viking001
15.01.19,15:28
Zdravim,
chcem sa opýtať ohľadom uplatnenia nezdaniteľnej časti mzdy. Pracujem u jedného zamestnávateľa na dohodu, resp. 4 dohody po 10 hod/tyzden na 4 rôzne cinnosti a teda aj 4 príjmy a 4 výplatnej pasky. To riešiť nepotrebujem. Zaujíma ma uplatnenie nezdaniteľnej časti mzdy na tieto dohody. Podľa vyjadrenia nášho účtovníka sa uplatňuje táto časť len na jeden príjem, z ostatných troch platím dane. Akurát za november som podľa dvoch pások mal uplatnenu nezdaniteľnú časť a na dvoch nie a mal som z príjmu na nich odvedené dane. Za december som mal uplatnenu časť z jednej mzdy a z troch nie. Nezdaniteľnú časť mám uvedenú na každej páske, započítajú na 2 resp. 1. Ani jeden príjem neprekročil danú čast 319€. Ako je to teda s tou nezdaniteľnou castou, uplatňuje sa na jeden príjem alebo na všetky?
Ďakujem
veronikasad
15.01.19,14:31
Príjem z troch výplatných pások máš zdanený ? (máš tam uvedenú nejakú sumu pri položke preddavok na daň) ?
viking001
15.01.19,17:59
Presne "preddavok na dan" nemam na paskach, len "Daň":
November 1: nezd. cast uvedena, dan 0€
November 2: nezd. cast uvedena, dan 0€
November 3: nezd. cast uvedena, dan platena
November 4: nezd. cast uvedena, dan platena

December 1: nezd. cast uvedena, dan 0€
December 2: nezd. cast uvedena, dan platena
December 3: nezd. cast uvedena, dan platena
December 4: nezd. cast uvedena, dan platena

Pri "dan platena" je uvedena suma/vyska dane. Mozem uviest aj cisla ak treba. Ani jeden z prijmov brutto/netto nepresahuje 319€
veronikasad
15.01.19,18:08
uveď aspoň za jeden mesiac celkovú hrubu mzdu, zaplatené poistné a daň
Katy a R
15.01.19,20:39
V ročnom zučtovaní dane (alebo v DP) sa ti to všetko započíta a vyrovná . Všetky príjmy. Aj ak by si mal nejaké podnikanie??
A tiež záleží -- či si ten príjem mal za celý rok, alebo len tie 2 mesiace
- vyzerá to tak, že by si mohol mať aj nejaký preplatok dane - pretože niekde si nedosiahol 319 eur a v tých ďalších zamestnaniach si platil daň z celého príjmu.
len teraz pozerám - že v novembri ti uplatnili NČZD z dvoch príjmov???
skrátka 3830 si môžeš uplatniť za rok 2018
viking001
15.01.19,22:38
Zaokruhlene na eura
November dohoda 1: hruba mzda 162, dan 0€
November dohoda 2: hruba mzda 186, dan 0€
November dohoda 3: hruba mzda 148, dan 24€
November dohoda 4: hruba mzda 182, dan 27€

December dohoda 1: hruba mzda 296, dan 0€
December dohoda 2: hruba mzda 127, dan 21€
December dohoda 3: hruba mzda 140, dan 23€
December dohoda 4: hruba mzda 169, dan 16€

Ked si to dam do lubovolnej kalkulacky cistej mzdy, tak odvody mi vsetky sedia, aj dane. Len nechapem uplatnovaniu NCZD. Raz na 2x, raz 1x a potom sa vyjadri ze len z jedneho prijmu. Zmysel mi to dava len ak mi dane rataju z celkovej hrubej mzdy, teda vsetkych styroch dohod naraz. Nie z kazdej zvlast.
viking001
15.01.19,22:51
Doplnim - do augusta 2018 som bol nezamestnany, potom som k danemu zamestnavatelovi nastupil na TPP ale od 1.11.18 som u neho presiel na dohodu. Aj pri TPP som si oplatnoval NCZD. A nikdy som nepodnikal.
Ano, v novembri mi ju uplatnili z dvoch primov - dohod. Ako som pisal vyssie, jedine vysvetlenie co ma napada, je ze mi to zanuju ako celkok - vsetky styri dohody spolu, nie kazdu zvlast.
J+K
15.01.19,23:49
áno, malo by všetky tvoje príjmy v mesiaci zrátať a zdaniť spolu. Všetky štyri dohody sú uzatvorené v jednej firme jednou osobou, takže pre daň sa spočíta úhrn príjmov v mesiaci a zdaní sa celkovo (takže sa uplatní aj NČZD keď si ju podpísal). Je to tak správne. V konečnom dôsledku sa v ročnom zúčtovaní všetky ročné príjmy spočítajú a vypočíta sa celková daň za rok.
veronikasad
16.01.19,06:12
Pokial sú dohody u toho istého zamestnávatela, zdaňuje sa celý príjem = spočíta sa hrubý príjem z dohody, odpočíta poistné zamestnanca a mesačná NČZD a rozdiel sa zdaní preddavkom vo výške 19 %.

Výpočet je správny, ak si dohodárom v tejto firme celý rok, neočakávaj v RZD preplatky ani nedoplatky.
Katy a R
16.01.19,10:52
keďže si doplnil aj údaje - máš to všetko OK - do pozornosti dávam, že sú to preddavky na daň, čo máš strhnuté. V RZD ti vypočítajú skutočnú daň zo všetkých príjmov. A tým, že si bol do augusta nezamestaný, tak tam budeš mať preplatok na dani za rok 2018
širi1
17.01.19,10:51
práveže uvádza že do augusta bol nezamestnaný tak by mal vzniknut preplatok