mery356
22.08.06,14:12
Prosím Vás viete niekto poradiť?
Mali sme zamestnancov na dohodu o vykonaní práce. Teraz som sa dozvedela, že ak s jedným zamestnancom bola uzatvorená dohoda každé dva mesiace zakaždým sa ten zamestnanec mal odhlásiť a znova prihlásiť do sociálnej poisťovne na reigstračnom liste. Je to pravda? A ak je to na prelome rokov ku koncu roka sa musí tiež odhlásiť a na začiatku prihlásiť. Ja som ich len prihlásila a teraz keď už skončili som ich chcela odhlásiť a na SP mi povedali, že namajú odhlášku k 31.12.2005. Vôbec tomu nerozumiem.
Tweety
22.08.06,12:13
Prosím Vás viete niekto poradiť?
Mali sme zamestnancov na dohodu o vykonaní práce. Teraz som sa dozvedela, že ak s jedným zamestnancom bola uzatvorená dohoda každé dva mesiace zakaždým sa ten zamestnanec mal odhlásiť a znova prihlásiť do sociálnej poisťovne na reigstračnom liste. Je to pravda? A ak je to na prelome rokov ku koncu roka sa musí tiež odhlásiť a na začiatku prihlásiť. Ja som ich len prihlásila a teraz keď už skončili som ich chcela odhlásiť a na SP mi povedali, že namajú odhlášku k 31.12.2006. Vôbec tomu nerozumiem. Na prvú otázku: áno.
Na druhú : nie, ale oprav si dátum, 31.12.06 ešte nebolo.:cool:
mery356
22.08.06,12:21
A dáva sociálna poisťovňa pokuty za neskoré odovzdanie tlačiva? A čo ak by som sa dohodla s tými zamestnancami a prerobila by som im dohodu od toho nahlásenia až doteraz. Ide tam len asi o 15 hodín mesačne takže tých 300 hodín ešte nepresiahli. Len začali ešte minulý rok niekedy v júli.
katkaj
22.08.06,12:24
A dáva sociálna poisťovňa pokuty za neskoré odovzdanie tlačiva? A čo ak by som sa dohodla s tými zamestnancami a prerobila by som im dohodu od toho nahlásenia až doteraz. Ide tam len asi o 15 hodín mesačne takže tých 300 hodín ešte nepresiahli. Len začali ešte minulý rok niekedy v júli.

Dávala by som si pozor pretože to "trochu" zaváňa opakovanou činnosťou.
Tweety
22.08.06,12:25
A dáva sociálna poisťovňa pokuty za neskoré odovzdanie tlačiva? A čo ak by som sa dohodla s tými zamestnancami a prerobila by som im dohodu od toho nahlásenia až doteraz. Ide tam len asi o 15 hodín mesačne takže tých 300 hodín ešte nepresiahli. Len začali ešte minulý rok niekedy v júli.
Pokuty za nepodanie, no s tým som sa nestretla. Prerobiť dohody môžeš.
mery356
22.08.06,12:27
Práve niekto predo mnou napísal príspevok tiež k dohode a tam mu radia že ak dohody na seba nadväzujú nemusí sa prihlasovať a odhlasovať. Tak ako to má byť?
katkaj
22.08.06,12:28
Práve niekto predo mnou napísal príspevok tiež k dohode a tam mu radia že ak dohody na seba nadväzujú nemusí sa prihlasovať a odhlasovať. Tak ako to má byť?

Je lepšie urobiť viac kratších dohôd za sebou ako jednu na celý rok ;)
mery356
22.08.06,12:36
No veď ja som robila dohodu vždy ana dva tri mesiace a všetky na seba nadväzovali, preto som si myslela, že sa nemusí zakaždým prihlasovať a odhlasovať, keď vždy išlo o to isté. Tá pracovníčka sociálnej poisťovňa sa asi zmýlila nie?
Tweety
22.08.06,12:38
No veď ja som robila dohodu vždy ana dva tri mesiace a všetky na seba nadväzovali, preto som si myslela, že sa nemusí zakaždým prihlasovať a odhlasovať, keď vždy išlo o to isté. Tá pracovníčka sociálnej poisťovňa sa asi zmýlila nie?
Každá dohoda musí byť cez RL prihlásená, a jej ukončenie odhlásené.
katkaj
22.08.06,12:38
No veď ja som robila dohodu vždy ana dva tri mesiace a všetky na seba nadväzovali, preto som si myslela, že sa nemusí zakaždým prihlasovať a odhlasovať, keď vždy išlo o to isté. Tá pracovníčka sociálnej poisťovňa sa asi zmýlila nie?

