Ivček
23.08.06,07:52
Ďaľšia otázočka na Vás. Máme zamestnanca, ktorý má v PZ uvedené miesto výkonu práce BA. Sídlo našej spoločnosti je iné. Zamestnanec pracuje doma a do sídla spoločnosti prichádza 2x do týždňa. Má tento zamestnanec nárok na stravné lístky a ak áno v akom pomere?
Zamestnanec si uplatňuje cestovné náhrady za prac.cestu.Vypisuje cesťák, používa vl. motor. vozidlo, ktoré nie je zahrnuté do majetku spoločnosti, ale v PZ je bod, kde sa ZĽ a ZC dohodli na používanie vozdila na pracovné cesty. Na cestovnom príkaze vypíše km, základnú náhradu a spotrebu PHM, stravné za pracovnú cestu si neuplatňuje. Je to správne?
Gabi03
23.08.06,05:56
Pri pracovných cestách by si mal uplatňovať stravné.
ZĽ je povinný ZCom zabezpečiť stravovanie. Ak to nie je možné, poskytne stravné lístky. Podľa mojej mienky je jedno, kde má uvedené miesto výkonu práce. Takže by mal mať nárok na stravné lístky, len by si mal viesť evidenciu "dochádzky" a postupovať podľa zákonov.
jankasm
23.08.06,05:57
Podľa mňa by všetko čo si napísala mohlo byť v poriadku.
Ale čo sa týka toho stravného, podľa mňa aj keď pracuje časť mesiaca doma a časť na pracovisku má nárok na stravné lístky ako každý iný zamestnanec.
Tweety
23.08.06,05:58
Ďaľšia otázočka na Vás. Máme zamestnanca, ktorý má v PZ uvedené miesto výkonu práce BA. Sídlo našej spoločnosti je iné. Zamestnanec pracuje doma a do sídla spoločnosti prichádza 2x do týždňa. Má tento zamestnanec nárok na stravné lístky a ak áno v akom pomere?
Zamestnanec si uplatňuje cestovné náhrady za prac.cestu.Vypisuje cesťák, používa vl. motor. vozidlo, ktoré nie je zahrnuté do majetku spoločnosti, ale v PZ je bod, kde sa ZĽ a ZC dohodli na používanie vozdila na pracovné cesty. Na cestovnom príkaze vypíše km, základnú náhradu a spotrebu PHM, stravné za pracovnú cestu si neuplatňuje. Je to správne? Nárok na stravenky(stravovanie) podľa § 152 Zp má ten istý ako zamestnanec, ktorý má pracovisko v sídle spoločnosti. Za čas strávený na SC má nárok na diéty podľa zákona o CN.:cool:
Ivček
23.08.06,06:25
Teda okrem tých stravných lístkov, ktoré má na celý mesiac, má nárok ešte na diéty? Neviem teraz v rýchlosti zaloviť v pamäti v rozsahu trvania PC 5-12 hod. 89,- Sk atď. ( ak odchádzal z BA o 7.30 hod, na sídlo prišiel o 9.00 hod. a bol tu celý deň, aj prespal, patrí mu náhrada za celý deň aj keď sa pracuje len do 15.30 hod.?
Gabi03
23.08.06,06:28
Teda okrem tých stravných lístkov, ktoré má na celý mesiac, má nárok ešte na diéty? Neviem teraz v rýchlosti zaloviť v pamäti v rozsahu trvania PC 5-12 hod. 89,- Sk atď. ( ak odchádzal z BA o 7.30 hod, na sídlo prišiel o 9.00 hod. a bol tu celý deň, aj prespal, patrí mu náhrada za celý deň aj keď sa pracuje len do 15.30 hod.?

Nárok na stravné z pracovnej cesty má podľa vyúčtovania pracovnej cesty v trvaní xy hodín. Na stravný lístok má vtedy nárok, ak v mieste výkonu práce (ak som dobre pochopila - doma) má nárok, ak pracoval viac ako 4 hodiny.
jankasm
23.08.06,06:30
Teda okrem tých stravných lístkov, ktoré má na celý mesiac, má nárok ešte na diéty? Neviem teraz v rýchlosti zaloviť v pamäti v rozsahu trvania PC 5-12 hod. 89,- Sk atď. ( ak odchádzal z BA o 7.30 hod, na sídlo prišiel o 9.00 hod. a bol tu celý deň, aj prespal, patrí mu náhrada za celý deň aj keď sa pracuje len do 15.30 hod.?

