Legu
25.01.19,13:55
Chcel by som poprosiť o radu ohľadom príjmu za predaj dreva. Od roku 2018 nie je možné si uplatniť paušálny náklad za príjmy podľa §8 ods.1 a, pokiaľ boli dosahované z činnosti vykonávanej na základe zmluvného vzťahu.
Vlastník lesa predal drevo "na koreni" na základe ZOD so SZCO. Aké náklady si môže k týmto príjmom uplatniť ?
S vlastníctvom lesa súvisia viaceré náklady najmä dlhodobého charakteru (odborný lesný hospodár, starostlivosť a ochrana pred zverou, daň z nehnuteľnosti, ...) + následne po ťažbe je vlastník povinný plochu zalesniť a chrániť pred zverou (náklad rádovo tisíce eur). Aké náklady je v takomto prípade možné si uplatniť v priznaní ? Je nejaká možnosť si uplatniť pre FO rezervu na súvisiace budúce náklady na zalesnenie ? (je to zákonná povinnosť ktorú navrhuje odborný lesný hospodár).
Ďakujem
Jarka 1
25.01.19,13:52
§ 8

(9) Ak daňovník pri príjmoch z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva [odsek 1 písm. a)] neuplatní výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie príjmu, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne.

Rezerva sa tvorí iba v účtovníctve.
Legu
25.01.19,13:59
Bohužial toto sa nedá použiť, nakoľko príjem bol na základe zmluvy


§ 8 Ostatné príjmy
(1)
Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
a)
príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného h............; za príjem z príležitostnej činnosti podľa tohto ustanovenia sa nepovažuje príjem dosahovaný z činnosti vykonávanej na základe zmluvného vzťahu, ak vyplácajúci daňovník, ktorý je právnickou osobou alebo fyzickou osobou s príjmami podľa § 6, môže znížiť základ dane podľa § 17 až 29 o odmenu vyplatenú na základe dokladu spĺňajúceho náležitosti účtovného dokladu,33)
Jarka 1
25.01.19,14:14
Zavolaj na finančnú správu, nech ti to vysvetlia. Pôvodne som riešila len oslobodenie 500 € z príležitostného príjmu, ale ten zákon je tak napísaný, že už tiež pochybujem. Potom však nie je v zákone dotiahnuté, ako zdaniť takýto príjem, ak to nebude príležitostné a predávajúci nebude ani pod § 6.
Katy a R
25.01.19,16:28
Problém (podľa mňa) je hneď v prvej vete § 8 .. že je tam slovko "najmä".
Tiež by ma zaujímala odpoveď z FS - ak im teda napíšeš ☺

Ja by som sa asi rozhodovala mezi príjmom z predaja hnuteľných vecí (keď sa strom zotne) ??? - k takémuto príjmu sú v odst 5 definované aj výdavky.
Alebo potom iné príjmy... no a v zásade platí, že výdavkom je to, čo bolo vynaložené v súvislosti s daným príjmom (čo vieš zdokladovať)