Stanka_2008
23.01.19,21:02
Dobrý deň , s.r.o., platca DPH, odpísala osobný automobil účtovne aj daňovo v 11/2018, zostatková cena daňová je 0 EUR - tento dar nie je predmetom dane z príjmov a ani DPH sa u darcu neuplatní keďže zostatková cena daňová je 0 EUR.
V 12/2018 realizovala prepis tohoto auta na spoločníka tejto s.r.o (ako fyzickej osobe). Spoločník je zároveň konateľom spoločnosti, ktorému neposkytuje mesačne za túto funkciu žiadne odmeny (nie je s ním v pracovnoprávnom vzťahu, spoločník nemá žiadny iný príjem, nie je ani SZČO).
Prosím Vás, čoo všetko je potrebné zdokumentovať pri takejto transakcii ? Darovacia zmluva, transferová dokumentácia, znalecký posudok ..
A ešte jedna otázka - spoločník / konateľ musí tento dar zdaniť ako fyzická osoba ? Ďakujem
jakubzemko
25.01.19,02:47
Určite zvýšiť základ dane spoločnosti o predajnú cenu automobilu ktorá by sa použila medzi nezávislými osobami a sùčasne zdaniť spoločníkovi, aj ked nie je v pracovnoprávnom vzťahu, nepeňažný príjem zo závislej činnosti ocenený cenou obviklou.
Stanka_2008
25.01.19,05:35
ďakujem .. ale spolocnik si zdani iba ak bude hodnota auta ( po oceneni) vyššia ako 1900 EUR , však ? ide od staru, ojazdenu FABIU., povodne kúpena v autobazare. A k zvýšeniu dane - len dan z prijmu PO, alebo aj dodatočne odviesť DPH?Y ako sme čitali v roznych clankoch, ak ju auto so zostatkovou hodnotou 0 , tak sa DPH neodvádza ... vdaka
martinez
25.01.19,11:20
co sa tyka dani z prijmov: treba odviest dan z obvyklej ceny a zaroven poslat spolocnikovi oznamenie o vyske nepenazneho plnenia, plus vypracovat TP dokumentaciu.. on si to musi zdanit v danovom priznani, ale samozrejme, ak vyska jeho vsetkych prijmov za zdanovacie obdobie nepresiahne 50% NCZD, danove priznanie nepodava..
DPH: podla §22, ods.8 ZoDPH pri dodani plnenia osobe, ktora ma osobitny vztah k platitelovi a prijemca nie je platitel, zakladom DPH je trhova hodnota auta.. cize DPH treba odviest z tejto trhovej hodnoty..
Stanka_2008
25.01.19,22:04
ďakujem, ale to DPH odvedie obdarovaný iba v prípade ak je protihodnota nižšia ako trhová cena obvyklá na volnom trhu , čiže musíme počkať s DPH až nám spoločník dodá znalecký posudok
jakubzemko
26.01.19,07:49
Nakolko ste auto spolocnikovi darovali protihodnota neexistuje a zakladom dane z pridanej hodnoty je danova zostatkova cena. Nepenazne prijmy sa zdanuju preddavkovo, ak nie v jednom mesiaci tak v dalsich alebo ak to nie je mozne v danovom priznani, ak nevznikne povinnost podat danove priznanie tak sa nezdani. Plus si treba zistit ako spolocnik ak teda nema iny penazny prijem ma odviest z nepenazneho plnenia odvody na zdravotne a socialne poistenie. Za beznych okolnosti mu ich spolocnost strhne zo zdanitrlnych prijmov, no v tomto pripade sa treba opytat na zdravotke a socialke ako postupovat. Nepenazny prijem podlieha aj odvodom. Tvrdit ze to spolocnik zdani iba ak je hodnota vyssia ako 1900 nemusi byt teda pravda. Iba zvysit zaklad dane z prijmov po, dph nie.
Stanka_2008
26.01.19,18:16
vďaka, pozriem sa na tie odvody... Danová zostatková cena auta je 0,00 EUR. Spoločník určite nemá žiadny príjem
jakubzemko
26.01.19,19:06
Niet začo. Ak sa vám podarí zistiť ako to je s tými odvodmi dajte vedieť. Mňa iba napadá, že by ich mala spoločnosť odviesť za spoločníka a spoločník ich preplatí spoločnosti. Neviem.
Stanka_2008
26.01.19,20:13
vdaka .. k DPH som zatial našiel toto .. https://www.uad.sk/33/darovanie-uctovne-aj-danovo-odpisaneho-automobilu-uniqueiduchxzASYZNbyZARLsdlA66cGnJ_l_YMsAg_rzFJ8D5 c/?justlogged=1
teda ak som správne pochopil, v takomto prípade ak ide o spriaznenú osobu, musí DPH odviesť SRO z rozdielu zostatkovej hodnoty auta (0,00) a trhovej ceny (nevieme ju zatiaľ) .. spravíme dodatočné DP z DPH ..
spoločník teda moc na tejto transakcii nezarobil, ale ked nás nepočúva...
