salpaka
16.01.19,06:10
Ahojte, prosím o radu:
Zamestnanec ukončil PN a predložil lekársku správu o dlhodobej strate spôsobilosti vykonávať doterajšiu prácu. Zároveň požiadal o preradenie na inú prácu. Ja mu ale nemám možnosť ponúknuť inú prácu, nemám žiadne iné voľné miesto. Ako postupovať? Ďakujem za odpovede
ivka70
16.01.19,05:19
Ak zamestnavatel inu pracu nema, oznami to zamestnancovi (pisomne, ako odpoved na jeho pisomnu ziadost o preradenie) a v takom pripade moze bud zamestnanec okamzite skoncit PP alebo mu moze dat zamestnavatel vypoved z tohoto dovodu alebo sa s nim dohodnut na skonceni PP dohodou z takeho dovodu. V oboch pripadoch je narok na odstupne.

Zamestnanec moze okamzite skoncit PP
zze/2001-311/69/1/b
s narokom na 2 mesacnu nahradu mzdy
zze/2001-311/69/4

Vypoved zo strany zamestnavatela (alebo dohoda z takymto dovodom)
zze/2001-311/63/1/c
s narokom na odstupne (v oboch pripadoch)
zze/2001-311/76/1
zze/2001-311/76/2
salpaka
16.01.19,05:26
Ďakujem pekne, vyzerá to na výpoveď zo strany zamestnávateľa. Odstupné chápem, ale bude zamestnancovi plynúť aj výpovedná doba? To znamená, že nebude dva mesiace robiť nič a má dostať odo mňa výplatu? Čo bude pre zamestnávateľa výhodnejšie?
ivka70
16.01.19,05:29
Ano, ak sa nedohodnete, tak pri vypovedi musi bezat vypovedna doba - podla dlzky trvania PP.
A kedze ma potvrdenie od lekara , ze aktualnu pracu nemoze vykonavat a inu pracu mu pridelit neviete, pocas VD to vidim na prekazku v praci na strane zamestnavatela )platenu priemernou mzdou).
Je pre vas rozhodne lepsie sa s nim na skonceni PP dohodnut (vysvetlit mu ,ze ked tam bude ak odovod ten paragraf, tak ma narok na vyssie odstupne)
salpaka
16.01.19,06:21
to je problémový zamestnanec s účelovou PN, takže dohodnúť sa zrejme nebude chcieť, takže výpoveď, dva mesiace VD a potom jednomesačné odstupné. A to už ani nespomínam, že mi skomplikoval situáciu, lebo si musím okamžite zaň hľadať náhradu.
Čo sa týka prekážok na strane zamestnávateľa, zamestnanec v tom období sa musí zdržovať na pracovisku, alebo môže byť proste doma?
ivka70
16.01.19,06:28
Moze ho zamestnavatel nechat doma ....

Inak v takom pripade by som mu pracovisko na preradenie vytvorila .... aby musel chodit do prace a nieco vykonavat. zistis, ci ma skutocne zaujem pracovat alebo to len hra.
Tak ci tak hladat niekoho na jeho miesto treba.
salpaka
16.01.19,06:47
mám 23 pracovných miest, kvôli nemu nebudem vytvárať ďalšie :(( holt s niektorými ľuďmi je ťažké jednať.
ďakujem Ti pekne za všetky reakcie