t15
23.01.19,20:58
Bývam v byte v rámci areálu (samostatná ulička) šiestich rodinných domov po troch bytoch, teda kde býva celkom 18 rodín. Areál je spoluvlastnícky pozemok a každý majiteľ bytu má časť z tohto pozemku.

V minulosti, ešte keď som tam nebýval, došlo k zastavaniu časti plochy vnútri areálu, kde bol veľký priestor na parkovanie. Po zastavaní ale miest bolo zrazu menej, vybudovalo sa zopár ďalších miest a nejakým spôsobom bolo výsledkom to, že niektoré byty mali vyhradené jedno parkovacie miesto, niektoré dve parkovacie miesta a jeden byt nemal žiadne miesto. Nakoniec ale vlastník tohto bytu si “vydupal” vybudovanie parkovacieho miesta aj pre seba na trávnatej ploche, takže aj on mal nakoniec jedno parkovacie miesto.

Časť z týchto parkovacích miest boli na predaj a niektorí vlastníci si ich kúpili po 500€ a tí dostali aj osobitný 1/1 list vlastníctva na každé zakúpené miesto.

Vlastník toho bytu s miestom na tráve sa medzitým odsťahoval a jeho nasledovník auto nemal a tým pádom to miesto nevyužíval a ani ho neriešil. Tak sa nejako dohodlo, že jeden ďalší vlastník, sused v jeho dome, bude to miesto využívať, lebo síce mal tiež jedno svoje vyhradené miesto, ale až dve autá - a tak aj využíval. A tohto ďalšieho vlastníka som neskôr práve nahradil ja a keďže som mal tiež časom dve autá, využíval som tiež to miesto na tráve, tak ako môj prechodca.

Po krátkom čase mi však zrazu úplne iní dvaja vlastníci začali vyčítať, že tam parkujem. Najprv mi hovorili, že to miesto ani nie je na parkovanie, neskôr, že ja som neplatil výstavbu parkovacích miest (lenže tie sa postavili dávno predtým, ako som sa nasťahoval). Ja som ich poznámky ignoroval a tak zrazu začali na tomto mieste parkovať aj oni. Toto mi ale začalo vadiť, obzvlášť, keď oni to miesto využívali napriek tomu, že mohli parkovať na svojom vlastnom vyhradenom mieste (kde mne samozrejme nedovolili zaparkovať, keďže ich miesta sú práve s osobitným listom vlastníctva).

Túto výhradu som aj spomenul na domovej schôdzi, ale nakoniec sa na nej dohodlo iba to, že to miesto sa bude využívať jednoducho ako spoločné pre všetkých - kto tam zaparkuje, ten tam jednoducho bude auto mať, dokým s ním zase niekedy neodíde.

Tým pádom tí dvaja vlastníci pokračujú v parkovaní na tom mieste, čo mne stále prekáža, keďže svoje autá majú možnosť zaparkovať na svoje vyhradené miesta a ešte navyše jeden z nich má dokonca na tej časti parceli, kde to miesto na tráve je, trojnásobne menší podiel na liste vlastníctva ako ja (s tým druhým a aj s väčšinou ostatných spoluvlastníkov mám rovnaký podiel). Dokonca mám dojem, že sa akoby oni dvaja medzi sebou dohadujú, aby to miesto bolo čo najviac nimi obsadené a ja ho mohol čo najmenej využívať. Pokiaľ by mali viac áut, ako svojich parkovacích miest a mali rovnaký podiel na tom mieste ako ja, tak nemal by som s tým problém. Avšak za týchto okolností to vnímam ako schválnosť voči mne a prípadne ďalším spoluvlastníkom, ktorý by tiež to miesto účelne využili (počet áut sa v poslednej dobe v našom areáli zvýšil).

Prečo to tí vlastníci presne robia, to neviem - ich argumenty mi prídu skôr ako výhovorky (napr. tie, čo som písal vyššie). Sú to ale takí chronickí sťažovatelia a manipulátori, počas domovej schôdze sú tí najhlučnejší a žiaľ je vďaka nim náročné niečo na schôdzi rozumne jednať. Preto ma napadá túto záležitosť vyriešiť spísaním nejakej dohody na papieri, ktorá by im zabránila tam parkovať, a s ktorou by som obehol ostatných spoluvlastníkov od dverí ku dverám - keďže oni tiež majú nejaký svoj podiel na tom parkovacom mieste a myslím, že by ma väčšina v tomto podporila a nechala svoj podpis.