No vlastne áno. Keďže on má v PZ miesto výkonu práce BA a na Vaše druhé pracovisko potom dochádza, je to vlastne služobná cesta a patrí mu stravné. Na tento deň mu ale potom nepatrí stravný lístok.
Tweety
23.08.06,06:31
Teda okrem tých stravných lístkov, ktoré má na celý mesiac, má nárok ešte na diéty? Neviem teraz v rýchlosti zaloviť v pamäti v rozsahu trvania PC 5-12 hod. 89,- Sk atď. ( ak odchádzal z BA o 7.30 hod, na sídlo prišiel o 9.00 hod. a bol tu celý deň, aj prespal, patrí mu náhrada za celý deň aj keď sa pracuje len do 15.30 hod.?
Povinnosť zabezpečiť stravovanie zamestnávateľ nemá u zamestnanca na SC, teda ,ak je celý deň na SC, nemá nárok na stravovanie, stravenku. Za tento deň strávený na SC dostane diéty podľa zákona o CN. V tvojom prípade SC trvala viac ako 12 hodín, podľa zákona má nárok na 135.-stravného.
Gabi03
23.08.06,06:35
mimotemy Heh, jak sa pekne dopĺňame. :D
Ivček
23.08.06,06:37
Pracuje doma a povedzme, že to je 8 hodín. Nie je prijatý na kratší prac. úväzok. Ja som myslela, že stravné lístky mu nebudú patriť v čase, keď je na pracovnej ceste, lebo tu by bolo stravné vyúčtované podľa zákona-náhrady.
Respektíve by mal stravné lístky a stravné z PC by si neuplatňoval.
Tweety
23.08.06,06:39
Pracuje doma a povedzme, že to je 8 hodín. Nie je prijatý na kratší prac. úväzok. Ja som myslela, že stravné lístky mu nebudú patriť v čase, keď je na pracovnej ceste, lebo tu by bolo stravné vyúčtované podľa zákona-náhrady.
Respektíve by mal stravné lístky a stravné z PC by si neuplatňoval.
Ivček, prosím, ešte raz si pozorne prečítaj predchádzajúce príspevky. Tam nájdeš správnu odpoveď určite:).
jankasm
23.08.06,06:40
Pracuje doma a povedzme, že to je 8 hodín. Nie je prijatý na kratší prac. úväzok. Ja som myslela, že stravné lístky mu nebudú patriť v čase, keď je na pracovnej ceste, lebo tu by bolo stravné vyúčtované podľa zákona-náhrady.
Respektíve by mal stravné lístky a stravné z PC by si neuplatňoval.

Áno, napísala som to aj v príspevku č. 7.
Ak si vyúčtuje cestovné náhrady, nemá v ten deň potom nárok na stravný lístok a samozrejme aj naopak.
Gabi03
23.08.06,06:43
Áno, napísala som to aj v príspevku č. 7.
Ak si vyúčtuje cestovné náhrady, nemá v ten deň potom nárok na stravný lístok a samozrejme aj naopak.

Tu by som ale doplnila. Môže sa stať, že pracuje v "práci" (rozumej doma) napr 5 hodín (viac ako 4 h), a potom si ZĽ zmyslí, že ho vyšle na PC, kde ostane do druhého dňa. Tam má nárok aj na stravný lístok, aj na stravné podľa vyúčtovania PC. Preto som v prvom príspevku písala, že by si mal viesť nejakú evidenciu dochádzky-práce.
jankasm
23.08.06,06:46
Tu by som ale doplnila. Môže sa stať, že pracuje v "práci" (rozumej doma) napr 5 hodín (viac ako 4 h), a potom si ZĽ zmyslí, že ho vyšle na PC, kde ostane do druhého dňa. Tam má nárok aj na stravný lístok, aj na stravné podľa vyúčtovania PC. Preto som v prvom príspevku písala, že by si mal viesť nejakú evidenciu dochádzky-práce.

