Ivček
23.08.06,07:25
Prosím Vás o radu. Zo súdu máme rozhodnutie, že pohľadávky, ktoré vedieme v účtovníctve sú nedobytné. Aká suma z pohľadávok sa dá dať do nákladov a ako sa má zaúčtovať táto suma. Chceme zlikvidovať pohľadávku.
Lila
23.08.06,05:55
Hovorí o tom konkrétne §20 odst. 2, 10 a 14 Z. o dani z príjmu .

Vo svojej otázke nespomínate, aké sú staré tieto pohľadávky /nepremlčané ?/ a či ste robili na ne opravné položky. A taktiež o aké ide pohľadávky? /o pôžičku, o poistenie, o VF za predaj Vašho tovaru,....možností je mnoho, všetko závisí od Vašej činnosti/

Z Vašej otázky skôr súdim, že pôjde o Vaše vyšlé faktúry -teda odst.14.
Ivček
23.08.06,07:22
Ide o vystavené fa - rok 2001, 2002. Opravné položky sa nerobili.
Uznesenie zo súdu, že pohľadávky sú nevymožiteľné, nakoľko povinný nemá žiadny majetok nám bolo doručené 22.09.2005.
Ako to treba zaúčtovať, aby to zmizlo z 311 a dostalo sa to do 5 - daňové al. nedaňové náklady?
Lila
23.08.06,07:42
V r. 2005, na základe stanoviska zo súdu ste si mali odpísať tieto pohľadávky - čo by bolo Vašim daň. nákladom. A to by bolo zaúčtované ako MD 546/ DAL 311.
mudroš
23.08.06,10:52
V r. 2005, na základe stanoviska zo súdu ste si mali odpísať tieto pohľadávky - čo by bolo Vašim daň. nákladom. A to by bolo zaúčtované ako MD 546/ DAL 311.

Súhlasím s tým, že ak sú pohľadáky na základe rozhodnutia súdu nedobytné, mali sa v účtovníctve odpísať.
Ale na základe uvedených informácií tvrdiť, "že by to bol daňový náklad" je veľmi odvážne. Veď vôbec nemáme informácie v akej veci súd rozhodoval !!!
Kedy je odpis pohľadávky daňovo uznaný určuje zákon o dani z príjmu.
Je tam aj ten prípad, ak súd zamietne konkurz pre nedostatok majetku, alebo odpis na základe výsledku konkurzného konanania, t.j. ak sme prihlásili pohľadávku do konkurzu a súd vo výsledku konkurzu rozhodol, že nám nebude uspokojená.
Iný prípad, kedy by stačilo rozhodnutie súdu na daňovo uznaný odpis pohľadávky, nepoznám.
Jozef I
23.08.06,11:08
Pripojím sa do tejto témy. Chcel by som sa spýtať, ako vyriešiť účtovanie a odpis pohľadávky ktorá nevznikla na základe fa.
Konkrétne ide o to, že s.r.o. vložila peniaze do BMG investu, samozrejme ten skrachoval ale pohľadávka ostala. Súd ešte v tejto veci nerozhodol a je otázne kedy vôbec rozhodne.
Ako naložiť s touto pohľadávkou. Poraďte prosím. Ak viete tak napíšte aj daňové aj účtovné hladisko.
mudroš
23.08.06,11:14
Pripojím sa do tejto témy. Chcel by som sa spýtať, ako vyriešiť účtovanie a odpis pohľadávky ktorá nevznikla na základe fa.
Konkrétne ide o to, že s.r.o. vložila peniaze do BMG investu, samozrejme ten skrachoval ale pohľadávka ostala. Súd ešte v tejto veci nerozhodol a je otázne kedy vôbec rozhodne.
Ako naložiť s touto pohľadávkou. Poraďte prosím.

Účtovne by so k tejto pohľadávke vytvoril opravnú položku 100% a čakal, ako rozhodne súd.
Neviem či je BMG v konkurze a či ste pohľadávku prihlásili. Ak áno, tak mohla byť tvorba opravnej položky daňovo uznaný náklad.
Jozef I
23.08.06,11:53
Účtovne by so k tejto pohľadávke vytvoril opravnú položku 100% a čakal, ako rozhodne súd.
Neviem či je BMG v konkurze a či ste pohľadávku prihlásili. Ak áno, tak mohla byť tvorba opravnej položky daňovo uznaný náklad.

Vraj je v konkurze a firma sa prihlásila do združenia občanov-veriteľov. Neviem ako sa to volá, ale vedie to Čarnogurský a oni vlastne jednajú za všetkých poškodených. Takže na priamo firma nie je prihlásená ale je prihlásená do toho združenia. Lenže ani tam sa nič nedeje. Všetci vieme, že tie peniaze už nik neuvidí, ale neviem ako tú pohľadávku sprovodiť zo sveta. Proste by som to chcel dať úplne von z účtovníctva, aj keď nedaňovo, len neviem či sa to dá len tak kľudne odpísať. Ide o dosť veľkú čiastku. Aby bolo účtovníctvo firmy čisté a v poriadku.
Jozef I
24.08.06,06:36
Posúvam moju otázku.
účtovník 007
24.08.06,06:51
A čo keby spoločnosť zvolala mimoriadne VZ, na ktorom by bol prerokovaný iba jeden bod, upustenie od vymáhania predmetnej pohľadávky( nakoľko je už známe, že peniaze nikdy neuvidíte).A treba to asi ohlásiť aj tej spoločnosti, čo to za ľudí vymáha. Myslím, že ak spoločníci rozhodnú, na základe zápisnice dáš pohľadávku von z účtovníctva. Neviem na akom účte predmetbú pohľadávku eviduješ , ale stranu MD by som účtovala 546-xxx/xxx-xxx ako pripočítateľnú položku.

