amie
22.08.06,13:38
Kupili sme bonsaj (neviem aky je to druh :confused: )
Mate niekto skusenosti? Ako sa o to treba starat, kolko polievat?

Jeden mi uz zahynul a druhy sa chysta tiez :mee: . Nedari sa hlavne tym, co maju male listocky, po case zozltnu a potom opadnu... Su v panelaku, na svetle, polievam kazdy den...
Robim nieco zle?:confused:
Hlinkovx
22.08.06,11:41
rede
22.08.06,11:56
Amie, toto je hrozne široká téma, ja sa im venujem už niekoľko rokov, preštudovala kopec kníh, behala po lese, pasekách, lúkach a nosila domov rôzne ihličnaté, listnaté a ovocné stromčeky a tiež rôzne kríky. Veľa som nasadila, ale aj o veľa prišla. Je tam veľa faktorov, keď môžeš prísť o krásne exempláre vlastnoručne vypestované. Teória je jedna vec a prax druhá. Ty si musíš rozhodne zistiť, či je to izbová alebo vonkajšia rastlina. Hľadaj na internete, alebo pridaj foto. Zatiaľ len toľko, to je hlavný krok, ktorý musíš urobiť. Potom môžeš hľadať ďalšie príčiny, prečo rastlina odchádza. Ja si pestujem pre zábavu bonsaje vonku, izbovú bonsaj mám len z čínskej ruži.
bumpy
22.08.06,12:15
ahoj ja by som sa rada opytala kde si kupila bonsaj, chcela by som ho kupit ako darcek ale neviem kde, nasla som aj stranku cez ktoru by mi ho poslali ale sa bojim aby sa mu po ceste niečo nestalo.
daniela
amie
22.08.06,14:37
Som v tom uplny zaciatocnik, tak zatial len hladam rady co a ako ;)

bumpy: "bonsaj" kupis v dnesnom case kdekolvek, moj prvy bol z baumaxu nejaky ficus a dalsie dva mam z ikei, kde vsak nenapisali aky je to druh...

Knizku o bonsajoch uz mam :) Co sa tyka strihania vetviciek, je to ok aj obycajnymi noznicami?
Kolenčík
16.09.06,18:32
Mám priateľa, ktorý sa dlhé roky venuje tejto problematike a najkrajšie bonsaje má od nás z dediny. Chodí do prírody, najmä tam kde sa pasie dobytok a odtiaľ si prináša sadenice, ktoré zasadí a upravuje, má ich plný byt ba i plný dvor, rôznych druhov a veľkostí. Sú priamo z prírody rôzne sformované, dobytkom čiastočne poškodené či zakrpatené. Skúste to, bonsaj sa dá vypestovať z každej dreviny.
rede
18.09.06,05:44
Mám priateľa, ktorý sa dlhé roky venuje tejto problematike a najkrajšie bonsaje má od nás z dediny. Chodí do prírody, najmä tam kde sa pasie dobytok a odtiaľ si prináša sadenice, ktoré zasadí a upravuje, má ich plný byt ba i plný dvor, rôznych druhov a veľkostí. Sú priamo z prírody rôzne sformované, dobytkom čiastočne poškodené či zakrpatené. Skúste to, bonsaj sa dá vypestovať z každej dreviny.


A nemohol by tvoj priateľ priložiť nejaké obrázky zo svojej bohatej kolekcie a podeliť sa so skúsenosťami pri pestovaní? Skús ho nahovoriť, možná by to bola ďalšia celkom zaujímavá téma? Je množstvo literatúry s touto tématikou, ale niet nad osobnú skúsenosť.
Kolenčík
18.09.06,07:28
Isteže sa pokusím, ale momentálne pracuje v zahraniči keď sa vráti presvedčim ho ak to už nepripravil na zimné uskladnenie, on totiž býva odomňa 3oo km.
sonka1
20.09.06,11:17
Kupili sme bonsaj (neviem aky je to druh :confused: )
Mate niekto skusenosti? Ako sa o to treba starat, kolko polievat?

Jeden mi uz zahynul a druhy sa chysta tiez :mee: . Nedari sa hlavne tym, co maju male listocky, po case zozltnu a potom opadnu... Su v panelaku, na svetle, polievam kazdy den...
Robim nieco zle?:confused:

Moja skoro svagrina - stalo sa jej presne to iste, cely opadol a akoby chcel uschnut - tak urobila toto: dobre poliala , možno aj preliala a dala von na balkon - do dvoch dní bol bonsajj krásne zelený a plný lístkov neuveritelne,:eek:
Jara
20.09.06,11:58
Chudák, asi sa zľakol že ho vyhodila...:D :eek:
Inak je to iste krásne, ale tiež som sa neodhodlala na jeho pestovanie, pretože od každého kto ho doteraz mal som počula že rýchlo skončil svoju životnú púť. Zrejme to treba vedieť. Preto som to ešte neskúšala pestovať. Bolo by mi ľúto keby skončil a tiež to je dosť finančne náročná rastlinka aby to človek riskoval.
Evaman
20.09.06,13:46
Kupili sme bonsaj (neviem aky je to druh :confused: )
Mate niekto skusenosti? Ako sa o to treba starat, kolko polievat?

