IvaVa123
22.01.19,07:25
Dobry den,
chcem sa Vas opytat, ako neplatcovi DPH mi prisla faktura z CR s prenesenim danovej povinnosti. Idem teda podat danove priznanie k DPH a zaplatit dan. Mam spolu s dan. priznanim poslat aj Kontrolny vykaz? Na zaciatku vykazu je totiz policko IC DPH, ktore je povinne, ale ja ho pridelene nemam.
Poradite mi?
Dakujem.
mondes
22.01.19,07:11
Ak ide o tovar nadobudnutý z ČR, je potrebné požiadať o opravu faktúry, nakoľko dodávateľ zrejme predpokladal, že ste platiteľmi dph, preto vystavil faktúru bez DPH. Vašou povinnosťou, ako neplatcu DPH je, skúmať obrat za kalendárny rok v sume 14000 eur z titulu nadobúdania tovaru z iného členského štátu. Ak sa prekročí predmetná hranica v kalendárnom roku, pred prekročením tejto hodnoty vzniká zdaniteľnej osobe povinnosti registrovať sa podľa § 7 zákona o DPH. Samozrejme nič nebráni tomu aby ste požiadali o registráciu podľa § 4 zákona o DPH, čím by ste sa stali platiteľom dane. Ak hodnota dodávok nepresiahne hore uvedenú sumu, nemusíte sa registrovať v tuzemsku podľa § 7 zákona, t.j. dodávateľ tovaru z iného členského štátu bude faktúrovať dodávku s daňou platnou v krajine odoslania. Ak sa však budete musieť zaregistrovať, potom je nutné upozorniť na fakt, že osoba registrovaná podľa § 7 zákona o DPH nie je platiteľom, t.j. nemá právo na odpočítanie dane. Bude jej vznikať výlučne daňová povinnosť ktorú uvedie v daňovom priznaní na r. 7 a 8 za kalendárny mesiac, v ktorom došlo k nadobudnutiu tovaru a daňové priznanie bude musieť podať vždy do 25 dňa po kalendárnom mesiaci kedy došlo k nadobudnutiu tovaru. Ak sa registrujete podľa § 4 zákona, bude vznikať aj právo na odpočítanie dane, ak bude naplnený inštitút § 49 až § 51 zákona o DPH, t.j. dôležitá je väzba na dodávky platiteľa a nutné je mať faktúru.
IvaVa123
22.01.19,07:44
Dakujem za vycerpavajucu odpoved. Ano, viem, ze nam mali poslat FA s DPH, aj som im to pisala, ale oni mi preposlali dokument od svojho danoveho poradcu, na ktori sa odvolavaju, ze sa na to vztahuje parag. 69 ods.2 a nechcu prijat moje argumenty. Aj na danovom teda potvrdili, ze to tak nema byt ako to vystavili, ale ze ked uz sa stalo, mame podat danove priznanie. Akurát, ze az teraz pri vyplnani som narazila na tento problem.
Takze mame podat aj Kontrolny vykaz, ktory pyta vyplnit IC DPH, kedze ho nemame pridelene?
mondes
22.01.19,08:03
No, tak to nie som si istá. Síce Vám neviem dať požadovanú odpoveď, ale aj tak si myslím, že to nie je Váš problém, že ste dostali zle vystavenú faktúru. Ako môžte podať DPH, keď nie ste registrovaní? ....no, snáď sa ešte niekto vyjadrí.
IvaVa123
22.01.19,08:40
Nevadi, aj tak Vam dakujem za Vas cas a ochotu :)
Snad sa este niekto ozve.