidelne každý rok a tam mám tri mesiace na splatenie alebo za tri roky dokopy a tiež sú tri mesiace na splatenie. Sú tam diametrálne odlišné sumy
Katy a R
14.01.19,12:26
Treba pozrieť zmluvu - tam je všetko, čo a ako sa platí uvedené.
vygúglila som si pár zmlúv o nájme obecných bytov ... väčšinou tam mali splatnosť 30 dní .. takže to máš lepšie :).
samozrejme, že býva zvykom robiť každoročne vyučtovanie ... ale zase, zober to z lepšej stránky ...dva- tri roky ťa obec "úverovala" ak teda máš nedoplatok (a mohla si tie peniažky inak využiť) .
Ale nič ti nebráni požiadať o dlhšiu splatnosť - dohodnúť sa. Ale na dohodu treba súhlas obidvoch strán. ☺ - a možno pomôže argumentovať tým trojročným vyučtovaním ?

ja osobne by som trojročné vyučtovanie uvítala ... ale potvory, robia každý rok! ☺
jslancik
14.01.19,12:45
tomu úverovaniu očividne nepochopila...
sito
14.01.19,17:06
Pre vás neplatí 182ka. Vy máte zmluvu o nájme bytu podľa OZ, § 687 až § 699. Prenajímateľ, obec vám vystavila zmluvu o nájme bytu. K zmluve aj príslušný predpis nájomného a predpis úhrad za plnenia, služby. Tiež ako rozpočítajú spoločné náklady domu za služby na jednotlivé byty a podľa čoho. Samozrejme aj zúčtovacie obdobie za ktoré sa vyrovnajú záväzky nájomníkov jednotlivých bytov za služby oproti ich zálohovým úhradám za služby.

"Má na takéto vyúčtovanie starostka právo?"

Má - nemá?

Ak máte v zmluve dohodnuté, že bude sa robiť ročné vyúčtovanie, ročne. Tak potom nemá! To však neznamená, že to trojročné vyúčtovanie, za tri roky nie je spravené správne.
sosak
14.01.19,18:59
amadora
minulý týždeň sme v nájomných obecných bytoch obdržali vyúčtovanie nájomného za tri roky (2016,2017,2018), nakoľko pre problémy so starostkou obce sme sa k nemu doteraz nevedeli dopracovať
--------------------------------------------------------------------------------------
A prečo ste sa dopracovávali? Keby ste sa nedopracovávali a nechali tak, isto by ste ešte aj dva, tri roky nemali koncoročné vyúčtovanie. :D