Jeden mi uz zahynul a druhy sa chysta tiez :mee: . Nedari sa hlavne tym, co maju male listocky, po case zozltnu a potom opadnu... Su v panelaku, na svetle, polievam kazdy den...
Robim nieco zle?:confused:

Skús nepolievať každý deň a presťahovať do polotieňa.
Ja som mala podobný problém ale síce s dracenou. Začali jej žltnúť listy a pomaličky opadávala. No mám taký dojem,že som ju preliala. Tak som ju nepoliala 2 týždne a ona sa chválabohu pozbierala. Prestala opadávať a teraz keď je už chladnejšie polievam len občas.
sonka1
06.10.06,10:53
Chudák, asi sa zľakol že ho vyhodila...:D :eek:
Inak je to iste krásne, ale tiež som sa neodhodlala na jeho pestovanie, pretože od každého kto ho doteraz mal som počula že rýchlo skončil svoju životnú púť. Zrejme to treba vedieť. Preto som to ešte neskúšala pestovať. Bolo by mi ľúto keby skončil a tiež to je dosť finančne náročná rastlinka aby to človek riskoval.

Alebo mu bola zima:).
Ono ide skôr o to, že bonsaje sú vlastne niečo ako stromy, ale maličké, čiže im sa nepáči vo vnútri v paneláku, ale zasa v zime by im bola vonku zima.
Mám skúsenosti, že najlepšie prezimovávajú na dome na verande, alebo ako sa to teraz volá. - je tam chladno, ale zasa nie tak, aby pomrzli.... tiež nemajú radi, ak sa s nimi často hýbe.
A samozrejme, treba ich občas pri rosení pochváliť aké sú krásne a pekne rastú :D.
monnica
06.10.06,11:45
Ahojte, nevie niekto či sa dá bonsaj vypestovať aj zo semiačka?
Mám dva druhy ale teraz neviem ako sa volajú. Na obale píše, že stačí semienko zatlačiť do hliny a polievať. :rolleyes:
Lucuš
09.10.06,14:45
Ahojte, nevie niekto či sa dá bonsaj vypestovať aj zo semiačka?
Mám dva druhy ale teraz neviem ako sa volajú. Na obale píše, že stačí semienko zatlačiť do hliny a polievať. :rolleyes:

