AH.DCA
24.01.19,11:19
poradíte mi prosím Vás, čo robiť keď zamestnanec mal nastúpiť do práce 21.1.2019, ale nenastúpil ani nič neodpracoval. Ale doručil si na dátum 21.01.2019 PN ( a to nám ešte chcel dať 4 PV dni po sebe).
Na sociálnej poisťovni nám povedali, že ho máme stornovať, keď nič neodpracoval. Aj na zdravotnej poisťovni tiež storno. Čo mám prosím Vás urobiť s vystavenou PN? Ešte som sa s takýmto prípadom nestretla. Vopred ďakujem za radu.
AH.DCA
24.01.19,12:32
Do práce ani nenastúpil a keď sme mu volali, čo je s ním ani telefon nedvíhal. Nemáme záujem zamestnávať takého nezodpovedného. PZ sme na SP zrušili aj na ZP. Len čo s PN, mám mu ju vrátiť? Nech si ju zanesie na sociálku? A keď má v rukách podpísanú zmluvu, čo mu dáme na skončenie ako doklad?
Tweety
24.01.19,12:38
Ak ste zrušili PZ, potom doklad vrátiť, keďže je už pre vás bezdôvodný.
Mila123
24.01.19,14:45
mňa zaujíma ako , resp. na základe čoho ste stornovali PZ? AKý doklad máte v spise zamestnanca, ako ste zamestnancovi dávali vedieť, že dohodnutá PZ neplatí????
veď nemohol nastúpiť do zamestnania, pretože ochorel
Mila123
24.01.19,14:46
a to nám ešte chcel dať 4 PV dni po sebe , prepáč ale čo je PV?
Tweety
24.01.19,14:56
Asi pracovné voľno §141.
Zuzanka_ba
24.01.19,15:25
ZP § 19
(2)
Od pracovnej zmluvy možno odstúpiť, len kým zamestnanec nenastúpi do práce v dohodnutý deň bez toho, že by mu v tom bránila prekážka v práci, alebo do týždňa neupovedomí zamestnávateľa o tejto prekážke.

PIATA ČASŤ
PREKÁŽKY V PRÁCI
§ 141 Dôležité osobné prekážky v práci
(1)
Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz [...]

Myslim si, ze nemate pravny dovod odstupit od pracovnej zmluvy, tym ze dotycny predlozil PN tak upovedomil zamestnavatela od prekazky v praci. Taketo odstupenie zo strany zamestnavatela by dotycny mohol napadnut ako neplatne.

Je mozne, ze ak zrusite pracovny pomer (stornujete prihlasky) nevznikne mu narok na nemocenske od Socialnej poistovne (nebude mat ani ochrannu dobu ak predtym nemal iny pracovny pomer), co by pre neho mohla byt motivacia sa s vami ako so zamestnavatelom natahovat.

https://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s
Podmienky nároku
Zamestnanec
-stane sa dočasne pracovne neschopným,
-dočasná pracovná neschopnosť musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote,
-nemá príjem za vykonanú prácu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ, vyplatený za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený, nie v akom období a či ide o príjem za vykonanú prácu),
-nesleduje sa, či zamestnávateľ zaplatil poistné na nemocenské poistenie.

Mali by ste mu vyplatit nahradu mzdy pri PN prvych 10 dni na zaklade pravdepodobneho VZ ktory vypocitate zo zakladnej mzdy ako ma napisanu v pracovnej zmluve. Zakladna mzda deleno pocet dni mesiaca (31).

Ak nechcete pokracovat v pracovnom pomere, aj pocas jeho PN mozete ukoncit pracovny pomer v skusobnej dobe. Kedze ochrana zamestnanca pocas PN je proti vypovedi, nie proti skonceniu v skusobnej dobe. Je potrebne mu vcas pisomne odoslat skoncenie pracovneho pomeru v skusobnej dobe doporucenou formou.
§ 72 Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej lehote
(1)
V skúšobnej lehote môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.
(2)
Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

Ak niekedy odstupujete od pracovnej zmluvy, je potrebne odstupenie oznamit dotycnemu a odlozit si doklad o odstupeni z vasej strany. Vratenie akychkolvek podpisanych zmluv, dodatkov, ukonceni atd ak nemate doveryhodneho partnera by som neodporucala, kedze neviete ake (mozno overene) kopie si dotycny necha, resp. vam vobec vrati vas rovnopis zmluvy. Okrem toho aj z hladiska ochrany osobnych udajov by bolo vhodne mat doklad, na zaklade ktoreho ste ziskali, spracovali a zadali (do systemov, do dokumentov a pre SP, ZP) udaje dotycneho zamestnanca. Z hladiska "poriadku v papieroch" by ste mali evidovat dosle/odoslane/podpisane pisomnosti (aj ked pracovna zmluva nie je uctovny doklad, predsa len je dolezitym dokumentom), a tie by samozrejme nemali nikdy "miznut" tym, ze ich "vratite". Atd...
Mila123
24.01.19,15:33
to Vám je teda Porada, dala som komentár pod tvrdenie, že zrušenie PPV je v poriadku, čo podľa mňa nie je a komentár, čuduj sa svete zmizol.....
veronikasad
25.01.19,12:10
PN môže vzniknúť aj v prvý deň trvania pracovného pomeru, nie je to dôvod na stornovanie prihlášky v SP ani ZP. Choroba si niekedy nevyberá.

Treba si však preveriť, či daný pracovník neuzatvoril pracovný pomer účelovo, za účelom získania nemocenského. Ak má v pracovnej zmluve dohodnutú skúšobnú dobu, pracovný pomer možno ukončiť aj počas PN.