marions
15.01.19,09:11
Mám 56 rokov a pracujem na dohodu o pracovnej činnosti. Bolo by výhodnejšie čo sa týka výšky dôchodku zamestnať sa na polovičný úväzok s minimálnou mzdou?
Tweety
15.01.19,08:28
Nie je podstatný úväzok ale VZ na platenie odvodov do SP.
Katy a R
15.01.19,08:29
Pre výšku dôchodku je dôležitý VZ ... teda koľko zarobíš - a nie úväzok . Čiže treba zarobiť čo najviac:)
Ale zase - riadny PP (aj keď na polovičný úväzok) má aj iné plusy oproti dohode - napr dovolenka....
marions
15.01.19,08:41
Ďakujem, a keď je VZ z dohody aj PZ rovnaký /minimálny/ tak je jedno, či je to dohoda alebo pracovný pomer? Keď som pracovala predtým na PP s vyšším VZ, potom ako SZČO s minimálnym VZ, môže mi pokaziť priemer takáto dohoda?
Tweety
15.01.19,08:43
Ako som už uviedla, záleží na VZ. Ak je nižší, tak aj Mzdový Bod bude nižší. Počíta sa priemer zo všetkých VZ.
marions
15.01.19,08:54
Áno, ďakujem za odpovede, išlo mi skôr o to, či je rozdiel medzi dohodou s VZ 250, alebo PP s VZ 250. A či je výhodnejšie radšej nepracovať ako pracovať s menej ako minimálnym VZ. Samozrejme, keď nie je možnosť robiť čím najjviac s vysokým VZ. Lebo som počula, že sa tým dôchodok len pokazí, že je to horšie ako nepracovať vôbec
Tweety
15.01.19,08:56
Ak ide len o dôchodok, rozdiel medzi nimi nie je.
Katy a R
15.01.19,09:07
:) no ak máš z čoho žiť - tak ozaj nemusíš pracovať - veď to nie je povinné ;) Lepšie je užívať si niekde( v kúpeľoch, na bahamách...) ... ale tiež sa môže stať - ak nemáš dosť rokov poistenia - že dôchodok nebude žiadny.
marions
15.01.19,09:13
Ďakujem za odpovede, to som chcela počuť.. rokov mám dosť pracujem celý život len či na výšku dôchodku úplne jedno, či som na PP alebo na dohodu.... ak majú rovnaký VZ
A je pravda, že si tým môžem dôchodok ešte pokaziť?
A ide len o dôchodok, ostatné výhody a nevýhody poznám....
Nemám možnosť pracovať s vysokým VZ.... a neviem, či mám požiadať zamestnávateľa, nech ma zoberie na PP s kratším pracovným časom, alebo je to to isté ako dohoda ak budú mať rovnaké VZ.
marions
15.01.19,09:30
Ešte prosím:
1. môže mi takáto dohoda, alebo PP pokaziť výšku dôchodku?
2. ráta sa dohoda do odpracovaných rokov?