mondes
22.01.19,12:51
Ahojte, potrebujem od Vás poradiť. Mám došlý zálohový list/proforma faktúra z ČR bez dátumu vystavenia vo výške 441 eur. Ide o preddavok za nákup šiat. Dňa 13.8.2018 bola táto proforma faktúra uhradená z účtu. Dňa 31.8.2018 došiel ďalší zálohový list na tú istú sumu, ale už je tu uvedené, že ide o Daňový doklad. Suma je s rozpisom DPH. Nikde som ju neevidovala, nakoľko až teraz, s dokladmi za 4. kvartál sa mi dostala do rúk. A 12.10.2018 došla faktúra/daňový doklad na sumu 1 801 eur, odpočítaná záloha 441 eur, k úhrade 1360 eur. To mi už je jasné.
Mňa zaujíma ten došlý zálohový list/Daňový doklad zo dna 31.8.2018. Ak sa jedná o daňový doklad, mala som o tom účtovať? Ako som písala, až teraz sa mi dostala do rúk. Teda mám povinnosť podať DDP k DPH za 3. kvartál? Mám proste dva zálohové listy na rovnakú sumu, no jeden je proforma a druhý je daňový doklad. A mám ešte jeden daňový doklad na celkovú sumu s odpočítaním zálohy. Ďakujem veľmi pekne za radu.
KloferHladny
28.01.19,21:00
1. Pri nákupe tovaru z ČR sa DPH prenáša na SR, t.z. na faktúrach nemá byť DPH
2. Český dodávateľ nemal právo zdaniť zálohu a odviesť daň v ČR
3. Na vyúčtovacej faktúre máš českú DPH ? Ak áno, nemáš nárok na odpočet.
4. Ak to celé prebehlo v režime zdanenia v ČR, potom nemáš nárok na odpočet DPH, celá dodávka je považovaná za dodávku tovaru v ČR (akoby si tovar nedoviezla na Slovensko) a tedfa ani nebude predmetom slovenskej DPH.

Odpoveď: O daňovom zálohov doklade si mohla účtovať, pokiaľ máš firmu registrovanú aj v ČR. Ak nemáš, potom nie.