mondes
17.01.19,19:44
Ahojte, náš zamestnanec si chce podať DP sám a jeho manželka celý rok 2018 poberala RD, teda sa starala o dieťa do 3 rokov. Chce si uplatniť na ňu NČZD. Stačí, ak mi prinesie z ÚPSVaR potvrdenie, že v r. 2018 bola na RD a koľko poberala? Bude to postačovať ako doklad k preukázaniu pri prípadnej kontrole? Ďakujem pekne.
Katy a R
17.01.19,18:52
A načo by tebe boli nejaké potvrdenia, ak si ide robiť sám DP. Ty mu len dáš potvrdenie o príjme za minulý rok . toť vsjo.
Tweety
17.01.19,18:53
Netreba žiadne potvrdenie.
mondes
17.01.19,19:01
Ako prílohu k DP viem, že netreba. Ale nemusí sa mi ničím preukázať? Napr. poniektorí si mýlia MD s RD. Tvrdil mi, že manželka poberala v r. 2018 len RD, ale že dieťa sa narodilo v novembri 2017 a predtým manželka robila. Tak som mu radšej kázala, nech mi prinesie z ÚPSVaR potvrdenie, že celý rok bola na RD, poprípade, že poberala MD. V takomto prípade to je potrebné, nie? Na základe čoho mu ja uplatním na ňu NCZD, keď nemám v ruke žiadny papier? Ďakujem.
mondes
17.01.19,19:03
No, ono je to tak, že ja v tej firme nerobím mzdy a zamestnanci nechcú, aby im zamestnávateľ robil RZD. Poprosili ma, či im urobím DP A. Tak preto. Ďakujem.
Tweety
17.01.19,19:04
Ani tak netreba potvrdenie z ÚPSVaR. A RP ani nie je vlastným príjmom manželky,
Jarka 1
17.01.19,19:06
mondes, máš to nejaké pomotané. Píšeš, že zamestnanec si ide podať DP sám, tak nič ťa do toho nie je. Ak ideš dobrovoľne robiť jeho DP za neho, tak to robíš na základe informácií, ktoré dostaneš. Zodpovedá si za ne sám.
Katy a R
17.01.19,19:07
pokiaľ viem, tak ani povinnou prílohou DP nie sú takéto potvrdenia. A v podstate ak dieťa je do 3 rokov - tak jeto jasné. A on svojím podpisom potvrdzuje výšku príjmu manželky (ak mala? a čo patrí do príjmu manželky, to vieš).
Povinné prílohy máš uvedené priamo v tlačive DP aj návod je k DP - zvládol by to aj sám, keby prečítal☺
mondes
17.01.19,19:13
No, sám som myslela tým to, že nie cez RZD. A práve preto, že mi raz tvrdil, že manželka je na RD a raz, že na MD, tak som mu ázala z ÚPSVaR priiniesť potvrdenie. Pre istotu,aby som mu neuplatnila NČZD viac, ako treba.
veronikasad
17.01.19,19:15
Výšku nepotrebuješ, RP je štátna sociálna dávka, ktorá sa nezapočítava do vlastného príjmu manželky.
Katy a R
17.01.19,19:18
a načo z UPSVaR - keď už - tak zo SP potrebuje príjem, ak nejaký bol! či? alebo myslíš, že poberá dávku v hmotnej núdzi?
veronikasad
17.01.19,19:23
Dátum narodenia dieťaťa vieš, zrejme si naň uplatnil DB, podla toho zistíš či poberala časť roka aj materské.
veronikasad
17.01.19,19:25
Potvrdenia si nechaj pre svoju potrebu, pre príp. kontrolu (prikladám ku kopii DP). U nás pýtali sobášny list.