Ja57
30.01.19,16:28
Mama darovala 1/4 domu do vlastníctva sestre a jej manželovi každému po 1/8 a nie do BSM. Pri dedičskom konaní po mame bola celá hodnota daru započítaná do hodnoty dedičstva (v dedičstve je uvedené, že dedičia sa dohodli na hodnote daru).Vzhľadom na to, že hodnota dedičstva bola nižšia ako hodnota daru tak záhradu som zdedil len ja. Sestra zo všetkým súhlasila. Teraz cca po 3 rokoch tvrdí, že dedičstvo bolo spravené zle, že v hodnote daru mal biť len jej podiel. Má právo napadnúť dedičské konanie a žiadať nové prejednanie aj keď pri dedičstve zo všetkým súhlasila? Ďakujem
misoft
30.01.19,16:51
Bolo dedičské konanie ukončené a je právoplatné? Ak áno - na obnovu dedičského konania už nemá nárok - prebehla 3-ročná premlčacia doba.
https://www.etrend.sk/podnikanie/obnova-dedicskeho-konania.html
Podľa Občianskeho súdneho poriadku je návrhom na obnovu konania možno napadnúť aj rozhodnutie vydané v konaní o dedičstve s výnimkou, ak sa po poručiteľovi našiel majetok, prípadne dlh. Upozorňujem, že návrh na obnovu konania je možné podať len v lehote troch mesiacov od toho času keď ten, kto obnovu navrhuje sa dozvedel o dôvode obnovy, alebo od toho času, keď ho mohol uplatniť. Vami označovaný postup „pokračovať v konaní o dedičstve“ už nie je možné vykonať, nakoľko konanie o dedičstve už neprebieha. Ochranu oprávneného dediča podľa § 485 Občianskeho zákonníka je možné uplatniť vo všeobecnej trojročnej premlčacej lehote, ktorá začína plynúť od právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa dedičské konanie skončilo. Predpokladom postupu podľa § 485 je však nové rozhodnutie o dedičstve. Záverom teda odporúčame podať čo najskôr návrh na obnovu dedičského konania na príslušnom súde.
Mária27
30.01.19,19:04
Mama chcela časť domu darovať hlavne dcére, a keďže bola vydatá, aj jej manželovi. Inak by to nedarovala nejakému cudziemu mužovi, keby to nebol jej manžel. Dar manželom ale nikdy nejde do BSM, ale je v podielovom spoluvlastníctve manželov. V pochybnostiach je rozhodujúca vôľa darcu.

Takto jej to vysvetli. Keby nemala manžela, bolo by to napísané len na ňu. Z dedičstva to určite ubudlo. Po troch rokoch už aj tak nemôže namietať dedičskú dohodu či rozhodnutie.
Ja57
31.01.19,10:48
Ďakujem za odpoveď. Dedičstvo bolo ukončené pred 3 rokmi
Ja57
31.01.19,10:50
Ďakujem za odpoveď. Veľmi mi to pomohlo.