Rolls
28.01.19,11:47
Dotkne sa ma daňová povinnosť, ak kúpim nehnuteľnosť za 20 tis. €, s tým, že vyplatím prvú časť 10 tis. € pri podpise KZ a druhú rovnakú časť 10 tis. € až po predaji (cca. polrok) tejto nehnuteľnosti tretej osobe? Kúpna cena tretej osobe bude taktiež 20 tis. €. Je možný takýto postup, ak to bude dohodnuté v KZ, ktorou nadobudnem nehnuteľnosť?
Katy a R
28.01.19,12:04
Rozhodujúce je - kto vlastnil nehnuteľnosť k 1.1. - a ten zaplatí za celý daný rok daň . (aj ke´d nevlastnil celý rok).
Teda dôležité je, s akým dátumom bol ten vklad, resp vklady do katastra.

doplnenie - ak k dani z príjmu - kuk na stránku FS:

https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn/predaj-nehnutelnosti
Chobot
28.01.19,12:36
Upresni, akú daň máš na mysli?

Daň z nehnuteľností? To ti napísala Kary a R.

Daň z príjmu? Je jedno, keby peniaze vyplatíš. Dôležité je, čo je uvedené v kúpnej zmluve. Ale ak kúpiš aj predáš za 20 tisíc, tak žiadnu daň neplatíš, lebo z predaja nemáš žiadny zisk.
Rolls
28.01.19,12:58
Sorry, neupresnil som, bral som to automaticky....mal som na mysli samozrejme daň z príjmu a to hlavne v súvislosti s tým, že doplatok kúpnej ceny bude až po predaji tretej osobe...

Teda, nehnuteľnosť bude už prepísaná na tretiu osobu, od ktorej následne obdržím peňažné prostriedky a až vtedy časť z nich doplatím....nemal by tam byť problém z daň. hľadiska?