EkoMax
23.08.06,06:31
Potrebujem poradiť, je to bežný prípad z praxe. Teraz mi predložíli niekoľko dokladov za mesiace marec, máj a jún. Daňové priznanie už bolo podané, za máj sme dokonca podávali dodatočné.
1. Musím po zaúčtovaní dokladov podať znova nové daň. priznania za jednotlivé mesiace ?
2. Môžem neskôr doložené doklady zúčtovať a DPH uplatniť v daň. priznaní za júl.
Doteraz som pri podobných situáciách robila dodatočné daň. priznania, ale teraz je tých dokladov viac, a za máj som už jedno dodatočné robila, takže toto bude durhé dodatočné.
Takže neviem, že ak sa ešte "náhodou" objaví nejaký doklad za máj, budem robiť tretie dodatočné priznanie ?
Zdá sa mi jednoduchšie uplatniť ho v mesiaci, keď som doklad dostala, len neviem, či to zákon umožňuje ?
BOBY
23.08.06,04:47
Jedna z podmienok uplatnenia DPH je, aby bol doklad účtovne zaevidovaný. Ak ho zaeviduješ v júli (aj keď je z januára) tak ho daj do priznania za mesiac júl. Daniari to akceptujú, už som mala také prípady pri kontrole.
daniek
23.08.06,04:52
samozrejme že záleží od toho o aké doklady ide ak tuzemské nemusí ísť dodatočné ale ak máš zahraničnú fa vystavenú v máji dodatočnému priznaniu sa nevyhneš.
EkoMax
23.08.06,05:42
Audítorka mi tvrdí, že musím stále podať dodatočné daň. priznanie. Na daňovom mi povedali, že to môžem dať do júla, ale nezaručujú, že to kontrola nevytkne a nevyrubia pokutu za zlé zaúčtovanie.
ASI DÁM ZNOVU DOTATOČNÉ, ISTOTA je ISTOTA.
daniek
23.08.06,05:50
keď ide o tuzemské doklady vôbec nemusíš robiť dodatočné je to zbytočné a kontrola ti to nevytkne dáš pečiatku že ste to prijali v júly a vybavené aspoň nám to ešte ani raz nevytkli a máme takých dokladov dosť.
Jana Acsová
23.08.06,06:01
Dôvody ... na všetko musia byť dôvody. Doklady v zásuvke neznamenajú, že ich daňový subjekt neobdržal.
A vznik účtovného prípadu by tiež mal byť jasný. Jedno nadväzuje na druhé.

To, kto má aké skúsenosti pri kontrole ešte neznamená, že to je postup univerzálny a všeobecne aplikovateľný. Máme zákon a ten je potrebné správne aplikovať. A nielen podľa toho, kto čo kedy a prečo komu povie ...
apo
27.08.06,20:44
Dôvody ... na všetko musia byť dôvody. Doklady v zásuvke neznamenajú, že ich daňový subjekt neobdržal.
A vznik účtovného prípadu by tiež mal byť jasný. Jedno nadväzuje na druhé.

To, kto má aké skúsenosti pri kontrole ešte neznamená, že to je postup univerzálny a všeobecne aplikovateľný. Máme zákon a ten je potrebné správne aplikovať. A nielen podľa toho, kto čo kedy a prečo komu povie ...

Súhlasím na 100 percent.
My k takýmto faktúram pripíname aj poštovú obálku, ale to len preto, aby nám nedali pokutu za zlé vedenie účtovníctva. Zákon o DPH hovorí jasne: iba jedno zdaňovacie obdobie pozadu.

Problém je v tom, že ten kto pozde pošle faktúru a on si ju dá u seba na výstupe v správnom čase je nepostihnuteľný. Mal by platiť akýsi žalobabný systém pomocou ktorého pošlem ČIERNEHO PETRA na vinníka. Podľa platnej legislatívy je čierny peter vždzy na strane toho čo odpočítava DPH. Štve ma to zvlášť keď dodávateľ nezmyselne vystavuje faktúry po prijatej platbe pred dodaním tovaru. Odberateľ vždy ťahá za kratší koniec. Mám to potvrdené aj stanoviskom daňového riaditeľstva.

