chudaska
23.08.06,08:30
Ahojte poraďáci,
chcem sa len poradiť ohľadom DPH a uistiť, že chápem zákon správne.

1. spoločnosť s r.o. faktúruje tovar poľskej firme, ktorá bude sponzorovať dodávku prístroja do slovenskej nemocnice, tovar neopustí územie SR, len faktúra bude vystavená a odoslaná na zaplatenie do Poľska, môj názor je faktúrovať spolu s DPH. Správne?

2. živnostník v aguste presiahne obrat 1,5 mil. Sk (tržby z ERP), jeho povinnosťou je sa registrovať na DÚ do 20.9.2006, čo k tomu treba? Stačí len vypísaná žiadosť z internetu? Robia daniari aj nejaké kontroly, keď si podá žiadosť o registráciu? Majú zo zákona 30 dní na schválenie, to znamená, že asi k akému dátumu sa stane platca DPH? Treba potom urobiť inventúru zásob,a pri prvom podávaní tlačiva DPH (bude asi štvrťročný platca) si na riadku 21 uplatniť DPH zo zásob? Z majetku, len z takého, pri nákupe ktorého bola účtovaná DPH, vychádzam zo zostatkovej ceny k 31.12.2005 a k nej DPH?

Ďakujem za odpovede!!!:rolleyes:
ekonom1
23.08.06,06:41
ak by si si dokázal zohnať doklad že to prešlo hranicou tak bez. ale ak ten doklad nebudeš mať tak ti daniari DPH časom určite dorubia.:D
Jana Acsová
23.08.06,06:41
Prosím zadávateľov podobných otázok o rešpektovanie pravidiel Porady:

Váš názov témy "ešte raz DPH" nevystihuje podstatu Vašich otázok a pri vyhľadávaní tém, nikoho ani nenapadne, čo za týmto názvom hľadať. Zároveň je problematické aj otázku premenovať, nakoľko ste položili dve otázky rôzneho typu, ktoré navzájom nijako nesúvisia. V budúcnosti sa prosím pokúste zadať názov výstižnejšie a nekumulujte rôzne typy dotazov do jedného príspevku.

Ďakujem.
ANNAP
23.08.06,06:43
[quote=chudaska]Ahojte poraďáci,
chcem sa len poradiť ohľadom DPH a uistiť, že chápem zákon správne.

1. spoločnosť s r.o. faktúruje tovar poľskej firme, ktorá bude sponzorovať dodávku prístroja do slovenskej nemocnice, tovar neopustí územie SR, len faktúra bude vystavená a odoslaná na zaplatenie do Poľska, môj názor je faktúrovať spolu s DPH. Správne?


mala som podobný prípad dodanie do EU - Nemecko, tovar zostal na Slovensku , dala som to z DPH, nebola splnená podmienka tovar neopustil územie SR
Jana Acsová
23.08.06,06:45
daniek
23.08.06,06:49
Ahojte poraďáci,
chcem sa len poradiť ohľadom DPH a uistiť, že chápem zákon správne.
2. živnostník v aguste presiahne obrat 1,5 mil. Sk (tržby z ERP), jeho povinnosťou je sa registrovať na DÚ do 20.9.2006, čo k tomu treba? Stačí len vypísaná žiadosť z internetu? Robia daniari aj nejaké kontroly, keď si podá žiadosť o registráciu? Majú zo zákona 30 dní na schválenie, to znamená, že asi k akému dátumu sa stane platca DPH? Treba potom urobiť inventúru zásob,a pri prvom podávaní tlačiva DPH (bude asi štvrťročný platca) si na riadku 21 uplatniť DPH zo zásob? Z majetku, len z takého, pri nákupe ktorého bola účtovaná DPH, vychádzam zo zostatkovej ceny k 31.12.2005 a k nej DPH?

Ďakujem za odpovede!!!:rolleyes:

k otázke dva áno do 20.9. sám sa môže rozhodnúť či bude mesačný alebo kvartálny platca. niekedy to mali daniari predpísané že museli robiť kontrolu prvého zdaňovacieho obdobia dph všetkým novým platcom teraz to už nemajú povinné ale aj tak sa to snažia dodržiavať a keď nie prvého tak určite v najbližšom období.
Jana Acsová
23.08.06,07:00
ak by si si dokázal zohnať doklad že to prešlo hranicou tak bez. ale ak ten doklad nebudeš mať tak ti daniari DPH časom určite dorubia.:DA prečo by mala zháňať doklad, keď tovar neopustí tuzemsko?

Prosím neodpovedať na otázky zadávateľa spôsobom, ktorým porušujeme platnú legislatívu. Akceptujte bod 14 Etikety Porady:

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám.

V tomto prípade by som to nazvala: Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu zákona.

Ak zadávateľ jasne formuluje otázku, odpovedajme mu na ňu a nenavádzajme ho na postupy, ktoré sú obchádzaním zákona.
chudaska
23.08.06,07:14
Ďakujem pekne za odpoveď a ospravedlňujem sa za názov,ktorý som zadala.
Prajem všetkým krásny deň.
Jana Acsová
23.08.06,07:22
Názov je už zmenený:)

Pripomienka sa netýkala len Vás, ale aj iných zadávateľov. Mohli ste si všeobecne všimnúť, že "miznú" témy s názvami DPH či daň z pridanej hodnoty, pomóc a podobne.

Ale hľadanie tém si môžeme uľahčiť všetci navzájom.

Ďakujem za pochopenie a tému uzatváram, z dôvodu kumulácie problémov netýkajúcich sa iba odbornej otázky.