janep
22.01.19,22:58
Po skončení VŠ v ekonomickom odbore som ďalej pokračovala externe v doktorandskom štúdiu. Môžem po získaní titulu učiť na SŠ ekonomické predmety bez toho, aby som si robila pedagogické minimum? Započítajú sa mi aj nejaké roky praxe? Ďakujem.
Janka 24
25.01.19,07:51
Myslím, že pedagogické minimum musí byť, akurát viem, že pri získaní štátnice z cudzieho jazyka môže človek učiť ten konkrétny jazyk ale čo sa týka ekonomického alebo iného technického vzdelania, tak musí byť pedagogické minimum.
Onko
25.01.19,11:44
Doktorandské štúdium kvalifikuje na vykonávanie pedagogickej činnosti na vysokej škole, nie na strednej škole. Pre strednú školu je nutné si urobiť doplňujúce pedagogické štúdiu. Doktorandské štúdium sa zohľadní potom tým, že po troch rokoch pedagogickej praxe to bude náhrada prvej atestácie, nie je nutné robiť nejakú atestačnú skúšku. Do pedagogickej praxe sa započítava pedagogická činnosť, pri externom doktorandskom štúdiu študent pedagogickú činnosť nevykonáva, tak tam nie je čo započítať. Pokiaľ ale otázka znie "môžem učiť", tak odpoveď je, že áno, lebo s určitými obmedzeniami je možné učiť aj nekvalifikovane a kvalifikáciu si postupne doplniť. Je nutné sa obrátiť na riaditeľa školy, ktorý hľadá učiteľa, že či má záujem a za akých podmienok.
janep
10.07.21,13:46
Super ďakujem za vysvetlenie