Maminecka
25.01.19,17:16
Dobry den, prosim o 3 rady.

1) Mam zakonnu povinnost do mesiaca dat zamestnavatelovi vediet, ci sa do zamestnania vraciam? Forma ma byt pisomna poslana postou alebo staci mailom?

2) Pocas RD presli vsetky kompetencie a aj pracovnici z povodnej firmy na novu. Vsetko sme si odsuhlasili a akoby plynule som presla pod inú firmu. O mesiac mi koncii rodicovska dovolenka a firma ma informovala, ze moje povodne miesto neexistuje a nic podobne pre mna nemaju. Navrhli mi ukoncit pracovny pomer dohodou (k datumu 3. narodenin mojho dietata) s 3 - mesacnym odstupnym, alebo vypovedou s 2-mesacnym odstupnym. Dovolenku by mi preplatili. Neoplatilo by sa mi cerpat dovolenku? Aspon 1 den (mohli by ma zaradit na nekvalifikovanu robotu?)? Myslite, ze mam aj inu vyhodnejsiu moznost?

3) Dovolenkove poukazy na rekreaciu pre zamestnancov? Mam si o ne ziadat? Som este zamestnanec - mam narok na celu ciastku? Zamestnavatel ich vraj bude mat k dispozicii az na konci februara - ked mi konci RD - vraj to budu karticky so sumou a nevedeli mi povedat ci mam na to narok a ci len na alikvotnu cast alebo na plnu sumu?

Dakujem krasne za kazdu odpoved!
Zuzanka_ba
25.01.19,17:56
Otazka

Ak bude mat dieta tri roky, je zrejme ze konci RD, ja by som vsak pre istotu oznamila zamestnavatelovi umysel sa vratit, aby ta nahodou nevyhodili z dovodu absencie, ze si sa "neukazala" v praci, v prislusny cas sa samozrejme dostav na pracovisko bez ohladu na to ci nejaka praca je alebo nie je a nenechaj sa odbit. Pre istotu oznamuj aj emailom aj pisomne.
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
§ 166
[]
(2)
Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.
(3)
Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.


Otazka

Zrejme sa jednalo o prechod prav a povinnosti a tebe pokracuje ten isty pracovny pomer ako si mala.
Ohladom vypovede, firma ta informovala, ze "moje povodne miesto neexistuje a nic podobne pre mna nemaju", to ta informovali pisomne alebo ti to niekto z firmy len tak povedal?
Ak by si po skonceni RD, ci uz vo vypovednej dobe alebo len tak, nepracovala z dovodu, ze nemaju pre teba pracu, patri ti nahrada mzdy, lebo je to prekazka na strane zamestnavatela.
Ak ti daju vypoved (dorucia ti ju) napr. do konca januara, budes mat vypovednu dobu cely februar a cely marec (od 1. do posledneho dna v mesiaci).
Vypovedna doba:
a) dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,
b) tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.
Odstupne ak ti daju vypoved:
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
Odstupne ak podpises dohodu o skonceni - samozrejme mozes sa snazit vyjednat vyssiu sumu - daj si velky pozor aby bolo vyslovne v dohode uvedene, ze sa jedna o skoncenie z dovodu nadbytocnosti, pripadne nech je tam aj rovno napisane na kolko nasobok mas narok odstupneho.
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Ohladom cerpania alebo necepania dovolenky, ja by som odporucila cerpat aspon nejaku dovolenku po RD a zaroven nechat si preplatit odstupne. Tym by sa ti nasledna davka v nezamestnanosti mala maximalizovat (vacsi vymeriavaci zaklad dovolenka+odstupne) v porovnani s tym, co si zarabala pred MD/RD.
Zrozumitelny clanok ohladom tohto:
https://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/468462-chcete-zostat-po-rodicovskej-dovolenke-doma-aku-podporu-dostanete/



Otazka https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=224


Precitaj clanok od Mihala, ak splnis vsetky podmienky, zaroven je to firma nad 49 zam. a stihnes ist na dovolenku, tak ti nemozu prislusny prispevok odmietnut vyplatit. To ci ma firma karticky alebo nema ta nemusi zaujimat, proste poziadas o ten prispevok a predlozis prislusne doklady. Na druhej strane ak bude firma ochotna vyjst v ustrety ohladom cerpania dovolenky, podpisu dohody a celkovo bude mat ferovy pristup, tak ja uz by som prispevok neriesila, urcite maju dost vela starosti aj bez tychto „napadov“.
Dôležité:
Príspevok sa nekráti, ak ide o zamestnanca, ktorému v priebehu roka skončí pracovný pomer.
Príklad
Zamestnanec pracuje v pracovnom pomere na plný úväzok. Pracovný pomer začal v roku 2015. Pracovný pomer končí 31.1.2019.
Zamestnanec požiada zamestnávateľa o príspevok na rekreáciu a predloží zamestnávateľovi dňa 10.2.2019 (teda už v čase, kedy pracovný pomer skončil) doklady o svojej rekreácii, ktorá bola v dňoch 25.1.2019 až 2.2.2019, suma úhrady bola presne 500 eur.
Zamestnanec má nárok na príspevok na rekreáciu vo výške 275 eur. Nárok má preto, lebo podmienky spĺňa a rekreácia začala v deň, kedy mu ešte trval pracovný pomer.
Maminecka
25.01.19,19:02
Dakujem sa skvelu odpoved. Este by som sa chcela opytat. Mam pravo si vybrat ci si dovolenku dam preplatit, alebo ju cerpat? Alebo je to len vec dohody? Ci si ju mozem cerpat aj ked nemaju pre mna pracovne miesto? Urcite by som si chcela aspon 1 den cerpat a ostatne preplatit.
Maminecka
25.01.19,19:09
Ano, jednalo sa o prechod prav a povinnosti a mne pokracuje ten isty pracovny pomer ako som mala.

