sandokan3000
22.08.06,22:29
Som študent strednej školy a založil som si živnosť. A ako študent viem že za mňa odvádza štát odvody lenže neviem ako sa to zmenilo,či to tak ostalo po založení živnosti? A kolko mam odvádzať odvody do zdravotnej a socialnej ak zatial nevykazujem zisk?
Jana Motyčková
23.08.06,08:08
Živnosť študenta sa pre odvody posudzuje tak isto ako živnosť iných osôb (s malou výnimkou u ZP).

Pre Sociálnu poisťovňu - prvý rok až do 30.6. nie si povinne poistený. Od 1.7. ďalšieho roku budeš povinne poistený ak tvoj hrubý príjem (bez odpočítania výdavkov) bude za rok 2006 vyšší ako 12xminimálna mzda, ktorá bude platná k 1.1.2007 (v súčasnosti 12x6900, bude sa to zvyśovať k 1.10.)

V zdravotnom poistení sa platia preddavky a potom sa ročne zúčtováva zo skutočného príjmu (základu dane). Ako študent preddavky platiť tento rok (pri začiatku podnikania) až do 30.6.2007 nemusíš, ale ak chceš môžeš si stanoviť nejakú výšku preddavkov. Prihlásiť sa na ZP ako SZČO musíš aj keď preddavky platiť nebudeš. Po skončení roka sa robí ročné zúČtovanie ZP - ak tvoj vymeriavací základ za rok 2006 (čo bude základ dane deleno 2,14, ale plus prípadné príjmy zo zamestnania alebo z predchádzajúcich dohôd) bude nižší ako 41400 SK, tak za teba bude platiť poistné na ZP štát a v tom ročnom zúčtovaní budeš mať ty nulu. Ak by ten vymeriavací základ bol viac ako 41400, tak platíš zdravotné poistenie najmenej zo 6900 Sk za každý mesiac podnikania.