nikula
29.01.19,15:27
Dobrý deň, prevzala som účtovníctvo 3 firiem, ktoré majú rovnakých spoločníkov. Navzájom si fakturujú materiál, nakoľko sa väčšinou nakupuje cez jednu firmu a tá ďalej prefakturuje ostatným.
Občas sa vystavovala aj faktúra za služby, lebo iba tá hlavná firma má zamestnancov.
A ešte občas sú nejaké presuny medzi týmito firmami, ktoré sú riešené pôžičkou. Je tento postup správny?

Dočítala som sa o nejakom transférovom oceňovaní. Z toho mi vychádza, že sa to týka aj týchto 3 firiem. Aké sú povinnosti? Nejakú dokumentáciu k oceňovaniu spísať a ešte v daňovom priznaní v tabuľke I. spíšem údaje???? To je všetko????
Papierniková
29.01.19,19:21
Tak ako píšete, spracovaná tranferová dokumentácia v zákonom stanovenom rozsahu a v daňovom priznaní v čast I - Transakcie závislých osôb podľa § 2 písm. n) zákona (k r. 100 II.časti)
nikula
30.01.19,08:52
náhodou nejaký vzor tejto dokumentácie sa nenájde??? ku službám som niečo našla, ale k tomu materiálu a pôžičkám by som niečo potrebovala.
Papierniková
30.01.19,09:04
pripla som ... ja som používala tento vzor, aj pri daňovej kontrole nám prešiel
nikula
30.01.19,09:17
presne také niečo som medzitým našla.... ešte sa opýtam, či sa to vypisuje jednou súhrnou sumou za obdobie roka, ale každá suma osobitne? Pôžičky boli do roka viac krát, tak by som to najradšej dala jednou sumou
Papierniková
30.01.19,09:21
dávala som sumárne za celý rok, tak som k tomu mala nastavenú aj zmluvu s úverovým rámcom
nikula
30.01.19,09:31
a ešte sa opýtam takto.... to musím vypísať túto dokumentáciu za každú firmu osobitne???
si odpoviem.... nie, lebo v jednej firme je predaj mat. ako výnos a v druhej firme nákup mat. ako náklad
A keď iba jedna firma poskytuje služby a predáva materiál ostatným dvom, tak pri tých dvoch by to bola dokumentácia iba o pôžičkách?
nikula
30.01.19,09:58
ešte sa opýtam... v rámci tých tabuliek za jednotlivé firmy ako popis transakcie bude v hlavnej s.ro. predaj materiálu ako príjem a pri ostatných napíšem druh transakcie nákup materiálu a náklad..... dobre som pochopila?