Obávam sa že toto je jedna z oblastí, kde sa názor mení v každej pobočke SP.
Paula
22.08.06,12:40
Na základe skúseností, ktoré si na Porade vymieňame, sme zistili, že každá pobočka vyžaduje inak....preto je naistejšie riadiť sa pokynom "vlastnej" pobočky.
mery356
22.08.06,12:50
A neviete niekto, či dáva sociállna poisťovňa za to pokuty, keď teraz podávam tie prihlášky a odhlášky.
Tweety
22.08.06,12:51
A neviete niekto, či dáva sociállna poisťovňa za to pokuty, keď teraz podávam tie prihlášky a odhlášky.
Takže ani prihlášky neboli? Nechaj to teraz tak, urob to tak ako to má byť a pokuty budeš riešiť až budú vyrúbené.
mery356
22.08.06,12:58
Dala som jednu prihlášku na začiatku ako pri pracovnom pomere a myslela som, že je to o.k.. Čítam tu rôzne príspevky, ale vyzerá to, že každá pobočka to posudzuje ináč. Nechápen ako je toto možné, že niekde je to chyba a niekde správne. Veď zákon platí na celom Slovensku ten istý nie pre jednotlivé pobočky rôzne.
katkaj
22.08.06,13:01
Nechápen ako je toto možné, že niekde je to chyba a niekde správne. Veď zákon platí na celom Slovensku ten istý nie pre jednotlivé pobočky rôzne.

mimotemy Vitaj na Slovensku :eek:
ZuzanaP
22.08.06,14:18
Nemám síce podobnú skúsenosť, ale trošku inú.

Dohodár u nás skončil, "centrálneho" registra som ho odhlásila mailom, ale zabudla som ho odhlásiť na RL zo soc. poisťovne u nás (teda nebola som si tým 100% istá:confused: ). Volala som teda do soc. poisťovne, či je tam odhláška a milá pani mi povedala, že oni tento rok ešte nemajú nahratú ani jednu "prihlášku":eek: , nieto ešte odhlášky:eek: .

To, že sme to poslali neskoro - termín do 3 dní po ukončení - zistia možno až niekedy na bud. rok!!!!

Asi majú fakt vééééééééľa práááááááce!;)
mery356
22.08.06,15:05
Ja som niesla odhlášku, lebo zamestnanec na dohodu končil a pracovníčka v SP mi povedala, že ho ani nemá prihláseného. Hlavné, že na výkaze je jeho rodné číslo a celý rok za neho platím UP-na to sa však nesťažovali. Potom sa pýtala, že či som dala na konci minulého roka odhlášku. Odhlášku som nedala, lebo dohoda pokračovala tak nerozumiem, či si ho odhlásili len tak, alebo aký je systém pri dohodách? Fakt mám z toho taký chaos. Čítam na porade rôzne príspevky, ale tie sa veľmi líšia. Chvíľu sa teším už som to pochopila a keď čítam ďalej je mi do plaču. Neviem čo robiť. Normálne asi pôjdem za tou pracovníčkou do SP a presvedčím ju, že to nerobia správne.
Zoltán Kovács
23.08.06,04:42
Potom sa pýtala, že či som dala na konci minulého roka odhlášku. Odhlášku som nedala, lebo dohoda pokračovala tak nerozumiem, či si ho odhlásili len tak, alebo aký je systém pri dohodách?

DoVP keď nadväzujú na seba v priebehu roka netreba odhlasovať a nahlasovať. Ale na konci roka by sa mali všetky DoVP odhlásiť práve kvôli tej 300 hodinovej hranici za jeden rok. Takéto poučenie-vysvetlenie som dostal na SP BA-mesto a SP BA-okolie.
katkaj
23.08.06,04:51
DoVP keď nadväzujú na seba v priebehu roka netreba odhlasovať a nahlasovať. Ale na konci roka by sa mali všetky DoVP odhlásiť práve kvôli tej 300 hodinovej hranici za jeden rok. Takéto poučenie-vysvetlenie som dostal na SP BA-mesto a SP BA-okolie.

