llentikaa
17.01.19,08:46
Dobré ránko, kúpili sme domček , ktorý sme si prerobili a tento rok sa chystáme nasťahovať. S domom sme ale prišli aj ku obrovskej záhrade, na konci ktorej tečie potôčik..všetko by bolo krasne lenže, o zahradu nebolo starane roky, minuly rok nebol čas ani na kosenie a cela kompletne zarástla 2metrovou burinou...tu sme pred zimou síce stiahli aj s bordelom čo bol na pozemku na kopu a odpratali..ale v pôde, ktorá je aj bez toho určite nevyzivna, je kopec semien buriny. Čo by ste poradili, ako postupovať. Mám takú predstavu, že nejakých 300-500 m2 si nasadím trávnik, ktorý sa bude pravidelne kosiť, kúsok si vyhradím na záhradku, no a tú zadnú časť ku potôčiku (cca 1000m2) by som chcela nechať tak na prírodno..nejakú trávu , čo nevyrastie až tak vysoko aby sa nemusela kosiť..existuje vôbec taka? S čim by som mala začať? Ďakujem za rady a napady :)
misoft
17.01.19,08:42
Záleží na tebe, ako si to navrhneš. Ale začína sa od začiatku - v tomto prípade od kraja pri dome :D.
llentikaa
17.01.19,08:48
no dakujem za radu :D
pavol54
17.01.19,08:55
Chcela si napísať že pole, veď zastavaná plocha cca 10 árov, trávnik cca 5 árov, pri pôtočiku zaburiniť (aby sa nemuselo kosiť) 10 árov, to je 25 árov a koľko ti ešte ostalo koľko a potom ešte lokalita černozem rovina svah, kamenistá
jslancik
17.01.19,08:58
dovolím si oponovať rade, že treba začať od domu. treba si najprv dobre premyslieť postup, aby si potom nechodila s ťažkými mechanizmami po už hotovom trávniku, aby si mohla upraviť zadnú časť. nahrubo treba upraviť všetko, aby potom už nebolo treba robiť zásadné úpravy veľkými strojmi.
v prvom rade asi zrovnanie terénu do požadovaného profilu. vravíte, že ste to "stiahli", ale ktovie či iba od bordelu, alebo aj cielene s ohľadom na vodu a tak.
potom si môžeš robiť vpredu trávnik, záhradku...
do tej zadnej časti, ktorá má byť naprírodno, by som dal ovocné stromky, nech je z toho aspoň nejaký úžitok. keď už sa môže doma páliť domácô :) pod ne nejaký menší výbeh na sliepky. ale to je už individuálne, na čo si kto trúfa :) kozu, ovce, kravu, dve, tri :D
pavol54
17.01.19,09:05
a ten dobytok je "dobrý nápad" najmä v hustom osídlení
jslancik
17.01.19,09:09
sám vravíš, že hovoríme o "poli", tak tam asi nebude husté osídlenie. a ako vravím ja, je to individuálne, na čo si kto trúfa. závisí aj na zohľadnení okolitých obyvateľov.
lubko6394
17.01.19,09:12
Elektrický ohradník a 3 ovce a možno pre zicher kozu. Po roku uvidíš ako ďalej. Trávu čo sa nekosí poznám len tú umelú. Ohradník vytvoriť tak aby bolo možné spásanie po sektoroch. Po vypasení sektora odstrániť nespasenú burinu krovinorezom, možno aj podsiať trávu.
misoft
17.01.19,09:14
Tie ovce - najdokonalejšia kosačka....:D
lubko6394
17.01.19,09:28
Ale žíhlavu obchádzali, zožrali až po skosení a obschnutí..
a_je_to
17.01.19,10:29
tak ku tým trom ovciam dokúp ešte zo 10 húsat. Garantujem, že po 2-5 mesiacoch nebudeš mať na ohradenej časti jedinú žihľavu a pribudne ti aj pár kíl kvalitnej husaciny. Husi nepoznajú pojem nespasená burina, pokiaľ nejde o kry nad 2 cm hrúbky a jedovaté rastliny.