Ohladom vypovede, firma ma informovala mailom, ze "Ako sme spolu telefonovali, momentalne nemame v nasej firme poziciu, z ktorej si odisla. (Mozu taketo miesto este za mesiac umelo vytvorit?)

Kedze rodicovska sa ti konci 26.2.2019, tak by som navrhla ukoncenie pracovneho pomeru dohodou k tomu datumu.

Zamestnana si od XX 2011. Podla zakonnika ti prislucha narok na odstupne vo vyske 3-mesacneho platu, ak hovorime o dohode o zruseni pracovneho pomeru.

Ak by si davala vypoved, tak tam je podla zakonnika 2-mesacne odstupne. (V takomto pripade by som asi nic nedostla, nie?)

Daj mi prosim vediet, ci by si suhlasila s dohodou."
Zuzanka_ba
28.01.19,09:06
Zamestnavatel ti moze nariadit dovolenku, resp. ak ti ju nenariadi mozes o nu zaziadat s tym ze on ti ju bud schvali alebo neschvali. Kludne mozes vysvetlit ze potrebujes skoncit pracovny pomer az po nejakom cerpani dovolenky kvoli svojej buducej davke v nezamestnanosti. Ja by som skusila navrhnut ukoncenie k 28.2. cim bude koniec pracovneho pomeru presne na konci mesiaca. Samozrejme nikto ta nemoze donutit podpisat dohodu o skonceni k takemu datumu ktory sa ti nepaci :)
Na dva dni 27.2. a 28.2. ti moze dat zamestnavatel cerpanie dovolenky.
Ak by ti aj dovolenku na tie dva dni nechcel dat, kvoli tomu ze nema pre teba pracu aj tak by ti musel platit kedze je to prekazka na jeho strane, alebo by si len tak posedavala v praci bez prace :)
Zuzanka_ba
28.01.19,09:38
Ked rozoberieme 2 moznosti:
1. Ak podpises dohodu o skonceni dajme tomu k 28.2., dostanes: preplatenu dovolenku; 3 mesacne odstupne. Od 1.3. pojdes poberat davku v nezamestnanosti na 6 mesiacov, takze do konca augusta si "vybavena".
2. Ak nepodpises dohodu, firma ti zrejme da vypoved. Mozno by ti stihli dat vypoved este v januari, mozno az vo februari. Dajme tomu ze by si dostala vypoved az vo februari.
Tym by si dostala nasledovne:
- Najprv by si vycerpala vsetku dovolenku
- Tym ze si zamestnana od r.2011 tak by si mala vypovednu dobu 3 mesiace. T.j. ak by ti dali vypoved vo februari, skonci sa ti pracovny pomer 31.5.2019. Samozrejme az do 31.5. ti je firma povinna platit takze najpr by si vycerpala dovolenku, potom by ti dali mozno prekazky v praci alebo by ti mozno nejaku pracu predsa len nasli
- S poslednou vyplatou za maj by si dostala 2mesacne odstupne.
- Od juna do novembra by si dostavala davku v nezamestnanosti.

Z tohto podla mna vyplyva ze je pre teba financne vyhodnejsie aby ti firma dala vypoved s 2mesacnym odstupnym, ako podpisat dohodu s 3mesacnym odstupnym. Ak sa ti chce vyjednavat mozes skusit dojednat vyssie ako "zakonne povinne" odstupne 3 mesiace. Poziadavku vyssieho odstupneho mozes odovodnit tym, ze ak by ti davali vypoved, stalo by ich to o dost viac, vid popis vyssie, takze mozu byt radi, ze im vyjdes v ustrety :)

Na druhej strane ja osobne zvazujem dost aj tie nefinancne veci, ci dostanem v pripade potreby dobre referencie, ci ma firma pocas pracovneho pomeru ferovo a adekvatne platila, ci skutocne vznikli "objektivne" okolnosti ako zrusenie mojho miesta. Ak by som bola na tvojom mieste tak by mi zalezalo na tychto veciach a podla toho by som jednala.
Hlavne je aby si mala ty celkovo dobry pocit ze si nenechala so sebou vybabrat ale tiez ze aj ty sama si sa spravala ferovo.