pavko
22.08.06,23:23
Dobrý večer, prosím o radu. Brat pracuje v Čechách, jeho zamestnávateľ má sídlo na Slovensku, takže odvody za neho platí tu na Slovensku. Utrpel ťažký pracovný úraz, na PN bude minimálne 6 až 12 mesiacov. Zarábal dobre, peniaze mu chodili na účet v slovenských korunách. Teraz ostal nemilo prekvapený, keď mu prišla PN necelých štyritisíc korún a to je zrejme len PN-ka a úrazový príplatok mu nevyplatili, hoci jeho zamestnávateľ tvrdí, že protokol o pracovnom úraze poslal SP. Je to možné aby zamestnávateľ platil odvody z minimálnej mzdy?
jankasm
23.08.06,04:42
Samozrejme, že je to možné. Na páske minimum, na ruku o niečo viac. ;)
On nedostával žiadne výplatné pásky? Tam by to hneď zistil z akej sumy mu zamestnávateľ odvádza odvody.
pavko
23.08.06,06:18
Pásky nedostal žiadne, česká firma mu ale urobila ročné zúčtovanie, na ktorom má hrubý príjem cez 200 000,- korún českých a z toho odvedené do SP a zdravotnej poisťovne a tiež odvedenú daň. Súhlasí to s príjmami, čo dostával na účet, takže neviem ako je možné, že zamestnávateľ odvádzal nižšie odvody do SP. Potom to nesedí s ročným zúčtovaním. Okrem ročného zúčtovania nemá v podstate žiadne potvrdenie o mzde.
Gabi03
23.08.06,06:24
Dobrý večer, prosím o radu. Brat pracuje v Čechách, jeho zamestnávateľ má sídlo na Slovensku, takže odvody za neho platí tu na Slovensku. Utrpel ťažký pracovný úraz, na PN bude minimálne 6 až 12 mesiacov. Zarábal dobre, peniaze mu chodili na účet v slovenských korunách. Teraz ostal nemilo prekvapený, keď mu prišla PN necelých štyritisíc korún a to je zrejme len PN-ka a úrazový príplatok mu nevyplatili, hoci jeho zamestnávateľ tvrdí, že protokol o pracovnom úraze poslal SP. Je to možné aby zamestnávateľ platil odvody z minimálnej mzdy?

Nemohlo sa stať, že tá PN-ka je len za jeden mesiac? A úrazové, myslím, zvykievajú posielať zvlášť. Treba to prerátať.
jankasm
23.08.06,06:35
Pásky nedostal žiadne, česká firma mu ale urobila ročné zúčtovanie, na ktorom má hrubý príjem cez 200 000,- korún českých a z toho odvedené do SP a zdravotnej poisťovne a tiež odvedenú daň. Súhlasí to s príjmami, čo dostával na účet, takže neviem ako je možné, že zamestnávateľ odvádzal nižšie odvody do SP. Potom to nesedí s ročným zúčtovaním. Okrem ročného zúčtovania nemá v podstate žiadne potvrdenie o mzde.

Myslím, že nie je možné aby zamestnávateľ odvádzal nižšie odvody do SP ako do ZP. Ak mal hrubý príjem cez 200.000,-Sk tak by tá PN mala byť samozrejme vyššia.
Pre doplnenie: tých 4000,-Sk bolo za celý mesiac? Nebolo to náhodou v mesiaci, kedy vznikla PN? Tam mu potom ešte prvých 10 dní PN platí zamestnávateľ (náhrada príjmu) a až ostatné dni SP. Možno tých 4000,-Sk čo dostal bolo vlastne len za pár dní, nie za celý mesiac.
ANNAP
23.08.06,06:37
Pásky nedostal žiadne, česká firma mu ale urobila ročné zúčtovanie, na ktorom má hrubý príjem cez 200 000,- korún českých a z toho odvedené do SP a zdravotnej poisťovne a tiež odvedenú daň. Súhlasí to s príjmami, čo dostával na účet, takže neviem ako je možné, že zamestnávateľ odvádzal nižšie odvody do SP. Potom to nesedí s ročným zúčtovaním. Okrem ročného zúčtovania nemá v podstate žiadne potvrdenie o mzde.

