avv
26.01.19,23:15
Obec predáva stavebné pozemky. V návrhu zmluvy je klauzula:

- Kupujúci sa zaväzuje, že s výstavbou rodinného domu začne najneskôr do 5 rokov od podpísania tejto zmluvy.
- Po nesplnení podmienok uvedených v predchádzajúcom bode má predávajúci právo odstúpiť od zmluvy.

Je takáto podmienka obhájiteľná na súde? Je možné také bremeno zapísať do katastra? Čo ak kupujúci napríklad do 5 rokov pozemok predá ďalej? Nesmie to urobiť?

Chceme totiž kúpiť dva susedné pozemky a postaviť iba jeden dom.
ivka70
27.01.19,05:52
Je to ok, kupujuci predat moze, ale len s tym zavazkom, ktory ma, cize 5 rokov od podpisu jeho zmluvy bude platit aj pre noveho majitela.
Obec predava stavebne pozemky a ma zaujem, aby sa v sulade s uzemnym planom na nich stavalo.
Ak chcete zahradu, hladajte iny pozemok.
avv
27.01.19,10:05
Ale potom je to veľmi vážne bremeno na parcele, prečo sa to potom nezapisuje do katastra, podobne ako napríklad právo prechodu?
avv
27.01.19,10:08
Môžte uviesť paragraf, s ktorým to nie je v súlade? Ja to v zmluve podpíšem, ale to nedodržím...
avv
27.01.19,10:12
Ja som počul od našej starostky, že obec raz lacnejšie predala pozemok niekomu s tým, že tam urobí výrobnú prevádzku. On to neurobil a neskôr ho predal a dodnes je prázdny. Starostka vravela, že nemôže nič robiť, že nútiť niekoho, aby to, čo odo mňa kúpil, používal na nejaký účel, nemožno.
Ing. Ľubomír Janoška
27.01.19,13:36
Obec nepoužila optimálny postup, právne názory na odstúpenie v danej situácii nie sú jednoznačné:
https://www.epravo.sk/top/clanky/obnovenie-vlastnickeho-prava-k-nehnutelnosti-po-odstupeni-od-zmluvy-35.html
Obec sa mala zabezpečiť predkupným právom, zapísaným ako bremeno na LV.
PS - dá sa formálne "začať s výstavbou" vybagrovaním jamy (... a zahrabaním po 2-3 rokoch, keď sa skončí platnosť SP)
:)
avv
27.01.19,20:19
V tom článku sa rieši iba to, či zmenu zapíše kataster na základe povolenia vkladu alebo priamo. Ak je zhoda zmluvných strán, toto mi príde ako technický detail. Ale nijako sa nespochybňuje vymožiteľnosť takejto klauzuly, teda či pri predaji kupujúcemu môžem dať ako podmienku, čo s predmetom kúpy môže urobiť.
avv
27.01.19,20:20
A predkupné právo by nezabránilo predaju za vyššiu cenu, nie?
Mária27
27.01.19,20:47
Nik ťa neprinúti k dohode, ktorú podpísať nechceš. Obec to predá tomu, kto k takej podmienke pristúpi.

Občiansky zákonník
§ 48
Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.
Ing. Ľubomír Janoška
28.01.19,07:30
Ten článok som linkoval, pretože dokumentuje rozličné právne názory na daný vecný stav.
Predkupné právo znamená v praxi obmedzenie pre vlastníka, podľa ktorého musí pozemok ponúknuť najprv osobe s predkupným právom (za podmienok dohodnutých v zmluve, ktorá zakladá vecné bremeno). Ak osoba s predkupným právom toto právo nevyužije, tak môže vlastník voľne predať pozemok - komukoľvek, za akúkoľvek cenu.