mondes
17.01.19,09:24
Ahojte, prosím Vás o radu. SP robila klientovi kontrolu za obdobie 1/2015 - 12/2017. V tom čase boli niektorým dohodárom spätne priznané ID a preto vznikol preplatok cca. 120 eur, ktoré SP vrátila na BÚ. A keďže tie odvody som v minulosti účtovala ako VOZD, tak teraz, by som to mala zaúčtovať ako výdavok, ale mínusom, však? Ale ak neviem rozčleniť podľa došlej platby, že koľko sú "Odvody do fondov" a koľko "Mzdy", tak to môžem zaúčtovať jednoducho do POZD? Ďakujem Vám.
veronikasad
17.01.19,13:22
Nie, ako POZD. Storno výdavku by to bolo len v prípade, keby predplatok vznikol v rovnakom roku ako bolo zaplatené poistné (mám také stanovisko FS). Toto platí pre preplatok SZČO.

Ty sa pýtaš na preplatok za zamestnancov.
Ten treba rozdeliť na preplatok zamestnávatela a preplatok zamestnancov. Preplatok zamestnancov im treba vrátiť. Preplatok zamestnávatela je POZD.
mondes
17.01.19,13:50
Ďakujem Veronika. No práve to neviem rozdeliť, že koľko je preplatok zamestnávateľa a koľko preplatok zamestnanca. Volala som aj na SP, ale ani tam mi nevedeli poskytnúť takú informáciu. Vraj oni to majú všetko spolu jednou sumou. A akou formou by som im to mala vrátiť, ked už u nás nerobia?
veronikasad
17.01.19,13:55
V protokole z kontroly to nemáš vyčíslené ? (aspoň vymeriavací základ)
mondes
17.01.19,14:04
Pozerám protokol, ale tam nič nie je. Dokonca vôbec tam nie je uvedené, že takýto preplatok vznikol. Ani pani na SP mi nevedela presne povedať, z čoho ten preplatok je, len sme to spolu vydedukovali, že to bude asi tou kontrolou. Bude veľmi zlé, ak preplatok zaúčtujem ako POZD a už nič viac neriešim?
veronikasad
17.01.19,14:35
nie je to preplatok SZČO? U nás k preplatku vždy posielajú sprievodný list.
mondes
17.01.19,18:09
Teraz som sa ho len spýtala, či nemaródoval v r. 2018 a vraj áno. Tak to je SZČO.
veronikasad
17.01.19,18:11
ak má vybavenú GRID kartu, môžeš si pozrieť v el.pobočke jeho predpis. Preplatky SZČO účtuješ tak, ako som písala v prvej časti odpovede.
mondes
17.01.19,18:45
Ďakujem. Ako sa tam dostanem? Vidím tam len z pohľadu zamestnávateľa.
veronikasad
17.01.19,19:16
sám si musí vybaviť GRID kartu ako SZČO