asi som z toho mimo, zamestnávateľ slovenský a česká firma mu robila ročné zúčtovanie ?
pavko
23.08.06,08:27
Myslím, že je to tak, že česká firma zadá zákazku slovenskej firme a miesto výkonu práce je v Čechách. Česká firma vyplatí peniaze slovenskej a tá potom svojim zamestnancom na účet v slovenských korunách. Neviem ako fungujú medzinárodné pracovné vzťahy, ale odvody za zamestnancov platí na Slovensku, ako je to s daňou neviem, mala som pocit, že tá bola odvedená v Čechách. Pracuje takto tretí rok ar očné zúčtovanie mu robili už aj minulý rok/zrejme kôli dani/. A príjmy na ročnom zúčtovaní zrejme sedia s tými na účte okolo 20 tisíc. Z toho nemôže byť PN 3600,-Sk.
pavko
23.08.06,08:39
PN dostal 2x, 1-krát za 5 dní v máji a celý jún 4200,- a za júl 3600,-Sk. Úraz si nezavinil sám, je to zavinené druhou osobou.
jankasm
23.08.06,09:03
PN dostal 2x, 1-krát za 5 dní v máji a celý jún 4200,- a za júl 3600,-Sk. Úraz si nezavinil sám, je to zavinené druhou osobou.

Z tých príjmov ako píšeš naozraj nemôže byť PN len nejakých 4000,-. Nemocenské je predsa 55% z VZ a ak zarobil v hrubom nejakých 20000,- tak by mal dostať určite cez 10000,-.
Na jeho mieste by som sa asi informovala u zamestnávateľa, prípadne žiadala výplatné pásky.
pavko
24.08.06,11:52
Aké povinnosti vyplývajú pri pracovnom úraze pre zamestnávateľa?
Danila
24.08.06,12:04
Povinnosti pri pracovnom úraze - bezodkladne nahlásiť inšpektorátu práce.Taktiež je potrebné preveriť, ako znie záznam z prešetrovania pracovného úrazu, závery inšpektorátu práce, či bola vina, spoluvina, zavinenie cudzou osobou, či mu boli poskytnuté OOPP, či bol preškolený na prácu, ktorú vykonával, a či mal dodržanú periodicitu preškoľovaní- a či vôbec to je nahlásené ako pracovný úraz.
pavko
24.08.06,12:40
Všetky dávky vypláca SP alebo niečo hradí aj zamestnávateľ?
HankaNZ
24.08.06,14:50
Neviem ako je to s platením do SP v prípade, že zamestnanec pracuje napr. v Čechách, ale ako mzdová účtovníčka viem, že špatne vypočítané nemocenské dávky - to sa tiež stáva. Predpokladám, že aj vo Vašej SP Vám ochotne vysvetlia a zdôvodnia výšku nemocenských dávok.
pavko
25.08.06,15:30
Ešte raz by som sa opýtala, či je zamestnávateľ povinný uhradiť niečo zamestnancovi v prípade pracovného úrazu, napríklad stratu na zárobku? Alebo už neplatia § 198 a § 199 a § 200 Zákonnéka práce?
JankaO
25.08.06,15:39
Ešte raz by som sa opýtala, či je zamestnávateľ povinný uhradiť niečo zamestnancovi v prípade pracovného úrazu, napríklad stratu na zárobku? Alebo už neplatia § 198 a § 199 a § 200 Zákonnéka práce?


§ 199 až § 213 boli zrušené.
§ 198
(1) Zamestnanec, ktorý utrpel pracovný úraz alebo u ktorého sa zistila choroba z povolania, má nárok v rozsahu, v ktorom zamestnávateľ zodpovedá za škodu, na poskytnutie náhrady za
a) až c) zrušené,
d) vecnú škodu; ustanovenie § 192 ods. 3 platí rovnako.
(2) Rozsah zodpovednosti podľa odseku 1 je zamestnávateľ povinný prerokovať bez zbytočného odkladu so zástupcami zamestnancov a so zamestnancom.

Zodpovednosť zamestnávateľa za pracovný úraz a chorobu z povolania od 1. 1. 2004 upravuje osobitný zákon, a to zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.
V režime Zákonníka práce ostala len náhrada vecnej škody podľa ods. 2 tohto ustanovenia. Zamestnávateľ zodpovedá zamestnancovi za vecnú škodu, ktorá mu vznikla pri pracovnom úraze alebo pri chorobe z povolania. Obmedzenie uvádza § 192 ods. 3, na základe ktorého zamestnávateľ nezodpovedá zamestnancovi za škodu na vlastnom motorovom vozidle, vlastnom náradí a vlastných zariadeniach a vlastných predmetoch potrebných na výkon práce, ktoré použil pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním bez písomného súhlasu zamestnávateľa.
pavko
26.08.06,10:35
Ďakujem za informácie, už v tom mám jasnejšie.
monikad
07.12.07,08:48
Ahojte poradaci,
prosim Vas o radu.
Zamestnanec mal pracovny uraz a zo zaznamu o prac. uraze citam, ze rozsah zodpovednosti zamestnavatela za PU je 90 %

Na www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) som nasla odsek:
Ak zamestnávateľ, ktorý má podľa Zákonníka práce objektívnu zodpovednosť za poškodenie zdravia v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania poškodeného, preukázal určitú mieru zavinenia poškodeného za vznik tohto poškodenia zdravia, znižuje sa suma úrazového príplatku na základe § 111 ods. 2 zákona o mieru zavinenia poškodeného tak, aby konečná suma úrazového príplatku zodpovedala skutočnému rozsahu zodpovednosti, ktorú má za škodu v konkrétnom prípade zodpovedný zamestnávateľ.

