dali323
16.01.19,08:03
Dobrý deň, prosím Vás, ak viete, pomôžte mi odpoveďou na moju otázku. Kúpil som pozemok. Keď mi ho geodéti vymerali, zistil som, že 1,2m obecnej cesty je ešte môj pozemok. Je nejaká šanca oplotiť si aj túto časť pozemku, alebo má obec nejaké právo ma obrať o túto časť pozemku? Pre predstavu: aj s mojím pozemkom má cesta šírku skoro 7m. Vopred ďakujem za rozumné odpovede.
vicktor
16.01.19,07:52
Oplotenie nie je realne.
Ako je to u susedov? Ich pozemky by mohli koncit v rovnakej linii, potom dajte hlavy dokopy. Obec by mohla odkupit, ale nezbohatnete, len to bude vysporiadane, aspon nebudete platit dane.
Alebo ziadat od obce nejaku kompenzaciu.
Dobrovolne obec cestu nezuzi a sudit sa neviem-neviem.
Chobot
16.01.19,09:06
Neoplotíš to, nemôžeš zablokovať verejnú komunikáciu aj keď je na tvojom pozemku. Treba sa dohodnúť s obcou. Vidím to tak, že tú časť asi predáš nakoniec mestu za 1 €.

My sme tiež museli kúpiť od SPF časť pozemku, kde sa napája naša nová ulica na verejnú komunikáciu. 11 majiteľov dalo za ten kúsok 70 m2 cez 4000 € a v blízkej budúcnosti to asi odovzdáme mestu za 1 €. Bohužiaľ, je to tak.
dali323
16.01.19,11:08
ďakujem za radu, je to choré, ale asi to tak bude. Mne nejde o nejaké zbohatnutie,ale na kraji cesty parkujem auto a obec sa zastrája, že parkujem na verejnej komunikácii, pritom je to môj pozemok. Preto sa pýtam ako to je s oplotením.Pritom tam moje auto neprekáža prejazdu(obídu sa v pohode dva autobusy. Skúsim šťastie na obecnom úrade :-)
Ešte raz ďakujem.
lubko6394
16.01.19,11:26
Ja by som na Tvojom mieste neriešil oplotenie, ale miesto na parkovanie. Pokiaľ tam nie je zákaz zastavenia alebo státia a zaparkuješ na svojom, tak obec a ani policajti nič nezmôžu.
vicktor
16.01.19,12:26
Pises ze cesta ma SKORO 7m, z toho 1,2m patri tebe. Auto ma kolko? Minimalne 1,6m. Potom pamataj, ze pri zaparkovanom aute musia ostat dva 3m jazdne pruhy po jednom v kazdom smere. Akosi mi to nevychadza.
draik
16.01.19,20:25
Cestná komunikácia je samostatnou stavbou /vlastníctvo odlišné od vlastníka pozemku), preto si nič ohradzovať nemôžte. Vzhľadom na to ani neparkujete na svojom.
pavol54
17.01.19,04:11
Podľa STN je minimálna šírka dvojpruhovej komunikácie 5,5 mm takže ak obec spravila cestu širšiu tým že prešla bezdôvodne na cudzí pozemok asi to nie je celkom v poriadku v prvom rade treba pozrieť projektovú dokumentáciu v nej musí byť geometrický plán. Je vôbec táto stavba skolaudovaná? Iná situácia by bola keby obecný pozemok bol užší ako minimálna predpísaná šírka komunikácie.
pavol54
17.01.19,04:13
pri výstavbe dialnice štát nepohne domom proti vôli majiteľa a tu si obec postaví mirnix tirnix cestu?
pavol54
17.01.19,04:14
2,75m jeden jazdný pruh
vicktor
17.01.19,06:32
Domom snad nie, ale institut vyvlastnenia pozemku vo vseobecnom zaujme, t.j. aj pre stavbu dialnice existuje.
pavol54
17.01.19,07:45
detaily som nechcel rozoberať ale ani štát ani obec by si nemali robiť čo chcú (obrazne postaví letisko a majiteľovi dá jedno euro) JE VEREJNÝ ZÁUJEM na cestu väčší ako určuje STN?