Áno s tým súhlasím.
Ale ona napísala príklad, že vyráža na ich pracovisko ráno o 7.30, takže predpokladám, že keď cestuje k nim doma predtým už nepracuje. ;)
Ivček
23.08.06,06:49
No vidím, že ste boli rýchlejšie...Ďakujem, dopracovala som sa k šťastnému záveru. A ešte, aj keď je teda prac. čas len do 15.30 - jemu patrí náhrada stravného od 7.30 - 24.00 hod? rozsah 12-18hod.? al. 7.30-15.30
rozsah 5-12 hod.?
Gabi03
23.08.06,06:51
No vidím, že ste boli rýchlejšie...Ďakujem, dopracovala som sa k šťastnému záveru. A ešte, aj keď je teda prac. čas len do 15.30 - jemu patrí náhrada stravného od 7.30 - 24.00 hod? rozsah 12-18hod.? al. 7.30-15.30
rozsah 5-12 hod.?

Podľa vyúčtovania prac. cesty, ak je tam 7-30-24.00, tak je to PC 16,5 hod.

Pre jankasm: pravda, neuvedomila som si. :o
jankasm
23.08.06,06:52
No vidím, že ste boli rýchlejšie...Ďakujem, dopracovala som sa k šťastnému záveru. A ešte, aj keď je teda prac. čas len do 15.30 - jemu patrí náhrada stravného od 7.30 - 24.00 hod? rozsah 12-18hod.? al. 7.30-15.30
rozsah 5-12 hod.?

Keď je na služobnej ceste nezáleží na tom, aká dlhá je Vaša klasická pracovná doba. Jemu patrí náhrada stravného za taký dlhý čas, aký strávil na tej služobnej ceste.
Tweety
23.08.06,06:52
No vidím, že ste boli rýchlejšie...Ďakujem, dopracovala som sa k šťastnému záveru. A ešte, aj keď je teda prac. čas len do 15.30 - jemu patrí náhrada stravného od 7.30 - 24.00 hod? rozsah 12-18hod.? al. 7.30-15.30
rozsah 5-12 hod.? Náhrada mu patrí za celý čas strávený na ceste, v tvojom prípade viac ako 12 a menej ako 18, t.j. 135.-, ako som už písala v predch. príspevku č.8.:cool:
Ivček
23.08.06,07:08
Ešte raz ďakujem, pomohli ste mi. Teraz som ale zvedavá ako mu vysvetlím, že mu nedám lístky, resp., že ich má vrátiť. Veď predsa len je to vrchnosť.
Síce by mal na diétach viac, ale str. lístky sa mu asi viac vyplatia.....
Gabi03
23.08.06,07:16
Ešte raz ďakujem, pomohli ste mi. Teraz som ale zvedavá ako mu vysvetlím, že mu nedám lístky, resp., že ich má vrátiť. Veď predsa len je to vrchnosť.
Síce by mal na diétach viac, ale str. lístky sa mu asi viac vyplatia.....

Nooo, ak sa zoberie hľadisko... stravné z PC ide firme celé do nákladov, stravné lístky len 55% + sociálny fond. Ostatné platí ZC. Skús naňho takto. ;)
endrju
23.08.06,08:41
Ešte raz ďakujem, pomohli ste mi. Teraz som ale zvedavá ako mu vysvetlím, že mu nedám lístky, resp., že ich má vrátiť. Veď predsa len je to vrchnosť.
Síce by mal na diétach viac, ale str. lístky sa mu asi viac vyplatia.....

Dosť ťažko si viem takú situáciu predstaviť. :cool:
Stravné lístky by sa mohli zamestnancovi teoreticky viac vyplatiť vtedy, keď by jeho "zisk" zo stravných lístkov bol vyšší ako je stravné na pracovných cestách. ;)
Rozdiel medzi "kúpnou silou" (zámerne nepoužívam výraz "cena") stravného lístka a "nákladmi" zamestnanca na nadobudnutie stravného lístka by musel byť väčší ako je výška stravného pri pracovných cestách. To by bolo možné, napríklad, vtedy, ak by zamestnávateľ "dotoval" kúpnu silu stravných lístkov zo svojho zisku.
Avšak takáto "dotácia" by mala byť zdaňovaná.
Takže ešte raz podčiarkujem, že je dosť obtiažne uveriť tomu, že v uvedenom prípade by stravné lístky boli pre zamestnanca (a aj zamestnávateľa) výhodnejšie ako stravné z pracovných ciest. :cool:
Ivček
23.08.06,10:38
Je to samozrejmé, veď za str. lístok v hodnote 89,- Sk zaplatí 37,- a stravné z PC by mal 135,- Sk.
On si ale myslí, že stravné lístky lepšie využije... To už ponechám na ňom. Tak díky