Na účet 546-xxx sa účtuje odpis pohľadávky, ak sa trvale upustilo od jej vymáhania, a to bez ohľadu na príčinu, pre ktorú sa pohľadávka odpisuje.
účtovník 007
24.08.06,07:32
Vraj je v konkurze a firma sa prihlásila do združenia občanov-veriteľov. .

Mudroš radí vytvoriť opravnú položku vo výške 100% prihlásenej pohľadávky,(dať ako daňový náklad) ale tu mám pochybnosti, či prihlásenie do združenia, ktoré jedná za veriteľov je dostatočné. Myslím, že bolo treba pohľadávku prihlásiť na súd a mať o tom aj doklady.
Z tohto dôvodu ja som stále za prip. položku. Dúfam, že sa vyjadria aj ostatní.
Jozef I
24.08.06,07:50
Ďakujem za radu, Bobo. :)
To riešenie sa mi celkom pozdáva lebo sa to ťahá už roky a stále sa v účtovníctve eviduje veľká pohľadávka z ktorej nikdy nič nebude a skresluje to celú firmu. Asi to tak odpíšem aj keď daňový odpis by tiež nezaškodil. :D Chcem sa ešte spýtať to valné zhromaždenie je nutné ? Musí to schváliť ? Nestačí podpis konateľa pri zápise o odpise pohľadávky?
účtovník 007
24.08.06,09:47
Chcem sa e:Dšte spýtať to valné zhromaždenie je nutné ? Musí to schváliť ? Nestačí podpis konateľa pri zápise o odpise pohľadávky?

My máme v spoločenskej zmluve uvedené, že ak sa jedná o obchody mimoriadneho charakteru a suma je nad určitú hranicu, tak musia s tým súhlasiť aj ostatní spoločníci. Na určitú sumu u nás stačí iba "podpísaná žiadosť o vydanie súhlasu s transakciou", ktorú podpíšu všetci spoločníci. Nad túto sumu treba zvolať VZ. Pozri spol. zmluvu a ak konateľ má takúto právomoc, jeho podpis bude asi stačiť.:rolleyes: Neviem, či máte niekde zakotvené právomoci konateľa. U nás je konateľ aj spoločníkom, takže to mám jednoduchšie.
Zdraví BOBO.:)
Lila
24.08.06,10:12
Pripojím sa, nie je lepšie ak sa ešte dá, prihlásiť túto pohľadávku na súd do
konkurzu a radšej vytvoriť 100% opr. položku-DAŇOVÚ, tak si vlastne ponížite základ dane a teda uhradíte menej dane z príjmu. A počkáte si na vyrozumenie zo súdu, ktoré sa môže ešte vliecť...

Ako teraz ju odpísať a mať ju ako pripočitateľnú položku k ZD a teda uhradiť o to vyššiu daň z príjmu?

A to, že Vám to svieti v súvahe -čo natom? Ak nepotrebujete z banky úver, tak nech to svieti...
jana.tropp
08.01.07,21:58
Ako odpísať pohľadávku z roku 2000 na ktorú sme tvorili opravnú položku.
Vieme, že nám ju dlžník nezaplatí. Vedieme ju na účte 311 a 391.
Môžme ju naúčtovať na 546 MD a D 311 bude to aj daňový náklad a ako
zúčtovať na 391
plavčík
09.01.07,12:20
Pekne prosím o radu...lebo nechápem

máme neuhradenú fa z 10/2004 čiže pohľadávku cca 3000,-SK
v roku 2005 na odporúčanie auditora / spoločnosť zrušená bez likvidácie/ bola vytvorená opravná položka vo výške 100% ako 558/391

teraz to chceme plne odpísať v roku 2006 ako to mám prosíííím urobiť?

