jarek26
19.01.19,11:18
dobry den,
chcela by som sa opytat ci mam narok ist na sezonnu pracu na tri tyzdne ak dam dohodu o sezonnej praci do 7 dni na socialku.ja poberam vdovsky a sirotsky na tri deti.poberam davku zo socialnej poistovni a na socialku sa chodim len podpisovat.budem vyradena z evidenice z uradu?tym padom mi stiahnu pridavky na deti.nemozem si ist privyrobit aspon na dohodu na 40 dni?
dakujem za odpoved.
ivka70
19.01.19,12:03
Ake davky poberas? Podporu v nezamestnanosti alebo davky v hmotnej nudzi?
Pridavky na deti ti nestiahnu, na tie ma narok kazde dieta, aj ked rodic oracuje
jarek26
19.01.19,12:17
poberam vdovsky a sirotske od socialnej poistovne,zo socialky len pridavky na deti a chodim sa podpisovat iba.nepoberam ani podporu ani hmotnu nudzu.
misoft
19.01.19,15:23
Tak (podľa mňa) - môžeš. Dostávaš len zákonné sociálne dávky.
ivka70
19.01.19,15:58
Ak si evidovana na UP, mozes mat dohodu max. na 40 dni, musis ju pred zaciatkom dohody priniest na UP a nesmies za mesiac zarobit viac ako zivotne minimum dospelej osoby.
A je jedno, ci ide o sezonne prace alebo inu dohodu.
Na UP sa budes musiet hlasit v termine, ktory ti urcia, aj ked budes mat dohodu.
Inak ta z evidencie UP vyradia.
Ziadne davky., ktore poberas, ti ale nezoberu.
Katy a R
19.01.19,20:41
a ešte doplním k vyradeniu - veď ti to všetko aj napísali
zze/2004-5/36/k
kým som toto k vyradeniu napísala - tak mi pôvodný príspevok zmazalo tak len doplním v skratke ..
písala som, že kvôli práci ti dôchodky určite nezoberú, dokonca by ti mohol vzniknúť nárok na daňový bonus pri určitom príjme ... a tiež bola tam citácia k nároku na PnD .
Ivka písala, že prečo ti vzali PnD – podľa mňa by si si mohla aj teraz požiadať - hlavne ak máš viac detí
jarek26
20.01.19,18:14
Pytala som sa preto pretoze som uz pracovala ale nie na Slovensku ale v Ceskej republike na sezonnu pracu na tri tyzdne a stiahli mi pridavky na deti,pretoze tam musi clovek ziadat,kde v Ceskej republike mi neuznaju pretoze ak nemate odpracovany cely mesiac,tak vam neuznaju.odisla som 2.10 a vratila som sa 25.10.2018 a stiahli mi pridavky na deti a vyradili ma z evidencie ,kde tu dohodu o sezonnej prace som aj dala.povedali ze pre mna to neplati pretoze ja nie som hmotna nudza.takze asi tak.dakujem
ivka70
21.01.19,08:44
Ak pracuje v CR a nema na SK iny prijem, musi o pridavky ziadat v CR, to plati v ramci EU, takze ano, pridavky na SK jej staihmi kvoli praci v CR. O pridavky mala poziadat za to obdobie v CR.
Katy a R
21.01.19,08:47
užitočná info ☺ - dalo by sa aj spätne ? (možno aj áno?)
- a pozerám, že je aj možnosť aj doplatku v SR (ak ten prídavok je v ČR nižší)
jarek26
21.01.19,16:16
Mozte mi napisat zakon abo paragraf aby som mohla preukazat na urade prace.?
veronikasad
21.01.19,16:21
Čo chceš preukazovať na UP, zamestnanci nepoznajú svoj vlastný zákon, konkretne § 6 odst.2 Zákona o službách zamestnanosti ?

(2) Uchádzač o zamestnanie môže

a) byť v pracovnoprávnom vzťahu na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru,12) ak trvanie tohto pracovnoprávneho vzťahu nepresiahne v úhrne 40 dní v kalendárnom roku a ak mesačná odmena nepresiahne v úhrne sumu životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu13a) platnú k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška odmeny, u zamestnávateľa,

1. u ktorého bezprostredne pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie nebol v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu,

2. ktorý ho v predchádzajúcich šiestich mesiacoch pred uzatvorením tohto pracovnoprávneho vzťahu neodmietol prijať do zamestnania sprostredkovaného úradom,
ivka70
21.01.19,16:24
U nas sa da spatne 6 mesiacov, ako je to v CR treba zistit
jarek26
22.01.19,04:14
chcem este podotknut ze pridavky mi pozastavili podla § 11.ods.6 zakona c.600/2003 Z.z o pridavku na dieta a o zmene a doplneni zakona c.461/2003 Z.z o socialnom poisteni.O vyplacanie pridavku na dieta mate pravo si poziadat na prislusnej ceskej institucii,ktora je kompetentna a priniest rozhodnutie o priznani alebo zamietnuti v tomto state.dobre pridavky nechajme tak,ale vy ste mi napisali ze podla §6 mozem ist pracovat.Ja som bola vyradena z UP podla § 13 ods.1 pism, g( zakona c. 5/2004 Z.z. o sluzbach zamestnanosti.Teraz je kde pravda? §13 alebo § 6 ?
Dakujem velmi pekne
veronikasad
22.01.19,04:42
Podmienky par.6 platia pre vykon prace na SK, zaciatok a koniec dohody treba oznamit na Urade prace, rovnako ak dohoda bude trvat v dvoch mesiacoch, za každý nesiac treba odniest potvrdenie o príjme.
Na pracu v zahranici sa vzťahujú ine podmienky, zrejme si nieco nedodrzala a preto ta z evidencie vyradili.
Katy a R
22.01.19,09:40
máš to na papieri (šla si do ČR) - 13 s odkazom na 36 - priložila som ti