lotina
23.01.19,15:12
Dobrý deň, poprosím o radu. V tomto roku mi bol ako SZČO vrátený preplatok z RZZP za minulý rok . Doteraz som mával vždy nedoplatok. Moja otázka je, uvádza sa tento preplatok v DP ako preukázateľne zaplatené poistné z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona na strane 3 DP a následne aj v prílohe č.3 na riadku 13?alebo sa tento preplatok neuvádza , len nedoplatok sa uvádza v DP? Doteraz som ešte nemal preplatok, preto možno pre niekoho banálna otázka, ale mne by veľmi pomohla odpoveď. Ďakujem moc.
veronikasad
23.01.19,14:32
Preplatok z RZZP bol zdaneny zrazkovou danou, je to PNZD. Nevstupuje do zdaniteľných prijmov
lotina
23.01.19,14:33
čiže, ak som zaplatil v roku 2018 preddavky na zdravotné poistenie napr. 3000 eur, tak túto sumu uvediem tak na riadok 13, ako aj 14 v prílohe 3. Pochopil som to dobre? lebo nedoplatky som uvádzal po minulé roky na riadku 13. tak mi bolo vtedy poradené. a ešte ten preplatok už mi prišiel zdanený.
lotina
23.01.19,14:39
ano to viem, len mi ide o to, či sa neuvádza v tej prílohe 3, na účely poistenia. podľa vašich odpovedí, sa jednoducho nikde v DP za rok 2018 neuvádza, je tak?
veronikasad
23.01.19,14:55
neučtuješ o ňom ani ho nikde neuvádzaš, ak ide skutočne o preplatok z RZZP, ktorý bol zdanený. Ak ide o vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu, postup je iný.