batorek
29.01.19,14:19
V roku 2018 som prevzala JU po účt.ktorá zomrela a mám takýto problem podnikateľ ukončil podnikanie v 10.2018 a Na Him má zostatok 31998€.
Asi sa neodpisovalo ani účt.ani daňovo. ČO stým zostatkom kam to zaúčtujem aby som to vynulovala k dokladom sa neviem dopracovať. Nemôžem to dať do výdajov -?????? odpočitteľne zišlo by sa to.
Prosím o odpoveď. batorek
veronikasad
29.01.19,13:35
bol platitelom DPH ?
batorek
29.01.19,14:41
ano bol platca DPH
veronikasad
29.01.19,14:52
Majetok preradíš z podnikania do osobného vlastníctva. Ak ho do 5 rokov od skončenia podnikania predá, podlieha rozdiel medzi predajnou a zostatkovou cenou dani z príjmov FO.

Viac info o vysporiadaní DPH najdeš v priloženom linku FS.

Príklad č. 1: Pri zrušení registrácie v poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi povinnosť odviesť daň zo zostatkovej ceny majetku. V účtovníctve spoločnosť vedie odpisy účtovné, ktoré nie sú zhodné s daňovými, nakoľko jeden rok spoločnosť neuplatnila daňové odpisy, takže daňová zostatková cena je vyššia ako účtovná zostatková cena. Z ktorej zostatkovej ceny je potrebné odviesť DPH?

Riešenie: Podľa § 81 ods. 6 zákona o DPH platiteľovi DPH vzniká v poslednom zdaňovacom období daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, pričom daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa § 25 zákona č. 595/2003 o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Zostatkovou cenou sa podľa zákona o dani z príjmov rozumie rozdiel medzi vstupnou cenou hmotného a nehmotného majetku a celkovou výškou odpisov z tohto majetku zahrnutých do daňových výdavkov (§ 19 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov).

viac info
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiAuPTXnZPgAhVLbFAKHW89Cf4QFjACegQICBAB&url=https%3A%2F%2Fwww.financnasprava.sk%2Fsk%2Fpod nikatelia%2Fdane%2Fdan-z-pridanej-hodnoty%2Fzrusenie-registracie-pre-dph&usg=AOvVaw3uBmqX0S62z04kOtVvMkOY
batorek
29.01.19,14:52
Keby bola odpsovala už auto ani nemá zostatkovú hodnotu. NO DPH zo by som z toho nechela platiť. Hoci aké iné riešenie. batorek
veronikasad
29.01.19,14:54
bolo prerušené odpisovanie ?
batorek
29.01.19,15:38
To hlavne som nenapísala to auto sa predalo ešte pred ukončením živnosti čižč tržba išla do príjmu. predaalo sa za 1000 eur a zosttok je tam tých 31998. To je vlastne nákup.cena -1000 €. Môžem to dať do neodpoč. položiek.
batorek
29.01.19,15:42
Vlastne ani nebolo vôbec odpisované. Čo tam bolo novšie auto to malo ZC z tho som odviedla DPH. Ale s touto ZC som vlastne nič nerobila. DP DPH som už poslala 25.1.19.