zuzu60
26.01.19,15:04
Do 31.1.2020 mam schválenú predĺženú rodičovskú dovolenku. Keďže sa chcem vrátiť do práce počas RD zamestnávateľ mi navrhol, že má od 1.2.2019 zamestná na dva mesiace ( výpovedná doba) a potom ukončíme pracovný vzťah dohodou s odstupnym. Zatial nemám ešte nič podpísané a tak sa pýtam, že či dohoda o ukončení pracovného pomeru môže byť spisana aj dva mesiace dopredu, pred ukončením TPP.
Či mi nástupom do práce na dva mesiace nezanikne nárok na rodičovskú dovolenku a či po ukončení pracovného pomeru sa môžem zaevidovať na úrade prace ? Samozrejme že podporu mi nedajú pokiaľ budem brať rodičovský príspevok. ďakujem
veronikasad
26.01.19,14:13
Zrejme si mýliš pojmy rodičovská dovolenka a rodičovský príspevok. Ukončením pracovného pomeru, resp. predtým nástupom do zamestnania, rodičovská dovolenka u zamestnávatela zanikne. Rodičovský príspevok budeš poberať naďalej až do dovršenia 3 rokov veku dieťaťa.

Pokial budeš poberať rodičovský príspevok, na Úrade práce ťa nezaevidujú. Môžeš ho na Úrade práce prepísať na otca dieťaťa, ktorý ho môže poberať v súbehu so zamestnaním.

Ak si vieš poriešiť poberanie rodičovského príspevku otcom a máš nevyčerpanú dovolenku, nekonči pracovný pomer dohodou o dva mesiace ale požiadaj zamestnávatela o ukončenie rod.dovolenky a jeden deň dovolenky vyčerpať a zbytok dovolenky nech ti preplatí. Výrazne si tým zvýšiš vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti. Platí to však len v prípade, ak si počas RD nemala žiadny príjem (ani čerpanie dovolenky po skončení materskej dovolenky).