ĎAKUJEM
plavčík
09.01.07,12:34
posúvam otázku
Lila
10.01.07,08:26
1/ zrušenie opr. pol. MD 391/ DAL 658
2/ odpis pohľadávky MD 546/ DAL 311
Najka
10.01.07,13:50
Ahojte mám pohľadávky z r. 2002 a 2003, ku ktorým som vytvorila r. 2005 opravnú položku vo výške 50%. Aj za rok 2006 som chcela vytvoriť opravnú položku vo výške 25%. Až dnes ma napadlo pozrieť OR a zistila som, že firma bola vymazaná z OR a nebol vyhlásený konkurz pre nedostatok majetku - právoplatnosť dňa 30.12.2005, výmaz od 13.01.2006.
Čo s tým teraz? Mám zrušiť opravné položky a urobiť odpis celej pohľadávky?
Najka
11.01.07,04:44
Posúvam otázku
Najka
11.01.07,07:04
Poradí niekto?
money
11.01.07,18:37
Ahojte mám pohľadávky z r. 2002 a 2003, ku ktorým som vytvorila r. 2005 opravnú položku vo výške 50%. Aj za rok 2006 som chcela vytvoriť opravnú položku vo výške 25%. Až dnes ma napadlo pozrieť OR a zistila som, že firma bola vymazaná z OR a nebol vyhlásený konkurz pre nedostatok majetku - právoplatnosť dňa 30.12.2005, výmaz od 13.01.2006.
Čo s tým teraz? Mám zrušiť opravné položky a urobiť odpis celej pohľadávky?


Ahoj Najka,
opravne polozky zrusit musis a nasledne urobit uctovne odpis pohladavok,aby si dodrzala "pravdivy a verny obraz", co sa tyka danoveho odpisu pohladavok skus sa pozriet na § 52 ods.19, ktory v tvojom pripade riesi danovy postup odpisu pohladavok v zavislosti od spominanej splatnosti pohladavok, aj ked uz asi nesplnite jednu z podmienok na danovy odpis pohladavky a to uzatvorenu pisomnu dohodu o trvalom upusteni od vymahania
misomiso
11.01.07,18:52
Súhlasím s tým, že ak sú pohľadáky na základe rozhodnutia súdu nedobytné, mali sa v účtovníctve odpísať.
Ale na základe uvedených informácií tvrdiť, "že by to bol daňový náklad" je veľmi odvážne. Veď vôbec nemáme informácie v akej veci súd rozhodoval !!!
Kedy je odpis pohľadávky daňovo uznaný určuje zákon o dani z príjmu.
Je tam aj ten prípad, ak súd zamietne konkurz pre nedostatok majetku, alebo odpis na základe výsledku konkurzného konanania, t.j. ak sme prihlásili pohľadávku do konkurzu a súd vo výsledku konkurzu rozhodol, že nám nebude uspokojená.
Iný prípad, kedy by stačilo rozhodnutie súdu na daňovo uznaný odpis pohľadávky, nepoznám.

Aby sa dali odpisat nedobytne pohladavky ako danovy naklad je potrebne rozhodnutie sudu? A co robit ak my mame jednu pohladavku v Cine a druhu v Korei?
Najka
18.01.07,06:18
Ahojte mám pohľadávky z r. 2002 a 2003, ku ktorým som vytvorila r. 2005 opravnú položku vo výške 50%. Aj za rok 2006 som chcela vytvoriť opravnú položku vo výške 25%. Až dnes ma napadlo pozrieť OR a zistila som, že firma bola vymazaná z OR a nebol vyhlásený konkurz pre nedostatok majetku - právoplatnosť dňa 30.12.2005, výmaz od 13.01.2006.
Čo s tým teraz? Mám zrušiť opravné položky a urobiť odpis celej pohľadávky?

Ahojte, včera mi došlo uznesenie zo súdu, o ktoré som požiadala.
Poradíte mi, či mám zrušiť opravnú položku a urobiť daňový odpis v r. 2006, keď som sa o tom dozvedela, alebo podať dodatočné DP za r. 2005?
Najka
18.01.07,06:54
Posúvam otázku
Najka
22.01.07,08:56
Ahojte, včera mi došlo uznesenie zo súdu, o ktoré som požiadala.
Poradíte mi, či mám zrušiť opravnú položku a urobiť daňový odpis v r. 2006, keď som sa o tom dozvedela, alebo podať dodatočné DP za r. 2005?

Poradí dnes niekto?
Najka
25.01.07,05:18
Posúvam otázku
Najka
26.01.07,06:28
Zase posúvam
Janinkaaa
09.02.11,08:28
Pripojím sa do tejto témy. Chcel by som sa spýtať, ako vyriešiť účtovanie a odpis pohľadávky ktorá nevznikla na základe fa.
Konkrétne ide o to, že s.r.o. vložila peniaze do BMG investu, samozrejme ten skrachoval ale pohľadávka ostala. Súd ešte v tejto veci nerozhodol a je otázne kedy vôbec rozhodne.
Ako naložiť s touto pohľadávkou. Poraďte prosím. Ak viete tak napíšte aj daňové aj účtovné hladisko.

"Oprášujem" túto tému.
Nevie niekto, či už je ukončený konkurz na B.M.G. Invest a na HORIZONT Slovakia ?
Hľadala som na www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk) v obchodnom vestníku a nič som nenašla.
Ďakujem za informáciu.
Janinkaaa
10.02.11,06:55
"Oprášujem" túto tému.
Nevie niekto, či už je ukončený konkurz na B.M.G. Invest a na HORIZONT Slovakia ?
Hľadala som na www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk) v obchodnom vestníku a nič som nenašla.
Ďakujem za informáciu.


Neviete, nemáte o nich nejakú informáciu ?