Ivykaa
17.01.19,08:53
Dobrý deň. Reklamovala som kuchynské dvierka z ktorých sa začala odlepovať fólia. Reklamácia bola prijatá a do 30 dní som obdržala vyjadrenie, že výroba nových dvierok potrvá 12 týždňov. Lehota nebola dodržaná a začína plynúť piaty mesiac. Ako môžem postupovať? Ďakujem za každú radu
misoft
17.01.19,08:10
http://www.epi.sk/odborny-clanok/Ochrana-spotrebitela-postup-pri-uplatnovani-a-vybavovani-reklamacie.htm
Takže - uznanie reklamácie bolo, ovšem reklamácia nebola vybavená v zákonnej lehote.
"Vybavenie reklamácie
Po určení spôsobu vybavenia reklamácie sa reklamácia vybaví ihneď, v odôvodnených prípadoch možno reklamáciu vybaviť aj neskôr, napr. ak sa reklamovaný výrobok posiela na opravu. Vybavenie reklamácie však nesmie trvať dlhšie ako 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie. Po uplynutí lehoty na vybavenie reklamácie má spotrebiteľ právo od zmluvy odstúpiť alebo má právo na výmenu výrobku za nový výrobok.

Vybavením reklamácie je ukončenie reklamačného konania odovzdaním opraveného výrobku, výmenou výrobku, vrátením kúpnej ceny výrobku, vyplatením primeranej zľavy z ceny výrobku, písomná výzva na prevzatie plnenia (v prípade zamietnutia reklamácie) alebo odôvodnené zamietnutie reklamácie. Predávajúci môže vybaviť reklamáciu iba jedným z týchto spôsobov!"

Výroba nových dvierok 12 týždňov? :eek:

To akože čakajú, než zotnú strom,vyrobia dosky, vysušia a potom budú robiť nové dvierka.

NEPRIJATEĽNÉ. Ak by mali materiál, dvierka urobia za 12 HODÍN (a s pofajč pauzou a kafépauzou a škrabkaním sa v zadnici).
Ivykaa
17.01.19,08:56
Takže mám nárok na odstúpenie od zmluvy a vrátenie kúpnej ceny. Predpokladám správne že finančné prostriedky by vrátili iba v hodnote dvierok?
V prípade že by som vytrvala (čo nemám v úmysle) a počkala na výmenu, majú právo odo mňa žiadať preplatenie cestovných nákladov a práce montéra? Pretože mi zaslali reklamačný protokol kde je uvedená suma za cestu montéra podľa vzdialenosti od predajne...
misoft
19.01.19,08:47
A) Môžeš odstúpiť od zmluvy - dôvod - neprijateľne dlhá doba na vybavenie reklamácie, odporujúca Zákonu na ochranu spotrebiteľa. Musela by však vrátiť komplet to, čo si si objednala.
B) Ak by si súhlasila aj s tou neprijateľne dlhou dobou - nemajú ŽIADNE právo žiadať nejaké ďalšie poplatky.
Rada: odpíš im,ako si sa rozhodla, zároveň im v liste len stroho oznám, že vec rieši SOI, ako porušenie zákona pri vybavovaní reklamácie.
Ďalšia rada: obráť sa s podnetom na SOI https://www.soi.sk/sk/Podavanie-podnetov-staznosti-navrhov-a-ziadosti.soi z dôvodu nevybavenia reklamácie a neprijateľných podmienok a dlhej doby. Dolož to všetkou dokumentáciou, vyjadreniami predajcu i výrobcu nábytku.
Síce SOI ti nepomôže v skoršom dodaní tých dvierok, ale pokiaľ vyhodnotia, že táto doba (12 týždňov) je neprijateľne dlhá - naparia im pokutu.
Ty zároveň môžeš v nejakých recenziách na predajcu i výrobcu ich "ohodnotiť" ako nespoľahlivého predajcu a nespoľahlivého výrobcu. A to nie len na ich stránkach, aler i na sociálnych sieťach - ohováranie to nebude, bude to len suché konštatovanie (dôkazy predsa máš, ako ti to "vybavili"), takže aj prípadná ich "obrana" by sa minula účinkom.
Ivykaa
19.01.19,09:43
Uz som otazky poslala aj na SOI. Mam predbezne napisane odstupenie od zmluvy ale momentalne riesim prave financne hladisko.Jedna sa len o dvierka. Lenze dvierka nemam na fakture samostatne ale spolu s korpusmi.Cize co teraz.Musela by sa vratit komplet cela kuchyna a vratili by plnu sumu? Alebo mam pravo len na ciastku za dvierka.Neviem si predstavit ako by sa to vypocitalo...