monika040
16.01.19,09:52
Ideme robiť plot a máme aku skrutkovač z Lidla aj on by to do toho železného profilu 2mm vyvŕtal ak by sa kúpili kvalitné vrtáky? Aké? Alebo mam kúpiť kvalitnejšiu novú vŕtačku a aj vrtáky? Ďakujem :)
jslancik
16.01.19,09:13
poviem tak, aku skrutkovače sú fajn. ale niet nad normálnu vŕtačku. úplne iné otáčky, iná robota, iná produktivita práce. za tú "oštaru" s káblom to stojí. dokonca aj za centrálu, ak tam nikde nie je el. prípojka.
šróbovačka je najlepšia na šróbovanie. na vŕtanie vŕtačka. z dlhodobého hľadiska je to jasné. ak potrebuješ navŕtať 10 dier, tak je jedno, či jedna bude trvať 10 sekúnd, alebo 30.
vrtáky jedine kobaltové. sú výrazne drahšie, ale vyvŕtajú stovky dier.
Chobot
16.01.19,09:57
Aku skrutkovačom to nedáš. Po pár dierach mu dojde šťava. Na to potrebuješ riadnu vŕtačku so sieťovým napájaním. Tiež som to robil, aku som používal len na začistenie dier väčším vrtákom. Aku nemá také otáčky, ako sieťová vŕtačka, kým vyvŕtaš jednu dieru, sa aj zblázniš.

A vrtáky čo najtvrdšie - do ocele, inak po 20 dierach budeš meniť vrtáky.
misoft
16.01.19,10:16
Aku skrutkovač z Lidl (istotne Parkside) nie je na to vhodný. Malý moment, malá výdrž - určený na uťahovanie skrutiek,
Ak už potrebuješ vŕtať 2mm železo a nemáš prívod el.energie, tak poriadnu aku vŕtačku a aspoň mať 2ks akumulátorov (opäť nie z Lidl - nevydrží tak dlho).
Vrtáky - žiadne z veľkoobchodu! Radšej si priplať a kúp poriadny vrták v špecializovanom obchode (napr. DeWalt s titánovým povlakom triedy HSS, EXTREME HSS https://www.rucne-naradie.sk/dewalt-vrtak-do-kovu-extreme2-hss-g-3-70-110 - niektoré prežijú i aku vŕtačku :D).
Ak máš riadnu el. vŕtačku, u susedov si požičaj nejaké predĺžovačky - bude to lepšie a aj el. vŕtačka s kvalitným vrtákom ti uľahčí vyvŕtanie tých dier.
vicktor
16.01.19,13:13
Nazdal by som sa ze kto ma poriadnu vrtacku, ma aj predlzovacku. :)
misoft
16.01.19,14:23
No možno má..... 5m, ale sú aj 30m - 50m.
besttracker
16.01.19,21:17
ides robit plot a kolko dier tam budes vrtat cez ten 2mm profil? aky priemer diery tam budes vrtat cez ten profil ?
ZahradnikAmater
16.01.19,21:19
Ja mám tých vrtačiek viac, Lidl nepredáva len jeden typ. Silná akuvŕtačka sa použiť dá, ak sú dva aku je to výhoda. Elektrická je výkonnejšia. Ale aj tak treba vrtáky (nechať) chladiť lebo sa otupia. Napr. pri vŕtaní oceľových stĺpov som používal dve vŕtačky, s každou len 6 dier a pauza. Alebo ponoriť do misy s olejom (napr., slnečnicovým ak si eko).
besttracker
16.01.19,21:23
som potreboval prevrtat 4mm hruby plech s 8mm vrtak, skusal som to so aku Extol
... za 20eur ,po marnej snahe a minuti 2 plne nabitych bateriek som to vzdal..... asi tolko robota s lacnymi vecami ...... odporucam vrtacku ak tam mas viac dier...nestoji to za tie nervy.... obycajne vrtaky moc nevydrzia ,ak ich nevies aspon trocha nabrusit odporucam tie dole spomenute...