apo
Orsz
30.08.06,17:34
Práve mi firma odovzdala doklady za júl 2006 a našla som tam jednu vystavenú faktúru 30.6.2006, ktorú mi zrejme zabudli dať. Samozrejme, že idem urobiť dodatočné DPH. Našťastie sme mali nadmerný odpočet, tak ho len ponížim.
Ale v týchto dokladoch za júl mi boli dodané aj došlé faktúry s dátumom dodania 30.6.2006 ( od T-com a T-mobile), neviem, či to musím dať do dodat. DPH, keď ho už idem robiť, alebo to môžem dať aj do 3.štvrťroku - ide mi o to, že budem musieť meniť výstup aj vstup, a zdá sa mi to ..... no ako by sme nevedeli účtovať. Samozrejme, že kontrolu očakávame kôli nadmer.odpočtu.
Tak čo by ste mi poradili?
apo
30.08.06,19:12
Práve mi firma odovzdala doklady za júl 2006 a našla som tam jednu vystavenú faktúru 30.6.2006, ktorú mi zrejme zabudli dať. Samozrejme, že idem urobiť dodatočné DPH. Našťastie sme mali nadmerný odpočet, tak ho len ponížim.
Ale v týchto dokladoch za júl mi boli dodané aj došlé faktúry s dátumom dodania 30.6.2006 ( od T-com a T-mobile), neviem, či to musím dať do dodat. DPH, keď ho už idem robiť, alebo to môžem dať aj do 3.štvrťroku - ide mi o to, že budem musieť meniť výstup aj vstup, a zdá sa mi to ..... no ako by sme nevedeli účtovať. Samozrejme, že kontrolu očakávame kôli nadmer.odpočtu.
Tak čo by ste mi poradili?

So všetkým čo píšete možno súhlasiť.
Fakrúry na vstupe s dátumom 30.6.2006 môžete ponechať do 3.štvrťroka, respektíve korigovať zníženie nadmerného odpočtu, ktoré spôsobila vystavená faktúra.

To že sa zníži nadmerný odpočet je oprava v neprospech štátneho rozpočtu a bude podľa toho vystvený výmer na penále ak prekročí sumu 500 SK. Z toho dôvodu doporučujem zaradiť do 2. štvrťroka všetky faktúry s dňom daňovej povinnosti do 30.6.2006 a znížiť rozdiel dodatočného dańového priznania.

S pocitom, že si niekto bude myslieť, že neviete účtovať sa netrápte. Správcovia dane vedia veľmi dobre, ako to chodí.

apo
Orsz
31.08.06,09:28
No, takže asi treba rátať s penálmi, to DPH na výstupe je až 12 200,-Sk,
na vstupe to ponížim len o 900,-Sk. A keď vypočítam penále
11 300 x 3 x 3% = 1017,- Sk. No, čo už, stáva sa. Hneď som im zavolala ešte keď som kontrolovala doklady po prevzatí, aby si nemysleli, že som to zabudla zaúčtovať ja.
apo
31.08.06,10:20
No, takže asi treba rátať s penálmi, to DPH na výstupe je až 12 200,-Sk,
na vstupe to ponížim len o 900,-Sk. A keď vypočítam penále
11 300 x 3 x 3% = 1017,- Sk. No, čo už, stáva sa. Hneď som im zavolala ešte keď som kontrolovala doklady po prevzatí, aby si nemysleli, že som to zabudla zaúčtovať ja.

Môže Ťa tešiť, že pred zmenou sankcií by to bolo 11 300 x 20% = 2 260 Sk.

Ešte treba overiť, či odberateľ odpočítal DPH z Vašej FA v 6. mesiaci. Ak nie, urobte zmenu dátumu vo faktúre. Vo väčšine prípadov sa to dá, hlavne ak ide o službu. Za tú tisícku to stojí.

apo
Orsz
01.09.06,09:50
Môže Ťa tešiť, že pred zmenou sankcií by to bolo 11 300 x 20% = 2 260 Sk.

Ešte treba overiť, či odberateľ odpočítal DPH z Vašej FA v 6. mesiaci. Ak nie, urobte zmenu dátumu vo faktúre. Vo väčšine prípadov sa to dá, hlavne ak ide o službu. Za tú tisícku to stojí.

apo
Ide o tovar, a odberateľ si to dal do DPH už v 6.mesiaci, to sme zisťovali hneď. A ešte ma napadlo, predsa ak si na chybu prídeme samy, platí sa len polovica, takže 1017 : 2 = 508,50 Sk. Nie?
evina
01.09.06,16:40
Ide o tovar, a odberateľ si to dal do DPH už v 6.mesiaci, to sme zisťovali hneď. A ešte ma napadlo, predsa ak si na chybu prídeme samy, platí sa len polovica, takže 1017 : 2 = 508,50 Sk. Nie?

Áno polovica, ale úr. sadzba je t.č. 4,5% t.j. 3 x 4,5% , teda
763 SK.
Orsz
02.09.06,12:14
Áno polovica, ale úr. sadzba je t.č. 4,5% t.j. 3 x 4,5% , teda
763 SK.

No to som nevedela, pozrela som sa na stránku NBS, a naozaj platí už od 26.7.2006 :(.