marek1994
14.01.19,16:05
Dobrý deň,
z verejne dostupných internetových stránok (napr. obchodný register a iné) som si zozbieral a pospájal zoznamy dát pre svoju potrebu, napr. údaje o firmách + kontakty na firmy, alebo údaje o obciach + kontakty na obce a vytvoril z nich nové dataset-y (zoznamy). Chcem sa spýtať, či je možné takýto zoznam legálne predávať, či by som neporušil nejaký zákon s tým, že niekomu poskytnem napr. údaje o firme, spolu s kontaktom na firmu, adresou a ďalšími údajmi, ktoré majú firmy napísané na internete.
A ak by tieto dáta spadali pod nejakú ochranu údajov, ako je možné, že na internet figurujú takéto čiastočné zoznamy?

Ďakujem za odpoveď.
Mária27
14.01.19,17:03
Do osobitného práva k databáze, ku ktorej bol umožnený prístup verejnosti, nezasahuje používateľ databázy, ktorý bez súhlasu zhotoviteľa databázy vykoná extrakciu alebo reutilizáciu nepodstatnej alebo aj podstatnej časti obsahu databázy podľa § 138 auroského zákona. Pozri aj § 2, § 19, od § 130 a prílohu za § 193.
Nie je jednoché posúdiť to z toho, čo uvádzaš. Tu je zákon
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2015/185/20190101
misoft
14.01.19,17:22
Nuž - nechcem ti kaziť ilúzie, ale.... ak NIEKTO poskytuje VEREJNE dostupné informácie za PENIAZE, je u mňa podvodník. Pretože pýta peniaze za niečo, čo je zadarmo.
marek1994
14.01.19,17:26
Ďakujem za odpoveď, avšak nepochopili sme sa. Napísali ste mi sem súvislosti s autorským zákonom, ale mňa skôr zaujíma, či by som poskytnutím údajov o firmách a obciach neporušil nejaký zákon o ochrane údajov.
misoft
14.01.19,17:37
Dopustil. GDPR pre tieto portály sa riadia tým, že sú oprávnené spracovávať osobné údaje zo zákona. Ty by však bol tzv. tretia strana, musel by si dodržiavať povinnosti podľa https://www.isecure.sk/sk/aktuality/ake-nove-povinnosti-budu-mat-sprostredkovatelia-podla-gdpr.html A tie verejne dostupné stránky, ktoré poskytujú informácie, ti na 100% neudelia povolenie na spracovávanie osobných údajov.
BTW: zaradil by si sa medzi tých "sprostredkovateľov", ktorí za nemalé sumy vycuciavajú databázy, zbierajú údaje od klientov a potom si pýtajú a pýtajú každý mesiac, rok stovky €.
Mária27
14.01.19,19:55
Čo je verejné, nie je tjné.