Viete mi na zaklade tohto vyratat, ake davky za nemoc a uraz by mal zamestnanec od zamestnavatela dostat?
Softver mi to vyratal na sumu 7263, ale neviem co s tymi 90 % zavinenia zamestnavatelom.
DVZ je 907,8236, PN viac ako 10 dni..
Prosim Vas pekne o pomoc.
Dakujem
monikad
08.12.07,11:58
prosim poradi niekto?
monikad
10.12.07,13:19
este raz posuvam...
Zuzka2510
10.12.07,18:51
Dobrý večer. chcem sa aj ja spýtať ak som to správne pochopila má zamestnávateľ vyplácať zamestnancovi okrem nemocenského /ak utrpel prac.úraz/ ešte nejaké príplatky? ďakujem
michaela25
14.12.07,10:31
Dobry den

moj syn mal pracovny uraz 20.11.2007, vcera ho prepustili z nemocnice a dnes s nim spisali záznam o registrovanom uraze, bol tu technik BOZP a ked som mu hovorila, ze to malo byt spisane davno tvrdil, ze sme dali neskoro PNku, odovzdala som ju majitelovi fy osobne 21.11. lezala unho na stole a adminis. pracovnicka tvrdila, ze ju nema tak sme ju dali my neskoro. Pri pracovnom uraze boli vo fy obaja konatelia, jeden z nich volal zachranku a policiu to mal este moj syn nejak specialne nahlasovat uraz? V den ked som odniesla PN nahovaral syna na stiahnutie, alebo potom nech povie, ze sa zohol pre mobil. Syna pripreli medzi kamion a iveco na hlavnej ceste, mimo prevadzky , neviem preco nenacuval do predajne a vykladali tovar, pricom iveco bolo na kopci a dostalo sa do pohybu. Na zazname je miera zodpovednosti zamestnavatela 10%. To akoze 90% za to moze moj syn? BOZP tvrdil, ze ked do pricin urazu da 11 tak moj syn dostane 100% plat a vina nie je na nom. Tak, ale preco zamestnavatelova 10%?Dalsia vec, co som si vsimla az odisli je ze datum setrenia 6.12.2007 to zdovodnovali tou neodovzdanou PNkou a spisania 11.12. pritom tu boli dnes. 11teho bol este v nemocnici a tam sa za nim nebol pozriet ani zamestnavatel nie to BOZP. Sme radi, ze syn prezil ma komplikovanu zlomeninu nohy a vysunutu a popraskanu panvu a pravdepodbne skonci aj po tom vsetkom bez roboty, len nechcem aby z neho spravili este aj zodpovedneho za svoj uraz, staci ze trpi a vodic iveca ma stale vodicak, podotykam ze vo fy nie je prijaty ako vodic. Nemusim ani hovorit, ze este nenahlasili nikde nic, to sa dnes preriekla ta admin. zamestnankyna aj BOZP, a urobili zo mna totalneho blbca, ze to zdovodnia pobytom v nemocnici. Dnes mu dokonca povedali, ze musime sa dohodnut na jednotnej vypovedi pred Inspek.prace a aby to podpisal, inak nedostane PN a povedia, ze sa hral na mobile s blutoot. Som z toho na nervy a este mi aj manzel ponadaval, ze sme nemali ten zaznam podpisat. čo s tym teraz?
Dúšava
14.12.07,11:00
Ako admin. pracovníčka som vybavovala pracovný úraz za zamestnávateľa. Povinnosťou firmy je do 3 dní nahlásiť úraz sociálnej poisťovni bez ohľadu na to, či má PN, alebo nie. AJ Inšpektorátu práce sa to nahlasovalo, ale to nahlásila polícia hneď pri úraze a záznam spísali okamžite. Miera zavinenia sa zisťuje preto, kto to všetko zaplatí. Keď to zaviní zamestnanec, tak PN nedostane, keď to nezaviní, PN dostane. Keď časť zavinenia nesie zamestnávateľ, tak časť PN platí zamestnávateľ,
časť štát. Inšpektorát to vyšetroval dlho. A s podpisovaním si dajte určite pozor.