jakubzemko
26.01.19,22:00
Ja osobne sa prikláňam k názoru tak ako je napísaný v komentári z poradcu, že v tomto prípade za neuplatní par. 22 ods. 8. Ak pri dodaní tovaru alebo dodaní služby osobám, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi, ktorý dodáva tovar alebo službu, je protihodnota nižšia ako trhová hodnota na voľnom trhu... toto ustanovenie sa nemôže uplatniť, pretože pri darovaní nejde o dodanie tovaru za protihodnotu. Protihodnota nemôže byť preto nižšia, tá totiž neexistuje. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 3 je základom dane cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím, a ak bol tovar vytvorený vlastnou činnosťou, základom dane sú náklady na vytvorenie tovaru vlastnou činnosťou; pri dodaní tovaru, ktorý je podľa osobitného predpisu26) odpisovaným majetkom, je základom dane zostatková cena majetku zistená podľa osobitného predpisu. Vo vašom prípade teda dph nemáte platiť. Tak napríklad zamestnanec má tiež osobitný vzťah k platiteľovi a zakladom dane nie je trhova cena sluzieb ale naklady na sluzbu
Otázka č. 4 – Oprava strechy pre osobnú spotrebu a základ dane
Stavebná firma, platiteľ dane opraví strechu na rodinnom dome svojho zamestnanca. Na opravu strechy použije materiál – krytinu a dosky, pracovnú silu svojej firmy, dodá lešenie a zabezpečí dopravu materiálu. Čo tvorí v takomto prípade základ dane?
Odpoveď
Základom dane pri dodaní služby, ktorou je oprava strechy pre osobnú spotrebu svojho zamestnanca, sú všetky skutočne vynaložené náklady súvisiace s vykonanou opravou
https://podpora.financnasprava.sk/325458-Základ-dane-pri-dodaní-tovaru-na-iný-účel-ako-podnikanie
Pripadne si precitajte metodicky pokyn k urceniu zakladu dane podla par. 22 zdph. Tam je to jasne napisane ze pri bezodplatnom dodani sa neuplatne par. 22 ods. 8. Tak naco robit nirco co nemusite?
Stanka_2008
26.01.19,22:17
vďaka p. Zemko ... no spoločníkovi sme odporučili, nech si u právničky dá vypracovať darovaciu zmluvu, na základe ktorej sa automobil stal už jeho majetkom (ako FO) .. ja som len zvedavý, na základe čoho mu auto prepísali na DI.. Ale to asi už nikoho nezaujíma..Ja ked som dedil po otcovi auto, som musel tuším predložiť dedičské rozhodnutie ..ale to bolo pred 10 rokmi, už sa nepamätám.. a už vôbec neviem ako spravíme TD, na to, že auto má síce účtovnú a daňovú hodnotu 0,00 EUR , ale nejakú trhovú určite má :) Neviem po čom idú Fabie z roku 2010, ktoré kedysi kúpil v bazáre za cca 4900,00:) aj ked porovnáme ceny v bazároch za podobné auto, vždy bude nejaký rozdiel medzi trhovou cenou a 0,00 zostatkom v účtovníctve.. aj sme mu tak povedali, že podla ceny čo nám dá (bud darovacia zmluva alebo znalecký posudok alebo nech teda zoženie cenové ponuky za podobný typ auta z bazárov) tak podla toho zaplatí on ako FO daň z príjmu FO..
jakubzemko
26.01.19,22:41
No ako popravde nestretol som sa s tym, ze by nejaka spolocnost upravovala zaklad dane cez danove priznanie. Vacsinov si to spolocnosti refaktutuju, tak aby nevzbudzovali pozornost spravcu dane. Aj ked nemyslim ze par eur za fabiu je nejaka vyznamna suma co by mala nejako vzbudzovat pozornost spravcu dane. Urcite by som spravil nejaky priemer z tych bazarov. Znalecky posudok sa neoplati robit, boh vie ci by nebol drahsi ako to aito :) otazkou je ci uz spolocnik nemal byt nahodou prihlaseny na zdravotke a socialke a spolocnost nemala za neho zaplatit odvody ... a sa mi mari ze nezaplatenie odvodov je trestny cin :) ale neviem v odvodoch sa neviznam
Stanka_2008
26.01.19,22:53
no ak by poberal odmenu za výkon funkcie tak by mal byť prilhásený do SP a ZP určite , bud pravidelnú odmenu alebo nepravidelnú odmenu alebo podiely zo zisku (ZP ) ale tento spoločník nemá príjem žiadny .. a okrem toho je už na dôchodku..
firma funguje od cca 1995, nikdy v živote tam spoločník nemal príjem za výkon funkcie (je to 1 osobová sro.) ..
" Ak sa ale vypláca odmena napríklad raz štvrťročne alebo raz ročne, spoločnosť ho prihlasuje do zdravotnej poisťovne ako zamestnanca len na posledný deň mesiaca, za ktorý má vyplatený príjem. Uvedený postup vyplýva z metodického usmernenia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Z toho následne vyplýva, že ak konateľ, spoločník nie je zdravotne poistený u iného zamestnávateľa alebo ako SZČO a nepatrí ani medzi poistencov štátu, musí byť v ostatných dňoch prihlásený do zdravotnej poisťovne ako tzv. samoplatiteľ (osoba podľa § 11 ods. 2 zákona o zdravotnom poistení) a za tieto dni si platiť poistné sám. "