michaela1233
25.01.19,20:18
Treba ho podat do 31.1 alebo je moznost odkladu? Je to rozdielne priznanie ako priznanie ktore sa podava do konca februara, alebo ak je tu nehnutelnost treba to cele odovzdat v januari cele?
Katy a R
25.01.19,19:32
do 31.1. sa podáva DP k dani z nehnuteľnosti - na mestský/obecný úrad. Obec ti potom vyrúbidaň z nehnuteľnosti. To robíš napr. vtedy, ak si nadobudla v minulom roku nehnuteľnosť. Alebo tiež ak si prestala byť majiteľkou nehnuteľnosti (zánik daňovej povinnosti) .
koniec februára nie je dôležitý.
Do konca marca sa podáva daňové priznanie zo všetkých zdaniteľných príjmov - a podáva sa na daňový úrad. ☺
veronikasad
25.01.19,21:07
Kolko si vlastnila nehnutelnost?
mondes
25.01.19,21:20
Akurát dnes som riešila to isté a bolo mi povedané, že DP k dani z nehnuteľnosti má povinnosť daňovník, ktorý nadobudol nehnuteľnosť. Ak ju predal, (prestal byť majiteľom nehnuteľnosti), nemá povinnosť podávať to DP do konca roka, len DP z príjmu z predaja nehnuteľnosti do konca marca.
Tak teraz nie som si istá, či má, alebo nemá podať DP k dani z nehnuteľnosti do konca januára ten, kto predal nehnuteľnosť? Dakujem.
Katy a R
25.01.19,22:55
že "bolo mi povedané" - veď si to vieš ľahko overiť! ..Dokonca na nete nájdeš aj videá, ako treba ten ktorý druh DP vyplniť☺ Pozri tlačivo hore - zaškrtávaš predsa druh DP -a každý z tých dvoch zaškrtne iné. - ten čo už nevlastní - k zániku daňovej povinnosti treba (čiastkové DP)
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi8q9b9jYrgAhVNJ1AKHRPFDMEQFjAAegQIChAB&url=https%3A%2F%2Fwww.finance.gov.sk%2Fsk%2Fdane-cla-uctovnictvo%2Fpriame-dane%2Fmiestne-dane-poplatky%2Fvzory-tlaciv%2Fvzory-danovych-priznani-k-dani-z-nehnutelnosti-miestnym-daniam%2F&usg=AOvVaw1PoS_GzDqgXY12mUwvE3Pu
mondes
26.01.19,09:16
Ach jaj, dakujem veľmi pekne. Ak známy predal v r. 2018 byt, tak stačí, ak vypíše časť, čo sa bytu týka, však? Toto som ešte nerobila, a v tých parcelách a katastri sa vôbec nevyznám. Ešte raz vďaka.
mondes
26.01.19,09:21
Katy a R, prosím ťa, vieš mi ešte vysvetliť resp. vyvrátiť odpoveď od Mária27 tu?:

https://www.porada.sk/t306129-dan-z-nehnutelnosti.html


Podľa jej odpovede mi to príde, že ak už nevlastní byt, nemusí podávať DP k nhnuteľnosti na mesto. Vďaka.
Katy a R
26.01.19,09:27
len prečítaj pozorne, čo píše! (a nedomýšľaj si veci, ktoré tam niesú☺) - a pozri si zákon, resp úplne stačí to tlačivo DP...
ja som to tam vyplnila za 3 minúty -(a určite mu pomôžu) . Treba doložiť rozhodnutie - tam sú všetky údaje, prípadne ešte výmera bytu (ale to tam doplnia)... si nájdi tie videá .. polopatistické vypĺňanie ☺
mondes
26.01.19,09:37
Čiže mu stačí zobrať to celé tlačivo, výpis z katastra a zájsť na mestský úrad?
Katy a R
26.01.19,09:40
mondes - " Rozhodnutie" .. (OU ko) pozri si tie návody!
.. a malo by sa dať aj elektronicky (OP čip) .. to som ešte neskúšala ;)
michaela1233
26.01.19,21:30
Aha, a tu mesto vyrubi teda dan, ktoru bude treba zaplatit.. potom este co zamestnavatel bude robit dp, opat tam bude potrebovat aj tieto sumyvz kupnej zmluvy
veronikasad
26.01.19,21:35
odkedy si bola vlastníkom nehnutelnosti ?
veronikasad
26.01.19,21:45
Zamestnávatel nerobí daňové priznanie, len ročné zúčtovanie dane pri príjmoch zo závislej činnosti.

Ak príjem z predaja nehnutelnosti nie je od dane oslobodený (nehnutelnosť si vlastnila menej ako 5 rokov), si povinná do konca marca podať daňové priznanie typu B, do ktorého zahrnieš aj príjem zo zamestnania (nemôžeš do 15.2. požiadať zamestnávatela o vykonanie ročného zúčtovania dane) a príp. daň aj zaplatiť.
Okrem dane zaplatíš zo zisku z predaja nehnutelnosti aj 14 % zdravotné poistenie. Ročné zúčtovanie zdr.poistenia vykoná prísl.zdr.poisťovňa na základe údajov v daň.priznaní.
Katy a R
27.01.19,19:37
zamestnávateľ ti nebude nič robiť!!! - ak musíš zdaniť príjem z predaja bytu (nie OP), tak si musíš sama spraviť DP, dáš tam spolu príjmy zo zamestnania aj tie z predaja bytu.
michaela1233
28.01.19,13:48
dakujem za informacie, video som zhliala, este dodatočne čo sa spoluvlastníkov týka ak som sama bola vlastíkom domu, píšem č.1? a kedže dom sa zbural a staval novy zmenili sa udaje vo výmere pozemku a stavby, tz ze píšem už udaje z lv nového majitela kt. najdem aj na nete.. čiže z môjho starého ROZHODNUTIA udaje uz neuvadzam..? vieš mi v tomto poradit prosím dakujem, tym padom sa aj podlazia menili..
vicktor
28.01.19,14:53
Ty to akosi miesas...
Skusim si domysliet - ty si predala dom, novy vlastnik ho zbural a postavil novy? Na kieho oneho budes obci toto pisat? Ty oznamis, ze uz nie si majitelkou. Zavolaj na obecny / miestny urad a opytaj sa ake tlacivo treba vyplnit o UKONCENI vlastnictva a teda platenia dane z nehnutelnosti.
lubko6394
29.01.19,06:25
Len ak to vlastnila menej ako 5 rokov.