EKO-HAUS
16.01.19,09:13
Na vodovodnej prípojke k môjmu rodinnému domu ktorá vedie pod cestnou komunikáciou vznikla havária. Vodári haváriu odstránili s tým, že náklady musím znášať ja. Po cestnej komunikácii chodia ťažké nákladné autá (neustále sa tu niečo stavia a opravuje), vodovodné potrubie je staré. Nič z toho (hustotu premávky, vek potrubia) nemôžem ovplyvniť ja. Prečo mám znášať náklady na opravu ?
vicktor
16.01.19,08:54
Nieco podobne tu bolo pred casom, ale vpravo dole medzi "podobne temy" to nevidim. Skus pohladat.
EKO-HAUS
16.01.19,09:27
pohľadala som to, ale tá odpoveď bola nejednoznačná. Dva komentáre tvrdili, že sa to platiť nemá a náklady majú znášať vodári a jeden príspevok, ktorý sa odvolával na 182 (vyhláška) tvrdí, že to znáša vlastník nehnuteľnosti https://www.porada.sk/t250828-oprava-vodovodnej-pripojky.html
Chobot
16.01.19,10:01
Vodovodná prípojka je vlastníctvom vodární do bodu, kde je inštalovaný vodomer vo vodomernej šachte. Náklady na opravy na tejto vetve znášajú vodárne, nie je dôvod, aby si to platil. Ty hradíš opravy na vodovode za vodomerom a na vodomernej šachte.

Písal som to aj v tej téme.
sito
16.01.19,13:08
"Za verejný vodovod ani jeho súčasť sa nepovažujú vodovodné prípojky."

"Prevádzkovateľ verejného vodovodu je povinný vykonávať riadnu a pravidelnú údržbu verejného vodovodu,"

"Žiadateľ o pripojenie na verejný vodovod sa môže pripojiť na verejný vodovod len na základe písomnej zmluvy uzatvorenej s vlastníkom verejného vodovodu.

"Vlastník verejného vodovodu uzatvorí zmluvu, ak žiadateľ o pripojenie na verejný vodovod spĺňa technické podmienky určené prevádzkovateľom verejného vodovodu týkajúce sa najmä miesta a spôsobu pripojenia na verejný vodovod"

- "Prečo mám znášať náklady na opravu ?" -

Možno ťa skúšajú. Ak zaplatíš ty, nemusia oni. Zvyčajne je to tak, vodárne určia kde má byť vybudovaná vodovodná prípojka a aké musí spĺňať podmienky, aby mohol byť žiadateľ pripojený na verejný vodovod. Opýtaj sa ich na základe čoho, akej zmluvy by si to mal uhradiť ty.