Škorička
15.01.19,10:21
Dobrý den, poprosím o radu. Manžel si na mňa v práci uplatnuje nezd.c. na manzelku treti rok, ale tento rok je situacia takato - do 12.4 som bola s malym doma - 12.4 mal tri roky a hned 13.4 som cerpala dovolenku a dohodli sme sa na skonceni PP dohodou, ciže mi bola v apríli vyplatena len dovolenka - cca 500e... od 14.4 som na urade práce az dodnes... cize musim si podať danové priznanie? treba mi papier od býv. zamestnávatela o príjme a ten zalozim aj k manzelovemu zuctovaniu, tak? Budeme mať nejakú dan vratenu? Ďakujem za radu, ak treba doplním nejaké info
Katy a R
15.01.19,09:31
Tebe sa oplatí podať DP - nejaký preplatok dane by si mala mať. Povinne nemusíš. resp požiadaj o RZD.
manžel musí do žiadosti o RZD uviesť aj tvoj príjem - a to bude tých cca 500- odvody a ak si mala iné príjmy napr výhru, prenájom, dávku v nezamestnanosti ... - tak aj to pripočíta
Tweety
15.01.19,09:31
Nemáš povinnosť podania DP ale ak ho podáš alebo požiadaš o RZD, preddavky sa ti vrátia. Manžel si na teba uplatní len rozdiel medzi NČZD a tvojími príjmami zníženými o odvody a z toho len za mesiace na RD.
misoft
15.01.19,09:32
https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/3455/category/dan-z-prijmov/article/nezdanitelne-casti-zakladu-dane-2018.xhtml
"Nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) v roku 2018

Uplatnenie si nezdaniteľnej časti základu dane na manželku (manžela) závisí nielen od výšky platného životného minima a výšky základu dane, ale aj od príjmu manželky, resp. manžela.

Výška nezdaniteľnej časti základu dane na manželku (manžela) závisí od toho, či daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahol základ dane vyšší alebo nižší ako je 176,8-násobok platného životného minima, t. j. 35 268,06 €.

Ak v príslušnom zdaňovacom období daňovník dosiahol základ dane nižší, resp. rovnajúci sa sume 35 268,06 € a jeho manželka (manžel):

nedosiahla vlastný príjem, výška nezdaniteľnej časti základu dane na manželku (manžela) je 3 830,02 €,
dosiahla vlastný príjem, ktorý nepresiahol 3 830,02 €, výška nezdaniteľnej časti základu dane na manželku (manžela) sa vypočíta ako: 3 830,02 € - vlastný príjem manželky (manžela),
dosiahla vlastný príjem, ktorý presiahol 3 830,02 €, výška nezdaniteľnej časti základu dane na manželku (manžela) sa rovná 0,00 €.



Uplatnenie si tejto nezdaniteľnej časti nie je samozrejmé. Na to, aby si ju daňovník mohol uplatniť, musí jeho manželka (manžel) počas posudzovaného obdobia spĺňať aspoň jednu z týchto podmienok:



starala sa o maloleté dieťa (t. j. dieťa do 3 rokov, do 6 rokov pri dieťati s trvalo nepriaznivým stavom alebo dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej rodičov) žijúce s daňovníkom v domácnosti,
poberala peňažný príspevok na opatrovanie,
bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie,
bola považovaná za zdravotne postihnutú, resp. ťažko zdravotne postihnutú.
Škorička
15.01.19,09:44
aaaaaaaaa sakra, zabudla som na podporu - takze to nic, presiahnem 3 830,02 €...... cize ani nemusime ziadat u manzela...
takze ostava len to danove alebo RZD...a byv. zamestnávatel mi ho spraví ked poziadam?
ivka70
15.01.19,09:45
Ano, musi, ak poziadas do 15.2.
Škorička
15.01.19,09:46
dakujem krásne, som uz mudrejsia :)
Škorička
15.01.19,09:53
este ma napadlo - ked mal manzel MD do 12.4 a sucasne mal druhy pracovný pomer do toho 12.4, (od 13.4 len 1 TPP) bude mat preplatok?
Katy a R
15.01.19,10:25
na to by sme museli mať zázračnú guľu, aby sme to vedeli - záleží, aký mal v jednotlivých mesiacoch príjem - ak bol niekedy pod 200 eur - tak by aj mohol byť , alebo ak si neuplatňoval NČZD ?
veronikasad
15.01.19,13:57
Pozri na výplatnú pásku za apríl 2018 aká bola hrubá mzda a či si mala strhnutú daň.
veronikasad
15.01.19,13:59
ak u druhého zamestnávatela nemal podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, bude mať preplatok. Ak mal, závisí od celkového príjmu za rok 2018.