janazc
15.01.19,19:20
Zamestnankyňa nastúpila do zamestnania po ukončení rodičovskej dovolenky v 10/2018. Daňový bonus pôvodne chcela vyplatiť v ročnom zúčtovaní, ale zistila, že nespĺňa ročný príjem pre nárok na DB 2880 eur, ale mesačne áno a tak požiadala cez vyhlásenie o dodatočné vyplatenie daňového bonusu za toto obdobie. Od zamestnávateľa teraz žiada doplatok DB, môže to zamestnávateľ vykonať a spätne doplatiť DB za obdobie 10-12/18 vo výplatnom období 12/18?
ivka70
15.01.19,18:28
Nie, nie je to mozne zakon to zamestnavatelovi neumoznuje doplatit spatne.
Jedine december by sa este dal, ak este nie su uzavrete mzdy za tento mesiac.
Inak ma smolu, kedze si neuplatnila DB od oktobra.
Este ma moznost uplatnit si DB otec dietata, ak je to mozne a splna podmienky.
janazc
15.01.19,18:37
Ja som toho istého názoru, ale zamestnankyňa si to overovala cez FS a tam jej povedali, že môže doplatiť zamestnávateľ. Ja som prešla celú FS aj iné stránky a spätné doplatenie DB len cez ročné zúčtovanie alebo DÚ. Ten december áno to urobíme, ale mesiace 10-12 už nie. Otec podmienky nespĺňa, nie sú jeho deti, deti sú z predošlého manželstva.
veronikasad
15.01.19,18:53
Zamestnávatel môže doplatiť iba v prípade, ak by preukázala že chybu urobil zamestnávatel a vyplácal DB v nesprávnej výške, čo určite nie je tento prípad.
janazc
15.01.19,19:56
DB sa nevyplácal v žiadnej výške, cez vyhlásenie nebolo žiadané, tak neviem či zamestnávateľ urobil chybu, zamestnankyňa tvrdí, že sme ju mali na dôsledky upozorniť... a bola by riešila DB mesačne. Tak teraz neviem čo mám urobiť. December by bol v poriadku ale 10 a 11/18 ? urobiť opravu mzdy a opravné prehlady? Poraďte?
veronikasad
15.01.19,20:18
Pokial nemáš podpísané vyhlásenie do 31.10.2018, čo nemáš, neopravuj výplaty za 10-11/2018. Nedoplatok nevznikol zavinením zamestnávatela, zbytočne na seba upozorníte na DU, cez ročné Hlásenie výšku hrubej mzdy budú vidieť. V podstate, ani za december by si to nemusela urobiť, lebo do konca decembra zmenu vo Vyhlásení nepodpísala. December by som opravila.
Tweety
15.01.19,20:19
Nežiadala oň, zam-ľ nepochybil, môže vyplatiť 12 mesiac ale asi ani o ten nepožiadala v termíne,či?
veronikasad
15.01.19,20:20
Sú manželia ? Vysvetli vetu "Otec podmienky nespĺňa, nie sú jeho deti, deti sú z predošlého manželstva".
Katy a R
15.01.19,20:28
"Ako a dokedy je potrebné uplatniť si nárok na daňový bonus?
Nárok na priznanie daňového bonusu preukazuje daňovník zamestnávateľovi alebo daňovému úradu (ak podáva daňové priznanie).
Zamestnanec, ktorý si uplatňuje daňový bonus u zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, je povinný preukázať tomuto zamestnávateľovi splnenie podmienok na priznanie daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom tieto podmienky spĺňa.
Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, prihliadne na daňový bonus, ak daňovník vyplní tzv. Vyhlásenie na zdanenie príjmov zo závislej činnosti najneskôr do konca kalendárneho mesiaca po vstupe do zamestnania a každoročne do konca januára príslušného zdaňovacieho obdobia alebo v priebehu zdaňovacieho obdobia. "

Daňovník sa musí o svoje peniažky, dane a prípadné nároky starať sám
článok je citovaný z príručky pre rodičov - doporuč jej
https://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/?

a ešte zze/2003-595/33/2
janazc
15.01.19,20:38
žijú ako druh a družka, spolu majú jedno dieťa vo veku 3r. -DB uplatňuje otec, ona chcela DB na deti ktoré má z predchádzajúcich manželstiev alebo vzťahov....
veronikasad
15.01.19,22:45
Keby boli zosobášení, tak si manžel môže uplatniť DB aj na deti z predch.vzťahov. Ako druh bohužial nemôže...
janazc
16.01.19,09:43
Dnes mi prišlo stanovisko z FS v znení, ak zamestnávateľ v bežnom zdaňovacom období zamestnankyni nevyplatil DB,kr.si uplatnila vo vyhlásení a riadne preukázala, potom zamestnávateľ zamestnancovi daňový bonus vyplatí v nasledujúcom mesiaci, najneskôr do konca marca 2019, uvedené z§40ods 2. Uvedené však neplatí, ak zamestnankyňa si vo vyhlásení na zdaň.obdobie 2018 nárok na DB neuplatnila.
Tak teraz už naozaj neviem čo mám urobiť. Mohla by som pre dobro zamestnankyni dať jej podpísať vyhlásenie spätne a akože jej zamestnávateľ nevyplatil DB u robiť to teraz v 12/18. Alebo to neriešiť lebo si ho neuplatnila vo vyhlásení. Mám z toho nervu....
veronikasad
16.01.19,09:46
Veď ona si ho pri nástupe do zamestnania neuplatnila. Poznačíš do vyhlásenia zmenu v decembri a vyplatíš jej ho za december, nič viac nerob ... Rodné listy detí + príp.potvrdenia o návšteve školy ti už doručila ?
janazc
16.01.19,10:03
Nedoručila mi nič, to je typ ktorý sa vŕta v zákonoch a presne vie na akú sociálnu dávku a bonus má nárok, obvinila ma že som ju pripravila o DB a vraj ju mám o všetkom informovať a upozorniť na čo má nárok že to vyplýva mne ako zamestnávateľovi zo zákona. Bohužiaľ sú aj takí ľudia.
ZuzanaA
16.01.19,11:53
Veronika, len pre upresnenie moje. Potvrdenie o navsteve skoly mi treba az v roku ked dovrsi dieta 16 rokov ano? Dovtedy je skola povinna.