Ja už naozaj niekedy nemám slov čo si tieto inštitúcie robia s nami ľudmi. Mám to pochopiť že keď má niekto dohodu napr. od 15.12.2006 do 18.1.2007 tak ho musím podľa vysvetlenia SP k 31.12 odhlásiť a k 1.1 zase prihlásiť. ?:eek:
jankasm
23.08.06,04:55
Ja už naozaj niekedy nemám slov čo si tieto inštitúcie robia s nami ľudmi. Mám to pochopiť že keď má niekto dohodu napr. od 15.12.2006 do 18.1.2007 tak ho musím podľa vysvetlenia SP k 31.12 odhlásiť a k 1.1 zase prihlásiť. ?:eek:

No pravdepodobne to tak bude. Ale ako sa písalo, každá pobočka, iný názor. Tak skús si to ešte overiť na tej svojej.
Naša SP napr. vyžaduje odhlásenie a prihlásenie každej dohody, aj keď na seba nadväzuje, ako je to ale na prelome rokov, s tým som sa ešte nestretla. ;)
katkaj
23.08.06,05:00
No pravdepodobne to tak bude. Ale ako sa písalo, každá pobočka, iný názor. Tak skús si to ešte overiť na tej svojej.
Naša SP napr. vyžaduje odhlásenie a prihlásenie každej dohody, aj keď na seba nadväzuje, ako je to ale na prelome rokov, s tým som sa ešte nestretla. ;)

No veď práveže spadáme pod BA mesto kde ako píše smith to vyžadujú. Ale asi je zbytočné sa nad tým viac zamýšľať a hladať v tom zmysel a uľahčenie práce zamestnávateľom a hlavne nám účtovníkom :mad:
Dada
23.08.06,05:26
No s týmto máme aj my problém. Dohoda trvala na prelome rokov a SP v SNV chce odhlášku k 31.12. a prihlášku k 1.1. .... A keď sme sa pýtali, že na základe čoho to tak treba robiť, tak sa pani na SP vyhovorila, že ma málo času a veľa práce, aby nám to zistila..... Dodala len, že ku koncu roka im všetci volali a zisťovali, či to treba takto robiť..... Takže v SP pracujú na základe niečoho, čo ani sami nevedie čo to je. Neviem to ináč nazvať ako veľmi kvalitný bordel.
Jara
23.08.06,05:46
Ja by som teda dohodara neodhlasovala pokiaľ mu dohoda pokračuje v januári. Veď mohla byť uzatvorená a na dohode jasne píše že po ukončení práce napr. 25.1. bude ukončená a v zmysle toho že bude ukončená aj výplata bude za január, takže odhlášku by som dala k 25.1. a nie k 31.12. To by potom tak vyzeralo že by mal mať výplatu aj za december aj za január. Podľa mňa počet hodín je uvedený na dohode aj v mzdovom liste a za rok si môžu počet hodín odkontrolovať podľa mzdového listu či neprekročil 300 hodín. Ak by ma pokutovali, tak by som sa určite odvolala lebo je to podľa mňa nerozumné a žiaden zákon to neprikazuje. No a to, že v SP nemajú nahraté dohodárov to viem aj ja, potvrdila mi to kolegyňa v SP. Neviem ale ako nahravajú predpisy k platbám za UP keď nemajú prihlášky v počítačoch. Mne bolo povedané, že dohodárov hádžu na kopu, takže asi to ani nebudú nahrávať. To isté vraj robia na Daňovom úrade s oznámeniami o platbách fyzickým osobám. Hlavné že musíme dodržiavať tieto byrokratické postupy my a ešte nám pridávajú aj oznámenia o PN-kách a stále viac a viac... Niekedy mám pocit, že na ostatnú prácu nemám čas, len stále papierovačky okolo miezd...
dogicka
23.08.06,11:24
No veď práveže spadáme pod BA mesto kde ako píše smith to vyžadujú. Ale asi je zbytočné sa nad tým viac zamýšľať a hladať v tom zmysel a uľahčenie práce zamestnávateľom a hlavne nám účtovníkom :mad:

Bude to zrejme pravda, že každá pobočka SP chce niečo iné. Ja som mala asi 8 dohodárov (vo viacerých firmách) na prelome rokov, a ku koncu roka som ich neodhlasovala a znova neprihlasovala. Normálne som ich odhlásila po skončení dohody. A všetko je v poriadku. Takže u nás v Tvrdošíne to nevyžadujú.
jankasm
24.08.06,10:19
Registračný bordel na sociálnej poisťovni - poznatky!!!
Stalo sa, čo sa stať nemalo, na registračný list donedávna platný som nevyznačila slovo dohoda a spočiatku prihlásovala i odhlásovala dohodárov s tým, veď z mesačných výkazov je úplne jasné, že ide o dohodárov a na RL takáto kolónka nebola. Teraz pri kontrole konštatovali totálny chaos, samozrejme, že mojou vinou, dohodári sú prihlásení na HPP, zamestnanec, ktorý mal popri HPP dohodu má ukončený HPP ukončením dohody a pod. a čo je neskutočné, nedá sa to tak jednoducho opraviť. Mám všetko nanovo vydokladovať, nestačí dať zoznam HPP a dohodárov podľa RL, aby sa to uviedlo na správnu mieru, lebo dohody sa doteraz na sociálke hádzali na kopu a nenahrávali. Takže tak.