Otázka ale je, že ako takú dohodu spísať? S tým vlastníkom, čo nemá auto a pre ktorého predchodcu bolo miesto vybudované, sa dobre poznám a keby mal tú právomoc, by isto dovolil využívať to miesto práve tým vlastníkom, ktorí to miesto reálne potrebujú. Čiže napadá ma ako prvé, že by sa do dohody zapísalo, že to parkovacie miesto je vyhradené preňho. Pravdepodobne by som našiel väčšinu spoluvlastníkov, ktorá by toto podporila a túto dohodu by podpísali. Je ale dosť možné, že tí dvaja “zlí” vlastníci na dobré slovo to miesto neuvoľnia a teda podstatné je, aby tá dohoda bola aj reálne vymožiteľná.

Je to právne priechodné takúto dohodu spísať a nechať si ju vypodpisovať väčšinou spoluvlastníkov? Bola by vymožiteľná do takej miery, že v prípade potreby privolaný radový policajt dokáže vynútiť dodržanie tej dohody? Lebo po súdoch sa mi asi kvôli tomu neoplatí chodiť. Alebo ako inak by sa to dalo vyriešiť?

Ešte drobná poznámka, aby to nebolo také jednoduché. To miesto na tráve je na mieste, kde by mala byť oficiálne príjazdová cesta podľa developerského projektu, ale nejakým spôsobom sa stalo to, že časť tej príjazdovej cesty je iba trávnik (je to v podstate teraz ilegálny stav podľa stavebného zákona). Jeden spoluvlastník mi spomínal, že by to podľa neho mohol byť problém pre platnosť takej dohody a ktovie či by ako súčasť špekulatívnej taktiky to tí dvaja zlí vlastníci nenapadli. Nie som ale ani ja ani on právnik, myslíte že môže mať pravdu?
ivka70
24.01.19,05:53
Problem je, ze mate spoluvlastnicky podiel a teda delit si nieco, co patri vsetkym, na to nestaci dohoda s podpismi vacsiny spoluvlastnikov. Taka dohoda nie je vymahatelna.

V tomto pripade tahas za kratsi koniec, lebo pravo vyuzivat spolocny priestor ma kazdy rovnako a akakolvek dohoda je len o dobrych vztahoch a ochote ju respektovat, ale nie je vynutitelna - cize si v rovnakej situacii ako dnes, len mas k tomu jeden zbytocny papier, parkovat tam stale moze ktokolvek zo spoluvlastnikov pozemku.

Kedze ide o spolocne vlastnictvo, mozes poziadat na schodzi o prenajom alebo odkupenie tejto casti spolocneho pozemku - prenajom za patricnu uhradu do spolocneho fondu oprav, kupu takisto, pricom financujes prepisy na katastri a prepisy spoluvlastnickych podielov vsetkych vlastnikov toho spolocneho priestoru.
t15
24.01.19,21:02
Ďakujem pekne za informáciu. Prosím ťa, prenájom alebo predaj musia schváliť všetci spoluvlastníci alebo len väčšina? Výška úhrady sa určuje dohodou alebo na základe nejakého posudku alebo klúča? Podpisuje sa zmluva či sa to dohaduje ústne alebo hlasovaním a zápisom do zápisnice zo schôdze? Myslíš že ak by aj nejaký prenájom alebo predaj sa podarilo dohodnúť, nebolo by ešte prekážkou to, čo som písal v poslednom odstavci v otázke?
ivka70
25.01.19,05:24
Pri prenajme co odpredaji sa konkretne miesto vyclenuje ako tie, co uz su zakupene.
Oznaci sa znackou a jeho vyhradenie je vymahatelne.
Na zvysok sa informuj u spravcu.
profesional
26.01.19,17:34
Podať na súd návrh na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva s tým, že nech súd celý príslušný pozemok parkovacieho miesta prikáže tebe a uloží ti povinnosť vyplatiť ostatných. Následne si môžeš na svojom pozemku mimo cestnej komunikácje parkovať koľko chceš.