matelk0
21.01.19,17:21
Ahojte,
viete mi povedať či je podpora dobrovoľníka, ktorý vykonáva dobrovoľnícku činnosť pre neziskovku považovaná za nezdaniteľný príjem v celej sume, alebo je to nezdaniteľný príjem len do sumy 500e?

dobrovoľnícku činnosť bude dobrovoľník vykonávať podľa zmluvy o dobrovoľníctve, pre neziskovú organizáciu, a bude pomáhať nezamestnaným.

tu som našiel len dobrovoľníkov v športe, a tí to majú nezdaniteľné do sumy 500e:
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov#PrijmyKtoreNieSuPredmetomDane

Vopred ďakujem.
veronikasad
21.01.19,16:25
kto vypláca odmenu ?
matelk0
21.01.19,16:28
neziskovka vypláca odmenu dobrovoľníkovi podľa zmluvy o dobrovoľníctve. dobrovoľník pomáha neziskovke, aby mohla neziskovka svojim klientom dodať verejnoprospešnú činnosť na ktorú bola zriadená.
Mila123
21.01.19,16:46
nezdaniteľná suma 500 € sa týka iba príjem podľa § 6, ods. 3 (prenájom) a podľa § 8, ods. 1 pís. a (toto by bola podľa mňa závislá činnosť, podľa § 5 ZDP
Katy a R
21.01.19,17:00
dobrovoľník robí dobrovoľne - má predsa zmluvu podľa zákona o dobrovoľníctve.
zze/2011-406/6/6
a tu k oslobodeniu ☺ :
zze/2003-595/9/2/x
matelk0
21.01.19,17:23
áno, máš pravdu zle som sa vyjadril. preštudoval som si aj ten zákon o dobrovoľníctve a ako to chápem to je o športe a nie o vzdelávaní nezamestnaných.

rozumiem tomu správne, že neziskovka môže svojim pomocníkom dať príspevok, či podporu, a pre nich (FO) to nie je a nebude zdaniteľný príjem? (par 9 ods 2, písm. j: "podpory a príspevky z prostriedkov nadácií, občianskych združení, neziskových organizácií")

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2003/595/20180101

Ďakujem a ospravedlňujem sa za nesprávne použité termíny. Som laik :)
Katy a R
21.01.19,17:33
však som ti vyznačila - písmeno x ! (ak dostane nejaké plnenie - napr na rovnaké tričká,....? )
a nepleť do toho športovcov - tí dostanú niečo "za stratu času"
matelk0
21.01.19,17:45
áno, pozerám na odsek X, a tam som si rozklikol poznámku 59i), ktorá ma odkazuje na Zákon o dobrovoľníctve, par 6, ods 2, a tam na mňa vyskočili v bode e) tí športovci :)

Takže dobrovoľník nedostáva "odmenu" ale materiálne zabezpečenie, či príspevok.

Vieš mi možno ešte poradiť, do akej sumy je takýto "príjem" nezdaniteľný, a či bude musieť dobrovoľník dávať neziskovke zakaždým vyúčtovanie, že na čo daný príspevok bol použitý?
Katy a R
21.01.19,17:53
ja tam žiadnu sumu nevidím ... ale my dostaneme tričko a guľáš/kapustnicu. (a neziskovka si výdavky hádam musí zdôvodniť a dať do účtovníctva) ... A potom tí, ktorí takto odpracujú aspoň 40 hodín môžu namiesto 2% venovať 3% dane zo svojej inej zárobkovej činnosti. (to je ten úžitok!)
Ak sa chce niekto venovať DOBROVOĽNÍCTVU - tak musí zabudnúť na zárobok- či? Ak chceš dať niekomu odmenu, zato, že niečo pre neziskovku spraví - tak ho zamestnaj. ale to potom s dobrovoľníctvom nemá nič spoločné
matelk0
21.01.19,18:29
práveže nebudeme vyplácať žiadne peniaze za funkciu, len za ozajstnú dobrovoľnícku činnosť (ak vôbec získame nejakú finančnú podporu), preto si myslím, že to bude podľa par 9 ods 2, písm. j: "podpory a príspevky z prostriedkov nadácií, občianskych združení, neziskových organizácií", či nie?
matelk0
21.01.19,18:31
skvelý nápad, hned to navrhnem na najbližšej porade :)
Katy a R
21.01.19,18:41
a nie je tak, že podpora a príspevok z prostiedkov takýchto organizácíí je určený pre niekoho, kto to potrebuje - kvôli komu bola vlastne neziskovka zriadená - napr ŤZP, alebo deti, alebo ... neviem narýchlo - na krúžky, záujmovú činnosť ... dobrovoľnícka činnosť je DOBROVOľNÁ ☺
Ak chceš niekomu dať plat, resp odmenu - tak to nie je podľa zákona o dobrovoľníctve