Tak to ti nezávidím, ale iné riešenie tiež nevidím ako to všetko nanovo povystavovať a dať do poriadku.
Dadena
24.08.06,11:04
Všetky dohody o vykonaní práce, treba ukončiť vždy k poslednému dňu kalendárneho roku, ak ich nemáte v dohode určené inak. Aby som sa vyjadrila presne. Od 24. 08. 2006 uzatváram dohodu o vykonaní práce a aj keď viem, že napr. budem dohodára potrebovať ešte aj v januári nasledujúceho kalendárneho roka, na dohodu mu napíšem ukončenia úlohy 31. 12. 200x, a tak ako som ho k 24. 08. 200X nahlásila, tak ho k 31.12.200X odhlásim, a to z dôvodu, že § 226 ods. 1 ZP hovorí, že dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobu, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 300 hodín v kalendárnom roku. Podstatné v tomto prípade je kalendárny rok. A potom od 01. 01.200x zasa nahlásim dohodára a k 31.01.200x ho odhlásim. Už je to nový kalendárny rok a zasa podmienka 300 hodín. Veď aj na dohode musíte mať presne uvedené dátumy od do, a podľa toho je aj prihláška a nahláška. A dovolím si tvrdiť, že tak je to vo všetkých pobočkách Sociálnej poisťovni.
dogicka
24.08.06,11:44
[quote=Dadena]Všetky dohody o vykonaní práce, treba ukončiť vždy k poslednému dňu kalendárneho roku, ak ich nemáte v dohode určené inak.

Veď práve o to ide v tejto debate. Ak ich nemáte v dohode určené inak.... Ak ja mám uzatvorenú dohodu od 15.11.2005 do 15. 1.2006 odhlásim dohodára k 15.1.2006 a nebudem ho odhlasovať ku koncu roka a k 1.1. znova prihlasovať. A v tomto sa postoj jednotlivých pobočiek SP líši. A aby dohoda nepresiahla rozsah 300 hodín nie je problém usledovať aj keď dohoda prechádza z roka na rok.
Eva Farkasová
24.08.06,14:49
No veď ja som robila dohodu vždy ana dva tri mesiace a všetky na seba nadväzovali, preto som si myslela, že sa nemusí zakaždým prihlasovať a odhlasovať, keď vždy išlo o to isté. Tá pracovníčka sociálnej poisťovňa sa asi zmýlila nie?

Pokiaľ dohoda nadväzuje jedna na druhú, napríklad od 1.7.do 7.7. vykonával prac.nejakú činnosť a 8.7. zasa inú prácu, tak stačí prihlásiť od 1.7. a odhlásiť po skončení. Jednoducho nemôže byť ani 1 deň bez DoVP. V prípade, ak s ním uzavrieš DOVP 1.7.-7.7. a urobíš s ním ďalšiu dohodu od 11.7., tak musí ísť aj prihláška aj odhláška a od 11.7. zasa prihláška. Pozor na opakovanú činnosť! Osobne som sa na to pýtala prac.SOCPOIST a potvrdila, že je to v poriadku. Kontrolu na DoVP som už mala.
Pevné nervy.
mery356
25.08.06,15:16
Na opakovanú činnosť si dávam pozor. "To isté" - to som myslela, že vždy išlo o dohodu nie o praccovnú zmluvu.
lidus
29.06.09,12:34
Dnes k nám nastúpil brigádnik, spravila som dohodu, ale nestihli sme ísť do sociálnej poisťovne s rgistračným listom.
Prihlášku môžeme zaniesť osobne zajtra, alebo ju pošlem dnes poštou.
Čo je lepšie?
Paula
29.06.09,12:43
Z povinností zamestnávateľa:


prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca
prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia
zamestnanca na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pred vznikom (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=648) týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca najneskôr v deň nasledujúci po zániku (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=648)týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch,
zamestnanca na účely úrazového poistenia (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=651)a garančného poistenia (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=652)a na účely osobitného predpisu (zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov) pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu (zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov) nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch
lidus
02.12.09,17:03
Ahojte,
môj prípad: zamestnávateľ plánuje v januári 2010 zamestnať prvého zamestnanca - chce sa už teraz prihlásiť do sociálnej poisťovne ako zamestnávateľ, aby dostal IČZ číslo - podľa mňa je to úplne zbytočné - stačí, keď sa prihlási v ten deň, keď nahlasujem zamestnanca.
tuta
02.12.09,17:28
Povinnosť registrácie mu vzniká až pri zamestnaní prvého zamestnanca, čiže Tvoja úvaha je správna.