Ak je tam napísané, tak určite áno ale podľa mňa bude to dlho trvať no ale zasa budeš mať z toho väčšiu radosť, bude to akoby tvoj výtvor, tak sa drž a nech sa darí.
malalulu
23.01.07,11:54
Ja som dostala od dcéry na Vianoce bonsaj - čínsky brest - veľmi pekný, ale sa bojím, že ho stratím, Myslím, že najdôležitejšie je ho nenechať preschnúť.
Musela som si dať pripomienku do mobilu každý deň skontrolovať, či nie je suchý, lebo sa to veľmi rýchlo stane.
Bobos
23.01.07,16:52
Ahoj, podľa popisu si myslím, že si ich utopila...
V žiadnom prípade nezalievať každý deň.
Kolenčík
24.01.07,12:40
Bonsaj sa dá vypestovať z každého semiačka ak toto vyklíči a rastlina je vhodná na strihanie a rezanie, aby sa dal tvarovať ale ako tvrdí Lucuš bude to dlho trvať. Stačí na jar ísť von a máš bonsajov koľko chceš - nálety zo stromov, ja som mal doma celý lesík z javorov, nájdeš ich okolo starého stromu dosť a už aj pekne sformované, vykrútené, zakrpatené, poškodené, len ich presadiť a starať sa o ne aj podľa horeuvedených návodov.
Capi
08.02.07,16:48
Rád by som sa ´Ta opýtal, ako si dopadol s tými bonsajmi, čo Ti žltli lístky a potom opadávali. ¨Tiež som si kúpi dve obe rovnake iba inač tvarované a po čase žltnutie lístkov a opadavanie. Polievam raz za týžde.Viac urobiť neviem.
icemonika
05.08.08,12:42
ahojte! prave som dostala od priatelky bonsai, no vlastne su to len semienka a nejaka hlina z coho ma byt raz bonsai. viete mi poradit ako mam vlastne zacat??? do akej nadoby zasadit a ako hlboko a ako zalievat ked este su to len semienka???
markovicm
15.08.08,03:53
Zasad semienka najskôr radsej do hlbsej nadoby (crepnika) nie priamo do bonsajovej misky. Az po urcitom case ked rastlinka bude väcsia presadis ju do misky pre bonsaje.
Jozef I
15.08.08,05:28
Ahoj, podľa popisu si myslím, že si ich utopila...
V žiadnom prípade nezalievať každý deň.
Pokiaľ neviem čo to je za druh a čo potrebuje, takýchto vyjadrení by som sa zdržal. Môj bonsaj som polieval každy deň a výdatne. A raz za dva týždne som celú mysku ponoril až po vrch do hrnca s vodou a nechal tam aj 15 min. a vôbec mu to neškodilo, ale naopak pomáhalo. Vždy ostali lístky pekne zelené. Mal som však izbový bonsaj a mal som ho 8 rokov. Bohužial mi vyschol lebo som bol odcestovaný a zhodou náhod aj ľudia ktorí mi pomáhali sa oň postarať keď som nebol doma.
Bonsaj je malý preto lebo má málo zeminy okolo koreňov. Tie nemajú dostatočnú výživu a tak stromček zakrpatie a nerastie do výšky. Ale málo zeme rýchlo uschne a tak polievanie je nutnosť, aby korene stročeka nevyschli. samozrejme už som videl že niekto pestoval stromček v normálnom črepníku a ten mal potom dostatok zeme a preto tak rýchlo nevyschol a nebolo ho potrebné ani tak často polievať.
icemonika
15.08.08,14:26
môžem časť hliny v črepniku, ak je vysoký, nahradiť kamienkami? neuškodi to bonsaju???
markovicm
10.09.08,09:52
môžem časť hliny v črepniku, ak je vysoký, nahradiť kamienkami? neuškodi to bonsaju???
Ak je uz bonsaj dostatocne zakoreneny potom by mu to nemalo uskodit{mala vrstva kamienkov na povrchu},avsak musi mat aj dostatok hliny aby korene mohli cerpat ziviny.Velmi vysoky crepnik vsak nie je moc esteticky pre malu rastlinu{ bonsaj}Takze povrch odporucam upravit az ked rastlinu presadis do bonsajovej misky.
Fairy
10.09.08,09:56
ahoj ja by som sa rada opytala kde si kupila bonsaj, chcela by som ho kupit ako darcek ale neviem kde, nasla som aj stranku cez ktoru by mi ho poslali ale sa bojim aby sa mu po ceste niečo nestalo.
daniela
Ja som priateľovi kúpila bonsai v tescu na kamennom nám. a dostala som k tomu aj celkom slušné vysvetlenie o pestovaní.
dagyna
10.09.08,10:33
neviem ako polievaš ale najlepšie je ponoriť do nádoby s vodou a kvet si vezme toľko vody koľko potrebuje. Ja mám tiež také malé lístky a kvitne mi (biele kvety). polievam (ponáram) ho denne teraz v lete a mám ho v kuchyni na okne. Polovica mi odumrela a druhý rozkvitá.
Luky101
27.10.08,12:20
caute. je normalne ze mi opadali vsetky listky z bonsaju?
christi353
26.08.09,10:45
Ahojte všetci,mám listnatý bonsai,ale neviem či mi nezhynie ked ho chcem ostrihat do nejakého tvaru.Viete mi niekto poradit??
arizona
26.08.09,10:55
Ahojte všetci,mám listnatý bonsai,ale neviem či mi nezhynie ked ho chcem ostrihat do nejakého tvaru.Viete mi niekto poradit??
A prečo by Ti mal zahynúť? Ved bonsaje sa bežne tvarujú strihaním , či drôtikovaním do požadovaného tvaru...
christi353
27.08.09,19:34
No lebo som mala vela bonsaiou a ked som ich ostrihala,tak mi uschli a bolo po nom,tak preto!!!! Teraz mi prvy krat vydrzal pol roka.
Marosh111
03.10.09,10:18
Ľudia prosím vás, neviete mi pomôcť? :o Pár rokov som jeden bonsaj stoval, no zahynul mi.. medzitým mi ešte jeden známi daroval bonsaj, no keď som ho ostrihal do tvaru a podobne, o čase tiež začal nejako vädnúť a teraz už vyzerá skôr ako nejaká burina s troma lístkami :confused: Neviete náhodou ako ho oživiť?...

Plectranthus Ernestii
Tu je foto, vyzerá fakt strašne nezľaknite sa :D Henten kameň je môj výtvor, znamená bonsaj... no k tej rastline sa už ten názov takmer nehodí
:D:D (a sakra nejde mi to tu poslať :mad:)