ZahradnikAmater
17.01.19,21:03
Zásadná bude odpoveď na otázku, aký typ záhrady chceš mať. Či intenzívne udržiavanú alebo prírodnú. Či sa chceš nadrieť alebo len kontrolovať. Či chceš akože mestskú okrasnú záhradu alebo dedinskú úžitkovú. Alebo či chceš pekne vyzerajúcu a oku lahodiacu záhradku, v ktorej "len tak mimochodom" rastú potraviny.
Ten tvoj súčasný stav vy mohol byť požehnaním pre permakultúrneho záhradkára, ale zrejme si o tom nepočula, keď ste urobili, čo ste urobili.
Ale keby si chcela prírodnú záhradu bez zbytočnej driny, ktorá dobre vyzerá a rastú v nej jedlé rastliny, tak som ti k dispozícii na konzultácie. http://zahradavkopci.sk/zahrada-okrasna-alebo-uzitkova/ pre začiatok.
Ale ak si to predstavuješ inak, tak som nič nepovedal.
afrikánka
17.01.19,22:02
Mas celkom spravnu viziu o takto rozlahlom pozemku. Je dobre, ak si vyhradis nejaku cast na sadenie...co tam budes pestovat, je na tebe, ale rozhodne nezabudni na pazitku, bylinky, vnatovy petrzlen, zopar zelerov, kvoli vnati...vyborne do polievok, ryze, na cestoviny. A urcite drobne ovocie, ribezle, egrese, maliny, aj zopar ovocnych stromov. Staci po jednom...slivka, broskyna, visna, hruska, skora jablon, mozno marhula, podla polohy a oblast, nie vsade sa jej dari.
Vsetko je to vsak o tvojej predstave, co chces pestovat a tvojom vztahu k pode, ku spracovaniu ovocia. Vsetko vyzaduje cas, ci budes mat a pod. Preto si zvaz, kolko stromov zasadis. Taktiez si mozes vybrat aj sposob pestovania zeleniny. Podnetov na nete je dost.
Cast, kde chces volne pestovanu travu, tak tam by som ti doporucila typ luky s kvetmi. Semeno na vysev zakupis, alebo objednas. Mozes este sem, tam pridat jarne cibuloviny, ako jednoduche tulipany, hyacinty, narcisy.....Takato "luka" sa potom kosi par krat za sezonu. Je to teraz "in", vraciame sa k prirodnym travnikom.
Pri planovani nezabudni na kompostovanie, je to vyborne hnojenie zeleniny, drobneho ovocia.
afrikánka
17.01.19,22:08
Aký Spam, ponúka snáď niečo na predaj?!
Iba užitočné rady...
afrikánka
18.01.19,11:50
A opäť chyba, zaslúžil by si si mínusku.
Ty nečítaš zadanie, aká je otázka? Ide o veľký pozemok a nie o balkón v paneláku
misoft
18.01.19,13:45
Nerieš.... opäť nejaký "troll" sa tu realizoval....
afrikánka
18.01.19,20:02
Napísala som ti komentár, nestačilo, zmazal si.
Takže teraz neužitočné.
Terezia13
18.01.19,20:34
to chce trpezlivosť, ak záhrada nebola roky kosená, pochopiteľne tam bude burina "chcieť rásť", ale pravidelným kosením podľa potreby niekoľkokrát, burina ustúpi, po opakovaní je časom možné dosiať do tej trávovej časti takú trávu, akú budete tam chcieť mať, dnes dostať už široký výber semien na všetky druhy trávnikov, ale opakujem - až po niekoľkonásobnom, pravidelnom kosení, my sme mali na kuse dvora palivové drevo, po odprataní tam začala rásť burina, manžel to vykosil a nasial tam trávu, po burine ani chýru a máme krásny trávnik
vicktor
21.01.19,08:01
Tak to vam zavidim. Vedla nas je zanedbana zahrada a nas "koberec" napriek pravidelnemu koseniu proti burine hra oslabovku.